"To dla mnie szczególne Zebranie". Tadeusz Majchrowicz po 25 latach pełnienia funkcji przewodniczacego ZR Podkarpacie odchodzi na emeryturę

W Krośnie obraduje XXVI Walne Zebranie Delegatów Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność”.
Tadeusz Majchwicz
Tadeusz Majchwicz / fot. M. Żegliński

Obrady dzisiejszego WZD rozpoczął Tadeusz Majchrowicz, który obchodzi dziś jubileusz dwudziestopięciolecia pełnienia funkcji przewodniczącego Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność", a także urodziny. Jest to także pożegnanie Przewodniczącego Majchrowicza, który postanowił nie ubiegać się o wybór na następną kadencję.

"Szczególne Zebranie"

- To szczególne Zebranie, które odbywa się w niełatwym czasie. Niełatwe jest też dla mnie, po 25 latach sprawowania funkcji przewodniczącego Zarządu Regionu zdecydowałem, że przekażę ten ster komuś innemu. 25 lat to ogromnie dużo czasu. To są chwile miłe, przyjemnie, ale też te bardzo trudne - powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Wśród trudnych chwil wymienił upadek Krośnieńskich Hut Szkła w 2009 roku oraz ogłoszenie upadłości Autosanu w 2013 roku, a także XV Walne Zebranie Delegatów w 2004 roku, na którym głosowane było wotum zaufania dla członków Zarządu Regionu oraz zwołane rok później XVI Walne Zebranie Delegatów, które miało jeden punkt – odwołanie przewodniczącego.

- Wówczas panowała ogromna polaryzacja, ale udało się to przezwyciężyć w myśl: "Co cię nie zabije, to cię wzmocni" - przekonywał dziś Przewodniczący.

Tadeisz Majchrowicz wspominał także miłe chwile, m.in. Pielgrzymki Ludzi Pracy, czy starania o to, by patronem Regionu został bł. ks. Bronisław Markiewicz, które ziściły się w 2007 roku. - Od tego czasu na naszych ziemiach zwiększył się kult tego błogosławionego - zaznaczył.

Wspominał także o akcjach protestacyjnych Związku, m.in. blokadzie Zakopianki w obronie Parków Narodowych w 2015 roku czy o pikiecie, którą zorganizowano po zamknięciu dwóch linii kolejowych w Zagórzu. - Wówczas ks. Eugeniusz Dryniak przyszedł na pikietę, założył kamizelkę z logo Solidarności i powiedział: "W Zagórzu kolej nie być może, ale być musi" - wspominał.

Mówił także o zadbaniu o kwestie lokalowe i doprowadzeniu do tego, by w Krośnie, Sanoku i Jaśle Solidarność miała własne lokale.

- Spełniły się moje marzenia i pragnienia, żebyśmy byli niezależni, jeżeli chodzi o lokale. To nasza własność i nikt nam tego nie zabierze - przekonywał ustępujący przewodniczący Majchrowicz.

Wspominał także o ważnych dla Regionu wydarzeniach wewnątrzzwiązkowych, m.in. posiedzeniu Komisji Krajowej w Krośnie w 2016 roku.

- Chcę zakończyć prośbą i apelem do wszystkich, bo pojawiają się dość często głosy, że Solidarność powinna iść z duchem czasów i dostosowywać się do nowej rzeczywistości. Ja myślę, ze nie powinna iść z duchem czasów, ale za Duchem Świętym. Pamiętajmy i pracujmy na to, żeby prowadzić działalność w oparciu o Społeczną Naukę Kościoła - powiedział.

Podziękowania

Za współpracę dziękowali Tadeuszowi Majchrowiczowi zaproszeni na WZD goście.

Europoseł Bogdan Rzońca przypomniał wspólne działania z przewodniczącym mające na celu doprowadzenie do uruchomienia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz protest w Luksemburgu w 2021 roku.

Kierownik Oddziału PIP w Krośnie Adam Tuleja i Inspektor Małgorzata Bielawka,  która była przed laty pracownikiem Biura Prawnego ZR podkreślali: - W przyszłości wierzymy, że nadal będziecie stać po stronie pracownika. Bardzo dziekujemy za tę współpracę. Liczymy na dobrą współpracę także w przyszłości.

Poseł Piotr Babinetz zaś mówił: - Dziękuję, że cały czas jesteście wierni Solidarności, że do dzisiaj wiernie bronicie praw pracowniczych.

Kazimierz Rozenbeiger ze stowarzyszenia Solidarni w Jaśle z kolei wspominał: - Jesteśmy dłużnikami Pana Tadeusza, bo 12 lat temu przyjął nas do swego lokalu i towarzyszył nam w naszej pracy.

Dodał, że stowarzyszenie chciałoby umieścić nazwisko Tadeusza Majchrowicza na tablicy w swojej Izbie Pamięci.

Prezes spółki Tysol Michał Ossowski zaś wspominał początki współpracy z Tadeuszem Majchrowiczem.

- Od ośmiu lat staramy się budować silne związkowe media. To nie tylko "Tygodnik Solidarność", ale też portal tysol.pl, który ma 15 mln odsłon, 4 mln użytkowników i mocną pozycję na rynku. Dziękuję za te osiem lat i mam nadzieję, że to nie koniec - powiedział.

Podziękowania złożyli przewodniczącemu także przedstawiciele podkarpackiego samorządu oraz zaprzyjaźnieni pracodawcy. Gośćmi byli też Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ "S" oraz Szymon Wawrzyszko, szef Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "S". - Jubileusz to moment podsumowań. Ja też gratuluję tego pięknego momentu, osiągnięć i sukcesów. Czerpcie z doświadczenia i wiedzy Przewodniczącego, bierzcie przykład, ale także nie porównujcie, jednakże wspierajcie związek, bo jest on z definicji jedność wielu osób - powiedział przewodniczący Wawrzyszko.

- To przejmujące, że doceniacie to, co robiłem przez ostatnie 25 lat. Nie zrobiłbym niczego, gdyby nie było was - podsumował wzruszony Tadeusz Majchrowicz.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu

Fundacja Olgi Tokarczuk wydała oświadczenie, w którym znalazł się następujący fragment: „Nie zgadzamy się na krępowanie wolności wypowiedzi artystycznej i jakiekolwiek formy nacisku na artystki i artystów oraz odbiorczynie i odbiorców ich dzieł”.

Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech z ostatniej chwili
Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech

„Tymczasem na aukcji w Niemczech znowu artefakty husarskie – szyszaki i buławy. I jak zawsze – obrazy i srebra. Te są praktycznie zawsze” – czytamy we wpisie jednej z użytkowniczek Facebooka.

Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego” z ostatniej chwili
Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

– Jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w TVP Info. – My powinniśmy różne rzeczy z Zachodu sprowadzać do Polski, ale nie powinniśmy sprowadzać z Zachodu błędów i to bardzo ciężkich błędów – ocenił.

„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie” z ostatniej chwili
„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy z ostatniej chwili
Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

Pod pretekstem wakacji pilot lotniczej Rosgwardii, posługujący się nazwiskiem Gawryczenko, udał się wraz z rodziną na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zdecydował poddać się ambasadzie USA w Dubaju.

Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby” z ostatniej chwili
Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby”

– Tusk posłuchał jednej osoby. Konkretnie Niemki. Konkretnie Angeli Merkel. Ona mu doradzała podczas rozmowy, żeby podniósł wiek emerytalny. On jej posłuchał. To jest dowód na to, że w referendum musimy pójść i odpowiedzieć jednoznacznie. Czy jest zgoda Polaków na podniesienie wieku emerytalnego – mówił w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto z ostatniej chwili
Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto

W środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata w sprawie tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz musi sprostować wypowiedź o polityku Koalicji Obywatelskiej Andrzeju Rozenku (byłym współpracowniku Jerzego Urbana i uczestniku tzw. Klubu Wałdajskiego, w spotkaniach którego uczestniczył również Władimir Putin) – orzekł prawomocnie sąd apelacyjny. Nie utrzymał jednak orzeczonego wcześniej zakazu rozpowszechniania przez Sakiewicza informacji, jakoby m.in. „Rozenek dopuszczał się prób tłumienia krytyki prasowej”.

„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE z ostatniej chwili
„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE

„7 głównych postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE na temat zmiany Traktatów UE. Tę Rezolucję i Raport PE popiera opozycja” – pisze w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa

Były szef MSZ Radosław Sikorski jest zaniepokojony przyszłością Unii Europejskiej. Polityk na antenie Polsat News skomentował m.in. wyniki wyborów na Słowacji, gdzie zwyciężyła partia Smer (partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym). Uważa, że sytuacja w innych krajach może być dużo gorsza.

REKLAMA

"To dla mnie szczególne Zebranie". Tadeusz Majchrowicz po 25 latach pełnienia funkcji przewodniczacego ZR Podkarpacie odchodzi na emeryturę

W Krośnie obraduje XXVI Walne Zebranie Delegatów Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność”.
Tadeusz Majchwicz
Tadeusz Majchwicz / fot. M. Żegliński

Obrady dzisiejszego WZD rozpoczął Tadeusz Majchrowicz, który obchodzi dziś jubileusz dwudziestopięciolecia pełnienia funkcji przewodniczącego Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ "Solidarność", a także urodziny. Jest to także pożegnanie Przewodniczącego Majchrowicza, który postanowił nie ubiegać się o wybór na następną kadencję.

"Szczególne Zebranie"

- To szczególne Zebranie, które odbywa się w niełatwym czasie. Niełatwe jest też dla mnie, po 25 latach sprawowania funkcji przewodniczącego Zarządu Regionu zdecydowałem, że przekażę ten ster komuś innemu. 25 lat to ogromnie dużo czasu. To są chwile miłe, przyjemnie, ale też te bardzo trudne - powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Wśród trudnych chwil wymienił upadek Krośnieńskich Hut Szkła w 2009 roku oraz ogłoszenie upadłości Autosanu w 2013 roku, a także XV Walne Zebranie Delegatów w 2004 roku, na którym głosowane było wotum zaufania dla członków Zarządu Regionu oraz zwołane rok później XVI Walne Zebranie Delegatów, które miało jeden punkt – odwołanie przewodniczącego.

- Wówczas panowała ogromna polaryzacja, ale udało się to przezwyciężyć w myśl: "Co cię nie zabije, to cię wzmocni" - przekonywał dziś Przewodniczący.

Tadeisz Majchrowicz wspominał także miłe chwile, m.in. Pielgrzymki Ludzi Pracy, czy starania o to, by patronem Regionu został bł. ks. Bronisław Markiewicz, które ziściły się w 2007 roku. - Od tego czasu na naszych ziemiach zwiększył się kult tego błogosławionego - zaznaczył.

Wspominał także o akcjach protestacyjnych Związku, m.in. blokadzie Zakopianki w obronie Parków Narodowych w 2015 roku czy o pikiecie, którą zorganizowano po zamknięciu dwóch linii kolejowych w Zagórzu. - Wówczas ks. Eugeniusz Dryniak przyszedł na pikietę, założył kamizelkę z logo Solidarności i powiedział: "W Zagórzu kolej nie być może, ale być musi" - wspominał.

Mówił także o zadbaniu o kwestie lokalowe i doprowadzeniu do tego, by w Krośnie, Sanoku i Jaśle Solidarność miała własne lokale.

- Spełniły się moje marzenia i pragnienia, żebyśmy byli niezależni, jeżeli chodzi o lokale. To nasza własność i nikt nam tego nie zabierze - przekonywał ustępujący przewodniczący Majchrowicz.

Wspominał także o ważnych dla Regionu wydarzeniach wewnątrzzwiązkowych, m.in. posiedzeniu Komisji Krajowej w Krośnie w 2016 roku.

- Chcę zakończyć prośbą i apelem do wszystkich, bo pojawiają się dość często głosy, że Solidarność powinna iść z duchem czasów i dostosowywać się do nowej rzeczywistości. Ja myślę, ze nie powinna iść z duchem czasów, ale za Duchem Świętym. Pamiętajmy i pracujmy na to, żeby prowadzić działalność w oparciu o Społeczną Naukę Kościoła - powiedział.

Podziękowania

Za współpracę dziękowali Tadeuszowi Majchrowiczowi zaproszeni na WZD goście.

Europoseł Bogdan Rzońca przypomniał wspólne działania z przewodniczącym mające na celu doprowadzenie do uruchomienia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz protest w Luksemburgu w 2021 roku.

Kierownik Oddziału PIP w Krośnie Adam Tuleja i Inspektor Małgorzata Bielawka,  która była przed laty pracownikiem Biura Prawnego ZR podkreślali: - W przyszłości wierzymy, że nadal będziecie stać po stronie pracownika. Bardzo dziekujemy za tę współpracę. Liczymy na dobrą współpracę także w przyszłości.

Poseł Piotr Babinetz zaś mówił: - Dziękuję, że cały czas jesteście wierni Solidarności, że do dzisiaj wiernie bronicie praw pracowniczych.

Kazimierz Rozenbeiger ze stowarzyszenia Solidarni w Jaśle z kolei wspominał: - Jesteśmy dłużnikami Pana Tadeusza, bo 12 lat temu przyjął nas do swego lokalu i towarzyszył nam w naszej pracy.

Dodał, że stowarzyszenie chciałoby umieścić nazwisko Tadeusza Majchrowicza na tablicy w swojej Izbie Pamięci.

Prezes spółki Tysol Michał Ossowski zaś wspominał początki współpracy z Tadeuszem Majchrowiczem.

- Od ośmiu lat staramy się budować silne związkowe media. To nie tylko "Tygodnik Solidarność", ale też portal tysol.pl, który ma 15 mln odsłon, 4 mln użytkowników i mocną pozycję na rynku. Dziękuję za te osiem lat i mam nadzieję, że to nie koniec - powiedział.

Podziękowania złożyli przewodniczącemu także przedstawiciele podkarpackiego samorządu oraz zaprzyjaźnieni pracodawcy. Gośćmi byli też Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ "S" oraz Szymon Wawrzyszko, szef Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "S". - Jubileusz to moment podsumowań. Ja też gratuluję tego pięknego momentu, osiągnięć i sukcesów. Czerpcie z doświadczenia i wiedzy Przewodniczącego, bierzcie przykład, ale także nie porównujcie, jednakże wspierajcie związek, bo jest on z definicji jedność wielu osób - powiedział przewodniczący Wawrzyszko.

- To przejmujące, że doceniacie to, co robiłem przez ostatnie 25 lat. Nie zrobiłbym niczego, gdyby nie było was - podsumował wzruszony Tadeusz Majchrowicz.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe