W niedzielę XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” w najbliższą niedzielę 15 października obchodzony będzie XXIII Dzień Papieski, którego celem jest promowanie nauczania św. Jana Pawła II. Nagrodami TOTUS TUUS wyróżnione zostaną jak co roku osoby upowszechniające dorobek papieża Polaka. Tego dnia w licznych zbiórkach na terenie całego kraju można także wesprzeć program stypendialny zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, którą opiekuje się Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
św. Jan Paweł II W niedzielę XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”
św. Jan Paweł II / wikimedia.commons/CC BY-SA 2.0/Jim, the Photographer - https://www.flickr.com/photos/jcapaldi/8603738676/

Nie kremówki, tylko istota pontyfikatu

Przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kard. Kazimierz Nycz zauważa, że zbliża się 25-lecie Fundacji DNT, powołanej w 1999 r. Minie zatem niemal tyle lat, ile trwał pontyfikat Jana Pawła II. - Ten pontyfikat chcieliśmy uaktualniać i pokazywać światu, gdy papieża zabraknie. Tegoroczny Dzień Papieski jest o tyle ważny, że obchodzimy 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Rocznica wybrzmi nie tylko w Rzymie, przy grobie papieża, ale też w Polsce, w parafiach i w samej tematyce Dnia Papieskiego. Ten pontyfikat w Dniu Papieskim znalazł ważne upamiętnienie, które nas zobowiązuje - mówi warszawski metropolita, wyrażając radość, że orędzie o Fundacji zbierającej fundusze dla stypendystów dociera do każdej parafii oraz że organizowane są różne lokalne obchody Dnia Papieskiego.

Kard. Nycz podkreśla, że 45. rocznica wyboru Jana Pawła II zobowiązuje do sięgnięcia do istoty pontyfikatu. Dla młodych nie stanowią już atrakcji żadne „fajerwerki czy inne kremówki” z Wadowic czy Krakowa. „Musimy przekazywać ten wielki pontyfikat tak, jak się przekazuje wielkie pontyfikaty XX wieku. Wiek XX miał naprawdę wielkich i świętych papieży. Nie tylko dlatego, że większość z nich wyniesiona na ołtarze, ale po prostu byli wielcy i święci. Każdy z tych papieży XX wieku wniósł w Kościół coś bardzo ważnego” - uważa metropolita. Wskazuje też, że papież Franciszek mocno naciska na kwestię powszechności Kościoła, który nie jest przecież tylko w Europie. Zdaniem kard. Nycza, nie można ulegać pokusie wyboru jednego pontyfikatu i przekonaniu, że ten jest największy i najważniejszy.

Odnosząc się do hasła tegorocznego tematu Dnia Papieskiego „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” kard. Nycz podkreśla, że to jedno z najbardziej aktualnych przesłań papieża z polski. Wskazuje, że problematyka cywilizacji życia jest szeroka, dotyczy nie tylko kwestii aborcji czy eutanazji, ale też wojny na Ukrainie i w innych częściach świata. Hasło zaczerpnięte zostało z encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium vitae” o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

Prezes Fundacji DNT ks. Dariusz Kowalczyk zauważa, że istotą przesłania Jana Pawła II jest nauczanie, że życie jest święte. „Pozwolić wszystkim żyć, urodzić się i pozwolić, by mogli żyć godnie i szczęśliwie” - wskazuje prezes FDNT.

Do tego zagadnienia nawiązują też polscy biskupi w liście na Dzień Papieski, który był odczytywany w ubiegłą niedzielę. Jak piszą, budowanie "cywilizacji życia" jest zadaniem Kościoła i całego społeczeństwa. "Jej fundamentalne prawo stanowi miłość – jedyne właściwe odniesienie człowieka do człowieka. Wyraża się ono we współczuciu, solidarności i gotowości do ofiary" - podkreślają, apelując o podejmowanie inicjatyw prorodzinnych zarówno w wymiarze osobistym, społeczny, jak i ustawodawczym oraz medialnym. Niezwykle istotne są działania podejmowane w ochronie życia i zdrowia przez lekarzy, ratowników medycznych, farmaceutów, pielęgniarki i położne oraz kapelanów, którzy najbardziej związani są z tajemnicą życia.

Obchody XXIII Dnia Papieskiego

W ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego, już w piątek 13 października odbędzie się konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?”. Spotkanie rozpocznie Msza sw. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie o godz. 10.00. Na godz. 11.00 zaplanowano rozpoczęcie obrad w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.

W sobotę 14 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Tzw. „katolickie Noble” - statuetki w kształcie anioła wzbijającego się o lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem Jana Pawła II przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: promocja godności człowieka (nominowani: lubelskie Hospicjum Dobrego Samarytanina, Stowarzyszenie Dwie Kreski, dr Paweł Grabowski), „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” (Krystyna Gucewicz-Przybora, prof. Paweł Łukaszewski, Marcin Pospieszalski), „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” (oo. bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej, twórcy portalu jpIIonline.pl, red. Marcin Przeciszewski, ks. prof. Jarosław Merecki) oraz „Totus Medialny im. bp. Jana Chrapka (Media Jasnogórskie, miesięcznik „W drodze”, twórcy filmu „Johnny”). W tym roku przyznana zostanie także nagroda specjalna. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16.00.

W niedzielę 15 października bp Piotr Turzyński – Duszpasterz Polonii, o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 9.00 ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9.30 Mszę Św. będzie celebrował bp Robert Chrząszcz – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17.30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXIII Dnia Papieskiego pt. „Jan Paweł II. Cywilizacja życia.”. Widzowie koncertu realizowanego w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu będą mogli poznać również sylwetki stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zdolna i niezamożna młodzież z małych miejscowości, którą można wesprzeć m.in. podczas obchodów Dnia Papieskiego zinterpretuje słowa papieskiej encykliki „Evangelium vitae”. W koncercie wystąpią m.in.: Olga Szomańska, Anna Józefina Lubieniecka, Gabi Gąsior, Krzysztof Iwaneczko, Tadeusz Seibert, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski, Artur Caturian, zespół Tulia, zespół TYLKO TY, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Podczas XXIII Dnia Papieskiego stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. Oprócz centralnych obchodów w Warszawie, wspólnoty akademickie największych miast w Polsce organizują lokalne wydarzenia, m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Odbędą się m.in. konferencja naukowa „Cywilizacja życia” i belgijka na rynku głównym w Krakowie, rajd rowerowy w Bydgoszczy, miasteczka rodzinne w Warszawie, pokaz ognia i stoisko z alpakami w Białymstoku, różaniec ulicami miasta w Rzeszowie, festyn rodzinny w Poznaniu, akcja „Upiekę ciasto dla Fundacji” w Lublinie, czuwanie pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Łodzi, konkurs plastyczny w Olsztynie, kiermasz rękodzieła w Szczecinie, bieg papieski w Gdańsku, kiermasze ciast w Toruniu, konkurs literacki „Cywilizacja życia” w Kielcach, a także koncert w Katowicach. W czwartek kończy się dwudniowa 23. Pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy.

Wsparcie stypendystów - "żywego pomnika" Jana Pawła II

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować, wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W ub. roku w ramach zbiórki kościelnej ok. 10 tys. wolontariuszy w parafiach w całej Polsce zebrało 8 mln 456 tys. 938 zł i 42 gr. Zbiórka ta odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Austrii i USA.

Zbiórka publiczna została przeprowadzona przez 140 sztabów w całym kraju. Wolontariusze zebrali 783 tys. 638 zł i 73 gr. Poprzez akcję SMS darczyńcy wsparli Fundację kwotą 66 tys. 37 zł i 56 gr, wysyłając ponad 13 tys. tekstowych wiadomości.

Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl. W ub. roku e-zbiórka za pomocą wirtualnych puszek przyniosła 49 tys. 213 zł.

Łącznie w zbiórkach zebrano ponad 9,3 mln zł. Środki zebrane podczas Dnia Papieskiego i wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 2,1 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego dla blisko 2 tys. stypendystów, w tym 70 osób z Ukrainy.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

Organizacją kierują: Rada składająca się z dziesięciu osób raz Zarząd liczący czterech członków. Na czele Rady stoi ks. kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw oświaty oraz szkolnictwa wyższego, a także – niezależnie od nadzoru państwowego – Konferencja Episkopatu Polski jako fundator.

dg, lk / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prof. Grzegorz Górski: Czterej Niemcy i Verhofstadt chcą zbudować nowe RWPG Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski: Czterej Niemcy i Verhofstadt chcą zbudować nowe RWPG

Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej była organizacją stanowiącą narzędzie, przy pomocy którego Związek Sowiecki kontrolował ekonomicznie kraje mu podporządkowane. RWPG miała za zadanie tworzyć warunki do „zrównoważonego rozwoju” całego bloku, dzielić wysiłki produkcyjne gospodarek krajów członkowskich w celu jak największej ich efektywności, tworzyć warunki do „wzajemnie korzystnej wymiany handlowej”.

Niemiecki publicysta o eksperymencie w ramach którego w Polsce demokracja ma być przywracana metodami niedemokratycznymi Wiadomości
Niemiecki publicysta o "eksperymencie" w ramach którego w Polsce "demokracja ma być przywracana metodami niedemokratycznymi"

- Wyzwanie dla Polski, ale także dla innych krajów: Rządy liberalne nie mogą rządzić, jeśli odziedziczą struktury autorytarne - pisze na łamach Berliner Zeitung Klaus Bachmann w artykule "Czy Donald Tusk zostanie autokratą, który zreformuje państwo?". Nie jest to jego pierwsza próba wezwania do stosowanie niedemokratycznych metod w Polsce.

Wasylu, a jak to było?. Trudne pytanie do ambasadora Ukrainy z ostatniej chwili
"Wasylu, a jak to było?". Trudne pytanie do ambasadora Ukrainy

Trwa protest polskich kierowców ciężarówek na granicy z Ukrainą. Wbrew dezinformacji, protestujący przepuszczają transporty z pomocą humanitarną i wojskową.

Nie żyje Zdzisław Wróbel, jedno z ukradzionych przez Niemców Dzieci Zamojszczyzny Wiadomości
Nie żyje Zdzisław Wróbel, jedno z ukradzionych przez Niemców Dzieci Zamojszczyzny

W dniu 7 grudnia 2023 r. zmarł Zdzisław Wróbel, długoletni działacz i prezes Koła Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz członek Stowarzyszenia Klubu Idei Tomasza Baty w Chełmku. Był człowiekiem kochającym Polskę. Zwiedził cały kraj i swoją pasją umiejętnie zarażał innych. Przeżył dziewięćdziesiąt jeden lat.

Rzecznik rządu komentuje grafikę PO. To konkrety PiS-u z ostatniej chwili
Rzecznik rządu komentuje grafikę PO. "To konkrety PiS-u"

Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

Matczak: Uważam, że PiS szybko wróci, bo niewiele się nauczyliśmy z ostatniej chwili
Matczak: "Uważam, że PiS szybko wróci, bo niewiele się nauczyliśmy"

Prof. Marcin Matczak to prawnik znany głównie z ostrej krytyki poczynań rządu Zjednoczonej Prawicy i bronienia tzw. "wolnych sądów". Na łamach "Gazety Wyborczej" komentując ostatnio aktualną postawę sejmowej większości, stwierdza, że "PiS szybko wróci, bo niewiele się nauczyliśmy".

Kłopoty zdrowotne polskiej gwiazdy. Po prostu zaniemogła z ostatniej chwili
Kłopoty zdrowotne polskiej gwiazdy. "Po prostu zaniemogła"

Edyta Górniak, która jest ikoną polskiej muzyki, wyznała ostatnio, że dopadły ją problemy zdrowotne. Wokalistka miała wyjechać w trasę po Stanach Zjednoczonych. Nie pojawiła się jednak na lotnisku.

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Ucierpiała policjantka z ostatniej chwili
Nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Ucierpiała policjantka

W nocy z czwartku na piątek w Gdańsku doszło do incydentu, w którym ucierpiała policjantka.

Premier Morawiecki ogłosił decyzję ws. zerowego VAT-u na żywność  z ostatniej chwili
Premier Morawiecki ogłosił decyzję ws. zerowego VAT-u na żywność

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w mediach społecznościowych decyzję ws. zerowego VAT-u na żywność.

z ostatniej chwili
[TRANSMISJA ONLINE] Trwa IX Dzień Patrioty połączony z premierą 6. tomu „Dziejów Polski"

Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk dziewiąty już z kolei Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. „Patriota Roku”. Warto podkreślić, że podczas IX Dnia Patrioty odbędzie się także oficjalna premiera szóstego tomu „Dziejów Polski”, w których prof. Andrzej Nowak opisuje lata 1632-1673 w naszej historii.

REKLAMA

W niedzielę XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” w najbliższą niedzielę 15 października obchodzony będzie XXIII Dzień Papieski, którego celem jest promowanie nauczania św. Jana Pawła II. Nagrodami TOTUS TUUS wyróżnione zostaną jak co roku osoby upowszechniające dorobek papieża Polaka. Tego dnia w licznych zbiórkach na terenie całego kraju można także wesprzeć program stypendialny zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, którą opiekuje się Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
św. Jan Paweł II W niedzielę XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”
św. Jan Paweł II / wikimedia.commons/CC BY-SA 2.0/Jim, the Photographer - https://www.flickr.com/photos/jcapaldi/8603738676/

Nie kremówki, tylko istota pontyfikatu

Przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kard. Kazimierz Nycz zauważa, że zbliża się 25-lecie Fundacji DNT, powołanej w 1999 r. Minie zatem niemal tyle lat, ile trwał pontyfikat Jana Pawła II. - Ten pontyfikat chcieliśmy uaktualniać i pokazywać światu, gdy papieża zabraknie. Tegoroczny Dzień Papieski jest o tyle ważny, że obchodzimy 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Rocznica wybrzmi nie tylko w Rzymie, przy grobie papieża, ale też w Polsce, w parafiach i w samej tematyce Dnia Papieskiego. Ten pontyfikat w Dniu Papieskim znalazł ważne upamiętnienie, które nas zobowiązuje - mówi warszawski metropolita, wyrażając radość, że orędzie o Fundacji zbierającej fundusze dla stypendystów dociera do każdej parafii oraz że organizowane są różne lokalne obchody Dnia Papieskiego.

Kard. Nycz podkreśla, że 45. rocznica wyboru Jana Pawła II zobowiązuje do sięgnięcia do istoty pontyfikatu. Dla młodych nie stanowią już atrakcji żadne „fajerwerki czy inne kremówki” z Wadowic czy Krakowa. „Musimy przekazywać ten wielki pontyfikat tak, jak się przekazuje wielkie pontyfikaty XX wieku. Wiek XX miał naprawdę wielkich i świętych papieży. Nie tylko dlatego, że większość z nich wyniesiona na ołtarze, ale po prostu byli wielcy i święci. Każdy z tych papieży XX wieku wniósł w Kościół coś bardzo ważnego” - uważa metropolita. Wskazuje też, że papież Franciszek mocno naciska na kwestię powszechności Kościoła, który nie jest przecież tylko w Europie. Zdaniem kard. Nycza, nie można ulegać pokusie wyboru jednego pontyfikatu i przekonaniu, że ten jest największy i najważniejszy.

Odnosząc się do hasła tegorocznego tematu Dnia Papieskiego „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” kard. Nycz podkreśla, że to jedno z najbardziej aktualnych przesłań papieża z polski. Wskazuje, że problematyka cywilizacji życia jest szeroka, dotyczy nie tylko kwestii aborcji czy eutanazji, ale też wojny na Ukrainie i w innych częściach świata. Hasło zaczerpnięte zostało z encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium vitae” o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

Prezes Fundacji DNT ks. Dariusz Kowalczyk zauważa, że istotą przesłania Jana Pawła II jest nauczanie, że życie jest święte. „Pozwolić wszystkim żyć, urodzić się i pozwolić, by mogli żyć godnie i szczęśliwie” - wskazuje prezes FDNT.

Do tego zagadnienia nawiązują też polscy biskupi w liście na Dzień Papieski, który był odczytywany w ubiegłą niedzielę. Jak piszą, budowanie "cywilizacji życia" jest zadaniem Kościoła i całego społeczeństwa. "Jej fundamentalne prawo stanowi miłość – jedyne właściwe odniesienie człowieka do człowieka. Wyraża się ono we współczuciu, solidarności i gotowości do ofiary" - podkreślają, apelując o podejmowanie inicjatyw prorodzinnych zarówno w wymiarze osobistym, społeczny, jak i ustawodawczym oraz medialnym. Niezwykle istotne są działania podejmowane w ochronie życia i zdrowia przez lekarzy, ratowników medycznych, farmaceutów, pielęgniarki i położne oraz kapelanów, którzy najbardziej związani są z tajemnicą życia.

Obchody XXIII Dnia Papieskiego

W ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego, już w piątek 13 października odbędzie się konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?”. Spotkanie rozpocznie Msza sw. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie o godz. 10.00. Na godz. 11.00 zaplanowano rozpoczęcie obrad w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.

W sobotę 14 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Tzw. „katolickie Noble” - statuetki w kształcie anioła wzbijającego się o lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem Jana Pawła II przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: promocja godności człowieka (nominowani: lubelskie Hospicjum Dobrego Samarytanina, Stowarzyszenie Dwie Kreski, dr Paweł Grabowski), „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” (Krystyna Gucewicz-Przybora, prof. Paweł Łukaszewski, Marcin Pospieszalski), „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” (oo. bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej, twórcy portalu jpIIonline.pl, red. Marcin Przeciszewski, ks. prof. Jarosław Merecki) oraz „Totus Medialny im. bp. Jana Chrapka (Media Jasnogórskie, miesięcznik „W drodze”, twórcy filmu „Johnny”). W tym roku przyznana zostanie także nagroda specjalna. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16.00.

W niedzielę 15 października bp Piotr Turzyński – Duszpasterz Polonii, o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 9.00 ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9.30 Mszę Św. będzie celebrował bp Robert Chrząszcz – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17.30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXIII Dnia Papieskiego pt. „Jan Paweł II. Cywilizacja życia.”. Widzowie koncertu realizowanego w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu będą mogli poznać również sylwetki stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zdolna i niezamożna młodzież z małych miejscowości, którą można wesprzeć m.in. podczas obchodów Dnia Papieskiego zinterpretuje słowa papieskiej encykliki „Evangelium vitae”. W koncercie wystąpią m.in.: Olga Szomańska, Anna Józefina Lubieniecka, Gabi Gąsior, Krzysztof Iwaneczko, Tadeusz Seibert, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski, Artur Caturian, zespół Tulia, zespół TYLKO TY, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Podczas XXIII Dnia Papieskiego stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. Oprócz centralnych obchodów w Warszawie, wspólnoty akademickie największych miast w Polsce organizują lokalne wydarzenia, m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Odbędą się m.in. konferencja naukowa „Cywilizacja życia” i belgijka na rynku głównym w Krakowie, rajd rowerowy w Bydgoszczy, miasteczka rodzinne w Warszawie, pokaz ognia i stoisko z alpakami w Białymstoku, różaniec ulicami miasta w Rzeszowie, festyn rodzinny w Poznaniu, akcja „Upiekę ciasto dla Fundacji” w Lublinie, czuwanie pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Łodzi, konkurs plastyczny w Olsztynie, kiermasz rękodzieła w Szczecinie, bieg papieski w Gdańsku, kiermasze ciast w Toruniu, konkurs literacki „Cywilizacja życia” w Kielcach, a także koncert w Katowicach. W czwartek kończy się dwudniowa 23. Pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy.

Wsparcie stypendystów - "żywego pomnika" Jana Pawła II

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować, wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W ub. roku w ramach zbiórki kościelnej ok. 10 tys. wolontariuszy w parafiach w całej Polsce zebrało 8 mln 456 tys. 938 zł i 42 gr. Zbiórka ta odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Austrii i USA.

Zbiórka publiczna została przeprowadzona przez 140 sztabów w całym kraju. Wolontariusze zebrali 783 tys. 638 zł i 73 gr. Poprzez akcję SMS darczyńcy wsparli Fundację kwotą 66 tys. 37 zł i 56 gr, wysyłając ponad 13 tys. tekstowych wiadomości.

Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl. W ub. roku e-zbiórka za pomocą wirtualnych puszek przyniosła 49 tys. 213 zł.

Łącznie w zbiórkach zebrano ponad 9,3 mln zł. Środki zebrane podczas Dnia Papieskiego i wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 2,1 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego dla blisko 2 tys. stypendystów, w tym 70 osób z Ukrainy.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

Organizacją kierują: Rada składająca się z dziesięciu osób raz Zarząd liczący czterech członków. Na czele Rady stoi ks. kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw oświaty oraz szkolnictwa wyższego, a także – niezależnie od nadzoru państwowego – Konferencja Episkopatu Polski jako fundator.

dg, lk / WarszawaOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe