Marek Miśko: Papież nazywa tradycjonalistów "współczesnymi faryzeuszami"

Po raz kolejny papież pisze list, w którym uderza w tradycyjną wspólnotę katolików na całym świecie. Tym razem dostało się kapłanom, którzy dbają o, jak to określił Franciszek: „liturgiczny estetyzm i formy”.
Komunia Święta. Ilustracja poglądowa Marek Miśko: Papież nazywa tradycjonalistów
Komunia Święta. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Nie ucichły jeszcze echa wydarzeń, które oburzyły katolików na całym świecie, a miały miejsce podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Jednak to nie brak szacunku do Najświętszego Sakramentu stał się elementem papieskiej nagany, lecz ci, którzy wyrazili wówczas swój sprzeciw.  

 

List Franciszka

List został napisany przez Franciszka na początku sierpnia i został skierowany do kapłanów Diecezji Rzymskiej, na której czele stoi właśnie papież. Dokładna analiza zawartych tam myśli zajęłaby ogrom czasu, moją uwagę skupiła natomiast kolejna próba utarcia nosa „tradsom”. To co w ocenie Ojca Świętego zaburza dziś spokój, to marginalny przecież odsetek wspólnot tradycyjnych i kapłanów, którzy dbają, aby było tak, jak Kościół uczył od zawsze. Którzy w formie dostrzegają jeden z elementów, który oddaje chwałę najwyższemu. Papież, nazwał takie zachowanie „próżnością i narcyzmem”, Przez co Kościół miałby więc cierpieć? W liście czytamy:  

„poprzez próżność i narcyzm, poprzez doktrynalne nieprzejednanie i liturgiczny estetyzm, formy i sposoby, w których «światowość kryje się za pozorem pobożności a nawet miłości dla Kościoła», choć w istocie chodzi tu o «szukanie ludzkiej chwały oraz osobistego dobrobytu a nie chwały Pana» (Evangelii gaudium, 93).”  

Czym jest „dogmatyczne nieprzejednanie”? Słownik Języka Polskiego podaje dwie definicje:

„Dogmat: 1. teza podana do wierzenia przez Kościół jako prawda; 2. nienaruszalna, podstawowa teza, pewnik.”

Skoro coś jest więc pewnikiem, prawdą, czymś nienaruszalnym – oczywistym jest więc, że w walce o to nieprzejednanie winno być cnotą. Czy papież twierdzi inaczej? Czy dbałość o drugiego człowieka (a nie towarzyszenie mu w grzechu), a także sprawianie, aby forma, piękno liturgii zostały docenione i zachowane można stawiać jako zarzut?

Nie zgadzam się z tą opinią radykalnie. Uważam, że ośmiesza wszystko to co miało miejsce przed pontyfikatem Franciszka.

 

"Utraciliśmy zmysł świętości"

Najlepszym komentarzem do takiego postawienia sprawy będą wypowiedzi dwóch kardynałów z czasu pontyfikatu Benedykta XVI.

kard. Joachim Meisner dla dziennika Die Tagespost:

„Po Soborze tak bardzo dopasowaliśmy się do ducha czasu, że utraciliśmy gdzieś zmysł świętości. Karygodnie zaniedbaliśmy katechezę o sakramentach i całkowicie wykreśliliśmy zewnętrzne oznaki bojaźni Bożej. Takie oznaki — balaski, post eucharystyczny, klękanie czy Komunia do ust — były jak mur ochronny otaczający świętą Eucharystię. […] Przestaliśmy chronić Misterium i teraz przeżywamy totalną profanację świętości. […] To fatalna sytuacja, która wymaga pilnej naprawy”.

kard. Antonio Canizares Llovera:

„Jeśli strywializujemy Komunię św., strywializujemy wszystko”. Obecnie mamy kolejne „ubogacenie”, ponieważ na początku 2021r. dopuszczono już formalnie kobiety do służby przy Ołtarzu i rozdawania Komunii Św., czyli to co na celu miał w dwóch punktach „Lucyferyczny plan zniszczenia Kościoła Świętego”: „5. Zachęcać kobiety… niech żądają one prawa do bycia kapłanami, lektorami i diakonami… […] 30. Pozwolić kobietom i osobom świeckim na rozdawanie Komunii Świętej. Argumentować, iż mamy teraz czas świeckich. Zacząć podawać Komunię Świętą na rękę i na stojąco lub siedząco jak protestanci, zamiast na klęcząco”. Miejmy na uwadze świadectwo Marii Simmy (1915-2004), która miała wyjątkowe przeżycia z duszami czyśćcowymi: „Zmarła niedawno pewna kobieta, która rozdawała Komunię i inspirowała wiele innych kobiet, by czyniły podobnie. Znałam ją niedługo, ale dużo o niej słyszałam. Przed pochówkiem trumna została otwarta, aby rodzina i przyjaciele mogli się pożegnać. Potem, w ustalonym wcześniej czasie, trumnę zamknięto. Jednakże przed upływem godziny jakiś bliski krewny przybył z opóźnieniem i uprosił kapłana, który sprawował obrzędy, aby ponownie otworzył trumnę na krótką chwilę, tak by ukochany krewny mógł ujrzeć zmarłą, jak inni mogli to zrobić przedtem. Kapłan się zgodził i w obecności jednego lub dwóch innych świadków uniósł wieko trumny i zaglądnął do środka. Ta mała grupka ujrzała coś, co nie było widoczne jeszcze chwilę wcześniej: ręce kobiety stały się czarne jak smoła. Dla mnie, jak i dla innych był to znak, który potwierdzał, że niekonsekrowane ręce nie mogą rozdawać Jezusa w Komunii. […] Tak, przyjmowanie Komunii Świętej na stojąco i na rękę jest sprawką Szatana i jest na to wiele dowodów! Ten, kto nie jest w stanie tego zobaczyć, jest zaślepiony. […] Dopóki Komunia na rękę na stojąco nie zostanie surowo zabroniona w naszym Kościele katolickim, dopóty ludzie nie pogłębią wiary, ponieważ bardzo na tym cierpi postawa szacunku do Świętej Eucharystii. Gdy wykorzenia się szacunek wobec Najświętszego Sacrum, miłość do Boga i miłość bliźniego również na tym cierpią”.

Czy do nich Franciszek też skierowałby te słowa? 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wojciech Szczęsny pod ostrzałem swojego ojca. Padły ostre słowa z ostatniej chwili
Wojciech Szczęsny pod ostrzałem swojego ojca. Padły ostre słowa

"Pierwsza bramka, którą puścił to cyrk na kołach" - powiedział Maciej Szczęsny na kanale "Cioną po oczach", odnosząc się do gry syna.

Skandal z udziałem Zełenskiego. Jest oświadczenie premiera Kanady z ostatniej chwili
Skandal z udziałem Zełenskiego. Jest oświadczenie premiera Kanady

Uhonorowanie w parlamencie Kanady weterana walczącej u boku Niemców podczas II wojny światowej ukraińskiej dywizji SS Galizien było „głęboko zawstydzające” i „nieakceptowalne” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom kanadyjski premier Justin Trudeau.

Ujawniono szokujące fakty na temat rodziny szefowej TVN z ostatniej chwili
Ujawniono szokujące fakty na temat rodziny szefowej TVN

Stacja TVP Info opublikowała materiał na temat szefowej TVN Katarzyny Kieli. Pojawiły się szokujące wątki.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

53 osoby próbowały w poniedziałek nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski – podała we wtorek na platformie X (dawniej Tweeter) w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna.

z ostatniej chwili
W czym tkwi sekret niemieckich zegarków Zeppelin?

Zegarki niemieckie od lat cieszą się uznaniem na całym świecie. Co sprawia, że te precyzyjnie wykonane mechanizmy stały się synonimem jakości i elegancji? Odkryjmy sekret zegarków niemieckich, a w szczególności marki Zeppelin, które znane są nie tylko z doskonałego wykonania, ale także z unikalnej historii.

Gdańsk. Ciało mężczyzny znalezione w windzie. Zatrzymano 4 osoby z ostatniej chwili
Gdańsk. Ciało mężczyzny znalezione w windzie. Zatrzymano 4 osoby

Ciało ok. 60-letniego mężczyzny znaleziono w poniedziałek wieczorem w windzie w bloku na gdańskiej Zaspie. Policja zatrzymała cztery osoby.

Skandal w Niemczech: Tak Niemcy hajlowali na Oktoberfest [WIDEO] z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Tak Niemcy hajlowali na Oktoberfest [WIDEO]

Trwa tradycyjny niemiecki Oktoberfest. Podczas świętowania w niemieckim Zieschütz koło Budziszyna doszło do szokującej sceny.

Szydło: Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina z ostatniej chwili
Szydło: Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina

Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina. Dlatego coraz bardziej otwarte i agresywne zachowanie niemieckich polityków wobec Polski – uważa była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Tusk stanął „murem za polskim mundurem” z ostatniej chwili
Tusk stanął „murem za polskim mundurem”

– Jarosław Kaczyński mówi, że nie ma żadnej afery wizowej. A nasi sojusznicy w NATO, w tym Amerykanie, są bardzo zaniepokojeni tym, że migranci z polskimi wizami są nawet na granicy meksykańsko-amerykańskiej. Co najmniej kilkaset osób podejrzewanych o terroryzm właśnie wjechało do Europy na polskich wizach – powiedział w Otwocku przewodniczący PO Donald Tusk.

Saryusz-Wolski dla belgijskich mediów: Niemcy spiskują, by wraz z Rosją zdominować Europę z ostatniej chwili
Saryusz-Wolski dla belgijskich mediów: Niemcy spiskują, by wraz z Rosją zdominować Europę

Niemcy „zachęcają” do napięć między Polską a Ukrainą w ramach tajnej strategii zdominowania Europy – twierdzi w rozmowie z portalem „Brussels Signal” europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

REKLAMA

Marek Miśko: Papież nazywa tradycjonalistów "współczesnymi faryzeuszami"

Po raz kolejny papież pisze list, w którym uderza w tradycyjną wspólnotę katolików na całym świecie. Tym razem dostało się kapłanom, którzy dbają o, jak to określił Franciszek: „liturgiczny estetyzm i formy”.
Komunia Święta. Ilustracja poglądowa Marek Miśko: Papież nazywa tradycjonalistów
Komunia Święta. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Nie ucichły jeszcze echa wydarzeń, które oburzyły katolików na całym świecie, a miały miejsce podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Jednak to nie brak szacunku do Najświętszego Sakramentu stał się elementem papieskiej nagany, lecz ci, którzy wyrazili wówczas swój sprzeciw.  

 

List Franciszka

List został napisany przez Franciszka na początku sierpnia i został skierowany do kapłanów Diecezji Rzymskiej, na której czele stoi właśnie papież. Dokładna analiza zawartych tam myśli zajęłaby ogrom czasu, moją uwagę skupiła natomiast kolejna próba utarcia nosa „tradsom”. To co w ocenie Ojca Świętego zaburza dziś spokój, to marginalny przecież odsetek wspólnot tradycyjnych i kapłanów, którzy dbają, aby było tak, jak Kościół uczył od zawsze. Którzy w formie dostrzegają jeden z elementów, który oddaje chwałę najwyższemu. Papież, nazwał takie zachowanie „próżnością i narcyzmem”, Przez co Kościół miałby więc cierpieć? W liście czytamy:  

„poprzez próżność i narcyzm, poprzez doktrynalne nieprzejednanie i liturgiczny estetyzm, formy i sposoby, w których «światowość kryje się za pozorem pobożności a nawet miłości dla Kościoła», choć w istocie chodzi tu o «szukanie ludzkiej chwały oraz osobistego dobrobytu a nie chwały Pana» (Evangelii gaudium, 93).”  

Czym jest „dogmatyczne nieprzejednanie”? Słownik Języka Polskiego podaje dwie definicje:

„Dogmat: 1. teza podana do wierzenia przez Kościół jako prawda; 2. nienaruszalna, podstawowa teza, pewnik.”

Skoro coś jest więc pewnikiem, prawdą, czymś nienaruszalnym – oczywistym jest więc, że w walce o to nieprzejednanie winno być cnotą. Czy papież twierdzi inaczej? Czy dbałość o drugiego człowieka (a nie towarzyszenie mu w grzechu), a także sprawianie, aby forma, piękno liturgii zostały docenione i zachowane można stawiać jako zarzut?

Nie zgadzam się z tą opinią radykalnie. Uważam, że ośmiesza wszystko to co miało miejsce przed pontyfikatem Franciszka.

 

"Utraciliśmy zmysł świętości"

Najlepszym komentarzem do takiego postawienia sprawy będą wypowiedzi dwóch kardynałów z czasu pontyfikatu Benedykta XVI.

kard. Joachim Meisner dla dziennika Die Tagespost:

„Po Soborze tak bardzo dopasowaliśmy się do ducha czasu, że utraciliśmy gdzieś zmysł świętości. Karygodnie zaniedbaliśmy katechezę o sakramentach i całkowicie wykreśliliśmy zewnętrzne oznaki bojaźni Bożej. Takie oznaki — balaski, post eucharystyczny, klękanie czy Komunia do ust — były jak mur ochronny otaczający świętą Eucharystię. […] Przestaliśmy chronić Misterium i teraz przeżywamy totalną profanację świętości. […] To fatalna sytuacja, która wymaga pilnej naprawy”.

kard. Antonio Canizares Llovera:

„Jeśli strywializujemy Komunię św., strywializujemy wszystko”. Obecnie mamy kolejne „ubogacenie”, ponieważ na początku 2021r. dopuszczono już formalnie kobiety do służby przy Ołtarzu i rozdawania Komunii Św., czyli to co na celu miał w dwóch punktach „Lucyferyczny plan zniszczenia Kościoła Świętego”: „5. Zachęcać kobiety… niech żądają one prawa do bycia kapłanami, lektorami i diakonami… […] 30. Pozwolić kobietom i osobom świeckim na rozdawanie Komunii Świętej. Argumentować, iż mamy teraz czas świeckich. Zacząć podawać Komunię Świętą na rękę i na stojąco lub siedząco jak protestanci, zamiast na klęcząco”. Miejmy na uwadze świadectwo Marii Simmy (1915-2004), która miała wyjątkowe przeżycia z duszami czyśćcowymi: „Zmarła niedawno pewna kobieta, która rozdawała Komunię i inspirowała wiele innych kobiet, by czyniły podobnie. Znałam ją niedługo, ale dużo o niej słyszałam. Przed pochówkiem trumna została otwarta, aby rodzina i przyjaciele mogli się pożegnać. Potem, w ustalonym wcześniej czasie, trumnę zamknięto. Jednakże przed upływem godziny jakiś bliski krewny przybył z opóźnieniem i uprosił kapłana, który sprawował obrzędy, aby ponownie otworzył trumnę na krótką chwilę, tak by ukochany krewny mógł ujrzeć zmarłą, jak inni mogli to zrobić przedtem. Kapłan się zgodził i w obecności jednego lub dwóch innych świadków uniósł wieko trumny i zaglądnął do środka. Ta mała grupka ujrzała coś, co nie było widoczne jeszcze chwilę wcześniej: ręce kobiety stały się czarne jak smoła. Dla mnie, jak i dla innych był to znak, który potwierdzał, że niekonsekrowane ręce nie mogą rozdawać Jezusa w Komunii. […] Tak, przyjmowanie Komunii Świętej na stojąco i na rękę jest sprawką Szatana i jest na to wiele dowodów! Ten, kto nie jest w stanie tego zobaczyć, jest zaślepiony. […] Dopóki Komunia na rękę na stojąco nie zostanie surowo zabroniona w naszym Kościele katolickim, dopóty ludzie nie pogłębią wiary, ponieważ bardzo na tym cierpi postawa szacunku do Świętej Eucharystii. Gdy wykorzenia się szacunek wobec Najświętszego Sacrum, miłość do Boga i miłość bliźniego również na tym cierpią”.

Czy do nich Franciszek też skierowałby te słowa? Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe