Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy

Aromaterapia to dziedzina wiedzy o ogromnym potencjale, szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia i jasność umysłu, a w szczególności mogą być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych – takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji.
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Olejki eteryczne mają także działanie uspokajające, poprawiające nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Ponadto aromaterapia może być wykorzystywana u pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy demencja.

Aromaty pomagają się uczyć

Terapia zapachem ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego dla poprawy pamięci i zachowania jasności umysłu na długie lata warto stosować pozyskane z odpowiednich roślin olejki, mające potwierdzone korzystne działanie na mózg. Co ciekawe, aromaterapia była stosowana w celu wspomożenia nauki już w czasach starożytnych. W starożytnej Grecji wieszano na drzwiach wieńce z rozmarynu, aby poprawić zdolność zapamiętywania i uczenia się. Może warto wypróbować ten sposób także dziś, w nadchodzącym roku szkolnym. Trzeba jednak pamiętać, że efektywność aromaterapii zależy przede wszystkim od właściwego doboru rodzaju olejków, odpowiedniej dawki oraz sposobu aplikacji. Ponieważ mechanizmy wpływu składników występujących w olejkach na funkcje mózgu są podobne do sposobu działania leków farmakologicznych, podczas jednoczesnego stosowania aromaterapii i leków należy rozważyć możliwe interakcje.

Jakie stosować olejki?

Olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację. To dobrze znane wiecznie zielone zioło pochodzące z krajów śródziemnomorskich, które jest powszechnie stosowane w kuchni, oferuje wiele korzyści obok tych kulinarnych. Jego ziołowy i odświeżający zapach wspomaga koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Pomaga uspokoić umysł, opanować stres i złagodzić niepokój. W jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne! Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku. W Wielkiej Brytanii przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotychczas wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, ale testom poddano także uczniów szkół podstawowych. Ich wyniki jednoznacznie potwierdziły skuteczność olejku. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, iż wdychając olejek z rozmarynu, szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości cyneolu – aktywnego składnika wywierającego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.

Olejek cytrynowy pomaga nie tylko poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Ożywia i pobudza, a także łagodzi lęki i napięcie nerwowe. Dzieje się tak, ponieważ olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu. Doskonale sprawdza się w sprayu – wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie. Olejek cytrynowy jest popularny w wielu firmach finansowych w Chinach; odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajność w pracy.

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Ułatwia skupienie się, redukuje uczucie umysłowego zmęczenia, wspomaga przyswajanie informacji. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28 procent. Zapach mięty pomaga się skupić i zredukować uczucie zmęczenia, które może się pojawić po dłuższym czasie nauki, a także wspomaga przyswajanie informacji. Ponadto mięta jest niezastąpiona podczas jazdy samochodem, gdy dopada nas senność – dodaje energii, orzeźwia i nie pozwala zasnąć.
Olejek eukaliptusowy działa podobnie do olejku z mięty pieprzowej – wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie psychiczne. Jednak olejek z eukaliptusa daje nam coś więcej – pomaga wzmocnić system odpornościowy w walce z wirusami.

Olejek z szałwii muszkatołowej jest destylowaną parą wodną z pąków i liści tej odmiany szałwii. Jest on korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Jest też pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi i lęku. Wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność i słabość. Olejek ten może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej, aktywizując działanie mózgu. Odnotowano także działanie łagodzące ból głowy. Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pamięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olejek poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania.

Olejek z kurkumy pobudza szare komórki. Obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest ar-turmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców w ‎2014 roku. Okazało się, że ar-turmeron stymuluje proliferację, czyli zdolność rozmnażania się, neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80 procent w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.

Olejek z kadzidłowca to kolejny olejek zalecany przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe. Olejek o lekko owocowym, pikantnym i ziemistym aromacie, używany był przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniono go bardziej niż złoto. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu. Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi. Uważany jest wręcz za olejek medytacyjny, pozwalający przenosić nasz umysł na wyższe poziomy świadomości. Ponadto badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych. Możemy również mieszać olejki lub skorzystać z gotowych mieszanek.

Jak stosować olejki na poprawę koncentracji?

Możemy stosować je miejscowo, dodając 2–3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (np. olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcierając w skórę. Wykorzystajmy je też do kąpieli: dodajmy kilka kropelek olejku do wody w wannie lub spryskajmy nimi ścianki prysznica i pozwólmy parze rozprowadzić aromat. Olejki pojedyncze lub mieszanki są polecane do wypełniania dyfuzorów – najczęściej gotowych ceramicznych karafek, ale można je wykonać także samodzielnie ze szklanych czy ceramicznych pojemników. Pomocne będą również podgrzewane naczynia, czyli kominki zapachowe. Dzięki dyfuzji zapachy są rozpylane w pomieszczeniu. Sami możemy zrobić spray do odświeżania powietrza, dodawszy kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem. Po napełnieniu wodą ciecz rozpylamy w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych są inhalacje, czyli bezpośrednie wdychanie zapachu – najlepiej w regularnych odstępach czasu. Wystarczy wciągnąć aromat nosem prosto z butelki, nalać kroplę lub dwie na chusteczkę do nosa lub rozcierać olejek w dłoniach i wąchać. Kto nie chce stosować olejków z butelki, może wybrać się na łąkę, gdzie mieszanina naturalnych zapachów poprawi mu nastrój, odstresuje, a nawet oszołomi swym bogactwem. Poleżmy w trawie albo pospacerujmy boso – efekt murowany!

Ewa Banaszkiewicz

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu

Fundacja Olgi Tokarczuk wydała oświadczenie, w którym znalazł się następujący fragment: „Nie zgadzamy się na krępowanie wolności wypowiedzi artystycznej i jakiekolwiek formy nacisku na artystki i artystów oraz odbiorczynie i odbiorców ich dzieł”.

Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech z ostatniej chwili
Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech

„Tymczasem na aukcji w Niemczech znowu artefakty husarskie – szyszaki i buławy. I jak zawsze – obrazy i srebra. Te są praktycznie zawsze” – czytamy we wpisie jednej z użytkowniczek Facebooka.

Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego” z ostatniej chwili
Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

– Jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w TVP Info. – My powinniśmy różne rzeczy z Zachodu sprowadzać do Polski, ale nie powinniśmy sprowadzać z Zachodu błędów i to bardzo ciężkich błędów – ocenił.

„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie” z ostatniej chwili
„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy z ostatniej chwili
Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

Pod pretekstem wakacji pilot lotniczej Rosgwardii, posługujący się nazwiskiem Gawryczenko, udał się wraz z rodziną na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zdecydował poddać się ambasadzie USA w Dubaju.

Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby” z ostatniej chwili
Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby”

– Tusk posłuchał jednej osoby. Konkretnie Niemki. Konkretnie Angeli Merkel. Ona mu doradzała podczas rozmowy, żeby podniósł wiek emerytalny. On jej posłuchał. To jest dowód na to, że w referendum musimy pójść i odpowiedzieć jednoznacznie. Czy jest zgoda Polaków na podniesienie wieku emerytalnego – mówił w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto z ostatniej chwili
Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto

W środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata w sprawie tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz musi sprostować wypowiedź o polityku Koalicji Obywatelskiej Andrzeju Rozenku (byłym współpracowniku Jerzego Urbana i uczestniku tzw. Klubu Wałdajskiego, w spotkaniach którego uczestniczył również Władimir Putin) – orzekł prawomocnie sąd apelacyjny. Nie utrzymał jednak orzeczonego wcześniej zakazu rozpowszechniania przez Sakiewicza informacji, jakoby m.in. „Rozenek dopuszczał się prób tłumienia krytyki prasowej”.

„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE z ostatniej chwili
„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE

„7 głównych postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE na temat zmiany Traktatów UE. Tę Rezolucję i Raport PE popiera opozycja” – pisze w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa

Były szef MSZ Radosław Sikorski jest zaniepokojony przyszłością Unii Europejskiej. Polityk na antenie Polsat News skomentował m.in. wyniki wyborów na Słowacji, gdzie zwyciężyła partia Smer (partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym). Uważa, że sytuacja w innych krajach może być dużo gorsza.

REKLAMA

Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy

Aromaterapia to dziedzina wiedzy o ogromnym potencjale, szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia i jasność umysłu, a w szczególności mogą być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych – takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji.
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Olejki eteryczne mają także działanie uspokajające, poprawiające nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Ponadto aromaterapia może być wykorzystywana u pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy demencja.

Aromaty pomagają się uczyć

Terapia zapachem ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego dla poprawy pamięci i zachowania jasności umysłu na długie lata warto stosować pozyskane z odpowiednich roślin olejki, mające potwierdzone korzystne działanie na mózg. Co ciekawe, aromaterapia była stosowana w celu wspomożenia nauki już w czasach starożytnych. W starożytnej Grecji wieszano na drzwiach wieńce z rozmarynu, aby poprawić zdolność zapamiętywania i uczenia się. Może warto wypróbować ten sposób także dziś, w nadchodzącym roku szkolnym. Trzeba jednak pamiętać, że efektywność aromaterapii zależy przede wszystkim od właściwego doboru rodzaju olejków, odpowiedniej dawki oraz sposobu aplikacji. Ponieważ mechanizmy wpływu składników występujących w olejkach na funkcje mózgu są podobne do sposobu działania leków farmakologicznych, podczas jednoczesnego stosowania aromaterapii i leków należy rozważyć możliwe interakcje.

Jakie stosować olejki?

Olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację. To dobrze znane wiecznie zielone zioło pochodzące z krajów śródziemnomorskich, które jest powszechnie stosowane w kuchni, oferuje wiele korzyści obok tych kulinarnych. Jego ziołowy i odświeżający zapach wspomaga koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Pomaga uspokoić umysł, opanować stres i złagodzić niepokój. W jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne! Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku. W Wielkiej Brytanii przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotychczas wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, ale testom poddano także uczniów szkół podstawowych. Ich wyniki jednoznacznie potwierdziły skuteczność olejku. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, iż wdychając olejek z rozmarynu, szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości cyneolu – aktywnego składnika wywierającego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.

Olejek cytrynowy pomaga nie tylko poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Ożywia i pobudza, a także łagodzi lęki i napięcie nerwowe. Dzieje się tak, ponieważ olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu. Doskonale sprawdza się w sprayu – wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie. Olejek cytrynowy jest popularny w wielu firmach finansowych w Chinach; odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajność w pracy.

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Ułatwia skupienie się, redukuje uczucie umysłowego zmęczenia, wspomaga przyswajanie informacji. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28 procent. Zapach mięty pomaga się skupić i zredukować uczucie zmęczenia, które może się pojawić po dłuższym czasie nauki, a także wspomaga przyswajanie informacji. Ponadto mięta jest niezastąpiona podczas jazdy samochodem, gdy dopada nas senność – dodaje energii, orzeźwia i nie pozwala zasnąć.
Olejek eukaliptusowy działa podobnie do olejku z mięty pieprzowej – wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie psychiczne. Jednak olejek z eukaliptusa daje nam coś więcej – pomaga wzmocnić system odpornościowy w walce z wirusami.

Olejek z szałwii muszkatołowej jest destylowaną parą wodną z pąków i liści tej odmiany szałwii. Jest on korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Jest też pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi i lęku. Wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność i słabość. Olejek ten może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej, aktywizując działanie mózgu. Odnotowano także działanie łagodzące ból głowy. Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pamięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olejek poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania.

Olejek z kurkumy pobudza szare komórki. Obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest ar-turmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców w ‎2014 roku. Okazało się, że ar-turmeron stymuluje proliferację, czyli zdolność rozmnażania się, neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80 procent w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.

Olejek z kadzidłowca to kolejny olejek zalecany przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe. Olejek o lekko owocowym, pikantnym i ziemistym aromacie, używany był przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniono go bardziej niż złoto. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu. Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi. Uważany jest wręcz za olejek medytacyjny, pozwalający przenosić nasz umysł na wyższe poziomy świadomości. Ponadto badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych. Możemy również mieszać olejki lub skorzystać z gotowych mieszanek.

Jak stosować olejki na poprawę koncentracji?

Możemy stosować je miejscowo, dodając 2–3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (np. olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcierając w skórę. Wykorzystajmy je też do kąpieli: dodajmy kilka kropelek olejku do wody w wannie lub spryskajmy nimi ścianki prysznica i pozwólmy parze rozprowadzić aromat. Olejki pojedyncze lub mieszanki są polecane do wypełniania dyfuzorów – najczęściej gotowych ceramicznych karafek, ale można je wykonać także samodzielnie ze szklanych czy ceramicznych pojemników. Pomocne będą również podgrzewane naczynia, czyli kominki zapachowe. Dzięki dyfuzji zapachy są rozpylane w pomieszczeniu. Sami możemy zrobić spray do odświeżania powietrza, dodawszy kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem. Po napełnieniu wodą ciecz rozpylamy w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych są inhalacje, czyli bezpośrednie wdychanie zapachu – najlepiej w regularnych odstępach czasu. Wystarczy wciągnąć aromat nosem prosto z butelki, nalać kroplę lub dwie na chusteczkę do nosa lub rozcierać olejek w dłoniach i wąchać. Kto nie chce stosować olejków z butelki, może wybrać się na łąkę, gdzie mieszanina naturalnych zapachów poprawi mu nastrój, odstresuje, a nawet oszołomi swym bogactwem. Poleżmy w trawie albo pospacerujmy boso – efekt murowany!

Ewa Banaszkiewicz

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe