Szukaj
Konto

Szydło: Po wizycie na Lampedusie von der Leyen ogłosiła swój „plan”

17.09.2023 16:07
Ursula von der Leyen na Lampedusie
Źródło: fot. PAP/EPA/FILIPPO ATTILI
Komentarzy: 0
[Imigranci - przyp. red.] Docierając na Lampedusę, mają gwarancję przewiezienia do państw Unii Europejskiej. Plan von der Leyen sprowadzi na Europę kolejny kryzys migracyjny na gigantyczną skalę – uważa była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wraz z premier Włoch Giorgią Meloni przybyły w niedzielę przed południem na włoską wyspę Lampedusa, aby szukać rozwiązań dla sytuacji kryzysowej w związku z napływem imigrantów z Afryki. Na niewielką wyspę położoną pomiędzy Maltą i wybrzeżem Tunezji, dotarło w ostatnich dniach drogą morską prawie 8 tys. migrantów z krajów afrykańskich.

- Liczba imigrantów wzrasta proporcjonalnie do wszelkiego rodzaju sytuacji kryzysowych, które charakteryzują obszar śródziemnomorski. Z pewnością potrzebujemy europejskiej reakcji na to wszystko. (...) Wkrótce przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch - przekazała szefowa KE.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruska propagandystka Ludmiła Hładkaja poprosiła Agnieszkę Holland o kontakt

Była premier komentuje

Do słów przewodniczącej Komisji Europejskiej odniosła się w mediach społecznościowych była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło, która uważa, że Ursula von der Leyen swoją wypowiedzią dała imigrantom "jasny sygnał".

Jej zdaniem głównym elementem planu przedstawionego przez szefową KE jest "wywiezienie zalewających wyspę migrantów do innych krajów Unii w ramach «mechanizmu relokacji»".

"[Imigranci - przyp. red.] Docierając na Lampedusę, mają gwarancję przewiezienia do państw Unii Europejskiej. Plan von der Leyen sprowadzi na Europę kolejny kryzys migracyjny na gigantyczną skalę" - oświadczyła.

"Rząd PiS będzie bronił Polski przed przymusową relokacją migrantów. Tej sprawy dotyczy także pytanie referendalne. Tymczasem Tusk chce referendum "unieważniać". Tusk nie chce, by blokować relokację i sprzeciwiać się von der Leyen, jego koleżance z EPP" - dodała Szydło.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 17.09.2023 16:07
Źródło: Twitter (X)