„Kolejarz to zawód z misją”. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczysta Gala z okazji Święta Kolejarza

13 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie z okazji nadchodzącego Dnia Kolejarza odbyła się uroczysta Gala zorganizowana przez spółkę PKP SA oraz Związek Pracodawców Kolejowych.
Święto Kolejarza 2023 „Kolejarz to zawód z misją”. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczysta Gala z okazji Święta Kolejarza
Święto Kolejarza 2023 / fot. M. Żegliński

Tegoroczna uroczystość Święta Kolejarza została objęta patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele kolejarskiej Solidarności z poszczególnych Spółek, a także członkowie Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

„Państwa codzienny trud przyczynia się do wzrostu gospodarki narodowej”

„Z okazji dorocznego Święta Kolejarza pragnę przekazać najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy uznania wszystkim, których droga zawodowa, a często również wielka życiowa pasja związane są z funkcjonowaniem i rozwojem kolejnictwa” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości.

Państwa codzienny trud przyczynia się do wzrostu gospodarki narodowej i awansu cywilizacyjnego Polski. Dziękuję Państwu za sumienność, zaangażowanie i stałe doskonalenie umiejętności, za troskę o wysoką jakość usług świadczonych pasażerom i przedsiębiorstwom. Proszę też przekazać serdeczne pozdrowienia i podziękowania Państwa najbliższym, bo przecież i oni współtworzą wielką kolejarską rodzinę

– przekazał Andrzej Duda.

Zapewnił także, iż sieć kolejowa stanowi kościec infrastruktury transportowej i logistycznej nowoczesnego państwa, szczególnie jeśli chodzi mobilność społeczeństwa oraz masowy przewóz ładunków o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju.

Naszedł (…) czas, by w pełni wykorzystać doskonałe położenie Polski na przecięciu głównych europejskich szlaków komunikacyjnych. Nigdy dość przypominania, że przemysł, handel i turystyka, lokalne rynki pracy, międzynarodowy przewóz towarów oraz wiele innych dziedzin – uznawanych za podstawy zamożności, stabilności i prestiżu – w dużej mierze zależą od sprawnie działającej kolei

– napisał prezydent do kolejarzy.

„Raz jeszcze życzę, aby Państwa praca – będąca niezastąpionym wkładem w to wielkie dzieło – przynosiła każdemu z Państwa jak najwięcej radości i dumy” – zakończył prezydent. List odczytał zebranym Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Odznaczenia

Minister Andrzej Dera wręczył nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe. Dwie osoby zostały uhonorowane za zasługi w działalności społecznej oraz za wkład w rozwój kolei Złotym Krzyżem Zasługi. Ponad sto innych odebrało z rąk Ministra Dery złote, srebrne i brązowe Medale Za Długoletnią Służbę, nadane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

„To sukces nas wszystkich, że o kolei mówi się dobrze”

Do zebranych przemawiał również Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskie Koleje Państwowe SA oraz Związku Pracodawców Kolejowych.

Stało się już tradycją, że w listopadzie spotykamy się ze wszystkimi tymi, którzy w danym roku zostali uhonorowani odznaczeniami resortowymi i państwowymi

– powiedział Krzysztof Mamiński. Wspomniał, że w pierwszej części spotkania 460 osób zostało wyróżnionych przez ministra infrastruktury odznakami „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej” i „Zasłużony dla Kolejnictwa”.

– Te spotkania (…) mają swój charakter. Rozmawiamy w ten dzień o minionym roku, ale i o wyzwaniach na przyszły – zaznaczył prezes Mamiński. Wspomniał, że miniony rok był rokiem sukcesu kolei polskiej, także w Europie i na świecie.

To wy odznaczeni i reprezentanci całego środowiska kolejowego świadczycie o tym, że służba kolei Rzeczpospolitej jest naszym najświętszym obowiązkiem, przywilejem i zaszczytem. Jest mi ogromnie miło, jestem wzruszony tym, że kolejna grupa kilkuset osób z okazji Święta Kolejarza odbiera tak ważne odznaczenia. Wam wszystkim dziękuję za ten rok pracy. Dziękuję za wysiłek, za trud, za determinację i za wspólne usuwanie przeszkód, jeżeli takie wystąpiły

– powiedział prezes PKP SA. – Z drugiej strony proszę o podobną determinację, podobne zaangażowanie na rok przyszły i lata następne – dodał.

– To wielki sukces nas wszystkich, że o kolei mówi się tylko dobrze. Za to wam bardzo dziękuję – podkreślił Krzysztof Mamiński.

„Polska kolej stała się bardziej nowoczesna i dostępna”

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, odczytał zaś list, jaki do uczestników uroczystości wystosował premier Mateusz Morawiecki.

Obchody Święta Kolejarza mają charakter szczególny. To wyjątkowa okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim z polskim kolejnictwem związanym. Uczestnikom dzisiejszej gali pragnę więc przekazać wyrazy szczerego uznania i serdeczne gratulacje

– napisał premier.

Zaznaczył, że transport kolejowy ma strategiczne znaczenie dla każdego państwa – jego gospodarki, komunikacji i bezpieczeństwa.

Polska kolej już od czasów swego powstania była instytucją wyjątkową. Praca na kolei stała się formą służby państwowej, a prestiż zawodu kolejarza wiązał się ze szczególnym etosem opartym na odpowiedzialności, sumienności i poczuciu misji wobec Ojczyzny. Dziś musimy przypomnieć, że polscy kolejarze odegrali istotną rolę w kluczowych wydarzeniach naszej historii. Prowadzili działalność patriotyczną w okresie zaborów. Przyczynili się do odbudowy polskiej państwowości w 1918 roku. Zapisali piękną kartę w czasie II wojny światowej, a w mrocznym okresie komunizmu upomnieli się o prawo Polaków do wolności i godnej pracy

– napisał premier.

„Dziś kolejarz to także zawód z misją, związany z olbrzymią odpowiedzialnością za ludzkie zdrowie i życie” – dodał.

Napisał również o zmianach, jakie kolej przechodziła w ostatnich latach.

Polska kolej stała się bardziej nowoczesna i dostępna. Dociera również do niewielkich ośrodków, zapewniając ich mieszkańcom sprawne i bezpieczne podróżowanie. Te ważne zmiany to także efekt państwa profesjonalizmu, wysiłku i zaangażowania

– przekazał premier Morawiecki, dziękując kolejarzom za ich pracę.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody Pracodawca Przyjazny Kobietom. Galę uświetnił występ Grupy MoCarta.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska z ostatniej chwili
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska

Donald Tusk został ogłoszony przez europejską wersję POLITICO, której współwłaścicielem jest Axel Springer, "najpotężniejszą osobą w Europie".

Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar

W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar oraz z górniczą społecznością - napisał prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie, w którym zginęły cztery osoby, a dwie zostały ranne.

Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian z ostatniej chwili
Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian

"Jeśli Komisja Europejska otrzyma nowe kompetencje, to następnie będzie mogła powoływać się na wyniki takich, czy innych „sondaży”, by uzasadnić wprowadzenie nowych podatków" - alarmuje w mediach społecznościowych europoseł PiS Beata Szydło, komentując opublikowany we wtorek sondaż Europejskiego Banku Inwestycyjnego ws. podatku dochodowego.

Gwiazdor Królowych życia nie żyje z ostatniej chwili
Gwiazdor "Królowych życia" nie żyje

Nie żyje gwiazdor "Królowych życia" TTV Gabriel Seweryn.

Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm z ostatniej chwili
Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm

Niemiecki serwis "Deutsche Welle" informuje o potężnych kłopotach gospodarczych Niemiec związanych ze słabą koniunkturą. Problemy mają odczuwać przede wszystkim niemieckie firmy, także te duże; eksperci mówią o fali bankructw.

Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu z ostatniej chwili
Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu

Po wtorkowym wypadku w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie dotąd potwierdzono zgon jednej osoby; z trzema górnikami, którzy pozostają w miejscu zdarzenia nie ma kontaktu - przekazała wieczorem spółka Tauron Wydobycie, do której należy kopalnia.

„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana” z ostatniej chwili
„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana”

Wygląda na to, że Donald Tusk nic, a nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana - ocenił rzecznik PiS Rafał Bochenek odnosząc się do wypowiedzi lidera PO o tym, że PiS nawet w takiej sprawie jak protest kierowców naraża na szwank fundamentalne interesy Polski z Ukrainą, Rosją i Europą.

Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA] z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA]

Cztery osoby zginęły wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu w kopalni Sobieski w Jaworznie (Śląskie) - poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędy Górniczego w Katowicach. Wypadek nastąpił podczas płukania rurociągu podsadzkowego.

Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę z ostatniej chwili
"Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ" nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę

"Stanowczo sprzeciwiamy się organizacji spotkania z mgr. Łukaszem Sakowskim na 7. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach" – pisze w mediach społecznościowych "Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ".

Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO z ostatniej chwili
Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO

Na spotkaniu szefów MSZ sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w Brukseli.

REKLAMA

„Kolejarz to zawód z misją”. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczysta Gala z okazji Święta Kolejarza

13 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie z okazji nadchodzącego Dnia Kolejarza odbyła się uroczysta Gala zorganizowana przez spółkę PKP SA oraz Związek Pracodawców Kolejowych.
Święto Kolejarza 2023 „Kolejarz to zawód z misją”. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczysta Gala z okazji Święta Kolejarza
Święto Kolejarza 2023 / fot. M. Żegliński

Tegoroczna uroczystość Święta Kolejarza została objęta patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele kolejarskiej Solidarności z poszczególnych Spółek, a także członkowie Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

„Państwa codzienny trud przyczynia się do wzrostu gospodarki narodowej”

„Z okazji dorocznego Święta Kolejarza pragnę przekazać najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy uznania wszystkim, których droga zawodowa, a często również wielka życiowa pasja związane są z funkcjonowaniem i rozwojem kolejnictwa” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości.

Państwa codzienny trud przyczynia się do wzrostu gospodarki narodowej i awansu cywilizacyjnego Polski. Dziękuję Państwu za sumienność, zaangażowanie i stałe doskonalenie umiejętności, za troskę o wysoką jakość usług świadczonych pasażerom i przedsiębiorstwom. Proszę też przekazać serdeczne pozdrowienia i podziękowania Państwa najbliższym, bo przecież i oni współtworzą wielką kolejarską rodzinę

– przekazał Andrzej Duda.

Zapewnił także, iż sieć kolejowa stanowi kościec infrastruktury transportowej i logistycznej nowoczesnego państwa, szczególnie jeśli chodzi mobilność społeczeństwa oraz masowy przewóz ładunków o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju.

Naszedł (…) czas, by w pełni wykorzystać doskonałe położenie Polski na przecięciu głównych europejskich szlaków komunikacyjnych. Nigdy dość przypominania, że przemysł, handel i turystyka, lokalne rynki pracy, międzynarodowy przewóz towarów oraz wiele innych dziedzin – uznawanych za podstawy zamożności, stabilności i prestiżu – w dużej mierze zależą od sprawnie działającej kolei

– napisał prezydent do kolejarzy.

„Raz jeszcze życzę, aby Państwa praca – będąca niezastąpionym wkładem w to wielkie dzieło – przynosiła każdemu z Państwa jak najwięcej radości i dumy” – zakończył prezydent. List odczytał zebranym Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Odznaczenia

Minister Andrzej Dera wręczył nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe. Dwie osoby zostały uhonorowane za zasługi w działalności społecznej oraz za wkład w rozwój kolei Złotym Krzyżem Zasługi. Ponad sto innych odebrało z rąk Ministra Dery złote, srebrne i brązowe Medale Za Długoletnią Służbę, nadane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

„To sukces nas wszystkich, że o kolei mówi się dobrze”

Do zebranych przemawiał również Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskie Koleje Państwowe SA oraz Związku Pracodawców Kolejowych.

Stało się już tradycją, że w listopadzie spotykamy się ze wszystkimi tymi, którzy w danym roku zostali uhonorowani odznaczeniami resortowymi i państwowymi

– powiedział Krzysztof Mamiński. Wspomniał, że w pierwszej części spotkania 460 osób zostało wyróżnionych przez ministra infrastruktury odznakami „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej” i „Zasłużony dla Kolejnictwa”.

– Te spotkania (…) mają swój charakter. Rozmawiamy w ten dzień o minionym roku, ale i o wyzwaniach na przyszły – zaznaczył prezes Mamiński. Wspomniał, że miniony rok był rokiem sukcesu kolei polskiej, także w Europie i na świecie.

To wy odznaczeni i reprezentanci całego środowiska kolejowego świadczycie o tym, że służba kolei Rzeczpospolitej jest naszym najświętszym obowiązkiem, przywilejem i zaszczytem. Jest mi ogromnie miło, jestem wzruszony tym, że kolejna grupa kilkuset osób z okazji Święta Kolejarza odbiera tak ważne odznaczenia. Wam wszystkim dziękuję za ten rok pracy. Dziękuję za wysiłek, za trud, za determinację i za wspólne usuwanie przeszkód, jeżeli takie wystąpiły

– powiedział prezes PKP SA. – Z drugiej strony proszę o podobną determinację, podobne zaangażowanie na rok przyszły i lata następne – dodał.

– To wielki sukces nas wszystkich, że o kolei mówi się tylko dobrze. Za to wam bardzo dziękuję – podkreślił Krzysztof Mamiński.

„Polska kolej stała się bardziej nowoczesna i dostępna”

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, odczytał zaś list, jaki do uczestników uroczystości wystosował premier Mateusz Morawiecki.

Obchody Święta Kolejarza mają charakter szczególny. To wyjątkowa okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim z polskim kolejnictwem związanym. Uczestnikom dzisiejszej gali pragnę więc przekazać wyrazy szczerego uznania i serdeczne gratulacje

– napisał premier.

Zaznaczył, że transport kolejowy ma strategiczne znaczenie dla każdego państwa – jego gospodarki, komunikacji i bezpieczeństwa.

Polska kolej już od czasów swego powstania była instytucją wyjątkową. Praca na kolei stała się formą służby państwowej, a prestiż zawodu kolejarza wiązał się ze szczególnym etosem opartym na odpowiedzialności, sumienności i poczuciu misji wobec Ojczyzny. Dziś musimy przypomnieć, że polscy kolejarze odegrali istotną rolę w kluczowych wydarzeniach naszej historii. Prowadzili działalność patriotyczną w okresie zaborów. Przyczynili się do odbudowy polskiej państwowości w 1918 roku. Zapisali piękną kartę w czasie II wojny światowej, a w mrocznym okresie komunizmu upomnieli się o prawo Polaków do wolności i godnej pracy

– napisał premier.

„Dziś kolejarz to także zawód z misją, związany z olbrzymią odpowiedzialnością za ludzkie zdrowie i życie” – dodał.

Napisał również o zmianach, jakie kolej przechodziła w ostatnich latach.

Polska kolej stała się bardziej nowoczesna i dostępna. Dociera również do niewielkich ośrodków, zapewniając ich mieszkańcom sprawne i bezpieczne podróżowanie. Te ważne zmiany to także efekt państwa profesjonalizmu, wysiłku i zaangażowania

– przekazał premier Morawiecki, dziękując kolejarzom za ich pracę.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody Pracodawca Przyjazny Kobietom. Galę uświetnił występ Grupy MoCarta.

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe