Bp Lechowicz spotkał się z siostrą papieża goszcząc w Argentynie na 114. Pielgrzymce Polonijnej

Bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego, zakończył wizytę pastoralną w Buenos Aires, w czasie której poświęcił sztandar ZHP – okręg Argentyna oraz pobłogosławił prochy płk. Wincentego Sobocińskiego. Spotkał się także z Marii Elenie Bergoglio, siostrą papieża Franciszka, która przebywa w Domu Spokojnej Starości.
Bp Wiesław Lechowicz Bp Lechowicz spotkał się z siostrą papieża goszcząc w Argentynie na 114. Pielgrzymce Polonijnej
Bp Wiesław Lechowicz / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Krzysztof Stępkowski/Ordynariat Polowy - Own work

Polonijne harcerstwo

Ważnym punktem wizyty polskiego hierarchy w Argentynie była Msza św. w ramach 114. Pielgrzymki Polonijnej w Argentynie do sanktuarium Matki Bożej w Lujan. Bp Wiesław Lechowicz poświęcił sztandar ZHP oraz pobłogosławił prochy płk. Wincentego Sobocińskiego. W czasie homilii wygłoszonej w trakcie Mszy świętej biskup zwrócił uwagę na cztery cechy, którymi winni odznaczać się harcerze i wszyscy, którym jest drogie polskie i chrześcijańskie dziedzictwo, a mianowicie: służba, odwaga bycia sobą, gorliwość apostolska oraz gotowość do poświęcenia, nie wyłączając możliwości męczeństwa. Wzorem takiej postawy byli, jak wskazał bp Lechowicz, św. Jan Chrzciciel, Maryja – Matka Jezusa oraz patron ZHP, bł. Stefan Wincenty Frelichowski. Większością tych cnót odznaczał się również płk Sobociński. - Takich Polaków potrzebuje Polska, tak w kraju jak i za granicą. Takich harcerzy potrzebuje ZHP. Takich osób potrzebuje Polonia w Argentynie - podkreślił biskup polowy.

Działalność polonijnego harcerstwa, jak wskazują dokumenty, rozpoczęła się w Argentynie już w latach 30-tych ub. wieku. Obecnie na czele ZHP Okręg Argentyna stoi harcmistrz Andrzej Wojno.

Działalność płk. Sobocińskiego

Płk Sobociński brał udział w zmaganiach podczas I wojny światowej, walczył na froncie rosyjskim, rumuńskim i francuskim, ostatecznie znalazł się w niewoli angielskiej. Po zakończeniu wojny wstąpił do Armii Polskiej gen. Hallera. Podczas wojny polsko-bolszewickiej dowodził żołnierzami na froncie wschodnim i północnym.

W latach międzywojennych oficer ów pełnił rozmaite funkcje w Wojsku Polskim, łącznie ze służbą w Sztabie Generalnym. Odegrał ważną rolę w przygotowaniach do wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Podczas II wojny światowej pracował m.in. w biurze gen. Sosnkowskiego, w Inspektoracie Zarządu Wojskowego, w Sekcji Taktycznej Samodzielnej Kompanii Grenadierów. Po zakończeniu wojny krótki czas przebywał w Anglii, po czym w 1948 roku przypłynął do Argentyny, gdzie mieszkał do śmierci, tzn. do roku 1959. W najbliższym czasie prochy płk. Sobocińskiego zostaną przewiezione do Polski, a w roku 2024 r. złożone na cmentarzu parafii pw. Św. Mateusza Ewangelisty i Apostoła w Murzynnie.

Na zakończenie Eucharystii bp Lechowicz wręczył pamiątkowe ryngrafy Ordynariatu Polowego przedstawicielom ZHP w Argentynie oraz oo. bernardynom - o. Olafowi Bochnakowi OFM rektorowi Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie i o. Jerzemu Twarogowi OFM, którzy koordynują duszpasterstwo polskojęzyczne w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie.

Spotkanie duszpasterzy

W czasie pobytu w Ameryce Południowej bp Lechowicz przewodniczył spotkaniu polskich duszpasterzy - księży i sióstr zakonnych, pracujących w Argentynie. W spotkaniu, które odbyło się w klasztorze ojców bernardynów w Martin Coronado, uczestniczyła ambasador RP w Argentynie Aleksandra Piątkowska i bp Józef Słaby – biskup diecezji Esquel. W atmosferze przedświątecznej uczestnicy spotkania w ramach agape po odprawionej Mszy świętej złożyli sobie serdeczne życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Napięty grafik

Bp Wiesław Lechowicz spotkał się także z biskupem polowym Argentyny, Mons. Santiago Olivera w jego rezydencji w Buenos Aires. Hierarcha odwiedził również Dom Spokojnej Starości im. Św. Jana Pawła II w Martin Coronado, prowadzonym przez siostry albertynki. Znalazł także czas do zobaczenia Muzeum Wojska Polskiego im. por. dr. Antoniego Sołowieja, żołnierza 2. Korpusu WP, znajdującego się w Polskim Ośrodku Katolickim Ojców Bernardynów. Muzeum istnieje od roku 1968, kiedy to zostało poświęcone przez kard. Władysława Rubina. W Muzeum znajdują się mundury, odznaczenia wojskowe, dokumenty, przedmioty osobistego użytku oraz obrazy o tematyce wojennej. Muzeum jest świadectwem troski miejscowej Polonii o zachowanie pamięci o żołnierzach walczących o niepodległość – „za naszą i waszą wolność”.

Odwiedziny u siostry Franciszka

Bp Wiesław Lechowicz przebywał w Argentynie na zaproszenie ojców bernardynów pracujących między innymi wśród Polonii argentyńskiej oraz środowiska Związku Harcerstwa Polskiego w Buenos Aires. Hierarcha spotkał się z Marii Elenie Bergoglio, siostrą papieża Franciszka, która przebywa w Domu Spokojnej Starości w jednej z dzielnic Buenos Aires. – Rozmowa z siostrą papieża wypełniona była wspomnieniami związanymi z osobą Ojca Świętego. Był też czas na świąteczne życzenia z tradycyjnym połamaniem się polskim opłatkiem – relacjonuje o. Jerzy Twaróg, bernardyn z Polskiej Misji Katolickiej w Buenos Aires.

jg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stanisław Żaryn: Wiatr ze Wschodu coraz bardziej niepokoi Wiadomości
Stanisław Żaryn: Wiatr ze Wschodu coraz bardziej niepokoi

Śmierć Nawalnego powinna być oceniana przez kraje Zachodu, jako zapowiedź następnych kroków Rosji. Należy spodziewać się wzrostu agresji na froncie, nowego etapu wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi i dalszego formowania neosowieckiego społeczeństwa czekającego na okazję, by zmiażdżyć wstrętny Zachód. Zdecydowana odpowiedź potrzebna na wczoraj…

Według prognoz OECD Niemcy stracą w tym roku trzecie miejsce pośród największych gospodarek świata z ostatniej chwili
Według prognoz OECD Niemcy stracą w tym roku trzecie miejsce pośród największych gospodarek świata

„Niemcy będą musiały zrzec się tytułu trzeciej co do wielkości gospodarki świata już w tym roku” – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły

Uosabiająca postawę brukselskich elit Ursula von der Leyen, która chce powtórnie kandydować na przewodniczącą Komisji Europejskiej, oświadczyła, że – z zasady – nigdy nie będzie współpracować z europejskimi partiami skrajnie prawicowymi. Nie wspomniała natomiast o skrajnie lewicowych, co oznacza, że nie skrajność jej przeszkadza, ale wyłącznie prawicowość.

Nie żyje polska medalistka olimpijska z ostatniej chwili
Nie żyje polska medalistka olimpijska

W Australii zmarła gimnastyczka sportowa Lidia Szczerbińska-Król, która z koleżankami zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku w rywalizacji drużynowej z przyborem. O śmierci poinformowała rodzina sportsmenki.

Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady z ostatniej chwili
Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady

– Musimy zrobić wszystko, ponieważ wiemy, że Rosja musi wygrać tę wojnę – powiedział premier Kanady Justin Trudeau, natychmiast się poprawiając, że chodzi oczywiście o wygraną Ukrainy. Wpadkę skomentowała Maria Zacharowa, rzecznik MSZ Rosji.

Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza z ostatniej chwili
Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z „Newsweekiem” mówił o planach wobec odbudowy Pałacu Saskiego. Minister kultury został także zapytany o Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości. Do sprawy odniósł się Patryk Jaki, europoseł Suwerennej Polski.

Nie żyje znany bankier z ostatniej chwili
Nie żyje znany bankier

W wieku 87 lat zmarł znany brytyjski finansista Jacob Rothschild wywodzący się ze znanej, wielopokoleniowej rodziny bankierów.

Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego z ostatniej chwili
Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości.

Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos z ostatniej chwili
Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym odniósł się do wystąpienia prokuratury o odebranie mu immunitetu. „Zwracam uwagę na interesującą koincydencję skierowania tej sprawy do Brukseli w momencie ustalania list wyborczych do Parlamentu Europejskiego” – napisał.

REKLAMA

Bp Lechowicz spotkał się z siostrą papieża goszcząc w Argentynie na 114. Pielgrzymce Polonijnej

Bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego, zakończył wizytę pastoralną w Buenos Aires, w czasie której poświęcił sztandar ZHP – okręg Argentyna oraz pobłogosławił prochy płk. Wincentego Sobocińskiego. Spotkał się także z Marii Elenie Bergoglio, siostrą papieża Franciszka, która przebywa w Domu Spokojnej Starości.
Bp Wiesław Lechowicz Bp Lechowicz spotkał się z siostrą papieża goszcząc w Argentynie na 114. Pielgrzymce Polonijnej
Bp Wiesław Lechowicz / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Krzysztof Stępkowski/Ordynariat Polowy - Own work

Polonijne harcerstwo

Ważnym punktem wizyty polskiego hierarchy w Argentynie była Msza św. w ramach 114. Pielgrzymki Polonijnej w Argentynie do sanktuarium Matki Bożej w Lujan. Bp Wiesław Lechowicz poświęcił sztandar ZHP oraz pobłogosławił prochy płk. Wincentego Sobocińskiego. W czasie homilii wygłoszonej w trakcie Mszy świętej biskup zwrócił uwagę na cztery cechy, którymi winni odznaczać się harcerze i wszyscy, którym jest drogie polskie i chrześcijańskie dziedzictwo, a mianowicie: służba, odwaga bycia sobą, gorliwość apostolska oraz gotowość do poświęcenia, nie wyłączając możliwości męczeństwa. Wzorem takiej postawy byli, jak wskazał bp Lechowicz, św. Jan Chrzciciel, Maryja – Matka Jezusa oraz patron ZHP, bł. Stefan Wincenty Frelichowski. Większością tych cnót odznaczał się również płk Sobociński. - Takich Polaków potrzebuje Polska, tak w kraju jak i za granicą. Takich harcerzy potrzebuje ZHP. Takich osób potrzebuje Polonia w Argentynie - podkreślił biskup polowy.

Działalność polonijnego harcerstwa, jak wskazują dokumenty, rozpoczęła się w Argentynie już w latach 30-tych ub. wieku. Obecnie na czele ZHP Okręg Argentyna stoi harcmistrz Andrzej Wojno.

Działalność płk. Sobocińskiego

Płk Sobociński brał udział w zmaganiach podczas I wojny światowej, walczył na froncie rosyjskim, rumuńskim i francuskim, ostatecznie znalazł się w niewoli angielskiej. Po zakończeniu wojny wstąpił do Armii Polskiej gen. Hallera. Podczas wojny polsko-bolszewickiej dowodził żołnierzami na froncie wschodnim i północnym.

W latach międzywojennych oficer ów pełnił rozmaite funkcje w Wojsku Polskim, łącznie ze służbą w Sztabie Generalnym. Odegrał ważną rolę w przygotowaniach do wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Podczas II wojny światowej pracował m.in. w biurze gen. Sosnkowskiego, w Inspektoracie Zarządu Wojskowego, w Sekcji Taktycznej Samodzielnej Kompanii Grenadierów. Po zakończeniu wojny krótki czas przebywał w Anglii, po czym w 1948 roku przypłynął do Argentyny, gdzie mieszkał do śmierci, tzn. do roku 1959. W najbliższym czasie prochy płk. Sobocińskiego zostaną przewiezione do Polski, a w roku 2024 r. złożone na cmentarzu parafii pw. Św. Mateusza Ewangelisty i Apostoła w Murzynnie.

Na zakończenie Eucharystii bp Lechowicz wręczył pamiątkowe ryngrafy Ordynariatu Polowego przedstawicielom ZHP w Argentynie oraz oo. bernardynom - o. Olafowi Bochnakowi OFM rektorowi Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie i o. Jerzemu Twarogowi OFM, którzy koordynują duszpasterstwo polskojęzyczne w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie.

Spotkanie duszpasterzy

W czasie pobytu w Ameryce Południowej bp Lechowicz przewodniczył spotkaniu polskich duszpasterzy - księży i sióstr zakonnych, pracujących w Argentynie. W spotkaniu, które odbyło się w klasztorze ojców bernardynów w Martin Coronado, uczestniczyła ambasador RP w Argentynie Aleksandra Piątkowska i bp Józef Słaby – biskup diecezji Esquel. W atmosferze przedświątecznej uczestnicy spotkania w ramach agape po odprawionej Mszy świętej złożyli sobie serdeczne życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Napięty grafik

Bp Wiesław Lechowicz spotkał się także z biskupem polowym Argentyny, Mons. Santiago Olivera w jego rezydencji w Buenos Aires. Hierarcha odwiedził również Dom Spokojnej Starości im. Św. Jana Pawła II w Martin Coronado, prowadzonym przez siostry albertynki. Znalazł także czas do zobaczenia Muzeum Wojska Polskiego im. por. dr. Antoniego Sołowieja, żołnierza 2. Korpusu WP, znajdującego się w Polskim Ośrodku Katolickim Ojców Bernardynów. Muzeum istnieje od roku 1968, kiedy to zostało poświęcone przez kard. Władysława Rubina. W Muzeum znajdują się mundury, odznaczenia wojskowe, dokumenty, przedmioty osobistego użytku oraz obrazy o tematyce wojennej. Muzeum jest świadectwem troski miejscowej Polonii o zachowanie pamięci o żołnierzach walczących o niepodległość – „za naszą i waszą wolność”.

Odwiedziny u siostry Franciszka

Bp Wiesław Lechowicz przebywał w Argentynie na zaproszenie ojców bernardynów pracujących między innymi wśród Polonii argentyńskiej oraz środowiska Związku Harcerstwa Polskiego w Buenos Aires. Hierarcha spotkał się z Marii Elenie Bergoglio, siostrą papieża Franciszka, która przebywa w Domu Spokojnej Starości w jednej z dzielnic Buenos Aires. – Rozmowa z siostrą papieża wypełniona była wspomnieniami związanymi z osobą Ojca Świętego. Był też czas na świąteczne życzenia z tradycyjnym połamaniem się polskim opłatkiem – relacjonuje o. Jerzy Twaróg, bernardyn z Polskiej Misji Katolickiej w Buenos Aires.

jgOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe