Korea Północna kontynuuje próby balistyczne i wystrzeliła kolejne pociski

Korea Północna w sobotni poranek wystrzeliła trzy rakiety krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego z poligonu w prowincji Kangwon na wschodnim wybrzeżu. Według relacji dowództwa Floty Pacyfiku USA pierwsza i ostatnia z rakiet eksplodowały na morzu, zaś druga tuż przy starcie.
 Korea Północna kontynuuje próby balistyczne i wystrzeliła kolejne pociski
/ pixabay.com
Pierwsza rakieta została wystrzelona tuż przed godziną 12 czasu lokalnego, a kolejne po południu z poligonu Kittaeryong w pobliżu miasta Wonsan położonego nad Morzem Japońskim w południowo- wschodniej części Korei.

Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej dwie wystrzelone rakiety przeleciały dystans dłuższy niż 250 kilometrów. Flota Pacyfiku USA zapewniło, że zdarzenie nie niesie żadnego zagrożenia dla sił wojskowych Stanów Zjednoczonych na wyspie Guam, gdzie znajduje się amerykańska baza sił powietrznych.

O bezpieczeństwie zapewnił również japoński rząd. W ich ocenie wystrzelenie rakiet przez Koreę było częścią ćwiczeń wojskowych, jakie są tam przeprowadzane. Co ważne żadna z nich nie naruszyła granic wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii, która w prawie międzynarodowej jest obszarem rozciągającym się poza morzem terytorialnym do 200 mil.

Premier japońskiego rządu zlecił wszystkim ministrom zachowanie szczególnej ostrożności i monitorowanie sytuacji, aby być gotowym na każdą ewentualność. Ponadto prezydent Korei Południowej zwołał w sobotę posiedzenie nadzwyczajne Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym zostanie ustalona skala zagrożeń dla Seulu.

Sobotnia próba batalistyczna została przeprowadzona w momencie, kiedy poziom napięcia na Półwyspie Koreańskim jest wyższy niż kiedykolwiek. 

Źródło: SkyNews

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe