„To było ważne. Poronienie”, czyli umocnienie przed Dniem Dziecka Utraconego

W październiku przypada Dzień Dziecka Utraconego. Rodziców, którzy przeżyli odejście swojego dziecka, a także wszystkich, którzy pragną im towarzyszyć, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza na bezpłatny webinar pt. „To było ważne. Poronienie”.
zdjęcie poglądowe „To było ważne. Poronienie”, czyli umocnienie przed Dniem Dziecka Utraconego
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Antranias

15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. To data ważna dla tysięcy par, które pożegnały swoje przedwcześnie zmarłe dzieci. Temat, który przez długie lata był kulturowym tabu, zyskuje należne mu miejsce. Co sprawia, że dziś spotyka się tak wiele par dzielących się bolesnym doświadczeniem poronienia? Sprzyja temu otwarta komunikacja coraz więcej mediów ma wystarczająco odwagi i uważności na cierpienie osieroconych rodziców, aby udzielać im głosu, coraz więcej instytucji oferuje im wsparcie.

Poronienia

Ponadto dzięki postępowi w ginekologii i perinatologii (medycynie matczyno-płodowej) nie tylko zwiększa się nasza świadomość na temat rozwoju prenatalnego dziecka, ale też kobiety o wiele wcześniej niż kiedyś dowiadują się, że są w ciąży. Na wysoki odsetek poronień ma również wpływ późna prokreacja dla 20-latek odsetek poronień wśród potwierdzonych medycznie ciąż stanowi 1015 proc., dla 40-latki będzie to ponad 50 proc. Podobnym prawidłowościom podlega płodność mężczyzn. W przypadku tych, którzy przekroczyli 40 lat, ryzyko poronienia wzrasta o 50 proc.

Cierpienie, które trudno dostrzec

Śmierć dziecka, które jeszcze się nie urodziło, nie ucieleśniło dla świata, niezwykle trudno jest opowiedzieć i przeżyć. Nie jest łatwo powiadomić o odejściu małego człowieka, o którego zaistnieniu rodzice być może jeszcze nie zdążyli powiedzieć. Nie istnieje utrwalona przez pokolenia rola, w którą wchodzimy po śmierci nienarodzonego dziecka zauważa dr Kinga Wenklar, socjoterapeuta, psychoterapeuta pracujący z młodzieżą i dorosłymi. W innych sytuacjach zostajemy wdową, wdowcem lub sierotą. Rodzice zmarłego przed narodzeniem dziecka stają się nie-wiadomo-kim. Trudno dostrzec ich stratę. Trudno dostrzec ich cierpienie. Oni sami nie mają słów, którymi mogliby opowiedzieć, co przeżywają i czego potrzebują. Co więcej, muszą sobie poradzić nie tylko ze swoimi trudnymi uczuciami i zaopiekować starsze dzieci. W ich żałobę wpisany jest wysiłek zrodzenia zmarłego dziecka dla świata. Niestety, bywa, że gdy para najbardziej potrzebuje czułej obecności rodziny i przyjaciół, zapada głucha cisza dodaje.

Ten ogromny trud znajduje odbicie w kolejnych smutnych statystykach: 40 proc. kobiet doświadczonych poronieniem wykazuje objawy PTSD (zespołu traumatycznego wstrząsu pourazowego). Ponad połowa par po poronieniu przeżywa głęboki kryzys relacji, a 40 proc. par roniących pierwsze dziecko rozstaje się.

Brak zrozumienia

Rodzice cierpiący po stracie dziecka nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zrozumienie i uznanie dla ich bólu. Jeszcze będziecie mieli dziecko, macie już dwoje słyszą i rana otwiera się na nowo, bo przecież nie można jednego człowieka zastąpić drugim. Bo właśnie ten był jedyny, niepowtarzalny, ważny mówi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, które jest organizatorem webinaru. Poronienie wywraca do góry nogami ustalony porządek rzeczy, w którym to dzieci żegnają swoich rodziców a nie odwrotnie. Zapewne dlatego czasami nie wiemy, jak się zachować i padają słowa nieporadnego pocieszenia, które mogą zadać jeszcze większy ból. Podczas webinaru zastanowimy się, jak wspierać osieroconych rodziców zapowiada prowadząca.

Spotkanie

Spotkanie online odbędzie się 11 października o godz. 19 i będzie się składać z dwóch części. Pierwszą będzie rozmowa na żywo z cytowaną dr Kingą Wenklar, która w swojej pracy terapeutycznej zajmuje się m.in. wspieraniem pacjentów w sytuacji szeroko rozumianej straty i żałoby (takich jak doświadczenie rozwodu, nagłej śmierci, poronienia). Ekspertka uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Fundację Nagle Sami. W drugiej części pytania gość odpowie na pytania uczestników, które będzie można zadawać na czacie. Zapisy na webinar odbywają się przez stronę www.webinary.pro-life.pl. Tam też można już dziś wysłać swoje pytanie przez dedykowany formularz.

EduLife

"To było ważne. Poronienie" jest kolejnym spotkaniem z cyklu EduLife. To trwający już trzy lata cykl popularno-naukowych webinarów, które odbywają się od października do czerwca w każdą drugą środę miesiąca. Wykłady i rozmowy z zaproszonymi gośćmi są cenioną przez licznych odbiorców okazją do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, m.in. o prawo do życia, rozwój dziecka w łonie matki, wolność, cele diagnostyki prenatalnej. Wszystkie nagrania dostępne są na kanale PSOŻC na platformie You Tube.

Z okazji Dnia Dziecka Utraconego prowadzące webinar przygotowały publikację pt. "Jesteś. Doświadczenie poronienia". Można ją bezpłatnie pobrać ze strony www.pro-life.pl, a także zamówić w biurze Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które jest jej wydawcą. Publikacja jest kolejną pozycją popularno-naukowej serii Biblioteczka Pro-Life.

Wszyscy chętni uczestnicy webinaru otrzymają zaświadczenie uczestnictwa.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka / Kraków


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska z ostatniej chwili
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska

Donald Tusk został ogłoszony przez europejską wersję POLITICO, której współwłaścicielem jest Axel Springer, "najpotężniejszą osobą w Europie".

Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar

W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar oraz z górniczą społecznością - napisał prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie, w którym zginęły cztery osoby, a dwie zostały ranne.

Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian z ostatniej chwili
Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian

"Jeśli Komisja Europejska otrzyma nowe kompetencje, to następnie będzie mogła powoływać się na wyniki takich, czy innych „sondaży”, by uzasadnić wprowadzenie nowych podatków" - alarmuje w mediach społecznościowych europoseł PiS Beata Szydło, komentując opublikowany we wtorek sondaż Europejskiego Banku Inwestycyjnego ws. podatku dochodowego.

Gwiazdor Królowych życia nie żyje z ostatniej chwili
Gwiazdor "Królowych życia" nie żyje

Nie żyje gwiazdor "Królowych życia" TTV Gabriel Seweryn.

Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm z ostatniej chwili
Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm

Niemiecki serwis "Deutsche Welle" informuje o potężnych kłopotach gospodarczych Niemiec związanych ze słabą koniunkturą. Problemy mają odczuwać przede wszystkim niemieckie firmy, także te duże; eksperci mówią o fali bankructw.

Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu z ostatniej chwili
Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu

Po wtorkowym wypadku w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie dotąd potwierdzono zgon jednej osoby; z trzema górnikami, którzy pozostają w miejscu zdarzenia nie ma kontaktu - przekazała wieczorem spółka Tauron Wydobycie, do której należy kopalnia.

„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana” z ostatniej chwili
„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana”

Wygląda na to, że Donald Tusk nic, a nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana - ocenił rzecznik PiS Rafał Bochenek odnosząc się do wypowiedzi lidera PO o tym, że PiS nawet w takiej sprawie jak protest kierowców naraża na szwank fundamentalne interesy Polski z Ukrainą, Rosją i Europą.

Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA] z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA]

Cztery osoby zginęły wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu w kopalni Sobieski w Jaworznie (Śląskie) - poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędy Górniczego w Katowicach. Wypadek nastąpił podczas płukania rurociągu podsadzkowego.

Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę z ostatniej chwili
"Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ" nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę

"Stanowczo sprzeciwiamy się organizacji spotkania z mgr. Łukaszem Sakowskim na 7. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach" – pisze w mediach społecznościowych "Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ".

Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO z ostatniej chwili
Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO

Na spotkaniu szefów MSZ sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w Brukseli.

REKLAMA

„To było ważne. Poronienie”, czyli umocnienie przed Dniem Dziecka Utraconego

W październiku przypada Dzień Dziecka Utraconego. Rodziców, którzy przeżyli odejście swojego dziecka, a także wszystkich, którzy pragną im towarzyszyć, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza na bezpłatny webinar pt. „To było ważne. Poronienie”.
zdjęcie poglądowe „To było ważne. Poronienie”, czyli umocnienie przed Dniem Dziecka Utraconego
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Antranias

15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. To data ważna dla tysięcy par, które pożegnały swoje przedwcześnie zmarłe dzieci. Temat, który przez długie lata był kulturowym tabu, zyskuje należne mu miejsce. Co sprawia, że dziś spotyka się tak wiele par dzielących się bolesnym doświadczeniem poronienia? Sprzyja temu otwarta komunikacja coraz więcej mediów ma wystarczająco odwagi i uważności na cierpienie osieroconych rodziców, aby udzielać im głosu, coraz więcej instytucji oferuje im wsparcie.

Poronienia

Ponadto dzięki postępowi w ginekologii i perinatologii (medycynie matczyno-płodowej) nie tylko zwiększa się nasza świadomość na temat rozwoju prenatalnego dziecka, ale też kobiety o wiele wcześniej niż kiedyś dowiadują się, że są w ciąży. Na wysoki odsetek poronień ma również wpływ późna prokreacja dla 20-latek odsetek poronień wśród potwierdzonych medycznie ciąż stanowi 1015 proc., dla 40-latki będzie to ponad 50 proc. Podobnym prawidłowościom podlega płodność mężczyzn. W przypadku tych, którzy przekroczyli 40 lat, ryzyko poronienia wzrasta o 50 proc.

Cierpienie, które trudno dostrzec

Śmierć dziecka, które jeszcze się nie urodziło, nie ucieleśniło dla świata, niezwykle trudno jest opowiedzieć i przeżyć. Nie jest łatwo powiadomić o odejściu małego człowieka, o którego zaistnieniu rodzice być może jeszcze nie zdążyli powiedzieć. Nie istnieje utrwalona przez pokolenia rola, w którą wchodzimy po śmierci nienarodzonego dziecka zauważa dr Kinga Wenklar, socjoterapeuta, psychoterapeuta pracujący z młodzieżą i dorosłymi. W innych sytuacjach zostajemy wdową, wdowcem lub sierotą. Rodzice zmarłego przed narodzeniem dziecka stają się nie-wiadomo-kim. Trudno dostrzec ich stratę. Trudno dostrzec ich cierpienie. Oni sami nie mają słów, którymi mogliby opowiedzieć, co przeżywają i czego potrzebują. Co więcej, muszą sobie poradzić nie tylko ze swoimi trudnymi uczuciami i zaopiekować starsze dzieci. W ich żałobę wpisany jest wysiłek zrodzenia zmarłego dziecka dla świata. Niestety, bywa, że gdy para najbardziej potrzebuje czułej obecności rodziny i przyjaciół, zapada głucha cisza dodaje.

Ten ogromny trud znajduje odbicie w kolejnych smutnych statystykach: 40 proc. kobiet doświadczonych poronieniem wykazuje objawy PTSD (zespołu traumatycznego wstrząsu pourazowego). Ponad połowa par po poronieniu przeżywa głęboki kryzys relacji, a 40 proc. par roniących pierwsze dziecko rozstaje się.

Brak zrozumienia

Rodzice cierpiący po stracie dziecka nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zrozumienie i uznanie dla ich bólu. Jeszcze będziecie mieli dziecko, macie już dwoje słyszą i rana otwiera się na nowo, bo przecież nie można jednego człowieka zastąpić drugim. Bo właśnie ten był jedyny, niepowtarzalny, ważny mówi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, które jest organizatorem webinaru. Poronienie wywraca do góry nogami ustalony porządek rzeczy, w którym to dzieci żegnają swoich rodziców a nie odwrotnie. Zapewne dlatego czasami nie wiemy, jak się zachować i padają słowa nieporadnego pocieszenia, które mogą zadać jeszcze większy ból. Podczas webinaru zastanowimy się, jak wspierać osieroconych rodziców zapowiada prowadząca.

Spotkanie

Spotkanie online odbędzie się 11 października o godz. 19 i będzie się składać z dwóch części. Pierwszą będzie rozmowa na żywo z cytowaną dr Kingą Wenklar, która w swojej pracy terapeutycznej zajmuje się m.in. wspieraniem pacjentów w sytuacji szeroko rozumianej straty i żałoby (takich jak doświadczenie rozwodu, nagłej śmierci, poronienia). Ekspertka uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Fundację Nagle Sami. W drugiej części pytania gość odpowie na pytania uczestników, które będzie można zadawać na czacie. Zapisy na webinar odbywają się przez stronę www.webinary.pro-life.pl. Tam też można już dziś wysłać swoje pytanie przez dedykowany formularz.

EduLife

"To było ważne. Poronienie" jest kolejnym spotkaniem z cyklu EduLife. To trwający już trzy lata cykl popularno-naukowych webinarów, które odbywają się od października do czerwca w każdą drugą środę miesiąca. Wykłady i rozmowy z zaproszonymi gośćmi są cenioną przez licznych odbiorców okazją do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, m.in. o prawo do życia, rozwój dziecka w łonie matki, wolność, cele diagnostyki prenatalnej. Wszystkie nagrania dostępne są na kanale PSOŻC na platformie You Tube.

Z okazji Dnia Dziecka Utraconego prowadzące webinar przygotowały publikację pt. "Jesteś. Doświadczenie poronienia". Można ją bezpłatnie pobrać ze strony www.pro-life.pl, a także zamówić w biurze Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które jest jej wydawcą. Publikacja jest kolejną pozycją popularno-naukowej serii Biblioteczka Pro-Life.

Wszyscy chętni uczestnicy webinaru otrzymają zaświadczenie uczestnictwa.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka / KrakówOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe