loading
Proszę czekać...
Konstytucja do zmiany. Obecna ustawa zasadnicza nijak nie przystaje do oczekiwań większości Polaków
Opublikowano dnia 24.08.2017 13:00
Po 20 latach obowiązywania ustawy zasadniczej widać wyraźnie jak bardzo trzeba ją zmienić. Pisana pod dyktando liberalno-lewicowej elity nijak nie przystaje do oczekiwań większości Polaków. A jej niejasne zapisy powodują konflikty także na szczytach władzy.

Fotolia
Maciej Chudkiewicz

– Czas na poważną debatę konstytucyjną, co jako prezydent Rzeczypospolitej chcę w święto Konstytucji 3 Maja z całą mocą powiedzieć. Na debatę konstytucyjną przede wszystkim z udziałem polskiego narodu, z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa. Nie tylko z udziałem elit i nie tylko z udziałem polityków – takie słowa wypowiedział 3 maja tego roku Andrzej Duda, zaskakując większość polskich elit, przywykłych, że „jest jak jest” i raczej tak zostanie.

W 100 lat później

Prezydent brał udział w uroczystościach na Placu Zamkowym, w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapowiedział wtedy, że to Polacy powinni napisać nową ustawę zasadniczą, a referendum w sprawie jej uchwalenia powinno odbyć się w listopadzie 2018 r. – Uważam, że w tym właśnie roku, w roku 100-lecia [odzyskania niepodległości – red.], w roku 2018 naród polski powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa. Powinien się wypowiedzieć co do tego, jakich kierunków ustrojowych w przyszłości chce. Jakiej chce roli Prezydenta Rzeczpospolitej, jakiej chce roli Senatu, Sejmu, jakie prawa obywatelskie muszą być mocniej akcentowane i jakie wolności. Że Rzeczpospolita powinna być państwem, gdzie wszyscy są absolutnie wobec prawa równi, gdzie nie ma żadnych bezpodstawnych uprzywilejowań, gdzie nie ma żadnych lepszych kast obywateli, gdzie wszyscy obywatele stanowią jedność – apelował prezydent.

20 lat od referendum

Dlaczego jednak rozpoczęła się debata o zmianie ustawy zasadniczej? Obecnie obowiązującą Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej Zgromadzenie Narodowe uchwaliło 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum przeprowadzonym w maju tego samego roku, a weszła w życie w 17 października 1997 r. Do dziś pojawiają się głosy, że ponieważ za nową ustawą zasadniczą w referendum opowiedziała się niewiele ponad połowa Polaków biorących udział w referendum konstytucyjnym w 1997 r. (a frekwencja wyniosła 42,86%), to nie ma ona pełnej legitymizacji.


 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Obywatelu, ratuj się sam
Z wielu opracowywanych przez ostatnie lata dokumentów wynika, że obrona cywilna działa w Polsce tylko na papierze. Miejsce w schronach znajdzie w razie potrzeby tylko 1,37 proc. Polaków. Co co możemy liczyć w sytuacji zagrożenia? Obrona cywilna to Temat Tygodnia 46 nr TS.

Przybyli, zobaczyli, nic nie zrozumieli
Pracodawcy w Polsce nie chcą układów branżowych, nie widzą potrzeby ich negocjowania, nie dostrzegają korzyści wynikających z istnienia PUZP. Co gorsza, nie tylko oni tych korzyści nie widzą lub nie znają – gdyż problem dotyczy również polskich ministrów. Mirosław Miara

Wirtualny świat, rzeczywista wojna
W XXI w. do pokonania przeciwnika wcale nie potrzeba wielkich armii, nowoczesnych czołgów lub samolotów. Wojnę można wygrać, operując klawiaturą i myszką komputerową w komfortowym biurze. Łukasz Piotrowski
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 46/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z prof. Kamilem Zaradkiewiczem
Blogi
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: sen zimowy
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność".
avatar
Tomasz
Samołyk

Tomasz Samołyk [video] "WSPÓŁCZESNY PLAKAT to MORDA AKTORA + ŁADNY NAPIS" - Ryszard Kaja [#KNN 8/20]
Najlepszy polski plakacista. Twórca grafik, kostiumów i scenografii, które zapierają dech w piersiach.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tischnera przewodnik po życiu
Myślą przewodnią składających się na książkę tekstów jest poszukiwanie w ludziach dobra i ciągnięcie ich do góry, o co zawsze zabiegał ks prof. Tischner.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.