REKLAMA

[video] Uroczyste obchody 300-lecia ikony Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Dziś na Jasnej Górze odbywają się obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To w 1717 roku Ikona Jasnogórska została udekorowana papieskimi koronami. Było to wtedy wydarzenie unikatowe w skali światowej, gdyż korony papieskie nie zdobiły wcześniej żadnej ikony poza Rzymem. O skali i randze tamtych obchodów świadczy liczba pielgrzymów, która przybyła na koronację do Częstochowy 300 lat temu - było to 200 tys. osób.
 [video] Uroczyste obchody 300-lecia ikony Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
/ YT, print screen
Obchody 300-lecia koronacji obejmują w sensie szerszym cały rok 2017, jednak ich kulminacja następuje dziś, w dzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz ma otrzymać repliki koron papieskich, wykonane ze złota, udekorowane topazami.

Wierni zbierali się na Jasnej Górze już od rana, jednak symbolicznym momentem kulminacji obchodów była msza świąta o godzinie 11.00. Obecny był Episkopat Polski oraz władze państwowe - prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier rządu. Mszy świętej przewodniczył nuncjusz apostolski, Salvatore Pennacchio. Podczas mszy nastąpiło odnowienie Ślubów Jasnogórskich.

W godzinach popołudniowych i wieczornych program obchodów będzie kontynuowany - odbędzie się procesdja eucharystyczna, msza wieczorna i koncert "Jasna Góra - polska Kana".

źródło: YT, niezależna.pl


 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura