"Praca jest darem". Zakończył się pierwszy dzień 41. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę

- Możemy powiedzieć, że istnieje obowiązek pracy pochodzący bezpośrednio od Boga. A jeśli tak, to na Sądzie Boskim będziemy rozliczani z tego, jak ten obowiązek tu na ziemi wypełniliśmy i jak pracowaliśmy - głosił w sobotę w homilii podczas Mszy Świętej na szczycie Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Na Jasnej Górze trwa 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy.
41. Ogólnopolska PIelgrzymka Ludzi Pracy
41. Ogólnopolska PIelgrzymka Ludzi Pracy / fot. M. Żegliński

Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie pielgrzymi uczestniczyli dziś w Mszy Świętej na szczycie.

- Pochylimy się dziś nad tym, co o pracy mówi nam sam Pan Bóg – zaczął homilię Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

"Praca została zadana człowiekowi przez samego Boga"

- Z ksiąg Pisma Świętego jasno wynika, że praca została zadana człowiekowi przez samego Boga i to od samego początku istnienia świata. Praca jest więc darem Stworzyciela dla nas wszystkich. Prawdą jest, że człowiek w Raju, czyli przed grzechem pierworodnym, a więc żyjący w pełnej przyjaźni z Bogiem pracował, ale była to praca nie wiążąca się z trudem. Dziś powiedzielibyśmy – praca wykonywana bez potu czoła. Człowiek pracujący w ogrodzie Eden odzwierciedla niejako działania samego Stwórcy. Dzięki pracy panuje on nad światem i to panowanie coraz bardziej rozszerza

- głosił biskup Kaszak.

- Praca, o której mówi Pismo Święte jest zadana także współczesnym i przyszłym pokoleniom, które przyjdą po nas

powiedział. Przytoczył także słowa Świętego Jana Pawła II: „Słowa o czynieniu sobie ziemi poddanej posiadają ogromną nośność. Wskazują na wszystkie zasoby, które ziemia, a pośrednio świat widzialny kryje w sobie, a które przy pomocy świadomego działania człowieka mogą być odkryte i celowo wykorzystane przez niego. Tak więc owe słowa zapisane już na samym początku Biblii nie przestają nigdy być aktualne”.

- Możemy powiedzieć, że istnieje obowiązek pracy pochodzący bezpośrednio od Boga. A jeśli tak, to na Sądzie Boskim będziemy rozliczani z tego, jak ten obowiązek tu na ziemi wypełniliśmy i jak pracowaliśmy

- przekonywał biskup Kaszak. Przestrzegał, że pracy nie można unikać, ani się od niej wymigiwać. - Praca jest wielką korzyścią dla samego człowieka, który ją podejmuje. Praca jest dobrem człowieka, dobrem jego człowieczeństwa, a przez pracę człowiek nie tylko przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb, ale także urzeczywistnia siebie jako człowiek, bardziej niejako staje się człowiekiem – cytował bp Kaszak Jana Pawła II.

- W Polsce brakuje rąk do pracy. Posiłkujemy się obcokrajowcami – nie tylko z Ukrainy, ale także z dalekich krajów. (…). Zatrudniając obcokrajowców musimy zadbać o to (…), aby na polskiej ziemi nie byli oni wyzyskiwani, ale za swoją pracę byli sprawiedliwie wynagradzani. Natomiast przybywający do naszego kraju powinni przestrzegać naszych praw i tradycji oraz szanować nasze uczucia religijne

- zakończył homilię bp Kaszak.

"Więzi międzyludzkie oparte na wolności każdego człowieka"

Po mszy pielgrzymi zebrali się przed obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej na Apelu Jasnogórskim. Rozważania podczas Apelu prowadził Biskup Gliwicki Sławomir Oder.

- Pomimo mijającego czasu, zmieniającej się sytuacji społecznej i politycznej, doświadczenia zdobywanego przez kolejne pokolenia, zaangażowania na rzecz ochrony praw pracowniczych, podstawowe przesłanie, do realizacji którego wzywasz nas Matko, poprzez Twój wizerunek patronki solidarności i miłości społecznej, jest niezmienne: Macie budować więzi międzyludzkie oparte na wolności każdego człowieka, którego Chrystus uczynił dzieckiem

- powiedział.

"Gdy idziemy drogą Krzyża, Bóg nam pomaga"

Wieczorem pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na wałach. - Nie da się rozumem objąć tajemnicy cierpienia, to bowiem, co w nim najtrudniejsze – akceptacja i świadome podjęcie wyzwania, dokonuje się w głębi ludzkiego serca. Niespokojne jest serce nasze dopóki nie spocznie w Bogu - usłyszeli uczestnicy Drogi Krzyżowej.

- Lepiej, żeby jeden człowiek umarł, niż żeby cały naród zginął – kalkulowali żydowscy przywódcy i przez długi czas szukali pretekstu, by Jezusa zabić. Ale prawdy, o której oskarżony Jezus rozmawiał z Piłatem nie da się zgładzić, zagłuszyć i uciszyć. Ona zawsze i wszystko zwycięży. Jest jedna , niezmienna, obecna w Jezusie Chrystusie na zawsze. Tej prawdy należy strzec na świecie, który stara się ją zakrzyczeć, zatrzeć, przykryć tysiącem subiektywnych prawd, który wciąż usiłuje skazać ją na śmierć. Trzeba jej bronić także w sobie, żeby we własnym życiu nie uśmiercić Boga i jego Ewangelii

- rozważali zebrani na wałach.

- Nam też czasami wydaje się, że Krzyż, który dostaliśmy do niesienia jest za ciężki, całkowicie nas przygniata, że nie damy rady go nieść, bo jesteśmy na to za słabi. Gdy idziemy drogą Krzyża, Bóg nam w niesieniu ciężaru pomaga. Sami nie zdołamy go ponieść, ale na tej drodze zawsze czeka z pomocą ten, który ten ciężar wziął pierwszy – Jezus Chrystus

usłyszeli pielgrzymi.

Pierwszy dzień pielgrzymki zakończyło czuwanie przy obrazie Matki Bożej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Politico: Ponure nastroje w polskiej opozycji z ostatniej chwili
Politico: Ponure nastroje w polskiej opozycji

- Polska opozycja zorganizowała w niedzielę w Warszawie i innych miastach ogromny wiec, twierdząc, że wzięło w nim udział ponad milion osób, ale na dwa tygodnie przed wyborami nastroje są raczej ponure niż triumfalne - pisze na łamach Politico Jan Cienski, znany do tej pory z dość jednostronnego przedstawiania sytuacji nad Wisłą.

Jerzy Owsiak o tzw. Marszu Miliona Serc: Wg naszych obliczeń 150 - 200 tysięcy ludzi z ostatniej chwili
Jerzy Owsiak o tzw. "Marszu Miliona Serc": "Wg naszych obliczeń 150 - 200 tysięcy ludzi"

Dziś ulicami Warszawy przeszedł tzw. "Marsz Miliona Serc". Marsz bez udziału "Pani Joanny z Krakowa" w obronie której został ogłoszony. Ogromne emocje wzbudziła frekwencja, której, wiele na to wskazuje, daleko było do miliona.

Kanclerz Niemiec otwarcie atakuje Polskę. Niemieckie media: Dlaczego Scholz zmienił podejście? z ostatniej chwili
Kanclerz Niemiec otwarcie atakuje Polskę. Niemieckie media: Dlaczego Scholz zmienił podejście?

Tuż przed wyborami w Polsce w Niemczech zdaje się narastać negatywne emocje wobec Warszawy. Niemieccy politycy zdejmują "białe rękawiczki" i otwarcie, jak Olaf Scholz atakują Polskę. W niemieckich mediach pojawia się artykuł za artykułem, każdy przedstawiający Polaków i Polskę w negatywnym świetle.

Beata Szydło apeluje: Nie dajcie sobie odebrać tego prawa. To są wasze decyzje, bo jesteście gospodarzami z ostatniej chwili
Beata Szydło apeluje: Nie dajcie sobie odebrać tego prawa. To są wasze decyzje, bo jesteście gospodarzami

– Stawką tych wyborów jest bezpieczna i suwerenna Polska; jest godne życie wszystkich Polaków – powiedziała europoseł Beata Szydło w niedzielę wieczorem w Zatorze. Była premier apelowała także o udział w referendum. – Nie dajcie sobie odebrać waszego prawa – mówiła.

„Marsz Miliona Serc”. Stołeczna policja zabrała głos z ostatniej chwili
„Marsz Miliona Serc”. Stołeczna policja zabrała głos

– Podczas niedzielnego marszu w Warszawie doszło do sporadycznych incydentów. Jedna osoba został zatrzymana w związku z zniesławieniem policjanta – poinformował w niedzielę rzecznik komendanta stołecznego Policji podinsp. Sylwester Marczak.

„Miłość i szacunek do drugiego w wersji opozycji”. Dziennikarz publikuje nagranie z marszu Tuska z ostatniej chwili
„Miłość i szacunek do drugiego w wersji opozycji”. Dziennikarz publikuje nagranie z marszu Tuska

Dziennikarz Wiadomości TVP opublikował zaskakujące nagranie

Frekwencja na „Marszu Miliona Serc” znacznie poniżej oczekiwań? Gorące komentarze z ostatniej chwili
Frekwencja na „Marszu Miliona Serc” znacznie poniżej oczekiwań? Gorące komentarze

W niedzielę warszawskimi ulicami przeszedł zainicjowany przez lidera PO Donalda Tuska „Marsz Miliona Serc”.

Fatalna wiadomość dla Czesława Michniewicza. Saudyjczycy podjęli decyzję z ostatniej chwili
Fatalna wiadomość dla Czesława Michniewicza. Saudyjczycy podjęli decyzję

Były szkoleniowiec reprezentacji Polski Czesław Michniewicz przestał pełnić rolę trenera saudyjskiego Abha FC. Klub za pośrednictwem oficjalnego profilu w mediach społecznościowych wydał komunikat.

Morawiecki do Zełenskiego: Warto, aby pan o tym nie zapomniał z ostatniej chwili
Morawiecki do Zełenskiego: Warto, aby pan o tym nie zapomniał

Polska przyjęła parę milionów Ukraińców, warto aby pan nie zapominał o tym prezydencie Załenski - zaapelował podczas niedzielnej konwencji PiS w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Przestrzegł prezydenta Ukrainy, że Niemcy zawsze będą chcieli się porozumieć z Ruskimi ponad głowami państw Europy Środkowej.

Niemieckie media piszą o 100 tys. uczestników „Marszu Miliona Serc” Tuska z ostatniej chwili
Niemieckie media piszą o 100 tys. uczestników „Marszu Miliona Serc” Tuska

Na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Polsce ponad sto tysięcy osób demonstrowało przeciwko polityce rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość – pisze niemiecki „Zeit”.

REKLAMA

"Praca jest darem". Zakończył się pierwszy dzień 41. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę

- Możemy powiedzieć, że istnieje obowiązek pracy pochodzący bezpośrednio od Boga. A jeśli tak, to na Sądzie Boskim będziemy rozliczani z tego, jak ten obowiązek tu na ziemi wypełniliśmy i jak pracowaliśmy - głosił w sobotę w homilii podczas Mszy Świętej na szczycie Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Na Jasnej Górze trwa 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy.
41. Ogólnopolska PIelgrzymka Ludzi Pracy
41. Ogólnopolska PIelgrzymka Ludzi Pracy / fot. M. Żegliński

Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie pielgrzymi uczestniczyli dziś w Mszy Świętej na szczycie.

- Pochylimy się dziś nad tym, co o pracy mówi nam sam Pan Bóg – zaczął homilię Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

"Praca została zadana człowiekowi przez samego Boga"

- Z ksiąg Pisma Świętego jasno wynika, że praca została zadana człowiekowi przez samego Boga i to od samego początku istnienia świata. Praca jest więc darem Stworzyciela dla nas wszystkich. Prawdą jest, że człowiek w Raju, czyli przed grzechem pierworodnym, a więc żyjący w pełnej przyjaźni z Bogiem pracował, ale była to praca nie wiążąca się z trudem. Dziś powiedzielibyśmy – praca wykonywana bez potu czoła. Człowiek pracujący w ogrodzie Eden odzwierciedla niejako działania samego Stwórcy. Dzięki pracy panuje on nad światem i to panowanie coraz bardziej rozszerza

- głosił biskup Kaszak.

- Praca, o której mówi Pismo Święte jest zadana także współczesnym i przyszłym pokoleniom, które przyjdą po nas

powiedział. Przytoczył także słowa Świętego Jana Pawła II: „Słowa o czynieniu sobie ziemi poddanej posiadają ogromną nośność. Wskazują na wszystkie zasoby, które ziemia, a pośrednio świat widzialny kryje w sobie, a które przy pomocy świadomego działania człowieka mogą być odkryte i celowo wykorzystane przez niego. Tak więc owe słowa zapisane już na samym początku Biblii nie przestają nigdy być aktualne”.

- Możemy powiedzieć, że istnieje obowiązek pracy pochodzący bezpośrednio od Boga. A jeśli tak, to na Sądzie Boskim będziemy rozliczani z tego, jak ten obowiązek tu na ziemi wypełniliśmy i jak pracowaliśmy

- przekonywał biskup Kaszak. Przestrzegał, że pracy nie można unikać, ani się od niej wymigiwać. - Praca jest wielką korzyścią dla samego człowieka, który ją podejmuje. Praca jest dobrem człowieka, dobrem jego człowieczeństwa, a przez pracę człowiek nie tylko przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb, ale także urzeczywistnia siebie jako człowiek, bardziej niejako staje się człowiekiem – cytował bp Kaszak Jana Pawła II.

- W Polsce brakuje rąk do pracy. Posiłkujemy się obcokrajowcami – nie tylko z Ukrainy, ale także z dalekich krajów. (…). Zatrudniając obcokrajowców musimy zadbać o to (…), aby na polskiej ziemi nie byli oni wyzyskiwani, ale za swoją pracę byli sprawiedliwie wynagradzani. Natomiast przybywający do naszego kraju powinni przestrzegać naszych praw i tradycji oraz szanować nasze uczucia religijne

- zakończył homilię bp Kaszak.

"Więzi międzyludzkie oparte na wolności każdego człowieka"

Po mszy pielgrzymi zebrali się przed obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej na Apelu Jasnogórskim. Rozważania podczas Apelu prowadził Biskup Gliwicki Sławomir Oder.

- Pomimo mijającego czasu, zmieniającej się sytuacji społecznej i politycznej, doświadczenia zdobywanego przez kolejne pokolenia, zaangażowania na rzecz ochrony praw pracowniczych, podstawowe przesłanie, do realizacji którego wzywasz nas Matko, poprzez Twój wizerunek patronki solidarności i miłości społecznej, jest niezmienne: Macie budować więzi międzyludzkie oparte na wolności każdego człowieka, którego Chrystus uczynił dzieckiem

- powiedział.

"Gdy idziemy drogą Krzyża, Bóg nam pomaga"

Wieczorem pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na wałach. - Nie da się rozumem objąć tajemnicy cierpienia, to bowiem, co w nim najtrudniejsze – akceptacja i świadome podjęcie wyzwania, dokonuje się w głębi ludzkiego serca. Niespokojne jest serce nasze dopóki nie spocznie w Bogu - usłyszeli uczestnicy Drogi Krzyżowej.

- Lepiej, żeby jeden człowiek umarł, niż żeby cały naród zginął – kalkulowali żydowscy przywódcy i przez długi czas szukali pretekstu, by Jezusa zabić. Ale prawdy, o której oskarżony Jezus rozmawiał z Piłatem nie da się zgładzić, zagłuszyć i uciszyć. Ona zawsze i wszystko zwycięży. Jest jedna , niezmienna, obecna w Jezusie Chrystusie na zawsze. Tej prawdy należy strzec na świecie, który stara się ją zakrzyczeć, zatrzeć, przykryć tysiącem subiektywnych prawd, który wciąż usiłuje skazać ją na śmierć. Trzeba jej bronić także w sobie, żeby we własnym życiu nie uśmiercić Boga i jego Ewangelii

- rozważali zebrani na wałach.

- Nam też czasami wydaje się, że Krzyż, który dostaliśmy do niesienia jest za ciężki, całkowicie nas przygniata, że nie damy rady go nieść, bo jesteśmy na to za słabi. Gdy idziemy drogą Krzyża, Bóg nam w niesieniu ciężaru pomaga. Sami nie zdołamy go ponieść, ale na tej drodze zawsze czeka z pomocą ten, który ten ciężar wziął pierwszy – Jezus Chrystus

usłyszeli pielgrzymi.

Pierwszy dzień pielgrzymki zakończyło czuwanie przy obrazie Matki Bożej.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe