Piotr Duda: Tusk dostał zadanie likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie

– Tusk to jest zwykły bandyta polityczny. On nie przyjechał do Polski po to, żeby ją wzmacniać, wzmacniać polską gospodarkę, tylko po prostu dostał zadanie, że ma doprowadzić do likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie – powiedział PAP Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Piotr Duda Piotr Duda: Tusk dostał zadanie likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie
Piotr Duda / Fot. M. Żegliński

PAP: Prawdziwa "Solidarność" nigdy nie jest z władzą przeciwko ludziom, tylko jest wtedy, kiedy protestuje przeciwko złej władzy, złodziejstwu i kłamstwu - powiedział w czwartek, w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) lider PO Donald Tusk do związkowców zakłócających jego wystąpienie, tym samym zarzucając wam, że idziecie na pasku PiS i jesteście bezczynni.

Piotr Duda: Panu Donaldowi Tuskowi wczoraj puściły nerwy. On, jeśli ma klakierów, czuje się jak ryba w wodzie, ale kiedy ma odpowiadać na trudne pytania, to z merytoryką u niego gorzej. Przypomnę moje wystąpienie w Sejmie dotyczące referendum emerytalnego – Tusk nie był w stanie nam merytorycznie odpowiadać, bo merytorycznych argumentów nie było, więc nas zwyzywał od pętaków. Wczoraj była ta sama sytuacja: górnikom na pytania odpowiadać nie chciał, tylko wzywał, że Solidarność powinna być z opozycją. Nie. "Solidarność" wspiera wszystkich, nawet byśmy wspierali działania liberałów rządu Donalda Tuska, gdyby te osiem lat jego rządów szło w kierunku wzmocnienia polskiej gospodarki i polskiego pracownika. Tymczasem były to rządy nastawione na likwidację polskiego przemysłu, sprzedaż polskich zakładów pracy, liberalizację kodeksu pracy i wszystkich spraw związanych z pracownikami, czyli np. płacy minimalnej – mógłbym wymieniać godzinami. Więc nic dziwnego, że nerwy puściły panu Tuskowi. Oglądałem fragmenty jego wystąpienia i po tym, co widziałem, dochodzę do wniosku, że pan Tusk to jest zwykły bandyta polityczny. On nie przyjechał do Polski po to, żeby ją wzmacniać, wzmacniać polską gospodarkę, tylko po prostu dostał zadanie, że ma doprowadzić do likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie na tzw. zielonym węglu. W Polsce węgiel jest brunatny, w Niemczech jest zielony, bo oni są na zupełnie innym poziomie rozwoju i w ogóle są inni. Niedoczekanie jego, niedoczekanie ich.

"To Platforma jest przybudówką niemieckiego rządu"

PAP: Wystąpienie Tuska podobało się zgromadzonym na wiecu.

P.D.: Ci wszyscy demonstranci, którzy tak wczoraj krzyczeli na górników, ludzi walczących o swoje miejsca pracy, powinni być solidarni ze swoim liderem i – jeśli korzystają z prądu wytwarzanego przez kopalnię Turów, czy z ciepła z węgla wydobywanego w kopalni Turów - powinni się tego zrzec, jeśli mają tylko trochę honoru. Ale może są jak lider, który jest zwykłym hipokrytą i bandytą politycznym.

PAP: Solidarność nie idzie na pasku PiS-u? Nie jest jego przybudówką polityczną?

P.D.: To Platforma jest przybudówką niemieckiego rządu. Solidarność nie chodzi i nie chodziła na pasku żadnego rządu, gdyż jest niezależnym, samorządnym związkiem zawodowym. Jeśli jakiś rząd wprowadza rozwiązania korzystne dla pracowników, to będziemy każdą taką władzę wspierać.Za rządu Tuska doszło do likwidacji dialogu społecznego. Komisja Trójstronna najpierw została rozdrobniona, później faktycznie przestała funkcjonować, bo Tusk zrobił sobie z nas forpocztę, którą jedynie łaskawie informował, co ma dalej zamiar zrobić. Każdy człowiek w naszym kraju mający prawa obywatelskie ma prawo obserwować scenę polityczną i wspierać tę partię, którą uważa za słuszną. A ja, jako przewodniczący Komisji Krajowej Solidarności, nie byłem, nie jestem i nie będę w żadnej partii politycznej, ale jeśli jakaś partia robi dobre działania dla polskich pracowników, to za to będę dziękować. Powiem: dziękuję panu premierowi Tuskowi czy dziękuję panu premierowi Morawieckiemu, ale temu pierwszemu nie mam za co, jak dotąd, dziękować, gdyż on i jego ministrowie przez osiem lat nie zrobili nic zasługującego na "dziękuję", wręcz odwrotnie. Za ich czasów miała się wzmacniać - poprzez polskich pracowników - gospodarka niemiecka, a my mieliśmy być kolonią zapewniającą tanie miejsca pracy dla zagranicznych korporacji, głównie niemieckich.

"Nie oddamy ani centymetra kopalni Turów"

PAP: Jak pan widzi rozwiązanie sytuacji w Turowie?

P.D.: Dla nas ta sytuacja jest jasna: nie oddamy ani centymetra kopalni Turów, ani centymetra elektrowni Turów, ani kawałka całego kompleksu. Oni mogą sobie mówić, co chcą, ale oni jeszcze nie wiedzą, czym jest Solidarność. Jeśli faktycznie doszłoby do sytuacji, że stanęlibyśmy pod ścianą, jeśli chodzi o zamknięcie Turowa, pokażemy, na co nas stać. Nie przyjmujemy czegoś takiego do wiadomości. A jeśli pan Tusk jest taki chojrak, taki odważny, zapraszamy - wraz z przewodniczącym Ilnickim - niech przyjedzie do kopalni Turów, na cechownię, tam sobie siądziemy i będziemy rozmawiać. Razem z kolegami z Polski 2050, panem Hołownią i niejakim panem Trzaskowskim, który siedzi w Warszawie w fotelu i mówi, że skoro jest taki wyrok, to Turów należy zamknąć. Nie. Prędzej zamkniemy Urząd Miasta w Warszawie, a nie kompleks turowski. Dla nas sprawa jest jasna: nie pozwolimy na zamknięcie. Tu chodzi nie tylko o tych pracowników, choć o nich oczywiście także, ale przede wszystkim jest to kwestia bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa w tej trudnej sytuacji, jaką mamy za naszą wschodnią granicą.

PAP: W Jeleniej Górze przewodniczący Platformy Obywatelskiej został wygwizdany przez górników, co opozycja skomentowała słowami, że PiS-owskie bojówki zbezcześciły polski hymn.

P.D.: To nieprawda, widziałem ten moment na filmie – hymn został odśpiewany, jak zawsze, z godnością. Gdyby to był hymn niemiecki, to może byśmy gwizdali, ale został odśpiewany hymn polski i nikt nie przeszkadzał. Natomiast widziałem też, jak się zachowywała druga strona, jak pluli na górników. Myślę, że ci ludzie są zaczadzeni przez swojego guru, ale jaki lider, taki ma elektorat. Bojówki to stały, ale koło pana Tuska - bojówki Donalda Tuska. Widzimy je na wszystkich spotkaniach, widzimy, co robią. To nie są ludzie, którzy walczą o Polskę, polską gospodarkę i patriotyzm, tylko wysługują się Tuskowi. Niektórzy nawet do końca nie wiedzą, co ich czeka, gdyby wybory skończyły się w październiku jego zwycięstwem.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wojciech Szczęsny pod ostrzałem swojego ojca. Padły ostre słowa z ostatniej chwili
Wojciech Szczęsny pod ostrzałem swojego ojca. Padły ostre słowa

"Pierwsza bramka, którą puścił to cyrk na kołach" - powiedział Maciej Szczęsny na kanale "Cioną po oczach", odnosząc się do gry syna.

Skandal z udziałem Zełenskiego. Jest oświadczenie premiera Kanady z ostatniej chwili
Skandal z udziałem Zełenskiego. Jest oświadczenie premiera Kanady

Uhonorowanie w parlamencie Kanady weterana walczącej u boku Niemców podczas II wojny światowej ukraińskiej dywizji SS Galizien było „głęboko zawstydzające” i „nieakceptowalne” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom kanadyjski premier Justin Trudeau.

Ujawniono szokujące fakty na temat rodziny szefowej TVN z ostatniej chwili
Ujawniono szokujące fakty na temat rodziny szefowej TVN

Stacja TVP Info opublikowała materiał na temat szefowej TVN Katarzyny Kieli. Pojawiły się szokujące wątki.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

53 osoby próbowały w poniedziałek nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski – podała we wtorek na platformie X (dawniej Tweeter) w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna.

z ostatniej chwili
W czym tkwi sekret niemieckich zegarków Zeppelin?

Zegarki niemieckie od lat cieszą się uznaniem na całym świecie. Co sprawia, że te precyzyjnie wykonane mechanizmy stały się synonimem jakości i elegancji? Odkryjmy sekret zegarków niemieckich, a w szczególności marki Zeppelin, które znane są nie tylko z doskonałego wykonania, ale także z unikalnej historii.

Gdańsk. Ciało mężczyzny znalezione w windzie. Zatrzymano 4 osoby z ostatniej chwili
Gdańsk. Ciało mężczyzny znalezione w windzie. Zatrzymano 4 osoby

Ciało ok. 60-letniego mężczyzny znaleziono w poniedziałek wieczorem w windzie w bloku na gdańskiej Zaspie. Policja zatrzymała cztery osoby.

Skandal w Niemczech: Tak Niemcy hajlowali na Oktoberfest [WIDEO] z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Tak Niemcy hajlowali na Oktoberfest [WIDEO]

Trwa tradycyjny niemiecki Oktoberfest. Podczas świętowania w niemieckim Zieschütz koło Budziszyna doszło do szokującej sceny.

Szydło: Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina z ostatniej chwili
Szydło: Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina

Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina. Dlatego coraz bardziej otwarte i agresywne zachowanie niemieckich polityków wobec Polski – uważa była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Tusk stanął „murem za polskim mundurem” z ostatniej chwili
Tusk stanął „murem za polskim mundurem”

– Jarosław Kaczyński mówi, że nie ma żadnej afery wizowej. A nasi sojusznicy w NATO, w tym Amerykanie, są bardzo zaniepokojeni tym, że migranci z polskimi wizami są nawet na granicy meksykańsko-amerykańskiej. Co najmniej kilkaset osób podejrzewanych o terroryzm właśnie wjechało do Europy na polskich wizach – powiedział w Otwocku przewodniczący PO Donald Tusk.

Saryusz-Wolski dla belgijskich mediów: Niemcy spiskują, by wraz z Rosją zdominować Europę z ostatniej chwili
Saryusz-Wolski dla belgijskich mediów: Niemcy spiskują, by wraz z Rosją zdominować Europę

Niemcy „zachęcają” do napięć między Polską a Ukrainą w ramach tajnej strategii zdominowania Europy – twierdzi w rozmowie z portalem „Brussels Signal” europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

REKLAMA

Piotr Duda: Tusk dostał zadanie likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie

– Tusk to jest zwykły bandyta polityczny. On nie przyjechał do Polski po to, żeby ją wzmacniać, wzmacniać polską gospodarkę, tylko po prostu dostał zadanie, że ma doprowadzić do likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie – powiedział PAP Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Piotr Duda Piotr Duda: Tusk dostał zadanie likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie
Piotr Duda / Fot. M. Żegliński

PAP: Prawdziwa "Solidarność" nigdy nie jest z władzą przeciwko ludziom, tylko jest wtedy, kiedy protestuje przeciwko złej władzy, złodziejstwu i kłamstwu - powiedział w czwartek, w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) lider PO Donald Tusk do związkowców zakłócających jego wystąpienie, tym samym zarzucając wam, że idziecie na pasku PiS i jesteście bezczynni.

Piotr Duda: Panu Donaldowi Tuskowi wczoraj puściły nerwy. On, jeśli ma klakierów, czuje się jak ryba w wodzie, ale kiedy ma odpowiadać na trudne pytania, to z merytoryką u niego gorzej. Przypomnę moje wystąpienie w Sejmie dotyczące referendum emerytalnego – Tusk nie był w stanie nam merytorycznie odpowiadać, bo merytorycznych argumentów nie było, więc nas zwyzywał od pętaków. Wczoraj była ta sama sytuacja: górnikom na pytania odpowiadać nie chciał, tylko wzywał, że Solidarność powinna być z opozycją. Nie. "Solidarność" wspiera wszystkich, nawet byśmy wspierali działania liberałów rządu Donalda Tuska, gdyby te osiem lat jego rządów szło w kierunku wzmocnienia polskiej gospodarki i polskiego pracownika. Tymczasem były to rządy nastawione na likwidację polskiego przemysłu, sprzedaż polskich zakładów pracy, liberalizację kodeksu pracy i wszystkich spraw związanych z pracownikami, czyli np. płacy minimalnej – mógłbym wymieniać godzinami. Więc nic dziwnego, że nerwy puściły panu Tuskowi. Oglądałem fragmenty jego wystąpienia i po tym, co widziałem, dochodzę do wniosku, że pan Tusk to jest zwykły bandyta polityczny. On nie przyjechał do Polski po to, żeby ją wzmacniać, wzmacniać polską gospodarkę, tylko po prostu dostał zadanie, że ma doprowadzić do likwidacji kopalni Turów, bo mają funkcjonować niemieckie kopalnie na tzw. zielonym węglu. W Polsce węgiel jest brunatny, w Niemczech jest zielony, bo oni są na zupełnie innym poziomie rozwoju i w ogóle są inni. Niedoczekanie jego, niedoczekanie ich.

"To Platforma jest przybudówką niemieckiego rządu"

PAP: Wystąpienie Tuska podobało się zgromadzonym na wiecu.

P.D.: Ci wszyscy demonstranci, którzy tak wczoraj krzyczeli na górników, ludzi walczących o swoje miejsca pracy, powinni być solidarni ze swoim liderem i – jeśli korzystają z prądu wytwarzanego przez kopalnię Turów, czy z ciepła z węgla wydobywanego w kopalni Turów - powinni się tego zrzec, jeśli mają tylko trochę honoru. Ale może są jak lider, który jest zwykłym hipokrytą i bandytą politycznym.

PAP: Solidarność nie idzie na pasku PiS-u? Nie jest jego przybudówką polityczną?

P.D.: To Platforma jest przybudówką niemieckiego rządu. Solidarność nie chodzi i nie chodziła na pasku żadnego rządu, gdyż jest niezależnym, samorządnym związkiem zawodowym. Jeśli jakiś rząd wprowadza rozwiązania korzystne dla pracowników, to będziemy każdą taką władzę wspierać.Za rządu Tuska doszło do likwidacji dialogu społecznego. Komisja Trójstronna najpierw została rozdrobniona, później faktycznie przestała funkcjonować, bo Tusk zrobił sobie z nas forpocztę, którą jedynie łaskawie informował, co ma dalej zamiar zrobić. Każdy człowiek w naszym kraju mający prawa obywatelskie ma prawo obserwować scenę polityczną i wspierać tę partię, którą uważa za słuszną. A ja, jako przewodniczący Komisji Krajowej Solidarności, nie byłem, nie jestem i nie będę w żadnej partii politycznej, ale jeśli jakaś partia robi dobre działania dla polskich pracowników, to za to będę dziękować. Powiem: dziękuję panu premierowi Tuskowi czy dziękuję panu premierowi Morawieckiemu, ale temu pierwszemu nie mam za co, jak dotąd, dziękować, gdyż on i jego ministrowie przez osiem lat nie zrobili nic zasługującego na "dziękuję", wręcz odwrotnie. Za ich czasów miała się wzmacniać - poprzez polskich pracowników - gospodarka niemiecka, a my mieliśmy być kolonią zapewniającą tanie miejsca pracy dla zagranicznych korporacji, głównie niemieckich.

"Nie oddamy ani centymetra kopalni Turów"

PAP: Jak pan widzi rozwiązanie sytuacji w Turowie?

P.D.: Dla nas ta sytuacja jest jasna: nie oddamy ani centymetra kopalni Turów, ani centymetra elektrowni Turów, ani kawałka całego kompleksu. Oni mogą sobie mówić, co chcą, ale oni jeszcze nie wiedzą, czym jest Solidarność. Jeśli faktycznie doszłoby do sytuacji, że stanęlibyśmy pod ścianą, jeśli chodzi o zamknięcie Turowa, pokażemy, na co nas stać. Nie przyjmujemy czegoś takiego do wiadomości. A jeśli pan Tusk jest taki chojrak, taki odważny, zapraszamy - wraz z przewodniczącym Ilnickim - niech przyjedzie do kopalni Turów, na cechownię, tam sobie siądziemy i będziemy rozmawiać. Razem z kolegami z Polski 2050, panem Hołownią i niejakim panem Trzaskowskim, który siedzi w Warszawie w fotelu i mówi, że skoro jest taki wyrok, to Turów należy zamknąć. Nie. Prędzej zamkniemy Urząd Miasta w Warszawie, a nie kompleks turowski. Dla nas sprawa jest jasna: nie pozwolimy na zamknięcie. Tu chodzi nie tylko o tych pracowników, choć o nich oczywiście także, ale przede wszystkim jest to kwestia bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa w tej trudnej sytuacji, jaką mamy za naszą wschodnią granicą.

PAP: W Jeleniej Górze przewodniczący Platformy Obywatelskiej został wygwizdany przez górników, co opozycja skomentowała słowami, że PiS-owskie bojówki zbezcześciły polski hymn.

P.D.: To nieprawda, widziałem ten moment na filmie – hymn został odśpiewany, jak zawsze, z godnością. Gdyby to był hymn niemiecki, to może byśmy gwizdali, ale został odśpiewany hymn polski i nikt nie przeszkadzał. Natomiast widziałem też, jak się zachowywała druga strona, jak pluli na górników. Myślę, że ci ludzie są zaczadzeni przez swojego guru, ale jaki lider, taki ma elektorat. Bojówki to stały, ale koło pana Tuska - bojówki Donalda Tuska. Widzimy je na wszystkich spotkaniach, widzimy, co robią. To nie są ludzie, którzy walczą o Polskę, polską gospodarkę i patriotyzm, tylko wysługują się Tuskowi. Niektórzy nawet do końca nie wiedzą, co ich czeka, gdyby wybory skończyły się w październiku jego zwycięstwem.

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe