Fatima: 200 tys. wiernych z całego świata na modlitwie różańcowej z papieżem

Kościół jest Matką. Ma drzwi otwarte dla wszystkich, aby ułatwić spotkanie z Bogiem i miejscem dla wszystkich, ponieważ każdy jest ważny w oczach Pana i Matki Bożej” – mówił Franciszek do ponad 200 tys. wiernych z całego świata w sanktuarium maryjnym w Fatimie. Wzięli oni udział w modlitwie różańcowej z papieżem w intencji pokoju na świecie.
Papież Franciszek w Fatimie Fatima: 200 tys. wiernych z całego świata na modlitwie różańcowej z papieżem
Papież Franciszek w Fatimie / EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA

Papież w Fatimie

W drodze do sanktuarium Franciszka entuzjastycznie witały tysiące zgromadzonych. Papież co chwila zatrzymywał się, krótko rozmawiał, brał w ramiona i całował dzieci. 

Po przybyciu do Kaplicy Objawień, oddał cześć Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej i pogrążył się w milczącej modlitwie. Dwoje dzieci ofiarowało papieżowi kwiaty, które złożył u stóp figury Matki Bożej. Ze swej strony Frranciszek ofiarował złoty różaniec.

Różaniec

W modlitwie różańcowej rozważano tajemnice radosne. Lektorzy modlili się różnych językach; po portugalsku przy tajemnicy Zwiastowanie Maryi, po hiszpańsku przy tajemnicy Nawiedzenie świętej Elżbiety, po włosku przy tajemnicy Narodzenie Pana Jezusa, po angielsku i niemiecku przy tajemnicy Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni. Tajemnicę Odnalezienia Pana Jezusa w Świątyni odmówiono po polsku i francusku. W języku polskim zrobiła to niepełnosprawna dziewczynka na wózku inwalidzkim. Modlono się m. in. o pokój na świecie, za uczestników ŚDM, ofiary dyskryminacji. Na zakończenie odśpiewano antyfonę „Salve Regina”

Powitanie

Witając Ojca Świętego biskup diecezji Leiria-Fatima, José Ornelas Carvalho podkreślił, że zgromadzeni tam wierni pragną modlić się z papieżem i za papieża w tym miejscu, gdzie Maryja objawiła swoją macierzyńską obecność i orędownictwo za posługę Piotra w Kościele. „Niech Królowa Apostołów nadal inspiruje i towarzyszy misji Waszej Świątobliwości w Kościele i w świecie, a zwłaszcza podczas Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Lizbonie. Przyłączamy się również do modlitwy Waszej Świątobliwości o pokój, z którym to Sanktuarium głęboko się utożsamia, myśląc szczególnie o wojnie na Ukrainie i wielu innych ogniskach konfliktów na świecie, które dramatycznie wpływają na życie i przyszłość zwłaszcza dzieci i młodzieży” – stwierdził hierarcha. 

Biskup Ornelas Carvalho nawiązał także do wydarzeń sprzed ponad stu lat – pierwszej wojny światowej, a następnie epidemii, która spowodowała między innymi śmierć Franciszka i Hiacynty. „Dlatego modlimy się szczególnie za i z dziećmi i młodzieżą, którzy są ofiarami chorób, ubóstwa, głodu, wszelkiego rodzaju konfliktów, nadużyć, niesprawiedliwości i wykluczenia najsłabszych” – podkreślił biskup diecezji Leiria-Fatima. 

Dom radości, dom bez drzwi

W krótkim improwizowanym przemówieniu papież zwrócił uwagę na potrzeby ludzkości, która wydaje się gubić drogę do pokoju, ale przede wszystkim mówił o radości i o Kościele, który "nie może nie być domem radości" powtarzając swoje przesłanie o Kościele, który wita "todos, todos.... wszystkich, wszystkich".

Podkreślił, że „Kościół jest gościnny i bez drzwi”, tak jak nim jest fatimskie sanktuarium pod gołym niebem, które nie ma drzwi. „To jest dom Matki w sercu tego placu, który przywołuje wielki matczyny uścisk. Niech tak będzie w Kościele, który jest Matką: drzwi otwarte dla wszystkich, aby ułatwić spotkanie z Bogiem; i miejsce dla wszystkich, ponieważ każdy jest ważny w oczach Pana i Matki Bożej" – mówił Franciszek.

Maryja nie stoi w miejscu

Zaznaczył, że "Maryja idzie, nie stoi w miejscu. Ilekroć pojawia się jakiś problem”. „Ona nie zwleka, przychodzi natychmiast. Spieszy .. Matka Boża spieszy, aby być blisko nas. Spieszy, ponieważ jest matką. Po portugalsku mówimy „apresada". Matka Boża zawsze towarzyszy, nigdy nie jest protagonistką” – powiedział Franciszek. Zachęcił do naśladowania dwóch "gestów" Maryi: uścisku, aby "powitać" i wskazującego palca, aby "wskazać na Jezusa". "Maryja w swoim życiu nie robi nic innego, jak tylko wskazuje na Jezusa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, idź za Nim. To są te dwa gesty: przyjmuje wszystkich i wskazuje na Jezusa” – powiedział Franciszek.

W Fatimie, kontynuował papież, "Maryja stała się obecna w szczególny sposób, ponieważ w niewierze tak wielu serc, swoją obecnością wskazuje nam na Jezusa”. „I dzisiaj jest tutaj pośród nas. Dziś czujemy Ją znacznie bliżej, Maryję, która spieszy. Jezus kocha nas tak bardzo, że utożsamia się z nami i prosi nas o współpracę z Nim. A Maryja wskazuje nam, o co prosi nas Jezus: o współpracę w życiu, kroczenie z Nim” – zaznaczył Franciszek .

Zachęcał, abyśmy spojrzeli na wizerunek Matki Bożej i zadali sobie pytanie: "Co Ona mi sygnalizuje?". - Być może coś jest nie tak w moim sercu. Zaproszenie polega na tym, aby poświęcić kilka chwil ciszy i zapytać każdą osobę: "Matko, co mi sygnalizujesz? Co jest w moim życiu, co Cię niepokoi, co Cię porusza, co jest w moim życiu, co Cię interesuje, a Ty to wskazujesz?" – mówił Franciszek.

Zakończenie

Na zakończenie podkreślił: „Ona jest tam i wskazuje nasze serca Jezusowi, aby przyszedł, i tak jak wskazuje nam Jezusa, wskazuje serce każdego z nas Jezusowi". Dziś czujemy obecność Maryi Matki... Matko Boża, błogosław nam wszystkim".

Opuszczając sanktuarium papież pozdrawiał zgromadzonych, w tym dzieci i chorych młodych ludzi. W darze otrzymał biały krzyż. Następnie, wśród śpiewów i oklasków, udał się z powrotem na lądowisko dla helikopterów, aby powrócić do Lizbony, gdzie tego wieczoru będzie przewodniczył czuwaniu w Parque Tejo z młodzieżą biorącą udział Światowych Dni Młodzieży.

tom, st (KAI) / Fatima

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zełenski oklaskiwał weterana Dywizji SS Galizien z ostatniej chwili
Zełenski oklaskiwał weterana Dywizji SS Galizien

W piątek w kanadyjskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau oklaskiwali weterana SS Galizien.

Niemcy chcą zamknąć granice, ale jednocześnie finansują sprowadzanie imigrantów do innych krajów z ostatniej chwili
Niemcy chcą zamknąć granice, ale jednocześnie finansują sprowadzanie imigrantów do innych krajów

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych miało dofinansowywać organizację pozarządową, której statki ratownicze przywożą migrantów na terytorium Włoch. Do sprawy odniósł się między innymi włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi, który nie krył swojego zdumienia i nazwał tę sytuację poważną anomalią.

Seria antypolskich artykułów w zachodnich mediach. Internauci sprawdzili: polsko brzmiące nazwiska autorów z ostatniej chwili
Seria antypolskich artykułów w zachodnich mediach. Internauci sprawdzili: polsko brzmiące nazwiska autorów

W ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat tego, czy Polska wciąż będzie wspierać Ukrainę militarnie. Słowa szefa rządu zostały wyrwane z kontekstu i są wykorzystywane m.in. przez zachodnie media. Internauci wskazują na polsko brzmiące nazwiska autorów tekstów.

To ogromna strata. Burza wokół Dzień Dobry TVN z ostatniej chwili
"To ogromna strata". Burza wokół Dzień Dobry TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych wrze. Wygląda na to, że wielu widzów jest zawiedzionych.

Tak żołnierze opatrywali dziecko-imigranta na granicy. Gen. Kukuła opublikował poruszające nagranie z ostatniej chwili
Tak żołnierze opatrywali dziecko-imigranta na granicy. Gen. Kukuła opublikował poruszające nagranie

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z granicy polsko-białoruskiej z października 2021 roku. Opublikował je generał Wiesław Kukułka.

Protesty we Francji. Ranni policjanci z ostatniej chwili
Protesty we Francji. Ranni policjanci

Podczas sobotniej demonstracji przeciwko przemocy policji w Paryżu manifestanci zaatakowali radiowóz żelaznymi prętami; obrażeń doznało trzech funkcjonariuszy, którzy zostali ewakuowani przez specjalną jednostkę Brav-M - powiadomiły francuskie agencje informacyjne i media.

Marsz Miliona dla Dzieci: Masowe protesty w Kanadzie przeciwko transowaniu dzieci w szkołach z ostatniej chwili
"Marsz Miliona dla Dzieci": Masowe protesty w Kanadzie przeciwko transowaniu dzieci w szkołach

W 77 kanadyjskich miastach odbyły się protesty przeciwko ideologii gender. Tysiące rodziców protestowało przeciwko transowaniu i seksualizacji dzieci w szkołach. Lewicowi aktywiści zaczęli więc argumentować za... odebraniem rodzicom praw rodzicielskich.

Andrzej Duda ujawnił polskie plany wobec ukraińskiego zboża z ostatniej chwili
Andrzej Duda ujawnił polskie plany wobec ukraińskiego zboża

Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat decyzji polskiego rządu w sprawie zakazu ukraińskiego zboża w Polsce. Zdaniem prezydenta był to słuszny ruch, lecz należy poczynić kroki, aby tranzyt zboża trafił do najuboższych państw.

Ekspert po wizycie na Ukrainie: Nikt nie rozumie co skłoniło Zełenskiego do awantury z Polską z ostatniej chwili
Ekspert po wizycie na Ukrainie: Nikt nie rozumie co skłoniło Zełenskiego do awantury z Polską

Trwa ochłodzenie stosunków ukraińsko-polskich. Krótka wizyta Zełenskiego w Lublinie, podczas której nie spotkał się z żadnym polskim urzędnikiem, a tylko odznaczył polskiego wolontariusza Damiana Dudę i dziennikarkę TVN Blankę Zalewską, podsyciła tylko obawy o ich przyszłość.

Niemieckie media: Berlin zadowolony z planów Polski z ostatniej chwili
Niemieckie media: "Berlin zadowolony z planów Polski"

Niemieckie media komentują polskie działania zmierzające w kierunku wzmocnienia armii.

REKLAMA

Fatima: 200 tys. wiernych z całego świata na modlitwie różańcowej z papieżem

Kościół jest Matką. Ma drzwi otwarte dla wszystkich, aby ułatwić spotkanie z Bogiem i miejscem dla wszystkich, ponieważ każdy jest ważny w oczach Pana i Matki Bożej” – mówił Franciszek do ponad 200 tys. wiernych z całego świata w sanktuarium maryjnym w Fatimie. Wzięli oni udział w modlitwie różańcowej z papieżem w intencji pokoju na świecie.
Papież Franciszek w Fatimie Fatima: 200 tys. wiernych z całego świata na modlitwie różańcowej z papieżem
Papież Franciszek w Fatimie / EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA

Papież w Fatimie

W drodze do sanktuarium Franciszka entuzjastycznie witały tysiące zgromadzonych. Papież co chwila zatrzymywał się, krótko rozmawiał, brał w ramiona i całował dzieci. 

Po przybyciu do Kaplicy Objawień, oddał cześć Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej i pogrążył się w milczącej modlitwie. Dwoje dzieci ofiarowało papieżowi kwiaty, które złożył u stóp figury Matki Bożej. Ze swej strony Frranciszek ofiarował złoty różaniec.

Różaniec

W modlitwie różańcowej rozważano tajemnice radosne. Lektorzy modlili się różnych językach; po portugalsku przy tajemnicy Zwiastowanie Maryi, po hiszpańsku przy tajemnicy Nawiedzenie świętej Elżbiety, po włosku przy tajemnicy Narodzenie Pana Jezusa, po angielsku i niemiecku przy tajemnicy Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni. Tajemnicę Odnalezienia Pana Jezusa w Świątyni odmówiono po polsku i francusku. W języku polskim zrobiła to niepełnosprawna dziewczynka na wózku inwalidzkim. Modlono się m. in. o pokój na świecie, za uczestników ŚDM, ofiary dyskryminacji. Na zakończenie odśpiewano antyfonę „Salve Regina”

Powitanie

Witając Ojca Świętego biskup diecezji Leiria-Fatima, José Ornelas Carvalho podkreślił, że zgromadzeni tam wierni pragną modlić się z papieżem i za papieża w tym miejscu, gdzie Maryja objawiła swoją macierzyńską obecność i orędownictwo za posługę Piotra w Kościele. „Niech Królowa Apostołów nadal inspiruje i towarzyszy misji Waszej Świątobliwości w Kościele i w świecie, a zwłaszcza podczas Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Lizbonie. Przyłączamy się również do modlitwy Waszej Świątobliwości o pokój, z którym to Sanktuarium głęboko się utożsamia, myśląc szczególnie o wojnie na Ukrainie i wielu innych ogniskach konfliktów na świecie, które dramatycznie wpływają na życie i przyszłość zwłaszcza dzieci i młodzieży” – stwierdził hierarcha. 

Biskup Ornelas Carvalho nawiązał także do wydarzeń sprzed ponad stu lat – pierwszej wojny światowej, a następnie epidemii, która spowodowała między innymi śmierć Franciszka i Hiacynty. „Dlatego modlimy się szczególnie za i z dziećmi i młodzieżą, którzy są ofiarami chorób, ubóstwa, głodu, wszelkiego rodzaju konfliktów, nadużyć, niesprawiedliwości i wykluczenia najsłabszych” – podkreślił biskup diecezji Leiria-Fatima. 

Dom radości, dom bez drzwi

W krótkim improwizowanym przemówieniu papież zwrócił uwagę na potrzeby ludzkości, która wydaje się gubić drogę do pokoju, ale przede wszystkim mówił o radości i o Kościele, który "nie może nie być domem radości" powtarzając swoje przesłanie o Kościele, który wita "todos, todos.... wszystkich, wszystkich".

Podkreślił, że „Kościół jest gościnny i bez drzwi”, tak jak nim jest fatimskie sanktuarium pod gołym niebem, które nie ma drzwi. „To jest dom Matki w sercu tego placu, który przywołuje wielki matczyny uścisk. Niech tak będzie w Kościele, który jest Matką: drzwi otwarte dla wszystkich, aby ułatwić spotkanie z Bogiem; i miejsce dla wszystkich, ponieważ każdy jest ważny w oczach Pana i Matki Bożej" – mówił Franciszek.

Maryja nie stoi w miejscu

Zaznaczył, że "Maryja idzie, nie stoi w miejscu. Ilekroć pojawia się jakiś problem”. „Ona nie zwleka, przychodzi natychmiast. Spieszy .. Matka Boża spieszy, aby być blisko nas. Spieszy, ponieważ jest matką. Po portugalsku mówimy „apresada". Matka Boża zawsze towarzyszy, nigdy nie jest protagonistką” – powiedział Franciszek. Zachęcił do naśladowania dwóch "gestów" Maryi: uścisku, aby "powitać" i wskazującego palca, aby "wskazać na Jezusa". "Maryja w swoim życiu nie robi nic innego, jak tylko wskazuje na Jezusa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, idź za Nim. To są te dwa gesty: przyjmuje wszystkich i wskazuje na Jezusa” – powiedział Franciszek.

W Fatimie, kontynuował papież, "Maryja stała się obecna w szczególny sposób, ponieważ w niewierze tak wielu serc, swoją obecnością wskazuje nam na Jezusa”. „I dzisiaj jest tutaj pośród nas. Dziś czujemy Ją znacznie bliżej, Maryję, która spieszy. Jezus kocha nas tak bardzo, że utożsamia się z nami i prosi nas o współpracę z Nim. A Maryja wskazuje nam, o co prosi nas Jezus: o współpracę w życiu, kroczenie z Nim” – zaznaczył Franciszek .

Zachęcał, abyśmy spojrzeli na wizerunek Matki Bożej i zadali sobie pytanie: "Co Ona mi sygnalizuje?". - Być może coś jest nie tak w moim sercu. Zaproszenie polega na tym, aby poświęcić kilka chwil ciszy i zapytać każdą osobę: "Matko, co mi sygnalizujesz? Co jest w moim życiu, co Cię niepokoi, co Cię porusza, co jest w moim życiu, co Cię interesuje, a Ty to wskazujesz?" – mówił Franciszek.

Zakończenie

Na zakończenie podkreślił: „Ona jest tam i wskazuje nasze serca Jezusowi, aby przyszedł, i tak jak wskazuje nam Jezusa, wskazuje serce każdego z nas Jezusowi". Dziś czujemy obecność Maryi Matki... Matko Boża, błogosław nam wszystkim".

Opuszczając sanktuarium papież pozdrawiał zgromadzonych, w tym dzieci i chorych młodych ludzi. W darze otrzymał biały krzyż. Następnie, wśród śpiewów i oklasków, udał się z powrotem na lądowisko dla helikopterów, aby powrócić do Lizbony, gdzie tego wieczoru będzie przewodniczył czuwaniu w Parque Tejo z młodzieżą biorącą udział Światowych Dni Młodzieży.

tom, st (KAI) / Fatima

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe