Tusk rozpętał międzynarodowy skandal. The American Spectator: Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny

Rozlewa się międzynarodowy skandal wokół bezprawnych działań rządu Donalda Tuska wobec mediów publicznych - Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny. Nowy lewicowy rząd próbuje wprowadzić „demokrację” siłą - pisze Michael O'Shea na łamach The American Spectator.
 Tusk rozpętał międzynarodowy skandal. The American Spectator: Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny

- Nowy rząd Polski prowadził kampanię wyborczą, wychwalając „rządy prawa” i antidotum na „odstępstwo demokratyczne”. Wystarczyło wygrać — lub przynajmniej nie przegrać . Ponieważ żaden z głównych sojuszników parlamentu nie był skłonny pomóc zwycięzcy PiS w zapewnieniu trzeciej kadencji, trzy koalicje partii opozycyjnych utworzyły rząd i objęły urząd w tym miesiącu.

„Cała Polska, cała Europa i cały świat widzi, jacy jesteśmy silni i jak gotowi jesteśmy znów walczyć o demokrację i wolność, tak jak 30, 40 lat temu” – powiedział ówczesny lider opozycji Donald Tusk podczas konferencji prasowej marsz protestacyjny kampanii tego lata. Zaledwie tydzień po rozpoczęciu drugiej kadencji na stanowisku premiera rząd Tuska rzeczywiście przywołał wspomnienia z tamtej epoki. 20 grudnia Polacy byli świadkami zamachu stanu w biały dzień w TVP, nadawcy państwowym. 

- pisze amerykański dziennikarz, który na łamach The American Spectator opisuje jak policja wdarła się do budynku bronionego przez dziennikarzy i polityków PiS - Prawdopodobnie zajmie trochę czasu, aby dowiedzieć się dokładnie, co wydarzyło się w chaotycznej siedzibie TVP, ale z pewnością nie miało to związku z tym, co można by nazwać „rządami prawa”. To najnowszy sygnał, że liberalne osobistości kierujące nowym rządem, choć dalekie od mandatu wyborczego, nie będą cierpliwe w przekształcaniu kraju - pisze O'Shea.

Czytaj również: Dziennikarz ujawnia sensacyjną korespondencję tajnej grupy, która miała planować przejęcie medium publicznego: "Pachnie stanem wojennym"

 

"Europa zachwycona"

- Jak można się zatem spodziewać, europejski aparat polityczny jest zachwycony ostatnimi wydarzeniami. Komisja Europejska odmroziła 111 miliardów euro środków zatrzymanych w wyniku powrotu Tuska do władzy, co nie jest uzależnione od żadnych działań politycznych. Die Tageszeitung , Die Zeit i Süddeutsche Zeitung znalazły się wśród niemieckich gazet, które świętowały powrót Tuska do Warszawy.

Na początku tego miesiąca niemiecki dziennikarz Klaus Bachmann napisał w Berliner Zeitung : „To dylemat, przed którym stanie przyszły premier Tusk, gdy przejmie władzę: może stać się bezsilnym władcą lub ponownie zaprowadzić demokrację w kraju za pomocą niedemokratycznych środków”. 

- pisze amerykański dziennikarz, który jednocześnie uważa, że jeśli PiS "rzeczywiście ma pozostać głównym narzędziem polskiej prawicy – ​​wymaga wymyślenia na nowo".

Czytaj również: Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. „Do Polski mogą być przymusowo relokowani nielegalni imigranci”

 

 

„Poważne wątpliwości prawne”

Helsińska Fundacja Praw Człowieka twierdzi, że „dotychczasowy sposób funkcjonowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej w jaskrawy sposób przeczył temu, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawnym”, twierdząc, że „publiczna telewizja i radio w ewidentny sposób naruszały swój prawny obowiązek oferowania treści cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”. 

Nie ulega więc wątpliwości, że media publiczne wymagają pilnych i gruntownych reform

– kwituje Fundacja. Podkreślono również, że „uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają takie reformy”.

Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne

– wskazano.

 

„Przerażające pierwsze kroki nowego rządu Tuska”

Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem

– pisał z kolei niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert: Naprawdę przerażające kroki nowego polskiego rządu

 

Sygnał TVP Info zniknął

Wcześniej zniknął sygnał TVP Info. Jak informowali liczni widzowie i internauci, TVP Info „nie nadaje”.

Po wejściu na portal tvp.info nadal występuje automatyczne przekierowanie na portal tvp.pl.

Wyłączyli TVP Info: antenę i portal. Ludzie zjeżdżają do TVP przy ul. Woronicza 17

– pisał na Twitterze [X] Samuel Pereira.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Jednak rząd Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, obecnie rząd tworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 

Donald Tusk obiecywał rozprawę z mediami publicznymi.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy: Muzułmanin został chrześcijaninem i... dostał mandat za cytat z Biblii z ostatniej chwili
Niemcy: Muzułmanin został chrześcijaninem i... dostał mandat za cytat z Biblii

Władze z Essen ukarali taksówkarza za niewielką naklejkę z cytatem Jezusa Chrystusa na szybie. Mężczyzna, który w przeszłości był wyznawcą islamu zwraca uwagę, że podobne naklejki mają jego muzułmańscy koledzy, ale nikt ich za to nie karze.

Czy Jarosław Kaczyński kolejny raz wystartuje w wyborach na szefa partii? z ostatniej chwili
Czy Jarosław Kaczyński kolejny raz wystartuje w wyborach na szefa partii?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oświadczył, że na przyszłorocznym kongresie partii ponownie zgłosi swoją kandydaturę na stanowisko prezesa PiS i poprosi o wybór na kolejną kadencję.

Znaleziono ciało 47-latka z ostatniej chwili
Znaleziono ciało 47-latka

Zaczadzenie jest przypuszczalną przyczyną zgonu 47-latka w domu w miejscowość Sobieszczany (Lubelskie), którego w sobotę znalazł sąsiad; zwłoki zostaną poddane sekcji - podała PAP policja.

Najlepszy wynik sezonie. Polacy wysoko w konkursie drużynowym w Lahti z ostatniej chwili
Najlepszy wynik sezonie. Polacy wysoko w konkursie drużynowym w Lahti

Piotr Żyła, Maciej Kot, Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł zajęli czwarte miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. Wygrali Norwegowie, przed Austriakami i Niemcami.

Hołownia i Kosiniak-Kamysz stawiają Tuskowi ultimatum z ostatniej chwili
Hołownia i Kosiniak-Kamysz stawiają Tuskowi ultimatum

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczyli, że zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to "być albo nie być" Trzeciej Drogi w rządowej koalicji. W sobotę podpisali też "12 gwarancji samorządowych", wśród których znalazły się działania na rzecz czystego powietrza i wsparcie dla rolników.

Żałoba w M jak miłość z ostatniej chwili
Żałoba w "M jak miłość"

Przed widzami popularnego serialu "M jak miłość" smutne chwile.

Tłumy przed grobem Nawalnego z ostatniej chwili
Tłumy przed grobem Nawalnego

Na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie, gdzie w piątek został pochowany lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, w sobotę stoi kolejka osób, które chcą pożegnać polityka i złożyć kwiaty - relacjonują media. Grób odwiedziły matka i teściowa Nawalnego.

Wjechał w tłum ludzi w Szczecinie. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Wjechał w tłum ludzi w Szczecinie. Są nowe informacje

W szczecińskiej prokuraturze rejonowej trwają czynności z zatrzymanym 33-latkiem, który w piątek wjechał samochodem w grupę kilkunastu osób na pl. Rodła, a następnie spowodował kolizję z trzema innymi autami.

Kaczyński: Jesteśmy na tak” dla wszystkiego, co tworzy naszą dobrą przyszłość z ostatniej chwili
Kaczyński: Jesteśmy na "tak” dla wszystkiego, co tworzy naszą dobrą przyszłość

Jesteśmy na "tak” dla rozwoju, jesteśmy na "tak” dla budowania, jesteśmy na "tak” dla wszystkiego, co tworzy naszą dobrą przyszłość; i wzywamy wszystkich, by byli na "tak” - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotnie konwencji samorządowej.

Instytut Myśli Schumana wspiera protest rolników Wiadomości
Instytut Myśli Schumana wspiera protest rolników

- STAJEMY W OBRONIE PRAW POLSKICH ORAZ EUROPEJSKICH ROLNIKÓW I POPIERAMY ICH STRAJKI WŁĄCZAJĄCE SIĘ W SWEGO RODZAJU RUCH OPORU PRZECIW SUPERPAŃSTWU W EUROPIE - pisze Instytut Myśli Schumana.

REKLAMA

Tusk rozpętał międzynarodowy skandal. The American Spectator: Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny

Rozlewa się międzynarodowy skandal wokół bezprawnych działań rządu Donalda Tuska wobec mediów publicznych - Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny. Nowy lewicowy rząd próbuje wprowadzić „demokrację” siłą - pisze Michael O'Shea na łamach The American Spectator.
 Tusk rozpętał międzynarodowy skandal. The American Spectator: Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny

- Nowy rząd Polski prowadził kampanię wyborczą, wychwalając „rządy prawa” i antidotum na „odstępstwo demokratyczne”. Wystarczyło wygrać — lub przynajmniej nie przegrać . Ponieważ żaden z głównych sojuszników parlamentu nie był skłonny pomóc zwycięzcy PiS w zapewnieniu trzeciej kadencji, trzy koalicje partii opozycyjnych utworzyły rząd i objęły urząd w tym miesiącu.

„Cała Polska, cała Europa i cały świat widzi, jacy jesteśmy silni i jak gotowi jesteśmy znów walczyć o demokrację i wolność, tak jak 30, 40 lat temu” – powiedział ówczesny lider opozycji Donald Tusk podczas konferencji prasowej marsz protestacyjny kampanii tego lata. Zaledwie tydzień po rozpoczęciu drugiej kadencji na stanowisku premiera rząd Tuska rzeczywiście przywołał wspomnienia z tamtej epoki. 20 grudnia Polacy byli świadkami zamachu stanu w biały dzień w TVP, nadawcy państwowym. 

- pisze amerykański dziennikarz, który na łamach The American Spectator opisuje jak policja wdarła się do budynku bronionego przez dziennikarzy i polityków PiS - Prawdopodobnie zajmie trochę czasu, aby dowiedzieć się dokładnie, co wydarzyło się w chaotycznej siedzibie TVP, ale z pewnością nie miało to związku z tym, co można by nazwać „rządami prawa”. To najnowszy sygnał, że liberalne osobistości kierujące nowym rządem, choć dalekie od mandatu wyborczego, nie będą cierpliwe w przekształcaniu kraju - pisze O'Shea.

Czytaj również: Dziennikarz ujawnia sensacyjną korespondencję tajnej grupy, która miała planować przejęcie medium publicznego: "Pachnie stanem wojennym"

 

"Europa zachwycona"

- Jak można się zatem spodziewać, europejski aparat polityczny jest zachwycony ostatnimi wydarzeniami. Komisja Europejska odmroziła 111 miliardów euro środków zatrzymanych w wyniku powrotu Tuska do władzy, co nie jest uzależnione od żadnych działań politycznych. Die Tageszeitung , Die Zeit i Süddeutsche Zeitung znalazły się wśród niemieckich gazet, które świętowały powrót Tuska do Warszawy.

Na początku tego miesiąca niemiecki dziennikarz Klaus Bachmann napisał w Berliner Zeitung : „To dylemat, przed którym stanie przyszły premier Tusk, gdy przejmie władzę: może stać się bezsilnym władcą lub ponownie zaprowadzić demokrację w kraju za pomocą niedemokratycznych środków”. 

- pisze amerykański dziennikarz, który jednocześnie uważa, że jeśli PiS "rzeczywiście ma pozostać głównym narzędziem polskiej prawicy – ​​wymaga wymyślenia na nowo".

Czytaj również: Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. „Do Polski mogą być przymusowo relokowani nielegalni imigranci”

 

 

„Poważne wątpliwości prawne”

Helsińska Fundacja Praw Człowieka twierdzi, że „dotychczasowy sposób funkcjonowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej w jaskrawy sposób przeczył temu, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawnym”, twierdząc, że „publiczna telewizja i radio w ewidentny sposób naruszały swój prawny obowiązek oferowania treści cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”. 

Nie ulega więc wątpliwości, że media publiczne wymagają pilnych i gruntownych reform

– kwituje Fundacja. Podkreślono również, że „uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają takie reformy”.

Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne

– wskazano.

 

„Przerażające pierwsze kroki nowego rządu Tuska”

Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem

– pisał z kolei niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert: Naprawdę przerażające kroki nowego polskiego rządu

 

Sygnał TVP Info zniknął

Wcześniej zniknął sygnał TVP Info. Jak informowali liczni widzowie i internauci, TVP Info „nie nadaje”.

Po wejściu na portal tvp.info nadal występuje automatyczne przekierowanie na portal tvp.pl.

Wyłączyli TVP Info: antenę i portal. Ludzie zjeżdżają do TVP przy ul. Woronicza 17

– pisał na Twitterze [X] Samuel Pereira.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Jednak rząd Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, obecnie rząd tworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 

Donald Tusk obiecywał rozprawę z mediami publicznymi.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe