Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi

Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej zwiększa ryzyko wystąpienia depresji u kobiet nawet o 130 procent - donoszą najnowsze badania. Ponadto każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi – pisze The Catholic Herald. Także aborcja przyczynia się do rozwoju raka piersi.
zdjęcie poglądowe Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi
zdjęcie poglądowe / pixabay/prolicsomepl

Depresja

Studium opublikowane w czasopiśmie Epidemiology and Psychiatric Sciences, wydawanym przez Cambridge University Press, wykazało również, że ryzyko wystąpienia trwałego problemu z depresją było najwyższe wśród kobiet, które stosowały pigułkę od najmłodszych lat. Zwiększone ryzyko zapadnięcia na tę chorobę było również wysokie szczególnie w pierwszych dwóch latach przyjmowania doustnego środka antykoncepcyjnego. Badanie obejmowało analizę danych pobranych od urodzenia do menopauzy od ponad ćwierć miliona kobiet z biobanku Zjednoczonego Królestwa.

Naukowcy byli w stanie określić, w jaki sposób stosowanie złożonej pigułki antykoncepcyjnej mogło odpowiadać nie tylko pierwszym diagnozom depresji, ale także kiedy użytkowniczki po raz pierwszy doświadczyły objawów depresji. Odkryto, że kobiety, które zaczęły stosować pigułkę w wieku nastoletnim, miały o 130 procent wyższą częstość występowania objawów tej choroby. Z kolei u kobiet, które zaczęły stosować pigułkę w wieku 20 lat lub starszych, ryzyko wystąpienia depresji wzrosło o 92 procent.

Therese Johansson z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji, autorka badania, powiedziała: „Silny wpływ pigułek antykoncepcyjnych na nastolatki można przypisać zmianom hormonalnym spowodowanym dojrzewaniem”.

Badanie wykazało, że ryzyko depresji u dorosłych kobiet, które przestały stosować pigułkę, spadło po dwóch latach. Okazało się jednak, że ryzyko tej choroby pozostawało niezmiennie wysokie wśród kobiet, które zaczęły stosować pigułkę w wieku nastoletnim. Badanie pojawiło się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Naukowcy wcześniej powiązali złożoną pigułkę antykoncepcyjną - która składa się z estrogenu i progestagenu - z 20-procentowym wzrostem zachorowań na tę chorobę, podczas gdy podobne wysokie wskaźniki zidentyfikowano w przypadku spirali i implantów antykoncepcyjnych.

Rak piersi

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Oxfordu wykazało jednak, że nawet nowa generacja hormonalnych środków antykoncepcyjnych może być równie niebezpieczna. Zespół przeanalizował dane ponad 9 000 kobiet w wieku od 20 do 49 lat, u których rozwinął się inwazyjny rak piersi i porównał ich styl życia z 18 000 kobiet, u których choroba nie wystąpiła. Okazało się, że kobiety, które stosowały pigułkę zawierającą wyłącznie progestagen, najnowszą generację doustnych środków antykoncepcyjnych, również miały zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi o 20 do 30 procent. Po zaprzestaniu przyjmowania pigułki ryzyko rozwoju choroby stopniowo spadało, zgodnie z wynikami opublikowanymi w czasopiśmie Plos Medicine.

W 2020 roku około 3,2 miliona kobiet w Anglii stosowało pigułkę złożoną i podobna liczba stosowała pigułkę zawierającą wyłącznie progestagen. Oprócz pigułki, badania na całym świecie wykazały również, że aborcja przyczynia się do rozwoju raka piersi. Naukowcy stwierdzili, że rak był spowodowany wysokim poziomem estradiolu, hormonu, który stymuluje wzrost piersi podczas ciąży. Wpływ tego hormonu jest zminimalizowany u kobiet, które donosiły ciążę, ale pozostaje na niebezpiecznym poziomie u tych, które przerwały ciążę.

Od 1971 roku nastąpił 80-procentowy wzrost zachorowań na raka piersi, podczas gdy liczba aborcji wzrosła z 18 000 do ponad 200 000 rocznie.

Kościół a antykoncepcja

Kościół katolicki zawsze zabraniał stosowania antykoncepcji, zwłaszcza w encyklice papieża Pawła VI z 1968 roku Humanae Vitae, o regulacji poczęć. Św. Paweł VI zawarł w swojej encyklice apel do naukowców, aby określili sposoby pomocy parom małżeńskim w regulowaniu ich płodności bez oddzielania prokreacyjnych i jednoczących aspektów aktu małżeńskiego.

Od tego czasu opracowano wiele metod naturalnego planowania rodziny, takich jak metoda owulacji Billingsa. Żadna z nich nie ma działania antykoncepcyjnego, lecz polega na dokładnym określeniu dni płodnych w cyklu rozrodczym kobiety i powstrzymaniu się wówczas od współżycia w celu uniknięcia ciąży.

Większość z nich nie wiąże się z jakimikolwiek kosztami, jest przyjazna dla środowiska, bardziej skuteczna niż jakikolwiek środek antykoncepcyjny, gdy jest stosowana prawidłowo i pozbawiona wszelkich skutków ubocznych i zagrożeń dla zdrowia. Z kolei pary starające się o poczęcie dziecka mogą wykorzystać tę metodę do określenia najbardziej odpowiedniego czasu na zajście w ciążę.

st (KAI) / Londyn


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niech mi pan wyjaśni dlaczego w Orlenie był zatrudniony Joschka Fischer?!. Polityk PO zamilkł z ostatniej chwili
"Niech mi pan wyjaśni dlaczego w Orlenie był zatrudniony Joschka Fischer?!". Polityk PO zamilkł

Marek Jakubiak w trakcie dyskusji na kanale "Super Expressu" zapytał polityka Koalicji Obywatelskiej – Piotra Borysa o zatrudnienie w PKN Orlen za czasów rządów PO-PSL Joschka Fischer — niemieckiego polityka, byłego wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz byłego ministra spraw zagranicznych w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera.

TOK FM: Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił z ostatniej chwili
TOK FM: Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił

Jutro ma się odbyć tzw. "Marsz Miliona Serc", a prezydent Warszawy "odgraża się", że w stolicy ma autentycznie maszerować milion osób. Mało kto jednak pamięta o "Pani Joannie", której marsz zadedykował Donald Tusk.

Niemiecka minister: Wspólnie z Polakami i Czechami chcemy rozbić okrutny biznes przemytników ludzi z ostatniej chwili
Niemiecka minister: "Wspólnie z Polakami i Czechami chcemy rozbić okrutny biznes przemytników ludzi"

Niemcy, Polska i Czechy tworzą wspólną grupę zadaniową, która ma zwalczać gangi przemytników ludzi. Jest to sytuacja o tyle zaskakująca, ze do tej pory Niemcy nie tylko widziały problemu w nielegalnej imigracji, ale ostatnio wręcz finansują organizacje transportujące imigrantów przez Morze Śródziemne.

Olaf Scholz uderzył w Polskę z ostatniej chwili
Olaf Scholz uderzył w Polskę

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla ARD i RND odniósł się do tematu afery wizowej w Polsce i postawił zarzut pod adresem Polski w sprawie puszczania migrantów.

Horała: Chcą zatrzymać CPK z ostatniej chwili
Horała: Chcą zatrzymać CPK

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej na antenie Radia Maryja wypowiedział się na temat CPK — Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w centralnej Polsce. Jego zdaniem olbrzymie przedsięwzięcie ma wielu przeciwników w polskiej klasie politycznej.

Otwarto nową, kluczową drogę dla Zabrza, współfinansowaną z rządowego funduszu z ostatniej chwili
Otwarto nową, kluczową drogę dla Zabrza, współfinansowaną z rządowego funduszu

W atmosferze rodzinnego pikniku rowerowego z udziałem lokalnej społeczności, oddano oficjalnie do użytku zupełnie nową drogę w Zabrzu – kilometrowe połączenie alei Korfantego na os. Kopernika z ul. Brygadzistów w Mikulczycach. Jako pierwsi nowo wybudowanym odcinkiem tej newralgicznej dla układu komunikacyjnego miasta drogi przejechała ponad setka rowerzystów amatorów - często rodziców z dziećmi – którym przewodził policjant ruchu drogowego na służbowym motocyklu i z włączonymi „kogutami”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w towarzystwie posła Wojciecha Szaramy oraz wiceprezydenta Borysa Borówki (obydwaj PiS).

Trzaskowski obiecuje ws. tzw. Marszu Miliona Serc: Będziemy mieli milion z ostatniej chwili
Trzaskowski obiecuje ws. tzw. "Marszu Miliona Serc": "Będziemy mieli milion"

Rafał Trzaskowski za pośrednictwem mediów społecznościowych zwrócił się do polityków Prawa i Sprawiedliwości w związku z działaniami władz stolicy przed weekendowym marszem opozycji.

Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje 38-letni Polak z ostatniej chwili
Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje 38-letni Polak

W słowach Tatrach Wysokich doszło do tragicznego zdarzenia, wskutek którego śmierć poniósł 38-letni turysta z Polski. Mężczyzna spadł z wysokości 50 metrów podczas wspinaczki.

Żaryn: Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów z ostatniej chwili
Żaryn: Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów

Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów do uwiarygodniania swojej propagandy. Poprzez eksponowanie różnic interesów Rosjanie tworzą fałszywy dowód na skrywaną wcześniej wrogość między Polską i Ukrainą - napisał w sobotę w serii wpisów na Twitterze sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.

Niemieckie media: żałosna polityka zagraniczna powoduje spadek znaczenia Warszawy z ostatniej chwili
Niemieckie media: "żałosna polityka zagraniczna powoduje spadek znaczenia Warszawy"

Tuż przed wyborami w Polsce w Niemczech zdaje się narastać negatywne emocje wobec Warszawy. Niemieccy politycy zdejmują "białe rękawiczki" i otwarcie, jak Olaf Scholz atakują Polskę. W niemieckich mediach pojawia się artykuł za artykułem, każdy przedstawiający Polaków i Polskę w negatywnym świetle.

REKLAMA

Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi

Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej zwiększa ryzyko wystąpienia depresji u kobiet nawet o 130 procent - donoszą najnowsze badania. Ponadto każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi – pisze The Catholic Herald. Także aborcja przyczynia się do rozwoju raka piersi.
zdjęcie poglądowe Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi
zdjęcie poglądowe / pixabay/prolicsomepl

Depresja

Studium opublikowane w czasopiśmie Epidemiology and Psychiatric Sciences, wydawanym przez Cambridge University Press, wykazało również, że ryzyko wystąpienia trwałego problemu z depresją było najwyższe wśród kobiet, które stosowały pigułkę od najmłodszych lat. Zwiększone ryzyko zapadnięcia na tę chorobę było również wysokie szczególnie w pierwszych dwóch latach przyjmowania doustnego środka antykoncepcyjnego. Badanie obejmowało analizę danych pobranych od urodzenia do menopauzy od ponad ćwierć miliona kobiet z biobanku Zjednoczonego Królestwa.

Naukowcy byli w stanie określić, w jaki sposób stosowanie złożonej pigułki antykoncepcyjnej mogło odpowiadać nie tylko pierwszym diagnozom depresji, ale także kiedy użytkowniczki po raz pierwszy doświadczyły objawów depresji. Odkryto, że kobiety, które zaczęły stosować pigułkę w wieku nastoletnim, miały o 130 procent wyższą częstość występowania objawów tej choroby. Z kolei u kobiet, które zaczęły stosować pigułkę w wieku 20 lat lub starszych, ryzyko wystąpienia depresji wzrosło o 92 procent.

Therese Johansson z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji, autorka badania, powiedziała: „Silny wpływ pigułek antykoncepcyjnych na nastolatki można przypisać zmianom hormonalnym spowodowanym dojrzewaniem”.

Badanie wykazało, że ryzyko depresji u dorosłych kobiet, które przestały stosować pigułkę, spadło po dwóch latach. Okazało się jednak, że ryzyko tej choroby pozostawało niezmiennie wysokie wśród kobiet, które zaczęły stosować pigułkę w wieku nastoletnim. Badanie pojawiło się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Naukowcy wcześniej powiązali złożoną pigułkę antykoncepcyjną - która składa się z estrogenu i progestagenu - z 20-procentowym wzrostem zachorowań na tę chorobę, podczas gdy podobne wysokie wskaźniki zidentyfikowano w przypadku spirali i implantów antykoncepcyjnych.

Rak piersi

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Oxfordu wykazało jednak, że nawet nowa generacja hormonalnych środków antykoncepcyjnych może być równie niebezpieczna. Zespół przeanalizował dane ponad 9 000 kobiet w wieku od 20 do 49 lat, u których rozwinął się inwazyjny rak piersi i porównał ich styl życia z 18 000 kobiet, u których choroba nie wystąpiła. Okazało się, że kobiety, które stosowały pigułkę zawierającą wyłącznie progestagen, najnowszą generację doustnych środków antykoncepcyjnych, również miały zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi o 20 do 30 procent. Po zaprzestaniu przyjmowania pigułki ryzyko rozwoju choroby stopniowo spadało, zgodnie z wynikami opublikowanymi w czasopiśmie Plos Medicine.

W 2020 roku około 3,2 miliona kobiet w Anglii stosowało pigułkę złożoną i podobna liczba stosowała pigułkę zawierającą wyłącznie progestagen. Oprócz pigułki, badania na całym świecie wykazały również, że aborcja przyczynia się do rozwoju raka piersi. Naukowcy stwierdzili, że rak był spowodowany wysokim poziomem estradiolu, hormonu, który stymuluje wzrost piersi podczas ciąży. Wpływ tego hormonu jest zminimalizowany u kobiet, które donosiły ciążę, ale pozostaje na niebezpiecznym poziomie u tych, które przerwały ciążę.

Od 1971 roku nastąpił 80-procentowy wzrost zachorowań na raka piersi, podczas gdy liczba aborcji wzrosła z 18 000 do ponad 200 000 rocznie.

Kościół a antykoncepcja

Kościół katolicki zawsze zabraniał stosowania antykoncepcji, zwłaszcza w encyklice papieża Pawła VI z 1968 roku Humanae Vitae, o regulacji poczęć. Św. Paweł VI zawarł w swojej encyklice apel do naukowców, aby określili sposoby pomocy parom małżeńskim w regulowaniu ich płodności bez oddzielania prokreacyjnych i jednoczących aspektów aktu małżeńskiego.

Od tego czasu opracowano wiele metod naturalnego planowania rodziny, takich jak metoda owulacji Billingsa. Żadna z nich nie ma działania antykoncepcyjnego, lecz polega na dokładnym określeniu dni płodnych w cyklu rozrodczym kobiety i powstrzymaniu się wówczas od współżycia w celu uniknięcia ciąży.

Większość z nich nie wiąże się z jakimikolwiek kosztami, jest przyjazna dla środowiska, bardziej skuteczna niż jakikolwiek środek antykoncepcyjny, gdy jest stosowana prawidłowo i pozbawiona wszelkich skutków ubocznych i zagrożeń dla zdrowia. Z kolei pary starające się o poczęcie dziecka mogą wykorzystać tę metodę do określenia najbardziej odpowiedniego czasu na zajście w ciążę.

st (KAI) / LondynOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe