M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Po wielu latach społeczeństwo będzie miało okazję wypowiedzieć się na temat tego, czy chce pracować dłużej, czy nie

Jak zaznaczył w swoim przemówieniu przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, niedawne podpisanie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych i niektórych innych ustaw przywraca sprawiedliwość społeczną oraz równość, o której pisał w uzasadnieniu prezydent Lech Kaczyński, gdy wetował złą ustawę o emeryturach pomostowych, zamykając jednocześnie trudny etap negocjacji z rządem.
Seniorzy. Ilustracja poglądowa M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Po wielu latach społeczeństwo będzie miało okazję wypowiedzieć się na temat tego, czy chce pracować dłużej, czy nie
Seniorzy. Ilustracja poglądowa / pixabay.com

To kolejny krok w kierunku przywracania w Polsce sprawiedliwości społecznej, o którą Solidarność zabiega od początku swojego istnienia. Równie ważnym i także nawiązującym do wieloletnich starań Solidarności o ochronę pracowników krokiem było zainicjowanie w najbliższym referendum pytania o wiek emerytalny. O przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego Solidarność zabiega od 12 lat, kiedy to sprzeciwiła się jego podniesieniu przez rządzącą wówczas koalicję PO – PSL, na czele z Donaldem Tuskiem. Solidarność zebrała wówczas 3,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum, które zostały kompletnie zignorowane przez rządzących. Przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn nastąpiło w 2017 r. i było jednym z podstawowych postanowień umowy programowej zawartej w 2015 r. pomiędzy NSZZ „Solidarność” a ówczesnym kandydatem na prezydenta RP Andrzejem Dudą. Tym bardziej cieszy fakt, że po wielu latach to społeczeństwo będzie miało okazję wypowiedzieć się na temat tego, czy chce pracować dłużej, czy też wiek emerytalny powinien pozostać na niezmienionym poziomie. Warto także pamiętać, że referendum w przypadku osiągnięcia odpowiedniej frekwencji będzie miało charakter wiążący także dla przyszłych rządów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Korespondencja między Kiszczakiem a sędziowską kastą. Magazyn śledczy Anity Gargas już dziś o 22:30 [WIDEO] z ostatniej chwili
Korespondencja między Kiszczakiem a sędziowską kastą. Magazyn śledczy Anity Gargas już dziś o 22:30 [WIDEO]

Najnowszy odcinek „Magazynu śledczego Anity Gargas”. Dziennikarze biorą pod lupę zbrodniarzy sądowych, których chroniła nadzwyczajna kasta.

Niemieccy eksperci alarmują: Gospodarka się kurczy, spadek większy niż szacowano z ostatniej chwili
Niemieccy eksperci alarmują: Gospodarka się kurczy, spadek większy niż szacowano

Badania ekonomistów przynoszą złe informacje o niemieckiej gospodarce. Z przeprowadzonych wiosną prognoz przez pięć wiodących instytutów ekonomicznych wynikało, że gospodarka może się spodziewać minimalnego wzrostu na poziomie 0,3 proc. W czwartek podano korektę do tej prognozy, która wskazuje na spadek o 0,9 punktu procentowego – podaje portal „Bild”.

Ekspert: Papież może być rozgrywany przez rosyjskie służby z ostatniej chwili
Ekspert: Papież może być rozgrywany przez rosyjskie służby

"Coraz więcej faktów wskazuje, że Franciszek może być rozgrywany przez służby rosyjskie" - wskazuje na łamach serwisu trimarium.pl polski politolog, doktor filozofii, publicysta Tomasz Teluk. Zdaniem eksperta w otoczeniu papieża pojawia się coraz więcej podejrzanych osób.

Ziobro o wyborach: To jest wielki wybór między dwiema wizjami Polski z ostatniej chwili
Ziobro o wyborach: To jest wielki wybór między dwiema wizjami Polski

To jest wielki wybór między dwiema wizjami Polski. Kiedy PSL tworzyło rząd z PO, cała Polska do linii Wisły miała być oddana rosyjskiej armii w panowanie. Rząd Zjednoczonej Prawicy broni każdego centymetra polskiej ziemi – podkreślił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Z podręczników niemieckich nie dowiemy się tego, w jaki sposób przebiegała okupacja Polski z ostatniej chwili
"Z podręczników niemieckich nie dowiemy się tego, w jaki sposób przebiegała okupacja Polski"

Współcześni Niemcy nie wiedzą, co ich przodkowie robili na polskich ziemiach w latach niemieckiej okupacji. Z dzisiejszych podręczników niemieckich nie dowiemy się tego, w jaki sposób przebiegała okupacji. Nie dowiemy się, jak zostały zrównane z ziemią nasze miasta, wsie, nasza stolica - mówiła w czwartek w Berlinie Prezes Fundacji "Łączy Nas Polska" Natalia Nitek-Płażyńska.

Miodowe lata wracają do TV? Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
"Miodowe lata" wracają do TV? Pojawiły się nowe informacje

Serial "Miodowe lata" wraca do telewizji? W mediach pojawiły się nowe informacje na temat.

Zełenski grozi Zachodowi tajemniczymi problemami z ukraińskimi uchodźcami? z ostatniej chwili
Zełenski grozi Zachodowi tajemniczymi "problemami z ukraińskimi uchodźcami"?

"Jeśli Zachód zmniejszy pomoc, będzie problem z ukraińskimi uchodźcami w Europie" - powiedział na łamach "The Economist" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Zawoalowana groźba?" - pyta na Twitterze Jacek Saryusz Wolski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Nie jesteśmy samotną wyspą. Trwa Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie [NASZ PATRONAT] z ostatniej chwili
"Nie jesteśmy samotną wyspą". Trwa Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie [NASZ PATRONAT]

Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej to strefa rozmów na najważniejsze tematy, wymiana doświadczeń, a także przestrzeń, w której biznes, gospodarka, kwestie społeczne i polityczne stykają się z Ewangelią i etyką. VII edycja wydarzenia odbywa się w dniach od 28 do 30 września w Sound Garden Hotel na ul. Żwirki i Wigury 18 w Warszawie. Organizuje je Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Fundacja Civitas Christiana, a także Fundacja Obserwatorium Społeczne.

TSUE ostatecznie oddalił skargi Ryanaira z ostatniej chwili
TSUE ostatecznie oddalił skargi Ryanaira

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu ostatecznie oddalił skargi Ryanaira, dotyczące pomocy państwa ze strony Danii i Szwecji na rzecz przewoźnika lotniczego SAS podczas pandemii Covid-19.

Nie żyje jedna z głównych gwiazd „Harry’ego Pottera” z ostatniej chwili
Nie żyje jedna z głównych gwiazd „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Michael Gambon. Zasłynął z roli Albusa Dumbledore’a w filmach o przygodach Harry’ego Pottera.

REKLAMA

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Po wielu latach społeczeństwo będzie miało okazję wypowiedzieć się na temat tego, czy chce pracować dłużej, czy nie

Jak zaznaczył w swoim przemówieniu przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, niedawne podpisanie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych i niektórych innych ustaw przywraca sprawiedliwość społeczną oraz równość, o której pisał w uzasadnieniu prezydent Lech Kaczyński, gdy wetował złą ustawę o emeryturach pomostowych, zamykając jednocześnie trudny etap negocjacji z rządem.
Seniorzy. Ilustracja poglądowa M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Po wielu latach społeczeństwo będzie miało okazję wypowiedzieć się na temat tego, czy chce pracować dłużej, czy nie
Seniorzy. Ilustracja poglądowa / pixabay.com

To kolejny krok w kierunku przywracania w Polsce sprawiedliwości społecznej, o którą Solidarność zabiega od początku swojego istnienia. Równie ważnym i także nawiązującym do wieloletnich starań Solidarności o ochronę pracowników krokiem było zainicjowanie w najbliższym referendum pytania o wiek emerytalny. O przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego Solidarność zabiega od 12 lat, kiedy to sprzeciwiła się jego podniesieniu przez rządzącą wówczas koalicję PO – PSL, na czele z Donaldem Tuskiem. Solidarność zebrała wówczas 3,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum, które zostały kompletnie zignorowane przez rządzących. Przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn nastąpiło w 2017 r. i było jednym z podstawowych postanowień umowy programowej zawartej w 2015 r. pomiędzy NSZZ „Solidarność” a ówczesnym kandydatem na prezydenta RP Andrzejem Dudą. Tym bardziej cieszy fakt, że po wielu latach to społeczeństwo będzie miało okazję wypowiedzieć się na temat tego, czy chce pracować dłużej, czy też wiek emerytalny powinien pozostać na niezmienionym poziomie. Warto także pamiętać, że referendum w przypadku osiągnięcia odpowiedniej frekwencji będzie miało charakter wiążący także dla przyszłych rządów.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe