Marcin Bąk: Uwaga wakacje!

Czas wakacyjny sprzyja „poluzowaniu” naszych naturalnych hamulców. Niby więcej nam wtedy wolno, każdy chce się trochę wyszumieć. Trzeba jednak mieć świadomość istnienia pewnych zagrożeń, można je nazwać właśnie wakacyjnymi, charakterystycznych dla tego okresu. Możemy je podzielić na kilka grup.
Ostrzeżenie. Ilustracja poglądowa Marcin Bąk: Uwaga wakacje!
Ostrzeżenie. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Woda i alkohol, recepta na kłopoty 

Znaczna część naszych rodaków, gdy tylko rozpocznie się urlop, popada w syndrom psa spuszczonego ze smyczy.  Gdy się cały rok tyra, trzeba wreszcie znaleźć ten czas by odreagować wszystkie stresy i upokorzenia doznane w pracy! W Polsce alkohol jest nieusuwalnym elementem dobrej zabawy a zabawa w wakacje odbywa się często nad wodą. To bardzo niefortunne połączenie. Alkohol zaburza reakcje naszego organizmu i wpływa bardzo silnie na układ nerwowy, zmieniając ocenę sytuacji. Nawet dla wytrawnego pływaka wejście do wody po spożyciu niewielkiej dawki alkoholu może już być problemem , dla ludzi słabo radzących sobie z wodą to proszenie się o kłopoty, nieraz bardzo  poważne.  Sam byłem ratownikiem wodnym, wiem jak ludzie potrafią się zachowywać i jakie są tego nieciekawe konsekwencje. Trudno jednak z tym walczyć, mamy silnie wdrukowany model spędzania wolnego czasu nad wodą (i w wodzie) z towarzyszeniem alkoholu, niepomni na to, że statystyki WOPR mówią jasno – większości przypadków utonięcia towarzyszył alkohol. 

 

Sprzedawcy marzeń, naganiacze do sekt

Lato to również okres zwiększonej aktywności werbowników do sekt. W sierpniu ruszają pielgrzymki na Jasną Górę ale znacznie wcześniej ruszają w Polskę „łapacze” różnych podejrzanych kultów destrukcyjnych, dla których jest to okres żniw. Nakierowani są głównie na młodych ludzi chociaż nie jest to żelazna reguła, wpaść w sidła sekty można tak na prawdę w każdym wieku. 

W czas wakacji wiele młodych osób wyrywa się z domu, czasem legalnie, czasem na zasadzie jak to kiedyś mówiono „gigantu”, by użyć wolności. Jeśli do tego dochodzą jakiekolwiek deficyty w domu, brak miłości, konflikty z rodzicami, rozpad małżeństwa to osoba taka jest wybitnie podatna na werbunek do sekty. Trzeba pamiętać, że to się nigdy nie odbywa w ten sposób, że werbownik podchodzi do młodego człowieka mówiąc mu: „Witaj, jestem werbownikiem destrukcyjnej sekty, chciałbym cię do niej wciągnąć tak jak sam zostałem niegdyś wciągnięty. Jeśli pójdziesz ze mną, to za jakiś czas nie będziesz mógł już nic samodzielnie uczynić”. Początek rekrutacji do sekty ma zupełnie inny, bardzo niewinny przebieg. Na dalszym etapie często stosowaną technika jest love bombing, bombardowanie miłością, gdy przyszła ofiara sekty spotyka się już ze społecznością, w której otrzymuje to, czego nie otrzymała w swoim domu – pozór miłości, akceptacji, zrozumienia własnych problemów. Są to jednak tylko pozory, przynęta umieszczona na haczyku, wszystko służy czemuś zupełnie innemu. 

Zagrożenia duchowe ze strony sekt destrukcyjnych obejmują wiele różnych aspektów, nie sposób w krótkim stosunkowo tekście zająć się nimi nawet pobieżnie. W Stanach Zjednoczonych od lat zajmuje się tą problematyką Steven Hassan, którego książki tłumaczone były na język polski. W naszym kraju dużo przydatnych informacji można na ten temat znaleźć w publikacjach i wykładach Roberta Tekielego. 

 

Zaginięcia, dziwne wypadki

Kto by nie chciał zaznać podczas wakacji wielkiej przygody? Wiadomo, że oprócz modnych, zatłoczonych kurortów, popularnością cieszą się wyprawy w bardziej odludne miejsca – góry, lasy, tereny w niewielkim stopniu dotknięte przez cywilizację. Taka forma spędzania wolnego czasu jest wspaniała, sam bawię się w buschcraft, jest to jednak również źródło potencjalnych zagrożeń. Nawet dla doświadczonego podróżnika czy surviwalowca miejsca odludne mogą być niebezpieczne, dla mieszczuchów, którzy cały rok spędzają w korpo przed ekranem komputera, nawet mała wycieczka poza miasto do lasu może stać się powodem dużych kłopotów. Co roku dowiadujemy się z doniesień prasowych o poważnych wypadkach i tragediach ludzkich, których przyczyną był brak odpowiedniego ekwipunku, brak elementarnej wiedzy czy po prostu zwykła głupota. Osobną grupę zdarzeń stanowią dziwne wypadki, gdy ktoś, często nawet doświadczony, odłącza się bez wyraźnego powodu od grupy podróżników i jego ciało zostaje znalezione później w całkowitej głuszy 20 mil od szlaku. Albo nie zostaje odnalezione w ogóle. Łowcy niewyjaśnionych zdarzeń mają sporą kolekcję takich dziwnych przypadków z całego świata, w tym również z naszej ojczyzny. Sam lubię samotne wędrówki lecz wiem, że rozsądniej jest rozkoszować się dziką przyrodą w sprawdzonym towarzystwie.

 

Ludzie źli...

Bajka o Czerwonym Kapturku, opowiadana przez stulecia młodym słuchaczom,  miała ważny cel dydaktyczny. Dzieci dowiadywały się dzięki niej, że świat nie jest najbezpieczniejszym miejscem do życia i że oprócz dobrych ludzi żyją na nim również ludzie źli, że są mordercy, oszuści, złodzieje i gwałciciele. Głośna ostatnio w mediach, tragiczna historia naszej rodaczki na greckiej wyspie Kos, przypomina nam tą smutną prawdę po raz kolejny. Warto zwracać uwagę, gdzie chodzimy się bawić, z kim pijemy alkohol, kto dosiada się do stolika, kto próbuje nawiązać z nami kontakt. 

Wakacje to czas na przygodę i odpoczynek. Co tu dużo mówić – trzeba to jednak robić z głową i korzystając z uroków lata nie wyłączać instynktu samozachowawczego i zwykłego, zdrowego rozsądku.   
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pożar galerii handlowej w Inowrocławiu. Potężna akcja służb z ostatniej chwili
Pożar galerii handlowej w Inowrocławiu. Potężna akcja służb

Strażacy ugasili w środę pożar galerii handlowej w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie). Obecnie trwa usuwanie i szkód i oddymianie magazynów oraz sklepów - poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu bryg. Małgorzata Krzemkowska.

Premier: Podpisałem umowę o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej z ostatniej chwili
Premier: Podpisałem umowę o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej

W imieniu rządu Prawo i Sprawiedliwość podpisałem dziś z naszymi amerykańskimi partnerami umowę o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej - poinformował w środę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Poruszenie w Białym Domu. Ucierpiał ochroniarz Bidena z ostatniej chwili
Poruszenie w Białym Domu. Ucierpiał ochroniarz Bidena

Jak informuje CNN, w Białym Domu doszło do niebezpiecznego incydentu. Co ciekawe, jest to 11-ty tego typu przypadek w ostatnim czasie.

Tragiczny wypadek na Dolnym Śląsku. Jest ofiara śmiertelna z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na Dolnym Śląsku. Jest ofiara śmiertelna

Media obiegła informacja o tragicznym wypadku nieopodal Złotoryi na Dolnym Śląsku. W jego wyniku śmierć poniósł kierowca. Mężczyzna w pewnej chwili uderzył w drzewo.

Skandal w Pałacu Buckingham. Książę William żąda natychmiastowych wyjaśnień od brata z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Książę William żąda natychmiastowych wyjaśnień od brata

Wokół Pałacu Buckingham wrze. Wszystko za sprawą księcia Harry'ego i Meghan Markle, a konkretnie rzekomego kryzysu jaki pojawił się w ich związku. W brytyjskich mediach pojawiają się niepokojące doniesienia. "New Idea" informuje, że książę William jest mocno zaniepokojony.

Nie powiem o Tobie miłego słowa. Tak Wojciech Szczęsny pożegnał Grzegorza Krychowiaka z ostatniej chwili
"Nie powiem o Tobie miłego słowa". Tak Wojciech Szczęsny pożegnał Grzegorza Krychowiaka

Grzegorz Krychowiak zrezygnował z gry w piłkarskiej reprezentacji Polski. Tak pożegnał go Wojciech Szczęsny.

Jest pozew przeciwko Agnieszce Holland i Maciejowi Stuhrowi z ostatniej chwili
Jest pozew przeciwko Agnieszce Holland i Maciejowi Stuhrowi

Trwa operacja hybrydowa przeciwko Polsce. W tym czasie znana z antyrządowych aktywności i powiedzenia „żeby było tak jak było” Agnieszka Holland robi film, który w powszechnym oczekiwaniu tuż przed wyborami ma uderzyć w polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Jednak uderza również w Marsz Niepodległości.

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Stocha. Trener polskiej kadry wydał oświadczenie z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia ws. Kamila Stocha. Trener polskiej kadry wydał oświadczenie

W dniach 30 września - 1 października będą odbywać się zawody Letniego Grand Prix w Hinzenbach. Okazuje się, że skoczek Kamil Stoch nie weźmie w nich udziału. Głos w tej sprawie zabrał trener kadry polskich skoczków, Thomas Thurnbichler.

Oscar dla „Zielonej granicy”? Agnieszka Holland jest pewna z ostatniej chwili
Oscar dla „Zielonej granicy”? Agnieszka Holland jest pewna

Animowana adaptacja „Chłopów” Władysława Reymonta w reż. Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana została polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Do sprawy odniosła się Agnieszka Holland.

Niemcy zaostrzają kontrole na granicy z Polską i Czechami z ostatniej chwili
Niemcy zaostrzają kontrole na granicy z Polską i Czechami

W środę federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) ogłosiła nasilone kontrole policyjne na granicy z Polską i Czechami.

REKLAMA

Marcin Bąk: Uwaga wakacje!

Czas wakacyjny sprzyja „poluzowaniu” naszych naturalnych hamulców. Niby więcej nam wtedy wolno, każdy chce się trochę wyszumieć. Trzeba jednak mieć świadomość istnienia pewnych zagrożeń, można je nazwać właśnie wakacyjnymi, charakterystycznych dla tego okresu. Możemy je podzielić na kilka grup.
Ostrzeżenie. Ilustracja poglądowa Marcin Bąk: Uwaga wakacje!
Ostrzeżenie. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Woda i alkohol, recepta na kłopoty 

Znaczna część naszych rodaków, gdy tylko rozpocznie się urlop, popada w syndrom psa spuszczonego ze smyczy.  Gdy się cały rok tyra, trzeba wreszcie znaleźć ten czas by odreagować wszystkie stresy i upokorzenia doznane w pracy! W Polsce alkohol jest nieusuwalnym elementem dobrej zabawy a zabawa w wakacje odbywa się często nad wodą. To bardzo niefortunne połączenie. Alkohol zaburza reakcje naszego organizmu i wpływa bardzo silnie na układ nerwowy, zmieniając ocenę sytuacji. Nawet dla wytrawnego pływaka wejście do wody po spożyciu niewielkiej dawki alkoholu może już być problemem , dla ludzi słabo radzących sobie z wodą to proszenie się o kłopoty, nieraz bardzo  poważne.  Sam byłem ratownikiem wodnym, wiem jak ludzie potrafią się zachowywać i jakie są tego nieciekawe konsekwencje. Trudno jednak z tym walczyć, mamy silnie wdrukowany model spędzania wolnego czasu nad wodą (i w wodzie) z towarzyszeniem alkoholu, niepomni na to, że statystyki WOPR mówią jasno – większości przypadków utonięcia towarzyszył alkohol. 

 

Sprzedawcy marzeń, naganiacze do sekt

Lato to również okres zwiększonej aktywności werbowników do sekt. W sierpniu ruszają pielgrzymki na Jasną Górę ale znacznie wcześniej ruszają w Polskę „łapacze” różnych podejrzanych kultów destrukcyjnych, dla których jest to okres żniw. Nakierowani są głównie na młodych ludzi chociaż nie jest to żelazna reguła, wpaść w sidła sekty można tak na prawdę w każdym wieku. 

W czas wakacji wiele młodych osób wyrywa się z domu, czasem legalnie, czasem na zasadzie jak to kiedyś mówiono „gigantu”, by użyć wolności. Jeśli do tego dochodzą jakiekolwiek deficyty w domu, brak miłości, konflikty z rodzicami, rozpad małżeństwa to osoba taka jest wybitnie podatna na werbunek do sekty. Trzeba pamiętać, że to się nigdy nie odbywa w ten sposób, że werbownik podchodzi do młodego człowieka mówiąc mu: „Witaj, jestem werbownikiem destrukcyjnej sekty, chciałbym cię do niej wciągnąć tak jak sam zostałem niegdyś wciągnięty. Jeśli pójdziesz ze mną, to za jakiś czas nie będziesz mógł już nic samodzielnie uczynić”. Początek rekrutacji do sekty ma zupełnie inny, bardzo niewinny przebieg. Na dalszym etapie często stosowaną technika jest love bombing, bombardowanie miłością, gdy przyszła ofiara sekty spotyka się już ze społecznością, w której otrzymuje to, czego nie otrzymała w swoim domu – pozór miłości, akceptacji, zrozumienia własnych problemów. Są to jednak tylko pozory, przynęta umieszczona na haczyku, wszystko służy czemuś zupełnie innemu. 

Zagrożenia duchowe ze strony sekt destrukcyjnych obejmują wiele różnych aspektów, nie sposób w krótkim stosunkowo tekście zająć się nimi nawet pobieżnie. W Stanach Zjednoczonych od lat zajmuje się tą problematyką Steven Hassan, którego książki tłumaczone były na język polski. W naszym kraju dużo przydatnych informacji można na ten temat znaleźć w publikacjach i wykładach Roberta Tekielego. 

 

Zaginięcia, dziwne wypadki

Kto by nie chciał zaznać podczas wakacji wielkiej przygody? Wiadomo, że oprócz modnych, zatłoczonych kurortów, popularnością cieszą się wyprawy w bardziej odludne miejsca – góry, lasy, tereny w niewielkim stopniu dotknięte przez cywilizację. Taka forma spędzania wolnego czasu jest wspaniała, sam bawię się w buschcraft, jest to jednak również źródło potencjalnych zagrożeń. Nawet dla doświadczonego podróżnika czy surviwalowca miejsca odludne mogą być niebezpieczne, dla mieszczuchów, którzy cały rok spędzają w korpo przed ekranem komputera, nawet mała wycieczka poza miasto do lasu może stać się powodem dużych kłopotów. Co roku dowiadujemy się z doniesień prasowych o poważnych wypadkach i tragediach ludzkich, których przyczyną był brak odpowiedniego ekwipunku, brak elementarnej wiedzy czy po prostu zwykła głupota. Osobną grupę zdarzeń stanowią dziwne wypadki, gdy ktoś, często nawet doświadczony, odłącza się bez wyraźnego powodu od grupy podróżników i jego ciało zostaje znalezione później w całkowitej głuszy 20 mil od szlaku. Albo nie zostaje odnalezione w ogóle. Łowcy niewyjaśnionych zdarzeń mają sporą kolekcję takich dziwnych przypadków z całego świata, w tym również z naszej ojczyzny. Sam lubię samotne wędrówki lecz wiem, że rozsądniej jest rozkoszować się dziką przyrodą w sprawdzonym towarzystwie.

 

Ludzie źli...

Bajka o Czerwonym Kapturku, opowiadana przez stulecia młodym słuchaczom,  miała ważny cel dydaktyczny. Dzieci dowiadywały się dzięki niej, że świat nie jest najbezpieczniejszym miejscem do życia i że oprócz dobrych ludzi żyją na nim również ludzie źli, że są mordercy, oszuści, złodzieje i gwałciciele. Głośna ostatnio w mediach, tragiczna historia naszej rodaczki na greckiej wyspie Kos, przypomina nam tą smutną prawdę po raz kolejny. Warto zwracać uwagę, gdzie chodzimy się bawić, z kim pijemy alkohol, kto dosiada się do stolika, kto próbuje nawiązać z nami kontakt. 

Wakacje to czas na przygodę i odpoczynek. Co tu dużo mówić – trzeba to jednak robić z głową i korzystając z uroków lata nie wyłączać instynktu samozachowawczego i zwykłego, zdrowego rozsądku.   
 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe