Piotr Gliński: Zwracam się do Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych

– Zwracam się do lidera głównej partii opozycyjnej Donalda Tuska, aby stanął razem ze Zjednoczoną Prawicą i poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych od Niemiec – powiedział szef MKiDN Piotr Gliński. Jak podkreślił, uzyskanie odszkodowań to jest sprawa polskiej racji stanu.
Donald Tusk, Piotr Gliński Piotr Gliński: Zwracam się do Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych
Donald Tusk, Piotr Gliński / PAP/Tomasz Waszczuk | PAP/Piotr Nowak

W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas briefingu prasowego na placu Piłsudzkiego w Warszawie minister kultury wskazywał, że w konflikcie zginęło blisko 6 mln polskich obywateli, a nasz kraj poniósł olbrzymie straty materialne, także w obszarze kultury.

Gliński przypomniał, że raport o stratach wojennych i żądanie wypłaty odszkodowań zostały przedstawione państwu niemieckiemu. "Dzisiaj ponownie, w związku z tą straszliwą rocznicą rozpętania wojny światowej przez Niemcy, zwracamy się do niemieckiego państwa o wypłatę należnych odszkodowań Polsce i Polakom" - powiedział szef MKiDN.

"Ta wojna była totalna, ta wojna była zamierzeniem celowym. Niemcy systematycznie niszczyli materialne i duchowe podstawy polskiego narodu, żeby Polskę unicestwić, żeby Polska nie istniała" - mówił minister. "W planie niemieckim Polacy mieli być ludnością podporządkowaną Niemieckiej Rzeszy i +niemieckim nadludziom+" - dodał.

"Jako lider listy wyborczej Zjednoczonej Prawicy w Warszawie zwracam się do lidera głównej partii opozycyjnej, który jest liderem listy warszawskiej, przewodniczącego Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych" - oświadczył minister Gliński.

Zwrócił uwagę, że "z nielicznych wypowiedzi ze strony opozycyjnej (wynika, że) mamy odmowę wsparcia albo też jakieś dziwne interpretacje mówiące, że odszkodowania jakoby należą się tylko tym, którzy żyli w czasie wojny, którzy doznali bezpośrednich cierpień". "Jest to stanowisko niezrozumiałe" - ocenił szef MKiDN.

Podkreślił, że "odszkodowania za straty należą się polskiemu narodowi, polskiemu państwu jako całości". "W czasie wojny straciliśmy nie tylko prawie 6 mln obywateli, olbrzymią część polskiej kultury, która została zniszczona, substancji materialnej, ale przede wszystkim straciliśmy szanse rozwojowe" - zwrócił uwagę minister Gliński. Jak zaznaczył, "nie mając tego wszystkiego, nie mogliśmy rozwijać się tak, jak państwo o tej skali w Europie powinno się rozwijać".

Dodał, że także "kolejne pokolenia straciły szanse rozwojowe, także poszczególne rodziny tracąc majątki, mieszkania, tracąc swoją własność".

Wyjaśnił, że "żądanie odszkodowań wynika z naszej wspólnoty aksjologicznej, cywilizacyjnej, europejskiej, która wyraźnie pokazuje, że świat musi być sprawiedliwy". "Wydaje się czymś oczywistym, że jeżeli ktoś poczynił szkody, to musi je zrekompensować, że trzeba zadośćuczynić ofiarom oraz szkodom zarówno materialnym jak i duchowym" - stwierdził Gliński.

"Jako rodacy, jako polscy patrioci, jako członkowie tej samej wspólnoty narodowej powinniśmy się solidaryzować wobec niezrozumiałej postawy państwa niemieckiego, które mimo wystosowanej noty dyplomatycznej - odmawia nam w ogóle rozmowy na temat uzyskania odszkodowań. Zachęcam pana przewodniczącego (Donalda Tuska), aby stanął razem ze Zjednoczoną Prawicą w tej kwestii" - zaapelował do lidera PO minister Gliński. Jak podkreślił, "uzyskanie odszkodowań to jest sprawa polskiej racji stanu, to jest sprawa interesu narodowego".

Zwrócił uwagę, że w lewobrzeżnej Warszawie zburzono prawie 90 proc. budynków, zaś w całej stolicy - prawie 80 proc. substancji materialnej. "Odbudowujemy Pałac Saski, Pałac Bruhla, kamienicę od ulicy Królewskiej - one mają służyć funkcjom publicznym, ale także funkcjom kulturowym i historycznym. Chcemy tutaj opowiadać o polskiej historii i tożsamości" - podkreślił.

Zapewnił, że prace przebiegają według harmonogramu". "Wyniki konkursu architektonicznego na odbudowę pałacu będą zaprezentowane opinii publicznej 12 października" - zapowiedział szef MKiDN.

Podkreślił, że z jednej strony "odbudowa Pałacu Saskiego jest symbolicznym domknięciem odbudowy Warszawy", a z drugiej strony "gestem niezgody na to, co nasz zachodni sąsiad zaplanował wobec naszego narodu". Minister przypomniał, że pałac został wysadzony przez Niemców już po upadku Powstania Warszawskiego. "Został celowo zniszczony w ramach planu unicestwienia polskiego narodu, polskiego państwa" - powiedział Gliński.

Zwrócił uwagę, że raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 "jest minimalistyczny w swoich żądaniach". "To jest to wszystko, co może być uzasadnione" - powiedział szef MKiDN. Dodał, że "bardzo wiele rzeczy nie jest zbadanych, nie jest uzasadnionych i niestety tego nie możemy zaprezentować". "Łącznie straty i polskie żądania dotyczące państwa niemieckiego to jest 6 bilionów 220 miliardów złotych" - powiedział szef MKiDN.

Przypomniał, że zgodnie z raportem dotyczącym strat stolicy w czasie II wojny światowej przygotowanym w 2004 r. na wniosek ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego - "tylko straty materialne w przeliczeniu na obecne dolary amerykańskie - to jest 85 miliardów współczesnych dolarów amerykańskich".

Zwrócił uwagę, że "w tego typu raportach przedstawia się także straty dotyczące kwestii śmierci ludności, straconych szans rozwojowych państwa w warunkach pokojowych". (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Elon Musk krytykuje politykę migracyjną Berlina z ostatniej chwili
Elon Musk krytykuje politykę migracyjną Berlina

Elon Musk skrytykował na portalu X niemiecką politykę migracyjną, a mianowicie finansowanie organizacji pozarządowych (NGO), które zbierają nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym i odstawiają na włoskie terytorium. W odpowiedzi na reakcję niemieckiego MSZ Musk zastanawia się, czy to działanie nie stanowi naruszenia suwerenności Włoch.

Niech mi pan wyjaśni dlaczego w Orlenie był zatrudniony Joschka Fischer?!. Polityk PO zamilkł z ostatniej chwili
"Niech mi pan wyjaśni dlaczego w Orlenie był zatrudniony Joschka Fischer?!". Polityk PO zamilkł

Marek Jakubiak w trakcie dyskusji na kanale "Super Expressu" zapytał polityka Koalicji Obywatelskiej – Piotra Borysa o zatrudnienie w PKN Orlen za czasów rządów PO-PSL Joschka Fischer — niemieckiego polityka, byłego wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz byłego ministra spraw zagranicznych w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera.

TOK FM: Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił z ostatniej chwili
TOK FM: Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił

Jutro ma się odbyć tzw. "Marsz Miliona Serc", a prezydent Warszawy "odgraża się", że w stolicy ma autentycznie maszerować milion osób. Mało kto jednak pamięta o "Pani Joannie", której marsz zadedykował Donald Tusk.

Niemiecka minister: Wspólnie z Polakami i Czechami chcemy rozbić okrutny biznes przemytników ludzi z ostatniej chwili
Niemiecka minister: "Wspólnie z Polakami i Czechami chcemy rozbić okrutny biznes przemytników ludzi"

Niemcy, Polska i Czechy tworzą wspólną grupę zadaniową, która ma zwalczać gangi przemytników ludzi. Jest to sytuacja o tyle zaskakująca, ze do tej pory Niemcy nie tylko widziały problemu w nielegalnej imigracji, ale ostatnio wręcz finansują organizacje transportujące imigrantów przez Morze Śródziemne.

Olaf Scholz uderzył w Polskę z ostatniej chwili
Olaf Scholz uderzył w Polskę

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla ARD i RND odniósł się do tematu afery wizowej w Polsce i postawił zarzut pod adresem Polski w sprawie puszczania migrantów.

Horała: Chcą zatrzymać CPK z ostatniej chwili
Horała: Chcą zatrzymać CPK

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej na antenie Radia Maryja wypowiedział się na temat CPK — Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w centralnej Polsce. Jego zdaniem olbrzymie przedsięwzięcie ma wielu przeciwników w polskiej klasie politycznej.

Otwarto nową, kluczową drogę dla Zabrza, współfinansowaną z rządowego funduszu z ostatniej chwili
Otwarto nową, kluczową drogę dla Zabrza, współfinansowaną z rządowego funduszu

W atmosferze rodzinnego pikniku rowerowego z udziałem lokalnej społeczności, oddano oficjalnie do użytku zupełnie nową drogę w Zabrzu – kilometrowe połączenie alei Korfantego na os. Kopernika z ul. Brygadzistów w Mikulczycach. Jako pierwsi nowo wybudowanym odcinkiem tej newralgicznej dla układu komunikacyjnego miasta drogi przejechała ponad setka rowerzystów amatorów - często rodziców z dziećmi – którym przewodził policjant ruchu drogowego na służbowym motocyklu i z włączonymi „kogutami”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w towarzystwie posła Wojciecha Szaramy oraz wiceprezydenta Borysa Borówki (obydwaj PiS).

Trzaskowski obiecuje ws. tzw. Marszu Miliona Serc: Będziemy mieli milion z ostatniej chwili
Trzaskowski obiecuje ws. tzw. "Marszu Miliona Serc": "Będziemy mieli milion"

Rafał Trzaskowski za pośrednictwem mediów społecznościowych zwrócił się do polityków Prawa i Sprawiedliwości w związku z działaniami władz stolicy przed weekendowym marszem opozycji.

Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje 38-letni Polak z ostatniej chwili
Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje 38-letni Polak

W słowach Tatrach Wysokich doszło do tragicznego zdarzenia, wskutek którego śmierć poniósł 38-letni turysta z Polski. Mężczyzna spadł z wysokości 50 metrów podczas wspinaczki.

Żaryn: Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów z ostatniej chwili
Żaryn: Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów

Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów do uwiarygodniania swojej propagandy. Poprzez eksponowanie różnic interesów Rosjanie tworzą fałszywy dowód na skrywaną wcześniej wrogość między Polską i Ukrainą - napisał w sobotę w serii wpisów na Twitterze sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.

REKLAMA

Piotr Gliński: Zwracam się do Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych

– Zwracam się do lidera głównej partii opozycyjnej Donalda Tuska, aby stanął razem ze Zjednoczoną Prawicą i poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych od Niemiec – powiedział szef MKiDN Piotr Gliński. Jak podkreślił, uzyskanie odszkodowań to jest sprawa polskiej racji stanu.
Donald Tusk, Piotr Gliński Piotr Gliński: Zwracam się do Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych
Donald Tusk, Piotr Gliński / PAP/Tomasz Waszczuk | PAP/Piotr Nowak

W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas briefingu prasowego na placu Piłsudzkiego w Warszawie minister kultury wskazywał, że w konflikcie zginęło blisko 6 mln polskich obywateli, a nasz kraj poniósł olbrzymie straty materialne, także w obszarze kultury.

Gliński przypomniał, że raport o stratach wojennych i żądanie wypłaty odszkodowań zostały przedstawione państwu niemieckiemu. "Dzisiaj ponownie, w związku z tą straszliwą rocznicą rozpętania wojny światowej przez Niemcy, zwracamy się do niemieckiego państwa o wypłatę należnych odszkodowań Polsce i Polakom" - powiedział szef MKiDN.

"Ta wojna była totalna, ta wojna była zamierzeniem celowym. Niemcy systematycznie niszczyli materialne i duchowe podstawy polskiego narodu, żeby Polskę unicestwić, żeby Polska nie istniała" - mówił minister. "W planie niemieckim Polacy mieli być ludnością podporządkowaną Niemieckiej Rzeszy i +niemieckim nadludziom+" - dodał.

"Jako lider listy wyborczej Zjednoczonej Prawicy w Warszawie zwracam się do lidera głównej partii opozycyjnej, który jest liderem listy warszawskiej, przewodniczącego Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych" - oświadczył minister Gliński.

Zwrócił uwagę, że "z nielicznych wypowiedzi ze strony opozycyjnej (wynika, że) mamy odmowę wsparcia albo też jakieś dziwne interpretacje mówiące, że odszkodowania jakoby należą się tylko tym, którzy żyli w czasie wojny, którzy doznali bezpośrednich cierpień". "Jest to stanowisko niezrozumiałe" - ocenił szef MKiDN.

Podkreślił, że "odszkodowania za straty należą się polskiemu narodowi, polskiemu państwu jako całości". "W czasie wojny straciliśmy nie tylko prawie 6 mln obywateli, olbrzymią część polskiej kultury, która została zniszczona, substancji materialnej, ale przede wszystkim straciliśmy szanse rozwojowe" - zwrócił uwagę minister Gliński. Jak zaznaczył, "nie mając tego wszystkiego, nie mogliśmy rozwijać się tak, jak państwo o tej skali w Europie powinno się rozwijać".

Dodał, że także "kolejne pokolenia straciły szanse rozwojowe, także poszczególne rodziny tracąc majątki, mieszkania, tracąc swoją własność".

Wyjaśnił, że "żądanie odszkodowań wynika z naszej wspólnoty aksjologicznej, cywilizacyjnej, europejskiej, która wyraźnie pokazuje, że świat musi być sprawiedliwy". "Wydaje się czymś oczywistym, że jeżeli ktoś poczynił szkody, to musi je zrekompensować, że trzeba zadośćuczynić ofiarom oraz szkodom zarówno materialnym jak i duchowym" - stwierdził Gliński.

"Jako rodacy, jako polscy patrioci, jako członkowie tej samej wspólnoty narodowej powinniśmy się solidaryzować wobec niezrozumiałej postawy państwa niemieckiego, które mimo wystosowanej noty dyplomatycznej - odmawia nam w ogóle rozmowy na temat uzyskania odszkodowań. Zachęcam pana przewodniczącego (Donalda Tuska), aby stanął razem ze Zjednoczoną Prawicą w tej kwestii" - zaapelował do lidera PO minister Gliński. Jak podkreślił, "uzyskanie odszkodowań to jest sprawa polskiej racji stanu, to jest sprawa interesu narodowego".

Zwrócił uwagę, że w lewobrzeżnej Warszawie zburzono prawie 90 proc. budynków, zaś w całej stolicy - prawie 80 proc. substancji materialnej. "Odbudowujemy Pałac Saski, Pałac Bruhla, kamienicę od ulicy Królewskiej - one mają służyć funkcjom publicznym, ale także funkcjom kulturowym i historycznym. Chcemy tutaj opowiadać o polskiej historii i tożsamości" - podkreślił.

Zapewnił, że prace przebiegają według harmonogramu". "Wyniki konkursu architektonicznego na odbudowę pałacu będą zaprezentowane opinii publicznej 12 października" - zapowiedział szef MKiDN.

Podkreślił, że z jednej strony "odbudowa Pałacu Saskiego jest symbolicznym domknięciem odbudowy Warszawy", a z drugiej strony "gestem niezgody na to, co nasz zachodni sąsiad zaplanował wobec naszego narodu". Minister przypomniał, że pałac został wysadzony przez Niemców już po upadku Powstania Warszawskiego. "Został celowo zniszczony w ramach planu unicestwienia polskiego narodu, polskiego państwa" - powiedział Gliński.

Zwrócił uwagę, że raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 "jest minimalistyczny w swoich żądaniach". "To jest to wszystko, co może być uzasadnione" - powiedział szef MKiDN. Dodał, że "bardzo wiele rzeczy nie jest zbadanych, nie jest uzasadnionych i niestety tego nie możemy zaprezentować". "Łącznie straty i polskie żądania dotyczące państwa niemieckiego to jest 6 bilionów 220 miliardów złotych" - powiedział szef MKiDN.

Przypomniał, że zgodnie z raportem dotyczącym strat stolicy w czasie II wojny światowej przygotowanym w 2004 r. na wniosek ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego - "tylko straty materialne w przeliczeniu na obecne dolary amerykańskie - to jest 85 miliardów współczesnych dolarów amerykańskich".

Zwrócił uwagę, że "w tego typu raportach przedstawia się także straty dotyczące kwestii śmierci ludności, straconych szans rozwojowych państwa w warunkach pokojowych". (PAP)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe