Msze za Ojczyznę, modlitwy, koncerty, śpiewanie hymnu - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Modlitwy w intencji Ojczyzny, wydarzenia w parafiach, niepodległościowe koncerty patriotyczne oraz jak co roku akcja „Niepodległa do Hymnu”, czyli wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego - to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku przypada 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody Święta Niepodległości Msze za Ojczyznę, modlitwy, koncerty, śpiewanie hymnu - obchody Narodowego Święta Niepodległości
Obchody Święta Niepodległości / wikimedia.commons CC-BY 2.0/Piotr Drabik from Poland - Święto Niepodległości

W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy świętej o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Homilię wygłosi biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Na uroczystej Mszy spodziewani są przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP, premierem i członkami rządu oraz parlamentarzystami. W czasie Eucharystii zapalona zostanie historyczna Świeca Niepodległości.

Wcześniej, w godzinach porannych prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

O godz. 8.50 w Belwederze odbędzie się natomiast uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska prawicowo-narodowe. Rozpocznie się o godz. 14.00 na Rondzie im. Romana Dmowskiego. Przejdzie tą samą trasą jak co roku: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu) ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca i zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego.

Modlitwy dziękczynne w rocznicę odzyskania niepodległości rozbrzmiewać będą 11 listopada tradycyjnie w wielu świątyniach. Msze św. w intencji Ojczyzny odprawią w kościołach katedralnych biskupi miejsca lub biskupi pomocniczy.

W katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z homilią w Święto Niepodległości o godz. 9.30 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi o godz. 10.00 uroczystą Mszę św. w katedrze na Wawelu. W Szczecinie o godz. 10.00 wspólnej modlitwie przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Metropolita białostocki abp Józef Guzdek odprawi Mszę św. w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości o godz. 11.00 w białostockiej katedrze. W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 11.00 liturgii przewodniczył będzie abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, a np. w poznańskiej farze o godz. 9.00 Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek.

Rocznicowe obchody w parafiach

W upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości włączą się jak co roku wspólnoty parafialne w całym kraju.

Już w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, w piątek 10 listopada, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie o godz. 18.30 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

Z kolei w sobotę 11 listopada o godz. 18.45 odbędzie się wieczornica patriotyczna w stołecznej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. W programie koncert „Drogi do Niepodległości” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Polonia im. I. J. Paderewskiego, odczytanie poezji, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, spotkanie w kawiarence.

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na warszawskich Jelonkach w niedzielę 12 listopada po Mszy św. o godz. 13.00, czyli około 13.50, odbędzie się koncert patriotyczny pt. „Cześć polskiej ziemi”. Wystąpi Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W gdańskiej bazylice św. Brygidy duszpasterstwo parafialne zaprasza na godz. 17.00 na uroczysty koncert pieśni patriotycznych pt. „Czuwaj Polsko” w wykonaniu artystów scen polskich. Wystąpią m.in. Joszko Broda z zespołem, w towarzyszeniu muzyków Polskiej Orkiestry Kameralnej z Sopotu pod batutą Radosława Labahua. W koncercie usłyszymy powszechne pieśni Legionów Polskich oraz autorskie kompozycje zaśpiewane przez solistów Joszko Band i artystycznych przyjaciół m.in. Annę Rusowicz oraz Krzysztofa Iwaneczki.

Ponadto w Gdańsku-Kokoszkach (kościół pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego) odbędzie się wieczór modlitwy za Ojczyznę "Wolna i niepodległa", którego organizatorami są Wojownicy Maryi i wspólnota ewangelizacyjna "Połączeni uwielbieniem". Początek o godz. 19.00 pieśnią Bogurodzica, a na zakończenie Eucharystia sprawowana o północy. Organizatorzy zachęcają, aby zabrać ze sobą narodowe flagi, biało-czerwone opaski i kotyliony.

Świętowanie z kulturą

Po południu 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się patriotyczny koncert symfoniczny „Wolność jest w nas”  z udziałem wybitnych muzyków polskich i ukraińskich. Początek o godz. 17.00.

Podczas koncertu usłyszymy Małą Armię Janosika, Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz barytona Viktora Yankovskiego. Muzyczne dzieło zakończy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem Politechniki Warszawskiej pod dyr. Dariusza Zimnickiego. Świątynię wypełnią dźwięki „Roty”, pieśni „My, Pierwsza Brygada” czy „Rozkwitały pąki białych róż”, a całość będzie miała charakter widowiska multimedialnego, którego reżyserii podjął się wybitny reżyser wielkich form telewizyjnych Bolesław Pawica. Artystom akompaniować będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.

– Zapraszając do udziału w tym szczególnym koncercie muzyków z Ukrainy, chcieliśmy podkreślić naszą łączność z cierpiącym narodem ukraińskim, który od wielu miesięcy heroicznie walczy o swoją niepodległość – mówią organizatorzy koncertu. – Wyrażenie tej solidarności w dniu, w którym jako Polacy świętujemy odzyskanie wolności po 123 latach niewoli i udręk narodu, powinno zyskać szczególny wydźwięk.

Po raz szósty można dołączyć do akcji "Niepodległa do Hymnu" organizowanej przez Biuro Niepodległa, państwową instytucję kultury koordynującą wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Akcja polega na wspólnym, niezależnie od miejsca pobytu, śpiewaniu hymnu Polski. "Wykonajmy hymn wszyscy razem, bez względu na to gdzie będziemy, 11 listopada w samo południe. Od 2018 roku na naszą mapę regularnie wpisuje się około 1000 podmiotów, które zorganizowały już wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. W 2023 roku i wy zostawcie swój ślad na mapie!" - zachęca Biuro Niepodległa.

Aby wziąć udział w akcji „Niepodległa do Hymnu” należy zaplanować wspólne śpiewanie, dodać wydarzenie na specjalną mapę za pomocą formularza online i 11 listopada 2023 o 12.00 zaśpiewać razem 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Może się to odbyć podczas oficjalnych uroczystości państwowych, jak i podczas wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą, które radośnie obchodzą Święto Niepodległości. Szczegółowe informacje na stronie https://niepodlegla.gov.pl/

Biuro Niepodległa jest też organizatorem Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, na który składają się co roku Koncerty, parady, warsztaty taneczne i liczne atrakcje dla dzieci.

Pierwsza edycja Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu odbyła się w 2018 r. Od tego czasu, co roku, najbardziej rozpoznawalną ulicę stolicy wypełnia radosne świętowanie kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku Festiwal zostanie zainaugurowany występem Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”, który wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym, weźmie udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”. Od godz. 13.00 rozpoczną swój program sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych, a od 14.00 scena na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie.

Do udziału w Festiwalu zaproszeni zostali znani polscy artyści reprezentujący różne pokolenia. Wystąpią m.in. duet Karaś/Rogucki, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek. Scena Muzyczna znajdzie się na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28. Start o godz. 14.00.

Z kolei na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powróci Scena Tańców Polskich. Pod adresem Krakowskie Przedmieście 15/17 cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Nie zabraknie nauki tradycyjnych tańców. Początek o godz. 13.00. 

Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (Krakowskie Przedmieście 5), na Scenie dla Dzieci, pojawią się Groźne Smoki oraz Dzielni Rycerze i Księżniczki. Na najmłodszych uczestników czekają teatrzyki, gry, zabawy i wyjątkowe warsztaty, a na scenie nie zabraknie również sztuczek magicznych. Witać dzieci przy wejściu do namiotu będą postacie z legendarnych polskich dobranocek m.in. Reksio, Bolek i Lolek. Jak co roku na małych konstruktorów i konstruktorki czeka także Strefa Klocków COBI.

Jak co roku, przy okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbędzie się Koncert dla Niepodległej. Widowisko pt. „Matejko – obrazy polskiej duszy” będzie można obejrzeć w TVP 1 11 listopada o godz. 17.30.

Koncert poświęcony jest Janowi Matejce, wybranemu przez Senat RP patronowi roku 2023. Osią dramaturgiczną widowiska będą obrazy mistrza, które ukazują pełną skrajnych emocji historię Polski. Spektakularna scenografia wyświetlana będzie na pięciu ekranach. Obrazy Jana Matejki zostaną dynamicznie przetworzone i ożywione, połączone i dopasowane do nastroju i emocji danego utworu.

Repertuar koncertu zbudowany jest głównie z polskich rockowych piosenek, w których przejawia się idea wolności. Ze sceny Teatru Polskiego wybrzmią m.in. takie utwory jak „Niepokonani” czy „Tak tak to ja”. Wystąpią znakomici artyści: Katarzyna Dąbrowska, Łukasz Drapała, Anna Józefina Lubieniecka, Janusz Radek, Natalia Sikora, Stanisław Soyka, Bastarda, Affabre Concinui. Oprawę muzyczną zapewni Kukla Band, a kierownictwo muzyczne objął Zygmunt Kukla.

11 listopada do muzeum

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, od 7 listopada do 13 grudnia w jednej z sal na I piętrze Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie będzie można oglądać wystawę pamiątek patriotyczno-wojskowych znajdujących się w zbiorach Muzeum.

Zaprezentowane obiekty wpisują się w okres od 1888 roku do czasów obecnych. Są wśród nich zarówno rodzinne pamiątki z czasów walk o wolność, przekazane Muzeum na przestrzeni lat przez osoby prywatne, jak i prezenty otrzymywane współcześnie przez biskupów krakowskich od wojskowych, szczególnie z jednostek znajdujących się na terenie Krakowa.

Z inicjatywą skierowaną do rodziców oraz najmłodszych w Narodowe Święto Niepodległości wychodzi Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym. W skład jego kolekcji wchodzi m.in. jedna z największych kolekcji pamiątek związanych z powstaniem styczniowym. Są także listy i dokumenty królów Polski, wyjątkowej wartości kolekcje białej broni europejskiej i wschodniej oraz kolekcja obrazów o tematyce sakralnej oraz rysunki i grafiki m.in. Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Brandta czy Juliusza Kossaka.

Kolekcja muzealna jest prezentowana na drugim i trzecim piętrze licheńskiej bazyliki. 11 listopada muzeum będzie otwarte dla zwiedzających w godz. od 9.00 do 14.00.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy zapalenie o godz. 19:18 Świecy Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej i w polskich domach oraz Msza Święta z uroczystym odmówieniem Aktu Dziękczynienia Polski za dar wolności.

lk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jourova zaproponuje wycofanie procedury z art. 7: W Polsce nie mamy już do czynienia z naruszeniem praworządności z ostatniej chwili
Jourova zaproponuje wycofanie procedury z art. 7: "W Polsce nie mamy już do czynienia z naruszeniem praworządności"

– W nadchodzących dniach zaproponuję, by Komisji Europejska wycofała wniosek dotyczący procedury z art. 7 wobec Polski – poinformowała dziennikarzy we wtorek w Brukseli wiceszefowa KE Viera Jourova.

Mariusz Błaszczak uderza w Donalda Tuska:  Postępuje jak złodziej, który krzyczy łapać złodzieja polityka
Mariusz Błaszczak uderza w Donalda Tuska: Postępuje jak złodziej, który krzyczy łapać złodzieja

Były wicepremier, były szef MON Mariusz Błaszczak (PiS), odnosząc się do sugestii premiera, iż w otoczeniu niektórych ministrów poprzedniej ekipy rządzącej byli obcy agenci, ocenił, że Donald Tusk postępuje tak, jak złodziej, który krzyczy "łapać złodzieja".

Pożar dachu szkoły podstawowej. Trwa akcja gaśnicza z ostatniej chwili
Pożar dachu szkoły podstawowej. Trwa akcja gaśnicza

W Józefowie w powiecie otwockim (woj. mazowieckie) doszło do pożaru dachu szkoły podstawowej. Trwa akcja gaśnicza.

Najstarsze polskie przedsiębiorstwo znalazło się na skraju upadku. Pocztowcy piszą do prezydenta gorące
"Najstarsze polskie przedsiębiorstwo znalazło się na skraju upadku". Pocztowcy piszą do prezydenta

21 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Krajowego Sekretariatu Łączności Niezależnego Samorządnego Związku Zamówionego Solidarność z udziałem Wiesława Królikowskiego, przewodniczącego tego sekretariatu oraz jego zastępcy i zarazem szefa Solidarności w Poczcie Polskiej Bogumiła Nowickiego oraz Janusza Szabowskiego i Marcina Gallo. Tematem briefingu była sytuacja kryzysowa w Poczcie Polskiej.

Koniec HiT-u w szkołach. Będą nowe, obowiązkowe zajęcia z ostatniej chwili
Koniec HiT-u w szkołach. Będą nowe, obowiązkowe zajęcia

Rezygnacja z HiT-u dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, oraz obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych – przewiduje od 1 września rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania – poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji.

TK zdecydował: Zastosowanie przepisów antycovidowych do przygotowania wyborów było zgodne z konstytucją z ostatniej chwili
TK zdecydował: Zastosowanie przepisów antycovidowych do przygotowania wyborów było zgodne z konstytucją

Zastosowanie przepisów antycovidowych do przygotowania wyborów w stanie epidemii – zgodne z konstytucją – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Znowu można „podziwiać” haniebne pomniki w Michałowie [FOTO] Wiadomości
Znowu można „podziwiać” haniebne pomniki w Michałowie [FOTO]

Według przekazanych nam przez mieszkańców Michałowa informacji znowu można „podziwiać” haniebne, uderzające w obrońców polskiej granicy pomniki w Michałowie. W ich opinii niedawno postawione pomniki zostały przykryte płachtami wyłącznie na czas wizyty wojewody podlaskiego i marszałka województwa podlaskiego.

To koniec. Legenda Realu Madryt kończy karierę po sezonie Wiadomości
To koniec. Legenda Realu Madryt kończy karierę po sezonie

Toni Kroos zapowiedział, że po Euro 2024 zakończy piłkarską karierę. Piłkarz, który cały czas zachwyca wysoką formą, zdecydował, że odwiesi buty na kołek na własnych warunkach.

Nowy rząd w Holandii: Likwidacja podatku od CO2, zdjęcie obciążeń z rolników, wyjście z paktu migracyjnego Wiadomości
Nowy rząd w Holandii: Likwidacja podatku od CO2, zdjęcie obciążeń z rolników, wyjście z paktu migracyjnego

Tradycyjnie rozmowy koalicyjne w bardzo rozdrobnionym systemie politycznym, jaki posiadają Niderlandy, trwają długo. Holendrzy w listopadzie zeszłego roku dokonali zaskakującego wyboru, oddając większość głosów na populistycznego polityka Geerta Wildersa i jego PVV. Wilders wygrał wybory, ale jest zmuszony do stworzenia szerokiej koalicji. On sam uznał, że będzie musiał zrezygnować z funkcji premiera, co już ogłosił w mediach społecznościowych. Jego postać jest za bardzo kontrowersyjna. Przez ostatnie dekady pozwalał sobie często na daleko idące i wrogie wypowiedzi. Niektóre z nich były także skierowane do Polaków pracujących w Niderlandach.

Awaria strony ZUS i PUE: Co się stało? pilne
Awaria strony ZUS i PUE: Co się stało?

Strona internetowa ZUS nie działa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z portalem Business Insider przekazał, że chodzi o usterkę techniczną i że już pracują nad przywróceniem systemu.

REKLAMA

Msze za Ojczyznę, modlitwy, koncerty, śpiewanie hymnu - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Modlitwy w intencji Ojczyzny, wydarzenia w parafiach, niepodległościowe koncerty patriotyczne oraz jak co roku akcja „Niepodległa do Hymnu”, czyli wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego - to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku przypada 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody Święta Niepodległości Msze za Ojczyznę, modlitwy, koncerty, śpiewanie hymnu - obchody Narodowego Święta Niepodległości
Obchody Święta Niepodległości / wikimedia.commons CC-BY 2.0/Piotr Drabik from Poland - Święto Niepodległości

W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy świętej o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Homilię wygłosi biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Na uroczystej Mszy spodziewani są przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP, premierem i członkami rządu oraz parlamentarzystami. W czasie Eucharystii zapalona zostanie historyczna Świeca Niepodległości.

Wcześniej, w godzinach porannych prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

O godz. 8.50 w Belwederze odbędzie się natomiast uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska prawicowo-narodowe. Rozpocznie się o godz. 14.00 na Rondzie im. Romana Dmowskiego. Przejdzie tą samą trasą jak co roku: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu) ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca i zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego.

Modlitwy dziękczynne w rocznicę odzyskania niepodległości rozbrzmiewać będą 11 listopada tradycyjnie w wielu świątyniach. Msze św. w intencji Ojczyzny odprawią w kościołach katedralnych biskupi miejsca lub biskupi pomocniczy.

W katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z homilią w Święto Niepodległości o godz. 9.30 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi o godz. 10.00 uroczystą Mszę św. w katedrze na Wawelu. W Szczecinie o godz. 10.00 wspólnej modlitwie przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Metropolita białostocki abp Józef Guzdek odprawi Mszę św. w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości o godz. 11.00 w białostockiej katedrze. W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 11.00 liturgii przewodniczył będzie abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, a np. w poznańskiej farze o godz. 9.00 Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek.

Rocznicowe obchody w parafiach

W upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości włączą się jak co roku wspólnoty parafialne w całym kraju.

Już w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, w piątek 10 listopada, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie o godz. 18.30 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

Z kolei w sobotę 11 listopada o godz. 18.45 odbędzie się wieczornica patriotyczna w stołecznej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. W programie koncert „Drogi do Niepodległości” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Polonia im. I. J. Paderewskiego, odczytanie poezji, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, spotkanie w kawiarence.

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na warszawskich Jelonkach w niedzielę 12 listopada po Mszy św. o godz. 13.00, czyli około 13.50, odbędzie się koncert patriotyczny pt. „Cześć polskiej ziemi”. Wystąpi Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W gdańskiej bazylice św. Brygidy duszpasterstwo parafialne zaprasza na godz. 17.00 na uroczysty koncert pieśni patriotycznych pt. „Czuwaj Polsko” w wykonaniu artystów scen polskich. Wystąpią m.in. Joszko Broda z zespołem, w towarzyszeniu muzyków Polskiej Orkiestry Kameralnej z Sopotu pod batutą Radosława Labahua. W koncercie usłyszymy powszechne pieśni Legionów Polskich oraz autorskie kompozycje zaśpiewane przez solistów Joszko Band i artystycznych przyjaciół m.in. Annę Rusowicz oraz Krzysztofa Iwaneczki.

Ponadto w Gdańsku-Kokoszkach (kościół pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego) odbędzie się wieczór modlitwy za Ojczyznę "Wolna i niepodległa", którego organizatorami są Wojownicy Maryi i wspólnota ewangelizacyjna "Połączeni uwielbieniem". Początek o godz. 19.00 pieśnią Bogurodzica, a na zakończenie Eucharystia sprawowana o północy. Organizatorzy zachęcają, aby zabrać ze sobą narodowe flagi, biało-czerwone opaski i kotyliony.

Świętowanie z kulturą

Po południu 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się patriotyczny koncert symfoniczny „Wolność jest w nas”  z udziałem wybitnych muzyków polskich i ukraińskich. Początek o godz. 17.00.

Podczas koncertu usłyszymy Małą Armię Janosika, Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz barytona Viktora Yankovskiego. Muzyczne dzieło zakończy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem Politechniki Warszawskiej pod dyr. Dariusza Zimnickiego. Świątynię wypełnią dźwięki „Roty”, pieśni „My, Pierwsza Brygada” czy „Rozkwitały pąki białych róż”, a całość będzie miała charakter widowiska multimedialnego, którego reżyserii podjął się wybitny reżyser wielkich form telewizyjnych Bolesław Pawica. Artystom akompaniować będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.

– Zapraszając do udziału w tym szczególnym koncercie muzyków z Ukrainy, chcieliśmy podkreślić naszą łączność z cierpiącym narodem ukraińskim, który od wielu miesięcy heroicznie walczy o swoją niepodległość – mówią organizatorzy koncertu. – Wyrażenie tej solidarności w dniu, w którym jako Polacy świętujemy odzyskanie wolności po 123 latach niewoli i udręk narodu, powinno zyskać szczególny wydźwięk.

Po raz szósty można dołączyć do akcji "Niepodległa do Hymnu" organizowanej przez Biuro Niepodległa, państwową instytucję kultury koordynującą wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Akcja polega na wspólnym, niezależnie od miejsca pobytu, śpiewaniu hymnu Polski. "Wykonajmy hymn wszyscy razem, bez względu na to gdzie będziemy, 11 listopada w samo południe. Od 2018 roku na naszą mapę regularnie wpisuje się około 1000 podmiotów, które zorganizowały już wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. W 2023 roku i wy zostawcie swój ślad na mapie!" - zachęca Biuro Niepodległa.

Aby wziąć udział w akcji „Niepodległa do Hymnu” należy zaplanować wspólne śpiewanie, dodać wydarzenie na specjalną mapę za pomocą formularza online i 11 listopada 2023 o 12.00 zaśpiewać razem 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Może się to odbyć podczas oficjalnych uroczystości państwowych, jak i podczas wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą, które radośnie obchodzą Święto Niepodległości. Szczegółowe informacje na stronie https://niepodlegla.gov.pl/

Biuro Niepodległa jest też organizatorem Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, na który składają się co roku Koncerty, parady, warsztaty taneczne i liczne atrakcje dla dzieci.

Pierwsza edycja Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu odbyła się w 2018 r. Od tego czasu, co roku, najbardziej rozpoznawalną ulicę stolicy wypełnia radosne świętowanie kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku Festiwal zostanie zainaugurowany występem Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”, który wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym, weźmie udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”. Od godz. 13.00 rozpoczną swój program sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych, a od 14.00 scena na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie.

Do udziału w Festiwalu zaproszeni zostali znani polscy artyści reprezentujący różne pokolenia. Wystąpią m.in. duet Karaś/Rogucki, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek. Scena Muzyczna znajdzie się na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28. Start o godz. 14.00.

Z kolei na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powróci Scena Tańców Polskich. Pod adresem Krakowskie Przedmieście 15/17 cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Nie zabraknie nauki tradycyjnych tańców. Początek o godz. 13.00. 

Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (Krakowskie Przedmieście 5), na Scenie dla Dzieci, pojawią się Groźne Smoki oraz Dzielni Rycerze i Księżniczki. Na najmłodszych uczestników czekają teatrzyki, gry, zabawy i wyjątkowe warsztaty, a na scenie nie zabraknie również sztuczek magicznych. Witać dzieci przy wejściu do namiotu będą postacie z legendarnych polskich dobranocek m.in. Reksio, Bolek i Lolek. Jak co roku na małych konstruktorów i konstruktorki czeka także Strefa Klocków COBI.

Jak co roku, przy okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbędzie się Koncert dla Niepodległej. Widowisko pt. „Matejko – obrazy polskiej duszy” będzie można obejrzeć w TVP 1 11 listopada o godz. 17.30.

Koncert poświęcony jest Janowi Matejce, wybranemu przez Senat RP patronowi roku 2023. Osią dramaturgiczną widowiska będą obrazy mistrza, które ukazują pełną skrajnych emocji historię Polski. Spektakularna scenografia wyświetlana będzie na pięciu ekranach. Obrazy Jana Matejki zostaną dynamicznie przetworzone i ożywione, połączone i dopasowane do nastroju i emocji danego utworu.

Repertuar koncertu zbudowany jest głównie z polskich rockowych piosenek, w których przejawia się idea wolności. Ze sceny Teatru Polskiego wybrzmią m.in. takie utwory jak „Niepokonani” czy „Tak tak to ja”. Wystąpią znakomici artyści: Katarzyna Dąbrowska, Łukasz Drapała, Anna Józefina Lubieniecka, Janusz Radek, Natalia Sikora, Stanisław Soyka, Bastarda, Affabre Concinui. Oprawę muzyczną zapewni Kukla Band, a kierownictwo muzyczne objął Zygmunt Kukla.

11 listopada do muzeum

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, od 7 listopada do 13 grudnia w jednej z sal na I piętrze Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie będzie można oglądać wystawę pamiątek patriotyczno-wojskowych znajdujących się w zbiorach Muzeum.

Zaprezentowane obiekty wpisują się w okres od 1888 roku do czasów obecnych. Są wśród nich zarówno rodzinne pamiątki z czasów walk o wolność, przekazane Muzeum na przestrzeni lat przez osoby prywatne, jak i prezenty otrzymywane współcześnie przez biskupów krakowskich od wojskowych, szczególnie z jednostek znajdujących się na terenie Krakowa.

Z inicjatywą skierowaną do rodziców oraz najmłodszych w Narodowe Święto Niepodległości wychodzi Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym. W skład jego kolekcji wchodzi m.in. jedna z największych kolekcji pamiątek związanych z powstaniem styczniowym. Są także listy i dokumenty królów Polski, wyjątkowej wartości kolekcje białej broni europejskiej i wschodniej oraz kolekcja obrazów o tematyce sakralnej oraz rysunki i grafiki m.in. Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Brandta czy Juliusza Kossaka.

Kolekcja muzealna jest prezentowana na drugim i trzecim piętrze licheńskiej bazyliki. 11 listopada muzeum będzie otwarte dla zwiedzających w godz. od 9.00 do 14.00.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy zapalenie o godz. 19:18 Świecy Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej i w polskich domach oraz Msza Święta z uroczystym odmówieniem Aktu Dziękczynienia Polski za dar wolności.

lkOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe