loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Konstytucja do zmiany. Obecna ustawa zasadnicza nijak nie przystaje do oczekiwań większości Polaków
Opublikowano dnia 24.08.2017 13:00
Po 20 latach obowiązywania ustawy zasadniczej widać wyraźnie jak bardzo trzeba ją zmienić. Pisana pod dyktando liberalno-lewicowej elity nijak nie przystaje do oczekiwań większości Polaków. A jej niejasne zapisy powodują konflikty także na szczytach władzy.

Fotolia
Maciej Chudkiewicz

– Czas na poważną debatę konstytucyjną, co jako prezydent Rzeczypospolitej chcę w święto Konstytucji 3 Maja z całą mocą powiedzieć. Na debatę konstytucyjną przede wszystkim z udziałem polskiego narodu, z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa. Nie tylko z udziałem elit i nie tylko z udziałem polityków – takie słowa wypowiedział 3 maja tego roku Andrzej Duda, zaskakując większość polskich elit, przywykłych, że „jest jak jest” i raczej tak zostanie.

W 100 lat później

Prezydent brał udział w uroczystościach na Placu Zamkowym, w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapowiedział wtedy, że to Polacy powinni napisać nową ustawę zasadniczą, a referendum w sprawie jej uchwalenia powinno odbyć się w listopadzie 2018 r. – Uważam, że w tym właśnie roku, w roku 100-lecia [odzyskania niepodległości – red.], w roku 2018 naród polski powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa. Powinien się wypowiedzieć co do tego, jakich kierunków ustrojowych w przyszłości chce. Jakiej chce roli Prezydenta Rzeczpospolitej, jakiej chce roli Senatu, Sejmu, jakie prawa obywatelskie muszą być mocniej akcentowane i jakie wolności. Że Rzeczpospolita powinna być państwem, gdzie wszyscy są absolutnie wobec prawa równi, gdzie nie ma żadnych bezpodstawnych uprzywilejowań, gdzie nie ma żadnych lepszych kast obywateli, gdzie wszyscy obywatele stanowią jedność – apelował prezydent.

20 lat od referendum

Dlaczego jednak rozpoczęła się debata o zmianie ustawy zasadniczej? Obecnie obowiązującą Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej Zgromadzenie Narodowe uchwaliło 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum przeprowadzonym w maju tego samego roku, a weszła w życie w 17 października 1997 r. Do dziś pojawiają się głosy, że ponieważ za nową ustawą zasadniczą w referendum opowiedziała się niewiele ponad połowa Polaków biorących udział w referendum konstytucyjnym w 1997 r. (a frekwencja wyniosła 42,86%), to nie ma ona pełnej legitymizacji.


 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Wciąż głośno o filmie z naszą Rołzą von Thun und Soweiter, ale to nie jedyna taka produkcja
Wciąż głośno o antypolskim filmie z naszą Rołzą von Thun und Soweiter w roli głównej, ale nie jest to jedyna tego rodzaju produkcja w niemieckich państwowych mediach z ostatnich dni. I zapewniam, że bywają jeszcze bardziej wredne.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Piwosz ukarany
Złodziejowi nie wolno zbliżyć się do stacji benzynowej na odległość bliższą niż 100 metrów.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Smoleńscy beneficjenci
Sakiewicz ma pretensje, że Andrzej Duda się wyłamuje z powinności stania po określonej stronie konfliktu o Smoleńsk, konkretnie stania „murem za Antonim”, choć przecież jest z niego bez dwóch zdań „beneficjent sprawy smoleńskiej”. Jednym słowem daje Sakiewicz do zrozumienia, że podnoszenie Smoleńska nie wynika z jakiegoś idealistycznego przekonania, że to sprawa ważna, że tragedia straszna a wyjaśnienie tego to po prostu fundament. Wynika natomiast z tego, że się na tragedii Smoleńskiej jakoś skorzystało.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.