Norwescy rodzice schronili się w Polsce. Nie odebrano im córki. "Zadanie wykonane"

- Informuję, że zadanie wykonane. Rodzice zwolnieni z zatrzymania, a dziecko zwolnione z domu dziecka. 3 dni intensywnej pracy, która wywróciła mój kalendarz do góry nogami, ale praca przyniosła efekt - pisze mec. Maciej Kryczka na Twitterze.
Mec. Maciej Kryczka z norweskimi matką i córką Norwescy rodzice schronili się w Polsce. Nie odebrano im córki.
Mec. Maciej Kryczka z norweskimi matką i córką / TT Maciej Kryczka

- Gratulacje dla mec. Macieja Kryczki, który zapobiegł wywiezieniu przez norweski urząd ds. dzieci córki obywatelki Norwegii. Rodzina schroniła się w Polsce przed groźbą niesłusznego odebrania dziecka.

Dobrze widzieć dziewczyny znowu razem

- komentuje mec. Magdalena Majkowska, członek Zarządu Ordo Iuris.

 

Zatrzymanie

W Warszawie doszło do zatrzymania dwójki obywateli Norwegii poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania za to, ze wywieźli z Norwegii 5-letnią córkę - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Szymon Banna. Dodał, że po przesłuchaniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o niestosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Szymon Banna przekazał PAP, że do zatrzymania dwójki obywateli Norwegii poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania doszło 9 sierpnia w Warszawie. "Kobieta oraz mężczyzna ścigani są przez władze Norwegii za to, że w sierpniu 2022 roku wywieźli z Norwegii 5-letnią córkę w ten sposób, że zabrali ją spod opieki Służb Opieki nad Dziećmi Zarządu Okręgu ds. Opieki nad Dziećmi i Spraw Społecznych w Oslo i Viken w Norwegii, który podjął decyzję o objęciu opieką ich córkę i umieszczeniu jej w domu zastępczym. To jest o czyn z art. 261 i art. 15 norweskiego kodeksu karnego będącego odpowiednikiem artykułu 211 polskiego kodeksu karnego" - wyjaśnił prokurator.

"Przesłuchana w tej sprawie obywatelka Norwegii stwierdziła między innymi, iż decyzję o zamieszkaniu w Polsce podjęła chcąc odmienić swoje dotychczasowe życie. Potwierdziła ona, iż służby socjalne w Norwegii kontrolowały sposób sprawowania przez nią opieki nad dzieckiem, albowiem sama była wychowywana w placówce opiekuńczej" - podał prok. Szymon Banna.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie wskazał, że według jej wyjaśnień, nigdy nie otrzymała żadnej negatywnej uwagi odnośnie wychowania dziecka. "W momencie wyjazdu z Norwegii, nie miała ograniczonej władzy rodzicielskiej, zaś nie posiadała wiedzy o wydanych decyzjach administracyjnych lub wyrokach sądowych dotyczących jej dziecka" - zaznaczył.

 

Ucieczka z Norwegii

"Według strony norweskiej dziecko miało być wywiezione z Norwegii w sierpniu 2022 roku, zaś ścigana stwierdziła, iż wyjechała sama z dzieckiem z Norwegii legalnie na przełomie września/października 2022 roku. Wyjechała sama, bez ojca dziecka, który był już w tym czasie jej byłym partnerem" - podkreślił.

Prokurator podał przy tym, że ojciec dziecka zatrzymany do sprawy potwierdził podawane przez ściganą okoliczności. "Stwierdził, że nie posiadał wiedzy na temat jakichkolwiek orzeczeń sądowych. Ostatnio do Polski przyleciał z Norwegii samolotem w dniu 2 sierpnia 2023 roku i zostanie w Polsce do rozpoczęcia przez córkę nauki, albowiem chce być obecny w ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego" - wyjaśnił.

"Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o niestosowaniu wobec ściganych przez władze Norwegii obywateli norweskich środków zapobiegawczych i niewystępowaniu do sądu o tymczasowe aresztowanie. Spowodowane jest to kompleksową oceną zebranych w sprawie materiałów" - zaznaczył.

Jak podał, kobieta wraz z córką posiada stałe miejsce zamieszkania w Warszawie. "Ścigani zgodnie podnoszą kwestie z ich niewiedzą odnośnie orzeczeń wydawanych w Norwegii. Oboje również deklarują chęć wyjaśnienia sprawy i wyrażają gotowość do współpracy z prokuraturą i sądem. Ponadto, ścigani nie ukrywają się, zaś ojciec dziecka podróżuje na trasie Polska–Norwegia i odwrotnie, ostatnio w dniu 2 sierpnia 2023 roku, a więc w czasie kiedy wdrożono już poszukiwania w Norwegii" - tłumaczył prokurator Banna.

"Jednocześnie, uwzględniając powyższe argumenty należy w dalszym toku postępowania dokonać analizy zdarzenia będącego przedmiotem sprawy w kontekście polskiego odpowiednika przestępstwa z artykułu 211 kodeksu karnego, co w realiach przedmiotowo-podmiotowych niniejszej sprawy nie jest oczywiste" - poinformował.

"Wobec powyższych uwag odstąpiono od stosowania środków zapobiegawczych i podjęto decyzję o kontynuowaniu postępowania w sprawie wydania ściganych w warunkach wolnościowych" - dodał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku Wiadomości
Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie określające, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu Wiadomości
Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. "Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu"

Prezydent Andrzej Duda przybył po południu do czeskiej Pragi, gdzie bierze udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez Premiera Czech Petra Fialę. Spotkanie w Pradze to pokłosie czeskiej inicjatywy amunicyjnej, będącej elementem szerszych zabiegów międzynarodowych o odpowiednie zaopatrzenie walczącej Ukrainy w broń i amunicję.

Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią Wiadomości
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy Wiadomości
Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy

W poniedziałek UE ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie ustanawiające ramy środków mających na celu wzmocnienie europejskiego ekosystemu produkcyjnego opartego na technologii zerowej netto, znane jako „ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto”. Problem stanowi fakt, że cały dokument opiera się na błędnych założeniach, iż sztucznie narzucona na przemysł transformacja energetyczna wzmocni gospodarkę, i zupełnie nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb i kosztów przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie zahamuje on ich odpływu z Europy. Doprowadzi za to do bankructw i bezprecedensowego kryzysu.

Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia polityka
Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia

"Sam boss doczeka się zarzutów kryminalnego przejęcia prokuratury i mediów publicznych" – pisze w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska.

Politico: Jak kulawe kaczki. Przesuńcie się, Paryż i Berlin Wiadomości
Politico: Jak kulawe kaczki. Przesuńcie się, Paryż i Berlin

Przesuńcie się, Paryż i Berlin. Nowa obsada europejskich przywódców pragnie wkroczyć na scenę europejską w roli brokerów władzy, a Wasz czas na stanowisku kierowniczym może dobiegać końca – pisze "Politico". 

Pociski o zasięgu 1000 km dla Wojska Polskiego. Szef MON podpisał umowę z ostatniej chwili
Pociski o zasięgu 1000 km dla Wojska Polskiego. Szef MON podpisał umowę

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał we wtorek w Warszawie umowę zakupu od USA kilkuset pocisków powietrze-ziemia AGM 158 JASSM-ER o zasięgu ok. 1000 km. To jest największy zakup jak do tej pory - podkreślił minister obrony.

Po prostu kładłem się na ziemi. Niepokojące wyznanie znanego wokalisty z ostatniej chwili
"Po prostu kładłem się na ziemi". Niepokojące wyznanie znanego wokalisty

Wojciech Łozowski znany jako "Łozo" podzielił się z fanami dramatycznym wyznaniem z przeszłości. 

Jarosław Kaczyński: Jeżeli ten rząd na to nie zareaguje, będzie to kolejna weryfikacja tezy, że jest to rząd zewnętrzny polityka
Jarosław Kaczyński: Jeżeli ten rząd na to nie zareaguje, będzie to kolejna weryfikacja tezy, że jest to rząd zewnętrzny

Wszystkie zmiany wprowadzane są po to, żeby naszą część Europy wziąć pod but – mówił we wtorek o pakcie migracyjnym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że PiS złożyło wniosek o dodatkowe posiedzenie Sejmu na temat udziału Polski w pakcie migracyjnym.

Nie żyje znany muzyk i wokalista z ostatniej chwili
Nie żyje znany muzyk i wokalista

Nie żyje Doug Ingle, muzyk i wokalista grupy Iron Butterfly. Odszedł w wieku 78 lat.

REKLAMA

Norwescy rodzice schronili się w Polsce. Nie odebrano im córki. "Zadanie wykonane"

- Informuję, że zadanie wykonane. Rodzice zwolnieni z zatrzymania, a dziecko zwolnione z domu dziecka. 3 dni intensywnej pracy, która wywróciła mój kalendarz do góry nogami, ale praca przyniosła efekt - pisze mec. Maciej Kryczka na Twitterze.
Mec. Maciej Kryczka z norweskimi matką i córką Norwescy rodzice schronili się w Polsce. Nie odebrano im córki.
Mec. Maciej Kryczka z norweskimi matką i córką / TT Maciej Kryczka

- Gratulacje dla mec. Macieja Kryczki, który zapobiegł wywiezieniu przez norweski urząd ds. dzieci córki obywatelki Norwegii. Rodzina schroniła się w Polsce przed groźbą niesłusznego odebrania dziecka.

Dobrze widzieć dziewczyny znowu razem

- komentuje mec. Magdalena Majkowska, członek Zarządu Ordo Iuris.

 

Zatrzymanie

W Warszawie doszło do zatrzymania dwójki obywateli Norwegii poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania za to, ze wywieźli z Norwegii 5-letnią córkę - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Szymon Banna. Dodał, że po przesłuchaniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o niestosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Szymon Banna przekazał PAP, że do zatrzymania dwójki obywateli Norwegii poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania doszło 9 sierpnia w Warszawie. "Kobieta oraz mężczyzna ścigani są przez władze Norwegii za to, że w sierpniu 2022 roku wywieźli z Norwegii 5-letnią córkę w ten sposób, że zabrali ją spod opieki Służb Opieki nad Dziećmi Zarządu Okręgu ds. Opieki nad Dziećmi i Spraw Społecznych w Oslo i Viken w Norwegii, który podjął decyzję o objęciu opieką ich córkę i umieszczeniu jej w domu zastępczym. To jest o czyn z art. 261 i art. 15 norweskiego kodeksu karnego będącego odpowiednikiem artykułu 211 polskiego kodeksu karnego" - wyjaśnił prokurator.

"Przesłuchana w tej sprawie obywatelka Norwegii stwierdziła między innymi, iż decyzję o zamieszkaniu w Polsce podjęła chcąc odmienić swoje dotychczasowe życie. Potwierdziła ona, iż służby socjalne w Norwegii kontrolowały sposób sprawowania przez nią opieki nad dzieckiem, albowiem sama była wychowywana w placówce opiekuńczej" - podał prok. Szymon Banna.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie wskazał, że według jej wyjaśnień, nigdy nie otrzymała żadnej negatywnej uwagi odnośnie wychowania dziecka. "W momencie wyjazdu z Norwegii, nie miała ograniczonej władzy rodzicielskiej, zaś nie posiadała wiedzy o wydanych decyzjach administracyjnych lub wyrokach sądowych dotyczących jej dziecka" - zaznaczył.

 

Ucieczka z Norwegii

"Według strony norweskiej dziecko miało być wywiezione z Norwegii w sierpniu 2022 roku, zaś ścigana stwierdziła, iż wyjechała sama z dzieckiem z Norwegii legalnie na przełomie września/października 2022 roku. Wyjechała sama, bez ojca dziecka, który był już w tym czasie jej byłym partnerem" - podkreślił.

Prokurator podał przy tym, że ojciec dziecka zatrzymany do sprawy potwierdził podawane przez ściganą okoliczności. "Stwierdził, że nie posiadał wiedzy na temat jakichkolwiek orzeczeń sądowych. Ostatnio do Polski przyleciał z Norwegii samolotem w dniu 2 sierpnia 2023 roku i zostanie w Polsce do rozpoczęcia przez córkę nauki, albowiem chce być obecny w ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego" - wyjaśnił.

"Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o niestosowaniu wobec ściganych przez władze Norwegii obywateli norweskich środków zapobiegawczych i niewystępowaniu do sądu o tymczasowe aresztowanie. Spowodowane jest to kompleksową oceną zebranych w sprawie materiałów" - zaznaczył.

Jak podał, kobieta wraz z córką posiada stałe miejsce zamieszkania w Warszawie. "Ścigani zgodnie podnoszą kwestie z ich niewiedzą odnośnie orzeczeń wydawanych w Norwegii. Oboje również deklarują chęć wyjaśnienia sprawy i wyrażają gotowość do współpracy z prokuraturą i sądem. Ponadto, ścigani nie ukrywają się, zaś ojciec dziecka podróżuje na trasie Polska–Norwegia i odwrotnie, ostatnio w dniu 2 sierpnia 2023 roku, a więc w czasie kiedy wdrożono już poszukiwania w Norwegii" - tłumaczył prokurator Banna.

"Jednocześnie, uwzględniając powyższe argumenty należy w dalszym toku postępowania dokonać analizy zdarzenia będącego przedmiotem sprawy w kontekście polskiego odpowiednika przestępstwa z artykułu 211 kodeksu karnego, co w realiach przedmiotowo-podmiotowych niniejszej sprawy nie jest oczywiste" - poinformował.

"Wobec powyższych uwag odstąpiono od stosowania środków zapobiegawczych i podjęto decyzję o kontynuowaniu postępowania w sprawie wydania ściganych w warunkach wolnościowych" - dodał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe