Szukaj
Konto

Odprężenie USA–Chiny: Pierwsze od roku spotkanie Biden–Xi

12.11.2023 21:15
Ważne!
Źródło: grafika własna
Komentarzy: 0
Wznowienie relacji wojskowych z Chinami jest priorytetem prezydenta USA Joe Bidena, który uważa, że taka komunikacja jest potrzebna, by zapewnić, że rywalizacja nie przerodzi się w konflikt – oświadczył w niedzielę doradca gospodarza Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Sullivan wypowiedział się w ten sposób w wywiadzie udzielonym stacji CBS News, odpowiadając na pytanie o nadchodzące spotkanie Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco.

Spotkanie Biden-Xi

Biden jest "zdeterminowany, by przywrócono komunikację wojsko-wojsko" z Chinami, ponieważ "sądzi, że komunikacja pomiędzy wojskami jest potrzebna, by odpowiedzialnie zarządzać rywalizacją i zapewnić, że nie przerodzi się ona w konflikt" - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Spotkanie Bidena z Xi, które według zapowiedzi ma się odbyć w środę, będzie pierwszą rozmową obu przywódców twarzą w twarz od listopada ubiegłego roku. Od tamtej pory stosunki pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata stały się jeszcze bardziej napięte, m.in. w wyniku wprowadzonej przez USA kontroli eksportu do Chin zaawansowanych technologii produkcji półprzewodników.

Oba kraje spierają się o szeroki wachlarz spraw - od kwestii handlowych i technologicznych, przez prawa człowieka i sytuację mniejszości etnicznych w Chinach, autonomię Hongkongu i status Tajwanu, po roszczenia terytorialne ChRL na okolicznych morzach i jej bliskie relacje z atakującą Ukrainę Rosją.(PAP)

anb/ mal/

Komentarzy: 0
Data publikacji: 12.11.2023 21:15
Źródło: PAP