W Kanadzie podpalono zabytkowy kościół. Arcybiskup: "bardzo opłakuję stratę tego kościoła" [video]

22 maja br. podpalono kościół św. Bernarda w Grouard w stanie Alberta na północy Kanady. 121-letnia świątynia została doszczętnie zniszczona. Arcybiskup miejsca bardzo przeżywa tę sprawę, napisał list do swoich diecezjan.
Pożar kościoła św. Bernarda W Kanadzie podpalono zabytkowy kościół. Arcybiskup:
Pożar kościoła św. Bernarda / YT print screen/CTV News

Reakcja arcybiskupa

Arcybiskup diecezji Grouard-McLennan, w północnej Albercie, Gérard Pettipas CSsR, przyznał, że sprawa ta osobiście bardzo go zasmuciła, choć dodał, że nie jest tym aktem załamany.

23 maja, czyli dzień po podpaleniu kościoła, abp Pettipas wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym pisze: "... jeden z najstarszych i najbardziej zabytkowych kościołów w archidiecezji Grouard-McLennan został nieodwracalnie zniszczony. Kościół św. Bernarda w Grouard był pierwszą katedrą naszej diecezji (...) Biskup Grouard, będąc utalentowanym artystą, własnoręcznie namalował malowidło ścienne, które znajdowało się za ołtarzem św. Bernarda".

"Między tymi murami, które teraz są zwęglone i zamienione w śmieci, odbywały się częste msze, chrzty, pogrzeby, bierzmowania i spowiedzi" - dodał abp Pettipas.

"Bardzo opłakuję stratę tego kościoła. Żałuję incydentu, który doprowadził do jego zniszczenia. Uwielbiam jego historię i piękno. Byłem wdzięczny za jego obecną służbę tym, którzy wciąż przekraczali jego drzwi z wiarą, nadzieją i miłością. Jego strata mnie smuci" - czytamy.

Pomimo tego hierarcha dodaje, że strata ta go nie załamała, bowiem "nikt nie stracił życia w tym pożarze. Kościół został zniszczony, ale Kościół – ten przez duże K – nigdy nie zostanie zniszczony. (...) Społeczność Grouard straciła swoje miejsce kultu, ale nie straciła wiary w Stwórcę i Syna, Jezusa Chrystusa" - pisze ordynariusz.

Pożar w kościele

Jak informuje kanadyjski katolicki portal informacyjny The B.C. Catholic, w sprawie podpalenia zatrzymano dwóch mężczyzn Kennetha Fergusona, lat 56, i Geralda Capota, lat 50, którzy "są oskarżeni o włamanie i wejście w celu popełnienia kradzieży oraz podpalenia". Obaj mężczyźni mają stanąć przed sądem 29 maja br.

The B.C. Catholic informuje, że od czasu tragicznego znaleziska grobów dzieci w pobliżu dawnej szkoły z internatem w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej w 2021 roku, zdewastowanych lub spalonych zostało ponad 50 kościołów katolickich w Kanadzie.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe