Prof. Wojciech Roszkowski z tytułem Patrioty Roku przyznanym przez wydawnictwo Biały Kruk

Podczas IX Dnia Patrioty, organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski, nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano prof. Wojciecha Roszkowskiego. Kapituła nagrody w składzie: prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęła taką decyzję, dziękując za ogromną pracę prof. Roszkowskiego na rzecz lepszego zrozumienia historii Polski, czym przyczynia się on do kształtowania narodowej świadomości historycznej.
prof. Wojciech Roszkowski Prof. Wojciech Roszkowski z tytułem Patrioty Roku przyznanym przez wydawnictwo Biały Kruk
prof. Wojciech Roszkowski / fot. Wydawnictwo Biały Kruk

Prof. Wojciech Roszkowski – laureat nagrody Patriota Roku

Kim jest Laureat? Prof. Wojciech Roszkowski to polski historyk, ekonomista i autor wielu książek. Jego główne dziedziny zainteresowań to historia Polski, zwłaszcza XX wiek, oraz zagadnienia społeczno-polityczne. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii Polski. Jako wykładowca akademicki wniósł znaczący wkład w edukację, kształcąc kolejne pokolenia studentów. Prof. Roszkowski jest również aktywnym publicystą, angażującym się w debatę publiczną na temat kwestii politycznych, społecznych i kulturowych. Jego zasługi obejmują promowanie wiedzy historycznej, uczestnictwo w życiu naukowym oraz działalność edukacyjną i publicystyczną. Ponadto jest cenionym autorem podręczników do historii, półtora roku temu ukazała się jego głośna książka „Historia i Teraźniejszość.”

Laudację na cześć prof. Wojciecha Roszkowskiego wygłosił znany teolog, ks. prof. Janusz Królikowski, który wspomniał, jak Laureat już w czasach komunistycznych w swoich książkach i podręcznikach pisał prawdę o historii Polski, za co spotykały go różne reperkusje. – Pod koniec lat 80. zaniosłem podręczniki prof. Roszkowskiego do punktu ksero, albowiem chciałem je wykorzystać podczas zajęć z młodzieżą. Tam pan od ksera usługę co prawda wykonał, ale prosił, aby więcej do niego nie przychodzić, bo nie chce iść do więzienia. Proszę Państwa, to było ponad 30 lat temu, ale jak niewiele się zmieniło. Dziś wydawca książek i podręczników prof. Roszkowskiego odbiera liczne pozwy sądowe, podobnie zresztą jak sam profesor Roszkowski. Jeszcze chwila, a także czytelników tych książek będą wsadzać do więzień. Byłoby przywilejem usiąść na ławie oskarżonych w takim towarzystwie – powiedział gorzko ks. prof. Królikowski.

– Prof. Roszkowski w swoich książkach, a zwłaszcza w podręczniku, znakomicie pokazuje, że dzisiaj toczy się walka między wolnością a zniewoleniem i że wbrew wszystkiemu człowiek tę batalię o wolność może wygrać. I to jest piękne w jego książkach, tym bardziej, że unaocznia, iż liberalna propozycja wolności jest nową formą totalitaryzmu. To musi niektórych boleć – dodał w laudacji na cześć prof. Roszkowskiego ks. prof. Janusz Królikowski.

 

Uroczysta gala Dnia Patrioty w Krakowie

Nagrodę Laureatowi wręczyli przewodniczący Kapituły, prof. Andrzej Nowak oraz wiceprezes wydawnictwa Biały Kruk, Jolanta Sosnowska, czemu znów towarzyszyły długie brawa na stojąco całej publiczności. – Przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować Kapitule i Państwu za tę nagrodę. Bardzo to doceniam, tym bardziej, że pisarze czy historycy bardzo rzadko otrzymują takie brawa od tak licznie zgromadzonej publiczności. Jestem wzruszony – powiedział prof. Wojciech Roszkowski. – Chciałbym się chwilę nad tym zastanowić, czym jest patriotyzm dzisiaj. Owszem, to utożsamianie się z polskością, niektórzy mówią nawet, że patriotyzm to płacenie podatków czy sprzątanie ulic, ale jest w tym jeszcze coś więcej. Korzystając z tej okazji pragnę zachęcić nas wszystkich do budowy kapitału narodowego, bo zdrowy rozwój kraju możliwy jest tylko wtedy, gdy jest on bezpieczny i suwerenny. Widać było przecież w naszej historii, jak kaleko nasz kraj się rozwijał podczas zaborów. Jeżeli nami będą rządzić obcy to będą działać w swoim interesie. Natomiast przekonanie o suwerenności i samorządności jest moim zdaniem dzisiaj bardzo ważnym przejawem patriotyzmu – spuentował prof. Wojciech Roszkowski.

Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury, a w tym roku doczekało się już swojej dziewiątej edycji. Jest to spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody „Patriota Roku”. W tej edycji udział wzięli m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, red. Czesław Ryszka, prof. Przemysław Czarnek i ks. prof. Janusz Królikowski. Spotkanie prowadziła red. Anna Popek.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Julia Nawalna opublikowała nagranie [WIDEO] z ostatniej chwili
Julia Nawalna opublikowała nagranie [WIDEO]

Wdowa po rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym zabrała głos. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie.

Transfer niemal pewny? Sensacyjne doniesienia w sprawie Roberta Lewandowskiego z ostatniej chwili
Transfer niemal pewny? Sensacyjne doniesienia w sprawie Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski przed sezonem 2022/2023 przeszedł z Bayernu Monachium do Barcelony. W ostatnim czasie w mediach coraz więcej mówiło się o potencjalnym transferze Polaka.

Paweł Jędrzejewski: Czy to zapewni Trumpowi prezydenturę? z ostatniej chwili
Paweł Jędrzejewski: Czy to zapewni Trumpowi prezydenturę?

Trump ma temat na wybory. Obiecuje zamknięcie granicy i deportacje. Czy ten temat w kampanii wyborczej zapewni Trumpowi prezydenturę?

„To katastrofa dla reputacji Niemiec” z ostatniej chwili
„To katastrofa dla reputacji Niemiec”

Po opublikowaniu przez Rosję nagrania rozmowy oficerów niemieckich sił powietrznych dotyczącej pocisków manewrujących Taurus media w RFN zauważają, że to „katastrofa dla reputacji Niemiec jako wiarygodnego sojusznika”. Putinowi nie wolno dostarczać takiej amunicji – podkreślają komentatorzy.

Francja pierwszym krajem świata z aborcją wpisaną do konstytucji z ostatniej chwili
Francja pierwszym krajem świata z aborcją wpisaną do konstytucji

Kongres Parlamentu Francuskiego, czyli wspólne posiedzenie obu izb parlamentu, zwoływane, by wprowadzić poprawki do konstytucji, przyjął w poniedziałek ustawę w sprawie wpisania prawa do aborcji do ustawy zasadniczej.

Możliwy śnieg, mgły i oblodzenie. IMGW ostrzega z ostatniej chwili
Możliwy śnieg, mgły i oblodzenie. IMGW ostrzega

W nocy z poniedziałku na wtorek w całym kraju będzie pochmurno i deszczowo. Miejscami wystąpić może nawet śnieg oraz deszcz ze śniegiem. IMGW ostrzega przed oblodzeniem w centralno-północnej części kraju oraz mgłami ograniczającymi widzialność na południu Polski.

Nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry

Były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zabrał głos w sprawie Zbigniewa Ziobry.

Kiełki uzupełnią deficyt witamin Wiadomości
Kiełki uzupełnią deficyt witamin

Śmiało możemy uznać, że zima już za nami, ale wiosny jeszcze nie ma – czyli przednówek. Do początku XX wieku, zwłaszcza na wsi, był to okres wyczerpywania się zimowych zapasów, a więc niedostatku i głodu. Choć współcześnie głód nam nie grozi, to z pewnością brak w naszej diecie świeżych warzyw i owoców, a podaż witamin jest niewystarczająca. Zamiast kupować suplementy z apteki czy produkty z marketu, często wyhodowane w odległych krajach, warto sięgnąć po witaminowe wsparcie, które mamy niemal pod ręką. Nasiona wielu roślin i wyhodowane z nich kiełki pozwolą nam uzupełnić okresowe braki w menu. Procedura ich uprawy jest naprawdę prosta!

Człowiek Kierwińskiego miał wystartować do sejmiku: „Już nieaktualne” z ostatniej chwili
Człowiek Kierwińskiego miał wystartować do sejmiku: „Już nieaktualne”

Burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca z PO miał walczyć o miejsce w sejmiku na Mazowszu. – Nie ma mnie na listach, nie będę startował do sejmiku – powiedział w rozmowie z Salon24.pl.

Żałoba w Pałacu Buckingham. Jest oficjalne oświadczenie z ostatniej chwili
Żałoba w Pałacu Buckingham. Jest oficjalne oświadczenie

Ostatnio media obiegły smutne informacje z Pałacu Buckingham. Wydano oficjalne oświadczenie.

REKLAMA

Prof. Wojciech Roszkowski z tytułem Patrioty Roku przyznanym przez wydawnictwo Biały Kruk

Podczas IX Dnia Patrioty, organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski, nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano prof. Wojciecha Roszkowskiego. Kapituła nagrody w składzie: prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęła taką decyzję, dziękując za ogromną pracę prof. Roszkowskiego na rzecz lepszego zrozumienia historii Polski, czym przyczynia się on do kształtowania narodowej świadomości historycznej.
prof. Wojciech Roszkowski Prof. Wojciech Roszkowski z tytułem Patrioty Roku przyznanym przez wydawnictwo Biały Kruk
prof. Wojciech Roszkowski / fot. Wydawnictwo Biały Kruk

Prof. Wojciech Roszkowski – laureat nagrody Patriota Roku

Kim jest Laureat? Prof. Wojciech Roszkowski to polski historyk, ekonomista i autor wielu książek. Jego główne dziedziny zainteresowań to historia Polski, zwłaszcza XX wiek, oraz zagadnienia społeczno-polityczne. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii Polski. Jako wykładowca akademicki wniósł znaczący wkład w edukację, kształcąc kolejne pokolenia studentów. Prof. Roszkowski jest również aktywnym publicystą, angażującym się w debatę publiczną na temat kwestii politycznych, społecznych i kulturowych. Jego zasługi obejmują promowanie wiedzy historycznej, uczestnictwo w życiu naukowym oraz działalność edukacyjną i publicystyczną. Ponadto jest cenionym autorem podręczników do historii, półtora roku temu ukazała się jego głośna książka „Historia i Teraźniejszość.”

Laudację na cześć prof. Wojciecha Roszkowskiego wygłosił znany teolog, ks. prof. Janusz Królikowski, który wspomniał, jak Laureat już w czasach komunistycznych w swoich książkach i podręcznikach pisał prawdę o historii Polski, za co spotykały go różne reperkusje. – Pod koniec lat 80. zaniosłem podręczniki prof. Roszkowskiego do punktu ksero, albowiem chciałem je wykorzystać podczas zajęć z młodzieżą. Tam pan od ksera usługę co prawda wykonał, ale prosił, aby więcej do niego nie przychodzić, bo nie chce iść do więzienia. Proszę Państwa, to było ponad 30 lat temu, ale jak niewiele się zmieniło. Dziś wydawca książek i podręczników prof. Roszkowskiego odbiera liczne pozwy sądowe, podobnie zresztą jak sam profesor Roszkowski. Jeszcze chwila, a także czytelników tych książek będą wsadzać do więzień. Byłoby przywilejem usiąść na ławie oskarżonych w takim towarzystwie – powiedział gorzko ks. prof. Królikowski.

– Prof. Roszkowski w swoich książkach, a zwłaszcza w podręczniku, znakomicie pokazuje, że dzisiaj toczy się walka między wolnością a zniewoleniem i że wbrew wszystkiemu człowiek tę batalię o wolność może wygrać. I to jest piękne w jego książkach, tym bardziej, że unaocznia, iż liberalna propozycja wolności jest nową formą totalitaryzmu. To musi niektórych boleć – dodał w laudacji na cześć prof. Roszkowskiego ks. prof. Janusz Królikowski.

 

Uroczysta gala Dnia Patrioty w Krakowie

Nagrodę Laureatowi wręczyli przewodniczący Kapituły, prof. Andrzej Nowak oraz wiceprezes wydawnictwa Biały Kruk, Jolanta Sosnowska, czemu znów towarzyszyły długie brawa na stojąco całej publiczności. – Przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować Kapitule i Państwu za tę nagrodę. Bardzo to doceniam, tym bardziej, że pisarze czy historycy bardzo rzadko otrzymują takie brawa od tak licznie zgromadzonej publiczności. Jestem wzruszony – powiedział prof. Wojciech Roszkowski. – Chciałbym się chwilę nad tym zastanowić, czym jest patriotyzm dzisiaj. Owszem, to utożsamianie się z polskością, niektórzy mówią nawet, że patriotyzm to płacenie podatków czy sprzątanie ulic, ale jest w tym jeszcze coś więcej. Korzystając z tej okazji pragnę zachęcić nas wszystkich do budowy kapitału narodowego, bo zdrowy rozwój kraju możliwy jest tylko wtedy, gdy jest on bezpieczny i suwerenny. Widać było przecież w naszej historii, jak kaleko nasz kraj się rozwijał podczas zaborów. Jeżeli nami będą rządzić obcy to będą działać w swoim interesie. Natomiast przekonanie o suwerenności i samorządności jest moim zdaniem dzisiaj bardzo ważnym przejawem patriotyzmu – spuentował prof. Wojciech Roszkowski.

Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury, a w tym roku doczekało się już swojej dziewiątej edycji. Jest to spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody „Patriota Roku”. W tej edycji udział wzięli m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, red. Czesław Ryszka, prof. Przemysław Czarnek i ks. prof. Janusz Królikowski. Spotkanie prowadziła red. Anna Popek.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe