Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Najskuteczniejszy związek zawodowy

Porozumienia sierpniowe, na bazie których powołano NSZZ „Solidarność”, wywarły ogromny wpływ na najnowsze dzieje Polski. 21 postulatów wystosowanych przez założycieli „S” było głośnym upomnieniem się o sprawiedliwość społeczną, a samo powstanie Solidarności dokonało wyłomu w żelaznej kurtynie. Był to największy sukces w historii Solidarności, któremu ze względów polityczno-historycznych trudno będzie dorównać. Natomiast to, ile „S” udało się osiągnąć od 2015 r. dzięki skutecznemu dialogowi społecznemu i twardym negocjacjom z rządem Zjednoczonej Prawicy, dowodzi, że Solidarność jest najskuteczniejszym związkiem zawodowym w Polsce, działającym w interesie wszystkich obywateli. I o tym jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 35/2023 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Najskuteczniejszy związek zawodowy
Okładka Tygodnika Solidarność nr 35/2023 / TS35/2023

TEMAT NUMERU

Solidarność – najskuteczniejszy związek zawodowy 

Niskie płace, umowy śmieciowe i brak dialogu społecznego poskutkowały zmianą rządu w 2015 roku. Od tego czasu realizacja wieloletnich postulatów Solidarności nabrała niespotykanego przyspieszenia. Skuteczne negocjacje z rządem Prawa i Sprawiedliwości zaowocowały dynamicznym wzrostem płacy minimalnej, przywróceniem niższego wieku emerytalnego, wprowadzeniem niedziel wolnych od handlu, utrzymaniem emerytur pomostowych czy likwidacją syndromu pierwszej dniówki. Rozwiązania, z których skorzystają wszyscy Polacy, a które wynegocjowała Solidarność, to największy sukces Związku od czasu Sierpnia ’80. W tym kontekście absurdalne są zarzuty niektórych polityków opozycji, jakoby Solidarność była „przystawką PiS-u”. Takie wypowiedzi wynikają albo z niezrozumienia funkcjonowania procesu legislacyjnego, albo ze złej woli i niechęci do swoich politycznych konkurentów. Solidarność realizuje swoje własne postulaty zawarte w uchwale programowej przyjmowanej podczas Krajowego Zjazdu Delegatów i robi to skutecznie. I właśnie tej skuteczności politycy opozycji mogą związkowcom zazdrościć

– pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, w swoim wstępniaku do tego numeru.

 

Renesans Solidarności

Podczas przeszło 40 lat działalności związek zawodowy Solidarność z różnym skutkiem próbował przeforsować swoje postulaty programowe. Po trudnym okresie lat 90., rozpadzie AWS-u i załamaniu dialogu społecznego za czasów koalicji PO – PSL w 2015 roku nastąpiło swego rodzaju odrodzenie Solidarności. W ciągu niespełna ośmiu lat Związek zrealizował większość postulatów zawartych w uchwale programowej, a nawet dopisał do listy kolejne

– pisze Marcin Krzeszowiec w swoim artykule.
 

Noszę Solidarność w sercu

Proszę pamiętać, że Solidarność rodziła się w całej Polsce dzięki odwadze setek tysięcy pracowników, którzy chcieli swojego związku zawodowego. Żaden Wałęsa, Borusewicz, Frasyniuk czy inni nie są w stanie tego zmienić

– mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Michałem Ossowskim, redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”.

 

NSZZ „Solidarność” – nieustępliwy

Jeśli z polskich przedsiębiorstw usunie się związki zawodowe, to powstanie przestrzeń dla brutalizacji stosunków pracy i ujawni się ciemna strona naszej kultury menedżerskiej. Jednak nie brakuje zwolenników takiej koncepcji, w szczególności w skrajnej prawicy, nie mówiąc o neoliberałach. Media mainstreamowe i postępowe lubią atakować działaczy NSZZ „Solidarność” rzekomo „wypasionych” na pieniądzach państwowych i wytargowanych od pracodawców

– pisze Teresa Wójcik.

 

Najskuteczniejszy związek zawodowy współczesnej Europy?

Solidarność zyskała w ostatnich ośmiu latach taki wpływ na rzeczywistość ekonomiczną, o jakim związki w większości krajów bogatego Zachodu mogą jedynie pomarzyć. Warto to docenić i potraktować jako dobrą bazę do dalszej walki o swoje

– pisze Rafał Woś.

 

Ponadto w numerze

Polaryzacja zniechęca niezdecydowanych

W tych wyborach polaryzacja prawdopodobnie może zmniejszyć frekwencję przy urnach. Kiedy partie mówią wyborcy niezdecydowanemu lub nie do końca utożsamiającemu się z ich liderami, że ma za nimi iść do końca, bo to jest wojna totalna, to nie chce on przyjmować całego pakietu partyjnego. Nie każdy wyborca musi być twardym zwolennikiem czy wyznawcą danej partii, by na nią głosować

– mówi prof. Bartłomiej Biskup, politolog z UW, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Odzyskać zaufanie wsi

Prawo i Sprawiedliwość musi zmienić swoją retorykę i przestać mówić jedynie o dotacjach i o tym, ile dobrego zrobiło dla rolnictwa, ale przedstawić wiarygodne propozycje w sferze gospodarczej, które wzmocnią pozycję ekonomiczną rolników i producentów rolnych. Tego wieś oczekuje i oczekuje tego nie tylko dla siebie

– mówi Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa i rozwoju wsi, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Walka o polskie lasy trwa

Mówi się, że Polska mebluje Europę. Cały sektor leśno-drzewny to około 5000 tysięcy miejsc pracy, głównie
na terenach niezurbanizowanych. Zdecydowanie łakomy kąsek, prawda? Osłabienie pozycji Polski w tym zakresie zdecydowanie byłoby na korzyść konkurentom, których zostawiamy daleko w tyle

– mówi Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Karol Gac – Święto demokracji

Waldemar Biniecki – Silni, zwarci, gotowi

Tadeusz Płużański – „Faszystowsko-hitlerowscy zbrodniarze”

Marek Jan Chodakiewicz – TSUE – instrument władzy

Cezary Krysztopa – Żałośni „pogromcy” Oskara

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Pierwszy transport Polaków do niemieckiego piekła. Anatomia kłamstw Wiadomości
Tadeusz Płużański: Pierwszy transport Polaków do niemieckiego piekła. Anatomia kłamstw

14 czerwca to Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz w 1940 r. Niestety, media albo przemilczają, albo zakłamują historie niemieckich katów i polskich ofiar Auschwitz, Ravensbruck i innych miejsc zagłady.

[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Jednym dobrze w lochu, innym nie z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Jednym dobrze w lochu, innym nie

Czego, Czytelniku, Czytelniczko, chcesz od Polski? Ostatnie dekady przyniosły nam uproszczenie tego, zdawałoby się, zawiłego zagadnienia. Albo chcesz, aby władza, której sprzyjasz, z zasady nie miała poczucia honoru i zwykłej przyzwoitości. Wtedy, konsekwentnie, popierasz ją we wszelkich działaniach zmierzających do upokorzenia, prześladowania i wyszydzenia politycznych rywali. Kiedy rządy nad krajem przejmuje władza, której nie sprzyjasz, przeczekujesz jej rządy, pokrzykując o obcej okupacji, agenturze i zdradzie. Albo chcesz, aby władza, tak „twoja”, jak i ta „obca”, przestrzegała licznych pisanych i niepisanych reguł cywilizacji, do której człowiek po cichu tęskni.

Twardy Polak. Więzień Auschwitz i UB Wiadomości
Twardy Polak. Więzień Auschwitz i UB

W dniu 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do KL do Auschwitz pierwszy masowy transport polskich więźniów politycznych. Do nowo powstałego obozu zagłady trafiło 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach.

Padł pierwszy gol podczas Euro 2024 z ostatniej chwili
Padł pierwszy gol podczas Euro 2024

O godzinie 21.03 francuski sędzia Clement Turpin rozpoczął w Monachium mecz inaugurujący 17. edycję piłkarskich mistrzostw Europy. Na Football Arena Munich rywalizują reprezentacje Niemiec i Szkocji.

Niepokojące doniesienia: Niemiecki radiowóz przywiózł rodzinę migrantów? Wiadomości
Niepokojące doniesienia: Niemiecki radiowóz przywiózł rodzinę migrantów?

Portal Chojna24.pl opierając się na doniesieniach czytelnika poinformował ,że radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne w Osinowie Dolnym i po polskiej stronie pozostawił rodzinę migrantów z Bliskiego Wschodu.

Poważne ostrzeżenie: Rosja chce wpłynąć na wynik wyborów Wiadomości
Poważne ostrzeżenie: Rosja chce wpłynąć na wynik wyborów

Prorosyjscy aktorzy spiskują, aby wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii jesienią 2024 r. – ostrzegają we wspólnym oświadczeniu rządy USA, Wielka Brytania i Kanada.

Proszę o zaprzestanie spekulacji. Dorota Gawryluk wydała oświadczenie z ostatniej chwili
"Proszę o zaprzestanie spekulacji". Dorota Gawryluk wydała oświadczenie

Nie uczestniczę w rozmowach z żadną partią polityczną na temat kandydowania na jakiekolwiek stanowiska - podkreśliła w oświadczeniu dziennikarka Polsatu Dorota Gawryluk. Nawiązała w ten sposób m.in. do jednego z sondaży, w którym została wzięta pod uwagę jako potencjalna kandydatka na prezydenta.

Sprawa Iwony Wieczorek. Policja wydała pilny komunikat z ostatniej chwili
Sprawa Iwony Wieczorek. Policja wydała pilny komunikat

Sprawa Iwony Wieczorek nawet po latach budzi wiele emocji i wątpliwości. W sprawie pojawiły się nowe sensacyjne doniesienia. Przekazała je stołeczna policja.

Rząd stawia na Modlin... Ministerstwo zatwierdziło Plan Generalny Wiadomości
Rząd stawia na Modlin... Ministerstwo zatwierdziło Plan Generalny

Zatwierdzono Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022–2045, w zakresie zgodności z polityką transportową kraju - poinformował resort infrastruktury. Dodano, że dzięki dokumentowi lotnisko w Modlinie ma szansę się rozwinąć. W planie jest m.in. budowa nowej drogi startowej.

Stoltenberg: Te działania wzmocnią nasze wsparcie dla Ukrainy z ostatniej chwili
Stoltenberg: Te działania wzmocnią nasze wsparcie dla Ukrainy

NATO będzie odgrywać większą rolę w koordynacji pomocy wojskowej dla Ukrainy - to decyzja podjęta na zakończonym w piątek spotkaniu ministrów obrony państwa Sojuszu w Brukseli, o której poinformował na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Najskuteczniejszy związek zawodowy

Porozumienia sierpniowe, na bazie których powołano NSZZ „Solidarność”, wywarły ogromny wpływ na najnowsze dzieje Polski. 21 postulatów wystosowanych przez założycieli „S” było głośnym upomnieniem się o sprawiedliwość społeczną, a samo powstanie Solidarności dokonało wyłomu w żelaznej kurtynie. Był to największy sukces w historii Solidarności, któremu ze względów polityczno-historycznych trudno będzie dorównać. Natomiast to, ile „S” udało się osiągnąć od 2015 r. dzięki skutecznemu dialogowi społecznemu i twardym negocjacjom z rządem Zjednoczonej Prawicy, dowodzi, że Solidarność jest najskuteczniejszym związkiem zawodowym w Polsce, działającym w interesie wszystkich obywateli. I o tym jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 35/2023 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Najskuteczniejszy związek zawodowy
Okładka Tygodnika Solidarność nr 35/2023 / TS35/2023

TEMAT NUMERU

Solidarność – najskuteczniejszy związek zawodowy 

Niskie płace, umowy śmieciowe i brak dialogu społecznego poskutkowały zmianą rządu w 2015 roku. Od tego czasu realizacja wieloletnich postulatów Solidarności nabrała niespotykanego przyspieszenia. Skuteczne negocjacje z rządem Prawa i Sprawiedliwości zaowocowały dynamicznym wzrostem płacy minimalnej, przywróceniem niższego wieku emerytalnego, wprowadzeniem niedziel wolnych od handlu, utrzymaniem emerytur pomostowych czy likwidacją syndromu pierwszej dniówki. Rozwiązania, z których skorzystają wszyscy Polacy, a które wynegocjowała Solidarność, to największy sukces Związku od czasu Sierpnia ’80. W tym kontekście absurdalne są zarzuty niektórych polityków opozycji, jakoby Solidarność była „przystawką PiS-u”. Takie wypowiedzi wynikają albo z niezrozumienia funkcjonowania procesu legislacyjnego, albo ze złej woli i niechęci do swoich politycznych konkurentów. Solidarność realizuje swoje własne postulaty zawarte w uchwale programowej przyjmowanej podczas Krajowego Zjazdu Delegatów i robi to skutecznie. I właśnie tej skuteczności politycy opozycji mogą związkowcom zazdrościć

– pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, w swoim wstępniaku do tego numeru.

 

Renesans Solidarności

Podczas przeszło 40 lat działalności związek zawodowy Solidarność z różnym skutkiem próbował przeforsować swoje postulaty programowe. Po trudnym okresie lat 90., rozpadzie AWS-u i załamaniu dialogu społecznego za czasów koalicji PO – PSL w 2015 roku nastąpiło swego rodzaju odrodzenie Solidarności. W ciągu niespełna ośmiu lat Związek zrealizował większość postulatów zawartych w uchwale programowej, a nawet dopisał do listy kolejne

– pisze Marcin Krzeszowiec w swoim artykule.
 

Noszę Solidarność w sercu

Proszę pamiętać, że Solidarność rodziła się w całej Polsce dzięki odwadze setek tysięcy pracowników, którzy chcieli swojego związku zawodowego. Żaden Wałęsa, Borusewicz, Frasyniuk czy inni nie są w stanie tego zmienić

– mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Michałem Ossowskim, redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”.

 

NSZZ „Solidarność” – nieustępliwy

Jeśli z polskich przedsiębiorstw usunie się związki zawodowe, to powstanie przestrzeń dla brutalizacji stosunków pracy i ujawni się ciemna strona naszej kultury menedżerskiej. Jednak nie brakuje zwolenników takiej koncepcji, w szczególności w skrajnej prawicy, nie mówiąc o neoliberałach. Media mainstreamowe i postępowe lubią atakować działaczy NSZZ „Solidarność” rzekomo „wypasionych” na pieniądzach państwowych i wytargowanych od pracodawców

– pisze Teresa Wójcik.

 

Najskuteczniejszy związek zawodowy współczesnej Europy?

Solidarność zyskała w ostatnich ośmiu latach taki wpływ na rzeczywistość ekonomiczną, o jakim związki w większości krajów bogatego Zachodu mogą jedynie pomarzyć. Warto to docenić i potraktować jako dobrą bazę do dalszej walki o swoje

– pisze Rafał Woś.

 

Ponadto w numerze

Polaryzacja zniechęca niezdecydowanych

W tych wyborach polaryzacja prawdopodobnie może zmniejszyć frekwencję przy urnach. Kiedy partie mówią wyborcy niezdecydowanemu lub nie do końca utożsamiającemu się z ich liderami, że ma za nimi iść do końca, bo to jest wojna totalna, to nie chce on przyjmować całego pakietu partyjnego. Nie każdy wyborca musi być twardym zwolennikiem czy wyznawcą danej partii, by na nią głosować

– mówi prof. Bartłomiej Biskup, politolog z UW, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Odzyskać zaufanie wsi

Prawo i Sprawiedliwość musi zmienić swoją retorykę i przestać mówić jedynie o dotacjach i o tym, ile dobrego zrobiło dla rolnictwa, ale przedstawić wiarygodne propozycje w sferze gospodarczej, które wzmocnią pozycję ekonomiczną rolników i producentów rolnych. Tego wieś oczekuje i oczekuje tego nie tylko dla siebie

– mówi Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa i rozwoju wsi, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Walka o polskie lasy trwa

Mówi się, że Polska mebluje Europę. Cały sektor leśno-drzewny to około 5000 tysięcy miejsc pracy, głównie
na terenach niezurbanizowanych. Zdecydowanie łakomy kąsek, prawda? Osłabienie pozycji Polski w tym zakresie zdecydowanie byłoby na korzyść konkurentom, których zostawiamy daleko w tyle

– mówi Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Karol Gac – Święto demokracji

Waldemar Biniecki – Silni, zwarci, gotowi

Tadeusz Płużański – „Faszystowsko-hitlerowscy zbrodniarze”

Marek Jan Chodakiewicz – TSUE – instrument władzy

Cezary Krysztopa – Żałośni „pogromcy” Oskara

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe