loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Konstytucja do zmiany. Obecna ustawa zasadnicza nijak nie przystaje do oczekiwań większości Polaków
Opublikowano dnia 24.08.2017 13:00
Po 20 latach obowiązywania ustawy zasadniczej widać wyraźnie jak bardzo trzeba ją zmienić. Pisana pod dyktando liberalno-lewicowej elity nijak nie przystaje do oczekiwań większości Polaków. A jej niejasne zapisy powodują konflikty także na szczytach władzy.

Fotolia
Maciej Chudkiewicz

– Czas na poważną debatę konstytucyjną, co jako prezydent Rzeczypospolitej chcę w święto Konstytucji 3 Maja z całą mocą powiedzieć. Na debatę konstytucyjną przede wszystkim z udziałem polskiego narodu, z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa. Nie tylko z udziałem elit i nie tylko z udziałem polityków – takie słowa wypowiedział 3 maja tego roku Andrzej Duda, zaskakując większość polskich elit, przywykłych, że „jest jak jest” i raczej tak zostanie.

W 100 lat później

Prezydent brał udział w uroczystościach na Placu Zamkowym, w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapowiedział wtedy, że to Polacy powinni napisać nową ustawę zasadniczą, a referendum w sprawie jej uchwalenia powinno odbyć się w listopadzie 2018 r. – Uważam, że w tym właśnie roku, w roku 100-lecia [odzyskania niepodległości – red.], w roku 2018 naród polski powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa. Powinien się wypowiedzieć co do tego, jakich kierunków ustrojowych w przyszłości chce. Jakiej chce roli Prezydenta Rzeczpospolitej, jakiej chce roli Senatu, Sejmu, jakie prawa obywatelskie muszą być mocniej akcentowane i jakie wolności. Że Rzeczpospolita powinna być państwem, gdzie wszyscy są absolutnie wobec prawa równi, gdzie nie ma żadnych bezpodstawnych uprzywilejowań, gdzie nie ma żadnych lepszych kast obywateli, gdzie wszyscy obywatele stanowią jedność – apelował prezydent.

20 lat od referendum

Dlaczego jednak rozpoczęła się debata o zmianie ustawy zasadniczej? Obecnie obowiązującą Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej Zgromadzenie Narodowe uchwaliło 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum przeprowadzonym w maju tego samego roku, a weszła w życie w 17 października 1997 r. Do dziś pojawiają się głosy, że ponieważ za nową ustawą zasadniczą w referendum opowiedziała się niewiele ponad połowa Polaków biorących udział w referendum konstytucyjnym w 1997 r. (a frekwencja wyniosła 42,86%), to nie ma ona pełnej legitymizacji.


 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer

Bo jesteś zmęczona
Nawet tak banalny powód może być przyczyną odebrania dzieci rodzicom przez norweski urząd ds. ochrony dzieci. Pokazuje to wyraźnie, że nie o dobro najmłodszych tutaj chodzi. Barnevernet jest dochodowym przedsięwzięciem, na którym rodziny zastępcze mogą zarobić nawet milion koron norweskich rocznie.

Grillowanie Polski
Zapowiedź nacisków Komisji Europejskiej na rząd premier Beaty Szydło w sprawie wieku emerytalnego odbiła się szerokim echem. Groźby KE są tym bardziej absurdalne, iż Polska jest jednym z wielu krajów UE, gdzie kobiety przechodzą na emeryturę wcześniej. Kilka tysięcy osób wyszło więc na ulice protestować. – Jeśli będzie taka potrzeba, pojedziemy do Brukseli – zapowiada szef Solidarności, Piotr Duda.

Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 39/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl wywiad Cezarego Krysztopy z protestującym przeciwko KOD Zygmuntem Poziomką
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Wlamywaczka sprzątaczka
Do tej pory nie odnotowano przypadku złodzieja, który gruntownie posprzątałby okradziony przez siebie lokal.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Po wczorajszych wyborach Niemcy te same, ale nie takie same
Po raz czwarty z rzędu koalicja CDU-CSU pod wodzą kanclerz Angeli Merkel wygrała wczorajsze wybory parlamentarne w Niemczech, choć jak wynika ze wstępnych ich wyników jest to zwycięstwo gorzkie z poparciem na poziomie 32,5% w sytuacji, kiedy 4 lata temu ten wynik wynosił aż 41,5%.
avatar
Kazimierz
Paczesny

Kazimierz Paczesny: Śmierć Żółkiewskiego?
Marian Hemar pisał: ,,wszędzie gdzie walczący pada Twarzą do wroga – jest pole Cecory!”. I to prawda. Przez stulecia powtarza się obraz Bitwy Cecorskiej – której kolejną rocznicę akurat obchodzimy – kiedy obawiający się sądu ,,spiskowcy” wszczynają ucieczkę, sieją panikę, a tylko nieliczni dają przykład jak należy postępować aby cały obóz nie zginął. Jak Stanisław Żółkiewski.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.