loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Konstytucja do zmiany. Obecna ustawa zasadnicza nijak nie przystaje do oczekiwań większości Polaków
Opublikowano dnia 24.08.2017 13:00
Po 20 latach obowiązywania ustawy zasadniczej widać wyraźnie jak bardzo trzeba ją zmienić. Pisana pod dyktando liberalno-lewicowej elity nijak nie przystaje do oczekiwań większości Polaków. A jej niejasne zapisy powodują konflikty także na szczytach władzy.

Fotolia
Maciej Chudkiewicz

– Czas na poważną debatę konstytucyjną, co jako prezydent Rzeczypospolitej chcę w święto Konstytucji 3 Maja z całą mocą powiedzieć. Na debatę konstytucyjną przede wszystkim z udziałem polskiego narodu, z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa. Nie tylko z udziałem elit i nie tylko z udziałem polityków – takie słowa wypowiedział 3 maja tego roku Andrzej Duda, zaskakując większość polskich elit, przywykłych, że „jest jak jest” i raczej tak zostanie.

W 100 lat później

Prezydent brał udział w uroczystościach na Placu Zamkowym, w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapowiedział wtedy, że to Polacy powinni napisać nową ustawę zasadniczą, a referendum w sprawie jej uchwalenia powinno odbyć się w listopadzie 2018 r. – Uważam, że w tym właśnie roku, w roku 100-lecia [odzyskania niepodległości – red.], w roku 2018 naród polski powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa. Powinien się wypowiedzieć co do tego, jakich kierunków ustrojowych w przyszłości chce. Jakiej chce roli Prezydenta Rzeczpospolitej, jakiej chce roli Senatu, Sejmu, jakie prawa obywatelskie muszą być mocniej akcentowane i jakie wolności. Że Rzeczpospolita powinna być państwem, gdzie wszyscy są absolutnie wobec prawa równi, gdzie nie ma żadnych bezpodstawnych uprzywilejowań, gdzie nie ma żadnych lepszych kast obywateli, gdzie wszyscy obywatele stanowią jedność – apelował prezydent.

20 lat od referendum

Dlaczego jednak rozpoczęła się debata o zmianie ustawy zasadniczej? Obecnie obowiązującą Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej Zgromadzenie Narodowe uchwaliło 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum przeprowadzonym w maju tego samego roku, a weszła w życie w 17 października 1997 r. Do dziś pojawiają się głosy, że ponieważ za nową ustawą zasadniczą w referendum opowiedziała się niewiele ponad połowa Polaków biorących udział w referendum konstytucyjnym w 1997 r. (a frekwencja wyniosła 42,86%), to nie ma ona pełnej legitymizacji.


 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Ta historia, którą pochwaliło się na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma dwa oblicza: radosne i smutne.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin wychowujących dzieci
Już ponad 2 lata realizowany jest program Rodzina 500 plus, rusza właśnie program wyprawki szkolnej dla wszystkich uczących się dzieci w wysokości 300 zł wypłacanej corocznie przed rozpoczęciem roku szkolnego, realizowane jest także finansowanie darmowych podręczników w szkołach podstawowych i w ostatniej już klasie gimnazjum, co oznacza, że wsparcie państwa dla rodzin wychowujących dzieci jest obecnie najwyższe w naszej najnowszej historii po roku 1989.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.