REKLAMA

Romuald Szeremietiew: O poprawności wnioskowania MON

Instytut Badań Pollster przeprowadził badania zadając respondentom pytanie: Czy Beata Szydło powinna zdymisjonować Antoniego Macierewicza? Z opublikowanych danych wynika, że 62 proc. badanych chce, żeby Macierewicz przestał być ministrem obrony. Przeciwnego zdania było 15 proc. ankietowanych.
 Romuald Szeremietiew: O poprawności wnioskowania MON
/ screen YT
Zareagował na to MON. Rzeczniczka resortu odwołała się do innego sondażu: „W badaniach CBOS poparcie dla zwiększenia wydatków na obronę Polski wyraziło niemal 75 proc. respondentów. Zdecydowana większość, ponad 87 proc. pytanych uznało, że armia wymaga modernizacji technicznej i unowocześnienia. 66,7 proc. badanych popiera zwiększenie liczebności polskiej armii”. Na tej podstawie pani rzecznik wnosi, że te wyniki „świadczą zdecydowanie o poparciu społeczeństwa dla działań Antoniego Macierewicza”. 

Rzecz jednak w tym, że w obu badaniach inaczej brzmią pytania, na które odpowiadali respondenci, w tym drugim nie pytano o ministra, tylko kwestie wzmacniania potencjału obronnego. 

W logice mamy wśród odmian rozumowania obok sprawdzania, dowodzenia i wyjaśniania także wnioskowanie, które może być poprawne albo niepoprawne. Wnioskowanie pani rzecznik MON trudno uznać za poprawne. W PRL propaganda serwowała hasło: mówimy partia, myślimy Lenin. Pani rzecznik podobnie: mówimy wzmocnienie obronności, myślimy Macierewicz.

Romuald Szeremietiew

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura