Piotr Duda do wyróżnionych w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”: Rynek pracy nie byłby tak piękny, gdyby nie Wasz przykład

Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek i certyfikatów laureatom XV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.
Piotr Duda Piotr Duda do wyróżnionych w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”: Rynek pracy nie byłby tak piękny, gdyby nie Wasz przykład
Piotr Duda / fot. M. Żegliński

Porównując sytuację polskiego rynku pracy sprzed 8 lat do dzisiejszej, musimy przyznać, że sytuacja jest obecnie diametralnie inna, oczywiście na plus. Ale pozwolicie Państwo, że choć trochę w takim pięknym, uroczystym dniu odkryję tę czarną kartę polskiego rynku pracy, a szczególnie w relacjach pracodawca – pracownik. O tym trzeba mówić. Jako związkowcy codziennie jesteśmy informowani przez nasze struktury związkowe o przypadkach łamania praw pracowniczych, o nieprzestrzeganiu Kodeksu pracy, ustawy o związkach zawodowych. To jest codzienność, z którą my jako związkowcy na poziomie zakładowym, regionalnym czy krajowym mamy do czynienia. Dlatego tak bardzo ważne jest, by każda inicjatywa, każdy pomysł na poprawę relacji pracodawca – pracownik był wcielany w życie

– powiedział Piotr Duda.

Promować wysokie standardy pracodawców

Takim właśnie pomysłem był konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” – żeby nie na siłę, nie poprzez protesty, nie poprzez strajki, ale promować wysokie standardy pracodawców, którzy nie robią nic nadzwyczajnego: przestrzegają Kodeksu pracy, przestrzegają ustawy o związkach zawodowych, w swoim zakładzie pracy wychodzą ponad przeciętność, zawierają ponadzakładowe lub zakładowe układy pracy. Na przestrzeni tych wielu lat zaobserwowaliśmy, że ci pracodawcy są w zdecydowanej mniejszości. Bardzo często są wytykani przez pseudopracodawców, którzy mówią: „A po co Wam to jest potrzebne, trzeba patrzeć tylko w jednym kierunku – zysku”. Pracownik jest w zakładzie pracy traktowany jak narzędzie, a nie w sposób podmiotowy

– zaznaczył.

Dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że idea konkursu jest bardzo dobrym pomysłem. Wsparcie, jakie otrzymaliśmy od śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który nie miał wątpliwości co do tego, bo był człowiekiem Solidarności, ale także człowiekiem, który wiele poświęcił w swoim życiu zawodowym na to, by poprawiać warunki pracy w zakładzie pracy, a jego konikiem były układy zbiorowe pracy na każdym poziomie – i te zakładowe, i te branżowe, i te ponadzakładowe. Dlatego bardzo się cieszę, że po raz piętnasty możemy się spotkać i wręczyć certyfikaty, które są wielkim wyróżnieniem dla pracodawców, którzy spełniają te wysokie standardy

– powiedział Piotr Duda.

„Dziękuję, że jesteście”

Dzisiejsza uroczystość, dzisiejsza gala jest dla was. Dziękuję, że jesteście. Ten rynek pracy nie byłby tak piękny, nie wyglądałoby to wszystko tak różowo, gdyby nie Wasz przykład, nie Wasz wysoki poziom funkcjonowania w zakładach pracy

– dodał.

Powiedział, że wśród siedemnastu dzisiejszych laureatów jest jedna firma, o której można powiedzieć, że jest najlepsza z najlepszych. To Zakłady Chemiczne Siarkopol Tarnobrzeg, które po raz czwarty otrzymują tytuł „Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom”.

Niezależnie, kto pełni funkcję prezesa, ta firma ma swoje standardy i je utrzymuje, dlatego warto z tego miejsca podkreślić tę firmę, życząc wszystkim innym firmom, aby faktycznie równały do niej

– powiedział przewodniczący.

Podczas ostatniej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, którą zapoczątkował bł. ks. Jerzy Popiełuszko, patron Solidarności, cytowałem jego słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem, a nie narzędziem w pracy”. Dlatego tak bardzo Państwu dziękuję za to, że pracownik dla Was nie jest narzędziem, że jest podmiotem, który wykonuje zadania, ale także traktowany jest jak człowiek

– zakończył Piotr Duda, dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie, obecnym na gali pracodawcom i przedstawicielom Solidarności oraz członkom Komisji Certyfikacyjnej.


 

POLECANE
Magazyn Anity Gargas: Skazał na śmierć polskiego żołnierza i nie poniósł żadnych konsekwencji z ostatniej chwili
Magazyn Anity Gargas: Skazał na śmierć polskiego żołnierza i nie poniósł żadnych konsekwencji

22 dni - tyle zajęło komunistom schwytanie, skazanie na śmierć i wykonanie wyroku na Edwardzie Pytce - pilocie, który próbował wyrwać się ze stalinowskiego terroru. Ponad 1900 dni - tyle zajęła polskim sądom w III RP próba pociągnięcia do odpowiedzialności karnej stalinowskiego sędziego Bogdana Dzięcioła, który skazał Pytkę na śmierć. Z jakim rezultatem? 

GIS ostrzega: Szkło w butelkach popularnej wody mineralnej z ostatniej chwili
GIS ostrzega: Szkło w butelkach popularnej wody mineralnej

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ważny komunikat dla konsumentów. W naturalnej wodzie mineralnej gazowanej „Krystynka” mogą znajdować się fragmenty szkła. Spożycie wadliwego produktu wiąże się z ryzykiem połknięcia ciała obcego i poważnymi skutkami zdrowotnymi.

Eksplozja na Lubelszczyźnie. Jest nagranie pilne
Eksplozja na Lubelszczyźnie. Jest nagranie

W miejscowości Osiny w pow. łukowskim na Lubelszczyźnie doszło do niecodziennej sytuacji. Na pole kukurydzy spadł niezidentyfikowany obiekt, który wybuchł. Wojsko wydało komunikat w tej sprawie. W sieci pojawiło się też nagranie.

Eksplozja na polu na Lubelszczyźnie. Jest komunikat armii pilne
Eksplozja na polu na Lubelszczyźnie. Jest komunikat armii

W miejscowości Osiny w pow. łukowskim na Lubelszczyźnie doszło do niecodziennej sytuacji. Na pole kukurydzy spadł niezidentyfikowany obiekt, który wybuchł. Wojsko wydało komunikat w tej sprawie.

Żukowska uderzyła w Jana Pawła II. Skandaliczny wpis wywołał burzę gorące
Żukowska uderzyła w Jana Pawła II. Skandaliczny wpis wywołał burzę

Anna Maria Żukowska zamieściła na platformie X wpis, w którym szydzi z papieża Jana Pawła II. "Nie ma granic żenady, której obecna «uśmiechnięta koalicja» nie przekroczy…" – czytamy m.in. w komentarzach oburzonych internautów.

Niezidentyfikowany obiekt spadł na pole na Lubelszczyźnie i eksplodował z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt spadł na pole na Lubelszczyźnie i eksplodował

W miejscowości Osiny w pow. łukowskim na Lubelszczyźnie doszło do niecodziennej sytuacji. Na pole kukurydzy spadł niezidentyfikowany obiekt, który wybuchł.

USA: Powstała nowa komisja ds. Ukrainy. Marco Rubio na czele z ostatniej chwili
USA: Powstała nowa komisja ds. Ukrainy. Marco Rubio na czele

Utworzono wspólną amerykańsko-europejsko-ukraińską komisję, która ma sformułować propozycję dotyczącą gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy – podał we wtorek amerykański serwis Axios. Według źródeł na jej czele stoi sekretarz stanu USA Marco Rubio.

To jest dywersja. Szokujące doniesienia ws. polskich F-35 z ostatniej chwili
"To jest dywersja". Szokujące doniesienia ws. polskich F-35

Serwis Niezależna.pl poinformował o poważnych zastrzeżeniach dotyczących infrastruktury dla polskich myśliwców F-35. Według ustaleń portalu przy budowie hangarów w bazie w Łasku zastosowano materiały tańsze i słabsze niż te, które zalecał producent samolotów – firma Lockheed Martin. Amerykanie mieli nie wyrazić zgody na takie zmiany, co – jak twierdzi Niezależna – stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo maszyn oraz warunki gwarancyjne.

Rozgrywka Trump - Putin - Zełenski. Trzy kluczowe punkty tylko u nas
Rozgrywka Trump - Putin - Zełenski. Trzy kluczowe punkty

Najpierw miało być Monachium/Jałta w Anchorage, podczas spotkania prezydentów USA i Rosji. Konferencja prasowa, bardzo krótka i sucha, chyba zawiodła wszelkich zwolenników tezy o zaprzedaniu się Donalda Trumpa Moskwie. Ale i tak pisali o zdradzie Stanów Zjednoczonych i o tym, że Rosja przez 20 lat nie podbiła Ukrainy, no ale teraz ma po swej stronie Trumpa. Głosili, że o Monachium/Jałcie dowiemy się dopiero podczas rozmów Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim i liderami Europy. No i znów nie wyszło. Jak żyć?

Prezydent Karol Nawrocki szykuje ogromne zmiany w konstytucji. Powstanie specjalna rada z ostatniej chwili
Prezydent Karol Nawrocki szykuje ogromne zmiany w konstytucji. Powstanie specjalna rada

Na przełomie września i października prezydent Karol Nawrocki powoła specjalną radę, która zajmie się opracowaniem projektu nowej konstytucji – ustalił reporter RMF FM Jakub Rybski. To jedna z najpoważniejszych inicjatyw politycznych od lat.

REKLAMA

Piotr Duda do wyróżnionych w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”: Rynek pracy nie byłby tak piękny, gdyby nie Wasz przykład

Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek i certyfikatów laureatom XV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.
Piotr Duda Piotr Duda do wyróżnionych w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”: Rynek pracy nie byłby tak piękny, gdyby nie Wasz przykład
Piotr Duda / fot. M. Żegliński

Porównując sytuację polskiego rynku pracy sprzed 8 lat do dzisiejszej, musimy przyznać, że sytuacja jest obecnie diametralnie inna, oczywiście na plus. Ale pozwolicie Państwo, że choć trochę w takim pięknym, uroczystym dniu odkryję tę czarną kartę polskiego rynku pracy, a szczególnie w relacjach pracodawca – pracownik. O tym trzeba mówić. Jako związkowcy codziennie jesteśmy informowani przez nasze struktury związkowe o przypadkach łamania praw pracowniczych, o nieprzestrzeganiu Kodeksu pracy, ustawy o związkach zawodowych. To jest codzienność, z którą my jako związkowcy na poziomie zakładowym, regionalnym czy krajowym mamy do czynienia. Dlatego tak bardzo ważne jest, by każda inicjatywa, każdy pomysł na poprawę relacji pracodawca – pracownik był wcielany w życie

– powiedział Piotr Duda.

Promować wysokie standardy pracodawców

Takim właśnie pomysłem był konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” – żeby nie na siłę, nie poprzez protesty, nie poprzez strajki, ale promować wysokie standardy pracodawców, którzy nie robią nic nadzwyczajnego: przestrzegają Kodeksu pracy, przestrzegają ustawy o związkach zawodowych, w swoim zakładzie pracy wychodzą ponad przeciętność, zawierają ponadzakładowe lub zakładowe układy pracy. Na przestrzeni tych wielu lat zaobserwowaliśmy, że ci pracodawcy są w zdecydowanej mniejszości. Bardzo często są wytykani przez pseudopracodawców, którzy mówią: „A po co Wam to jest potrzebne, trzeba patrzeć tylko w jednym kierunku – zysku”. Pracownik jest w zakładzie pracy traktowany jak narzędzie, a nie w sposób podmiotowy

– zaznaczył.

Dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że idea konkursu jest bardzo dobrym pomysłem. Wsparcie, jakie otrzymaliśmy od śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który nie miał wątpliwości co do tego, bo był człowiekiem Solidarności, ale także człowiekiem, który wiele poświęcił w swoim życiu zawodowym na to, by poprawiać warunki pracy w zakładzie pracy, a jego konikiem były układy zbiorowe pracy na każdym poziomie – i te zakładowe, i te branżowe, i te ponadzakładowe. Dlatego bardzo się cieszę, że po raz piętnasty możemy się spotkać i wręczyć certyfikaty, które są wielkim wyróżnieniem dla pracodawców, którzy spełniają te wysokie standardy

– powiedział Piotr Duda.

„Dziękuję, że jesteście”

Dzisiejsza uroczystość, dzisiejsza gala jest dla was. Dziękuję, że jesteście. Ten rynek pracy nie byłby tak piękny, nie wyglądałoby to wszystko tak różowo, gdyby nie Wasz przykład, nie Wasz wysoki poziom funkcjonowania w zakładach pracy

– dodał.

Powiedział, że wśród siedemnastu dzisiejszych laureatów jest jedna firma, o której można powiedzieć, że jest najlepsza z najlepszych. To Zakłady Chemiczne Siarkopol Tarnobrzeg, które po raz czwarty otrzymują tytuł „Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom”.

Niezależnie, kto pełni funkcję prezesa, ta firma ma swoje standardy i je utrzymuje, dlatego warto z tego miejsca podkreślić tę firmę, życząc wszystkim innym firmom, aby faktycznie równały do niej

– powiedział przewodniczący.

Podczas ostatniej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, którą zapoczątkował bł. ks. Jerzy Popiełuszko, patron Solidarności, cytowałem jego słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem, a nie narzędziem w pracy”. Dlatego tak bardzo Państwu dziękuję za to, że pracownik dla Was nie jest narzędziem, że jest podmiotem, który wykonuje zadania, ale także traktowany jest jak człowiek

– zakończył Piotr Duda, dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie, obecnym na gali pracodawcom i przedstawicielom Solidarności oraz członkom Komisji Certyfikacyjnej.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe