Prezydent Gdańska: nie będę podejmował działań ws. dekomunizacji nazw ulic

Prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił na sesji Rady Miasta, że nie zamierza podejmować żadnych działań ws. dekomunizacji nazw sześciu gdańskich ulic. Zgodnie z uchwaloną ustawą dekomunizacyjną, samorządy mają czas na dokonanie zmian nazw do 2 września.
 Prezydent Gdańska: nie będę podejmował działań ws. dekomunizacji nazw ulic
/ Paweł Adamowicz, screen YT
Jednym z zapisów tzw. ustawy dekomunizacyjnej jest obowiązek nałożony na władze samorządowe, aby zmienić "nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny".
 

Mówienie o dekomunizacji w 28 lat po zmianie ustroju jest dla mnie działaniem niezrozumiałym


– powiedział Paweł Adamowicz.
 

Po konsultacjach z mieszkańcami odstąpiłem od pomysłu zmieniania nazw ulic, takich jak "kontrowersyjne" ulice Wincentego Pstrowskiego, Mariana Buczka, Dąbrowszczaków, Stanisława Sołdka, Ludwika Waryńskiego, Franciszka Zubrzyckiego.


– mówił prezydent Gdańska. Dodał, że ma bardzo krytyczne zdanie na temat tej ustawy, gdyż w jego opinii łamie ona zasady niezależności samorządu, gdyż pierwszą naturalną kompetencją samorządu lokalnego jest kształtowanie nazw ulic i placów. 
 

Głosy mieszkańców są bardzo wyraziste, przeciwne tym zmianom 


- podsumował Paweł Adamowicz.

źródło: do rzeczy, tvp info

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe