Polacy w Strefie Gazy. MSZ podało nowe informacje

– Rozmawialiśmy o działaniach polskich służb dyplomatycznych podjętych od czasu ataku w Izraelu, możliwościach wparcia przysługujących Polakom w trudnej sytuacji i o kwestii ewakuacji kolejnych osób ze Strefy Gazy – przekazał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński po spotkaniu z rodzinami obywateli polskich ze Strefy Gazy.
ważne  Polacy w Strefie Gazy. MSZ podało nowe informacje
ważne / tysol.pl

Spotkanie odbyło się w czwartek rano w MSZ; oprócz członków rodzin osób ewakuowanych lub przebywających jeszcze w Strefie Gazy i Jabłońskiego uczestniczył w nim przedstawiciel ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Jabłoński przekazał PAP, że na spotkaniu poinformował szczegółowo o sytuacji, jaka miała miejsce po ataku Hamasu w Izraelu, oraz działaniach podjętych przez polskie służby dyplomatyczne od tego czasu. Podkreślił, że nie wszyscy uczestnicy spotkania mieli wcześniej świadomość, jak ta sytuacja wyglądała.

Polacy w Strefie Gazy

Drugim tematem rozmowy - przekazał - były możliwości wparcia, które przysługują każdemu polskiemu obywatelowi znajdującemu się w trudnej sytuacji. "Bo ci państwo jako obywatele polscy na takich samych zasadach jak wszyscy inni obywatele, którzy się w takiej sytuacji znaleźli, mogą się ubiegać o wsparcie państwa. Tutaj nie ma żadnego szczególnego traktowania, jest to wsparcie, które każdy polski obywatel w trudnej sytuacji może uzyskać i te wnioski są rozpatrywane indywidualnie" - powiedział.

Jabłoński podkreślił, że przedstawiciel ministerstwa rodziny i polityki społecznej udzielił w tym zakresie szczegółowych informacji uczestnikom spotkania.

"My słyszymy, że różne osoby zgłaszają różnego rodzaju oczekiwania, dość kategoryczne. Natomiast wsparcie jest udzielane na tych samych zasadach co innym polskim obywatelom, którzy są do tego uprawnieni. Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji życiowej - a jest oczywiste, że są w niej ludzie, którzy musieli zostawić swój dorobek życia i stracili możliwość korzystania ze swoich mieszkań w Strefie Gazy - mają prawo ubiegać się o to wsparcie" - podkreślił wiceszef MSZ.

Dodał, że na spotkaniu rozmawiano także o sprawie ewakuacji osób, które jeszcze pozostały w Strefie Gazy i o tym, jakie są perspektywy, by do tej ewakuacji doszło. "Sprawa jest bardzo trudna, to nie jest niestety zależne tylko i wyłącznie od MSZ, czy rządu polskiego, ale zależy przede wszystkim od decyzji miejscowych partnerów. W związku z tym czekamy na właściwe zgody od innych państw, pracujemy nad tym cały czas, jesteśmy w stałym kontakcie z Izraelem i Egiptem" - powiedział Jabłoński.

"Rozumiemy silne emocje i nawet daleko idące wypowiedzi, jakie padają w obecnej sytuacji. Ale my staramy się przede wszystkim rzeczowo wyjaśniać, jaka jest sytuacja, jakie działania mogą być podjęte i co robimy. Mam wrażenie, że wykorzystujemy wszystkie możliwości, jakie są w naszych kompetencjach i podejmujemy wszelkie działania, jakie są możliwe" - dodał Jabłoński.

Podkreślił, że obecnie nie może podać liczby osób, które jeszcze czekają na ewakuację do Polski, bo dane "cały czas się tutaj zmieniają". Zaznaczył, że "część osób, które ubiegają się o ewakuację poprzez Polskę ma też możliwości w innych państwach i stara się je wykorzystać". "Bo są też osoby z obywatelstwami innych krajów czy prawem pobytu w innych państwach" - uściślił.

W środę Maciej Konieczny (Lewica) apelował do MSZ o wsłuchanie w głosy osób, których rodziny zostały już szczęśliwie ewakuowane oraz tych, których rodziny nadal pozostają w Strefie Gazy. "Ten apel jest dwojaki - po pierwsze i najważniejsze, żeby wszyscy obywatele polscy, którzy jeszcze znajdują się w Gazie oraz ich bliscy zostali ewakuowani (...). I po drugie, aby te osoby, które są już ewakuowane i które często uciekają, chroniąc swoje życie z jedną walizką - żeby spotkały się tutaj w Polsce z należytym wsparciem i gościnnością" - mówił Konieczny.

Członkowie rodzin obywateli polskich ze Strefy Gazy, którzy wystąpili na konferencji razem z Koniecznym, dziękowali w środę MSZ za już przeprowadzone ewakuacje i prosili o dalszą pomoc i wsparcie już tu, w Polsce. Mówili, że polski rząd "w ogóle nie zainteresował się tym, co się stanie z Polakami ewakuowanymi ze Strefy Gazy po przylocie do Warszawy, czy mają gdzie spać, czy mają tu rodziny, które mogą je wesprzeć". "Dlaczego MSZ nie ma żadnego planu wsparcia dla tych osób, dlaczego nie zostały uruchomione zasiłki dla ofiar katastrof i konfliktów zbrojnych" - pytali.

Dwa wojskowe samoloty Hercules C-130 wylądowały w poniedziałek przed godz. 15. na wojskowym lotnisku Okęcie. Na pokładzie jednego z nich do kraju powróciło 18 obywateli Polski ewakuowanych ze Strefy Gazy. W sobotę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera informował, że na terytorium Strefy Gazy znajdowali się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej - powyżej 25 osób. Paweł Jabłoński zapewniał, że ewakuacja 18 polskich obywateli nie oznacza końca działań MSZ. Robimy wszystko, żeby ewakuować wszystkich naszych obywateli - oświadczył. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

Ośmiu cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; zatrzymano czterech Afgańczyków, cztery kolejne osoby na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.

Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas. Bandyta był profesorem, który szukał pracy z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas. "Bandyta był profesorem, który szukał pracy"

Funkcjonariusz organów ścigania twierdzi, że bandyta, który w środę zabił trzy osoby i ciężko ranił czwartą w ataku na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas, był profesorem, który bezskutecznie szukał pracy w tej uczelni, poinformowała AP.

Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas - jest wiele ofiar z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas - jest wiele ofiar

Na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas doszło do strzelaniny, jest "wiele ofiar" - podała w środę miejscowa policja. Służby poinformowały, że podejrzany o użycie broni palnej nie żyje, a jego ciało zostało już odnalezione.

John Kirby: Jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO z ostatniej chwili
John Kirby: Jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO

– Doskonale rozumiemy, dlaczego Polacy mogą być zaniepokojeni brakiem porozumienia w Kongresie w sprawie dalszego wspierania Ukrainy; bo kiedy Putin skończy z Ukrainą, będzie na wschodniej flance NATO – oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że wstrzymanie pomocy byłoby wielkim prezentem dla Rosji i znacząco wpłynęło na zdolności Ukrainy do dalszej walki.

Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta z ostatniej chwili
Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia br. powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego – poinformowano w środę na stronie internetowej Prezydenta RP.

Szydło: Dlaczego dziennikarz Onetu wyciął tylko fragment mojego wpisu? z ostatniej chwili
Szydło: Dlaczego dziennikarz Onetu wyciął tylko fragment mojego wpisu?

„Dlaczego Kamil Dziubka wyciął tylko fragment mojego wpisu i komentuje ten fragment, jakby to była całość? Kolejna «wielka chwila dziennikarstwa» Onetu” – komentuje zachowanie dziennikarza Onetu była premier Beata Szydło.

Dr Rafał Brzeski: Ekipa Tuska złamała Traktat Północnoatlantycki Wiadomości
Dr Rafał Brzeski: Ekipa Tuska złamała Traktat Północnoatlantycki

Publikacja pierwszego raportu Państwowej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022 wywołała pełną emocji burzę medialną, gdyż na liście osób, które zdaniem komisji nie powinny w przyszłości piastować stanowisk publicznych związanych z bezpieczeństwem RP, znaleźli się politycy z górnej półki. Głośna wymiana połajanek tłumi nieco meritum, czyli zawarcie formalnej umowy o współpracy między polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federacyjną Służbą Bezpieczeństwa.

Media: Były szef MSZ Chin nie żyje. Miał być torturowany z ostatniej chwili
Media: Były szef MSZ Chin nie żyje. Miał być torturowany

Chi Qin Gang, były minister spraw zagranicznych Chin, zmarł w szpitalu wojskowym w Pekinie. Dyplomata miał być na liście polityków, którym chińskie władze chciały odebrać życie – twierdzi anonimowe źródło Politico.

Z agendy Rady Europejskiej spadła kwestia zmiany traktatów: „Klęska brukselskich radykałów” z ostatniej chwili
Z agendy Rady Europejskiej spadła kwestia zmiany traktatów: „Klęska brukselskich radykałów”

Na zbliżającym się szczycie UE, który odbędzie się 14 i 15 grudnia, szefowie państw członkowskich Wspólnoty nie zajmą się tematem zmiany traktatów – informuje serwis OKO.press.

Nieoficjalnie: W rządzie Donalda Tuska ma powstać ministerstwo… równości z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: W rządzie Donalda Tuska ma powstać ministerstwo… równości

„Chodzą słuchy, że poseł Lewicy Katarzyna Kotula stanie na czele nowego ministerstwa równości” – donosi dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

REKLAMA

Polacy w Strefie Gazy. MSZ podało nowe informacje

– Rozmawialiśmy o działaniach polskich służb dyplomatycznych podjętych od czasu ataku w Izraelu, możliwościach wparcia przysługujących Polakom w trudnej sytuacji i o kwestii ewakuacji kolejnych osób ze Strefy Gazy – przekazał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński po spotkaniu z rodzinami obywateli polskich ze Strefy Gazy.
ważne  Polacy w Strefie Gazy. MSZ podało nowe informacje
ważne / tysol.pl

Spotkanie odbyło się w czwartek rano w MSZ; oprócz członków rodzin osób ewakuowanych lub przebywających jeszcze w Strefie Gazy i Jabłońskiego uczestniczył w nim przedstawiciel ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Jabłoński przekazał PAP, że na spotkaniu poinformował szczegółowo o sytuacji, jaka miała miejsce po ataku Hamasu w Izraelu, oraz działaniach podjętych przez polskie służby dyplomatyczne od tego czasu. Podkreślił, że nie wszyscy uczestnicy spotkania mieli wcześniej świadomość, jak ta sytuacja wyglądała.

Polacy w Strefie Gazy

Drugim tematem rozmowy - przekazał - były możliwości wparcia, które przysługują każdemu polskiemu obywatelowi znajdującemu się w trudnej sytuacji. "Bo ci państwo jako obywatele polscy na takich samych zasadach jak wszyscy inni obywatele, którzy się w takiej sytuacji znaleźli, mogą się ubiegać o wsparcie państwa. Tutaj nie ma żadnego szczególnego traktowania, jest to wsparcie, które każdy polski obywatel w trudnej sytuacji może uzyskać i te wnioski są rozpatrywane indywidualnie" - powiedział.

Jabłoński podkreślił, że przedstawiciel ministerstwa rodziny i polityki społecznej udzielił w tym zakresie szczegółowych informacji uczestnikom spotkania.

"My słyszymy, że różne osoby zgłaszają różnego rodzaju oczekiwania, dość kategoryczne. Natomiast wsparcie jest udzielane na tych samych zasadach co innym polskim obywatelom, którzy są do tego uprawnieni. Jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji życiowej - a jest oczywiste, że są w niej ludzie, którzy musieli zostawić swój dorobek życia i stracili możliwość korzystania ze swoich mieszkań w Strefie Gazy - mają prawo ubiegać się o to wsparcie" - podkreślił wiceszef MSZ.

Dodał, że na spotkaniu rozmawiano także o sprawie ewakuacji osób, które jeszcze pozostały w Strefie Gazy i o tym, jakie są perspektywy, by do tej ewakuacji doszło. "Sprawa jest bardzo trudna, to nie jest niestety zależne tylko i wyłącznie od MSZ, czy rządu polskiego, ale zależy przede wszystkim od decyzji miejscowych partnerów. W związku z tym czekamy na właściwe zgody od innych państw, pracujemy nad tym cały czas, jesteśmy w stałym kontakcie z Izraelem i Egiptem" - powiedział Jabłoński.

"Rozumiemy silne emocje i nawet daleko idące wypowiedzi, jakie padają w obecnej sytuacji. Ale my staramy się przede wszystkim rzeczowo wyjaśniać, jaka jest sytuacja, jakie działania mogą być podjęte i co robimy. Mam wrażenie, że wykorzystujemy wszystkie możliwości, jakie są w naszych kompetencjach i podejmujemy wszelkie działania, jakie są możliwe" - dodał Jabłoński.

Podkreślił, że obecnie nie może podać liczby osób, które jeszcze czekają na ewakuację do Polski, bo dane "cały czas się tutaj zmieniają". Zaznaczył, że "część osób, które ubiegają się o ewakuację poprzez Polskę ma też możliwości w innych państwach i stara się je wykorzystać". "Bo są też osoby z obywatelstwami innych krajów czy prawem pobytu w innych państwach" - uściślił.

W środę Maciej Konieczny (Lewica) apelował do MSZ o wsłuchanie w głosy osób, których rodziny zostały już szczęśliwie ewakuowane oraz tych, których rodziny nadal pozostają w Strefie Gazy. "Ten apel jest dwojaki - po pierwsze i najważniejsze, żeby wszyscy obywatele polscy, którzy jeszcze znajdują się w Gazie oraz ich bliscy zostali ewakuowani (...). I po drugie, aby te osoby, które są już ewakuowane i które często uciekają, chroniąc swoje życie z jedną walizką - żeby spotkały się tutaj w Polsce z należytym wsparciem i gościnnością" - mówił Konieczny.

Członkowie rodzin obywateli polskich ze Strefy Gazy, którzy wystąpili na konferencji razem z Koniecznym, dziękowali w środę MSZ za już przeprowadzone ewakuacje i prosili o dalszą pomoc i wsparcie już tu, w Polsce. Mówili, że polski rząd "w ogóle nie zainteresował się tym, co się stanie z Polakami ewakuowanymi ze Strefy Gazy po przylocie do Warszawy, czy mają gdzie spać, czy mają tu rodziny, które mogą je wesprzeć". "Dlaczego MSZ nie ma żadnego planu wsparcia dla tych osób, dlaczego nie zostały uruchomione zasiłki dla ofiar katastrof i konfliktów zbrojnych" - pytali.

Dwa wojskowe samoloty Hercules C-130 wylądowały w poniedziałek przed godz. 15. na wojskowym lotnisku Okęcie. Na pokładzie jednego z nich do kraju powróciło 18 obywateli Polski ewakuowanych ze Strefy Gazy. W sobotę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera informował, że na terytorium Strefy Gazy znajdowali się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej - powyżej 25 osób. Paweł Jabłoński zapewniał, że ewakuacja 18 polskich obywateli nie oznacza końca działań MSZ. Robimy wszystko, żeby ewakuować wszystkich naszych obywateli - oświadczył. (PAP)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe