Wiktor Kubisiak pokieruje Radą Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”

W dniach 31 maja-1 czerwca br. w miejscowości Grotniki odbyła się XX Sesja Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Uroczystość poprzedziła Msza. św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Grotnikach.
XX Sesja Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”
XX Sesja Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” / fot. N.F./NSZZ "S" Region Mazowsze

Przed rozpoczęciem obrad związkowcy uczcili minutą ciszy śp. Dariusza Kucharskiego, przewodniczącego KSEiR oraz wszystkich członków Sekretariatu, którzy odeszli do Pana w przeciągu ostatnich pięciu lat.

Strażnicy pamięci

Życzenia owocnych obrad zebranym złożyła Ewa Tomaszewska – działaczka opozycji demokratycznej w PRL, posłanka na Sejm III i VIII kadencji (1997–2001, 2015–2019), senator VI kadencji (2005–2007), deputowana do Parlamentu Europejskiego (2007–2009).

– Za parę lat wszyscy, którzy tworzyli „Solidarność” w latach 80-ch, poszerzą grono emerytów. Stajemy się strażnikami pamięci. Naszym zadaniem jest zaszczepić młodym te wartości, na których budowano nasz Związek. Trzeba zrobić wszystko, aby dziedzictwo „Solidarności” nie poszło na marne, żeby pozostawało wartością żywą – powiedziała posłanka.

Przed blokiem wyborczym seniorzy wysłuchali sprawozdań z działalności KSEiR oraz Komisji Rewizyjnej KSEiR za minioną kadencję.

W omawianym okresie Prezydium Rady KSEiR pracowało nad projektami uchwał, stanowisk i decyzji oraz udzielało bezpłatnych porad dla seniorów. Członkowie Sekretariatu w 2020 roku uczestniczyli również w szkoleniu na temat „Roli przedstawicieli NSZZ „S” w procesie legislacji stanowienia prawa pracy”.

Były utrzymywane regularne kontakty z Ministerstwem Rodziny, Pacy i Polityki Społecznej. Tak w 2020 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Sekretariatu z wiceministrem RPiPS Stanisławem Szwedem. A w 2022 roku spotkanie z Minister Marleną Maląg, na którym Przewodniczący Sekretariatu mógł przedstawić postulaty dotyczące środowiska seniorów.

Wielką strata dla Sekretariatu było odejście śp. Dariusza Kucharskiego. Na nadzwyczajnej Sesji Kongresu we wrześniu 2020 roku nowym przewodniczącym rady został wybrany Wiktor Kubisiak.

Podczas wyborów na przewodniczącego Sekretariatu zgłoszono tylko jedną kandydaturę – obecnego szefa KSEiR Wiktora Kubisiaka, który otrzymał 100% mandat zaufania wyborców.

Wyzwania na nadchodzącą kadencję

Wiktor Kubisiak urodził się w 1950 roku. Ma żonę, dwie córki i pięcioro wnuków. Ma wykształcenie pomaturalne oraz dyplom Instytutu Teologii w Łodzi.

W 1980 roku tworzył struktury NSZZ „Solidarność” w Pabianickich Zakładach Farmaceutycznych. Podczas stanu wojennego organizował druk i kolportaż pisma „Wolna Solidarność”, które wychodziło na terenie województwa łódzkiego.

Po 1989 roku był członkiem podregionu Pabianice, delegatem ma WZD Regionu Ziemi Łódzkiej. Do Rady KSEiR został wybrany w 2018 i pełnił funkcję Skarbnika do września 2020 roku, kiedy to objął stanowisko Przewodniczącego.

– Moim marzeniem jest, aby NSZZ „Solidarność” miał znów 10 milionów członków – powiedział Wiktor Kubisiak, dziękując zebranym za zaufanie. – Dzięki działalności związkowej oraz pracy społecznej mam smykałkę organizacyjną i wierzę, że uda się w ciągu kolejnych pięciu lat znacznie zwiększyć ilość członków naszego Sekretariatu – zapowiedział.
Wśród najważniejszych zadań, które stoją przed emerytami Kubisiak wymienia walkę z zubożeniem seniorów, godne indeksacje emerytur oraz sprawy osób owdowiałych.

W dalszej części zebrania została wybrana 24. osobowa Rada Sekretariatu, do której m.in. weszła Danuta Kubacka, przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze.

Po wyborach seniorzy przyjęli kilka ważnych dokumentów, w tym: Apel ws. ustanowienia roku 2024 Rokiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki; Uchwałę ws. postulatu wprowadzenia dodatku do rent i emerytur dla osób owdowiałych; Stanowisko ws. objęcia bezpłatnymi programami badań seniorów w wieku 70+ oraz Stanowisko ws. obrony imienia świętego Jana Pawła II.


 

POLECANE
Pentagon zerwał współpracę na szczeblu roboczym z niemieckim ministerstwem obrony z ostatniej chwili
Pentagon zerwał współpracę na szczeblu roboczym z niemieckim ministerstwem obrony

Obecny dowódca niemieckich wojsk lądowych Christian Freuding przekazał latem miesięcznikowi „Atlantic”, że Pentagon przerwał kanały komunikacji ze stroną niemiecką. O sprawie amerykański magazyn pisze w najnowszym wydaniu; nie wiadomo, czy kanały zostały przywrócone.

Nowy lek na chorobę Alzheimera. Jest opinia niemieckich ekspertów   z ostatniej chwili
Nowy lek na chorobę Alzheimera. Jest opinia niemieckich ekspertów  

Lecanemab (nazwa handlowa Leqembi), Nowy lek na chorobę Alzheimera, który wzbudzał wielkie oczekiwania, według niezależnych ekspertów nie przynosi znaczących korzyści w porównaniu do obecnie stosowanych terapii w Niemczech. Ocena Instytutu Oceny Jakości i Efektywności w Opiece Zdrowotnej w Kolonii wskazuje, że lek nie wykazuje udowodnionej przewagi ani u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, ani u osób z łagodną demencją.

Prezydent Nawrocki z wizytą w hubie Rzeszów–Jasionka. Polska wykonuje ogromny wysiłek z ostatniej chwili
Prezydent Nawrocki z wizytą w hubie Rzeszów–Jasionka. "Polska wykonuje ogromny wysiłek"

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Karol Nawrocki odwiedził dziś port lotniczy Rzeszów–Jasionka im. Rodziny Ulmów oraz centrum logistyczne POLLOGHUB. Zapoznał się z działalnością hubu i spotkał się z żołnierzami pełniącymi służbę w tym kluczowym dla bezpieczeństwa regionu centrum logistycznym.

Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Śląska z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Śląska

Tauron Dystrybucja opublikował najnowszy harmonogram wyłączeń energii elektrycznej w województwie śląskim. Utrudnienia dotyczą największych miast regionu, m.in Katowic, Sosnowca, Gliwic, Zabrza, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, powiatu częstochowskiego oraz rybnickiego. Przerwy obejmują konkretne ulice – sprawdź, czy dotyczą także Twojej okolicy.

Alarm w teatrze. Ewakuacja po znalezieniu ładunku wybuchowego z ostatniej chwili
Alarm w teatrze. Ewakuacja po znalezieniu ładunku wybuchowego

Podczas prac porządkowych w piwnicy Teatru Dramatycznego w Płocku (woj. mazowieckie) pracownicy odkryli ładunek wybuchowy oraz inne niebezpieczne przedmioty.  Służby zareagowały natychmiast. Policja zabezpieczyła znalezisko i przeprowadziła ewakuację około 30 osób.

Ropa stworzyła reżim Putina, ropa go zatopi? tylko u nas
Ropa stworzyła reżim Putina, ropa go zatopi?

Świat zmierza do rekordowej nadwyżki ropy, a jej gwałtownie spadające ceny mogą stać się dla Rosji ciosem większym niż sankcje. W 2026 r. baryłka może kosztować nawet 40 dolarów, co grozi załamaniem budżetu Kremla i powtórką kryzysu z 1998 roku — momentu, który raz już odmienił rosyjską władzę.

Niemieccy nauczyciele alarmują: Uczniowie nie potrafią nawet utrzymać ołówka Wiadomości
Niemieccy nauczyciele alarmują: Uczniowie nie potrafią nawet utrzymać ołówka

Prawie 1100 nauczycieli szkół podstawowych z Hesji w Niemczech podpisało dramatyczny list, w którym biją na alarm: uczniowie nie potrafią nawet najprostszych czynności, takich jak prawidłowe trzymanie ołówka, wycinanie, klejenie czy samodzielne korzystanie z toalety. Związek zawodowy nauczycieli GEW podkreśla, że takie deficyty stają się normą, a potrzeby dzieci szkolnych rosną z każdym rokiem.

Ocalała z Auschwitz: Nie wyobrażam sobie zgody na wypłacenie przez Polskę jakichkolwiek odszkodowań z ostatniej chwili
Ocalała z Auschwitz: Nie wyobrażam sobie zgody na wypłacenie przez Polskę jakichkolwiek odszkodowań

– Powiem w swoim imieniu: ja nie wyobrażam sobie zgodzić się na wypłacenie przez Polskę jakichkolwiek kwot odszkodowań. Przecież to nie Polacy mnie mordowali i trzymali w Oświęcimiu – mówi w rozmowie z Tysol.pl ocalała z wojny i obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Barbara Wojnarowska-Gautier, komentując kontrowersyjne słowa premiera Donalda Tuska.

PE odrzuca sprawę azylu Marcina Romanowskiego. Joński zapowiada ponowne wnioski z ostatniej chwili
PE odrzuca sprawę azylu Marcina Romanowskiego. Joński zapowiada ponowne wnioski
Grudzień 2025 w astronomii: superksiężyc, Geminidy i inne wyjątkowe widowiska Wiadomości
Grudzień 2025 w astronomii: superksiężyc, Geminidy i inne wyjątkowe widowiska

Grudzień 2025 zapowiada się wyjątkowo dla miłośników astronomii. Czekają nas superksiężyc, jeden z najlepszych rojów meteorów w roku, rzadki przelot komety międzygwiezdnej, a także widowiskowe koniunkcje planet. Zjawiska zestawił National Geographic. Aby cieszyć się pełnią wrażeń, najlepiej obserwować nocne niebo z dala od świateł miejskich i przy bezchmurnym niebie.

REKLAMA

Wiktor Kubisiak pokieruje Radą Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”

W dniach 31 maja-1 czerwca br. w miejscowości Grotniki odbyła się XX Sesja Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Uroczystość poprzedziła Msza. św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Grotnikach.
XX Sesja Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”
XX Sesja Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” / fot. N.F./NSZZ "S" Region Mazowsze

Przed rozpoczęciem obrad związkowcy uczcili minutą ciszy śp. Dariusza Kucharskiego, przewodniczącego KSEiR oraz wszystkich członków Sekretariatu, którzy odeszli do Pana w przeciągu ostatnich pięciu lat.

Strażnicy pamięci

Życzenia owocnych obrad zebranym złożyła Ewa Tomaszewska – działaczka opozycji demokratycznej w PRL, posłanka na Sejm III i VIII kadencji (1997–2001, 2015–2019), senator VI kadencji (2005–2007), deputowana do Parlamentu Europejskiego (2007–2009).

– Za parę lat wszyscy, którzy tworzyli „Solidarność” w latach 80-ch, poszerzą grono emerytów. Stajemy się strażnikami pamięci. Naszym zadaniem jest zaszczepić młodym te wartości, na których budowano nasz Związek. Trzeba zrobić wszystko, aby dziedzictwo „Solidarności” nie poszło na marne, żeby pozostawało wartością żywą – powiedziała posłanka.

Przed blokiem wyborczym seniorzy wysłuchali sprawozdań z działalności KSEiR oraz Komisji Rewizyjnej KSEiR za minioną kadencję.

W omawianym okresie Prezydium Rady KSEiR pracowało nad projektami uchwał, stanowisk i decyzji oraz udzielało bezpłatnych porad dla seniorów. Członkowie Sekretariatu w 2020 roku uczestniczyli również w szkoleniu na temat „Roli przedstawicieli NSZZ „S” w procesie legislacji stanowienia prawa pracy”.

Były utrzymywane regularne kontakty z Ministerstwem Rodziny, Pacy i Polityki Społecznej. Tak w 2020 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Sekretariatu z wiceministrem RPiPS Stanisławem Szwedem. A w 2022 roku spotkanie z Minister Marleną Maląg, na którym Przewodniczący Sekretariatu mógł przedstawić postulaty dotyczące środowiska seniorów.

Wielką strata dla Sekretariatu było odejście śp. Dariusza Kucharskiego. Na nadzwyczajnej Sesji Kongresu we wrześniu 2020 roku nowym przewodniczącym rady został wybrany Wiktor Kubisiak.

Podczas wyborów na przewodniczącego Sekretariatu zgłoszono tylko jedną kandydaturę – obecnego szefa KSEiR Wiktora Kubisiaka, który otrzymał 100% mandat zaufania wyborców.

Wyzwania na nadchodzącą kadencję

Wiktor Kubisiak urodził się w 1950 roku. Ma żonę, dwie córki i pięcioro wnuków. Ma wykształcenie pomaturalne oraz dyplom Instytutu Teologii w Łodzi.

W 1980 roku tworzył struktury NSZZ „Solidarność” w Pabianickich Zakładach Farmaceutycznych. Podczas stanu wojennego organizował druk i kolportaż pisma „Wolna Solidarność”, które wychodziło na terenie województwa łódzkiego.

Po 1989 roku był członkiem podregionu Pabianice, delegatem ma WZD Regionu Ziemi Łódzkiej. Do Rady KSEiR został wybrany w 2018 i pełnił funkcję Skarbnika do września 2020 roku, kiedy to objął stanowisko Przewodniczącego.

– Moim marzeniem jest, aby NSZZ „Solidarność” miał znów 10 milionów członków – powiedział Wiktor Kubisiak, dziękując zebranym za zaufanie. – Dzięki działalności związkowej oraz pracy społecznej mam smykałkę organizacyjną i wierzę, że uda się w ciągu kolejnych pięciu lat znacznie zwiększyć ilość członków naszego Sekretariatu – zapowiedział.
Wśród najważniejszych zadań, które stoją przed emerytami Kubisiak wymienia walkę z zubożeniem seniorów, godne indeksacje emerytur oraz sprawy osób owdowiałych.

W dalszej części zebrania została wybrana 24. osobowa Rada Sekretariatu, do której m.in. weszła Danuta Kubacka, przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze.

Po wyborach seniorzy przyjęli kilka ważnych dokumentów, w tym: Apel ws. ustanowienia roku 2024 Rokiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki; Uchwałę ws. postulatu wprowadzenia dodatku do rent i emerytur dla osób owdowiałych; Stanowisko ws. objęcia bezpłatnymi programami badań seniorów w wieku 70+ oraz Stanowisko ws. obrony imienia świętego Jana Pawła II.



 

Polecane