REKLAMA

Prof. Anna Bayer dla Tysol.pl Nużeńce nie są tak groźne dla ludzi

Parę dni temu opublikowaliśmy artykuł o ataku nużeńców. Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach twierdzą, że 40-60 proc. ludzi po czterdziestce jest zaatakowanych przez nużeńce. Choroba wywołana przez nużeńce – demodekoza jest zaś niebezpieczna dla ludzi. Artykuł wywołał spore zainteresowanie. Postanowiliśmy zapytać naukowców z innych ośrodków o kwestie nużeni. Prof. Anna Bayer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że nużeńce to trochę wyolbrzymiony problem, bo faktycznie ciężka nużyca ( demodekoza) u ludzi występuje rzadko.
Horst64 Prof. Anna Bayer dla Tysol.pl Nużeńce nie są tak groźne dla ludzi
Horst64 / fot. pixabay

Są różne gatunki tych roztoczy, u ludzi najczęściej występuje mały nużeniec w mieszku włosowym brwi i rzęs. Jest praktycznie nieszkodliwy, choć może powodować stan zapalny: zaczerwienienie lub obrzęk wokół oczu a nawet zropienie tych mieszków – powiedziała TS prof.  Anna Bayer


Naukowiec dodała, że nużeńce na pewno przenoska się bezpośrednio miedzy ludzmi i na pewno odsetek osób zarażonych rośnie wraz z wiekiem. 

Inwazji nużeńca sprzyja stosowanie tuszu do rzęs – być może nie tyle sprzyja zarażeniu, co kombinacja tuszu i nużeńca częściej daje objawy zapalenia brzegów powiek i demodekoza jest wtedy częściej wykrywana – powiedziała.

W  opublikowanym artykule generalnie jest dużo prawdy ale trochę wyolbrzymiony jest to problem, bo faktycznie ciężka nużyca u ludzi jest b. rzadka – dodała. 

Andrzej Berezowski

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura