Tusk rozpętał międzynarodowy skandal. The American Spectator: Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny

Rozlewa się międzynarodowy skandal wokół bezprawnych działań rządu Donalda Tuska wobec mediów publicznych - Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny. Nowy lewicowy rząd próbuje wprowadzić „demokrację” siłą - pisze Michael O'Shea na łamach The American Spectator.

- Nowy rząd Polski prowadził kampanię wyborczą, wychwalając „rządy prawa” i antidotum na „odstępstwo demokratyczne”. Wystarczyło wygrać — lub przynajmniej nie przegrać . Ponieważ żaden z głównych sojuszników parlamentu nie był skłonny pomóc zwycięzcy PiS w zapewnieniu trzeciej kadencji, trzy koalicje partii opozycyjnych utworzyły rząd i objęły urząd w tym miesiącu.

„Cała Polska, cała Europa i cały świat widzi, jacy jesteśmy silni i jak gotowi jesteśmy znów walczyć o demokrację i wolność, tak jak 30, 40 lat temu” – powiedział ówczesny lider opozycji Donald Tusk podczas konferencji prasowej marsz protestacyjny kampanii tego lata. Zaledwie tydzień po rozpoczęciu drugiej kadencji na stanowisku premiera rząd Tuska rzeczywiście przywołał wspomnienia z tamtej epoki. 20 grudnia Polacy byli świadkami zamachu stanu w biały dzień w TVP, nadawcy państwowym. 

- pisze amerykański dziennikarz, który na łamach The American Spectator opisuje jak policja wdarła się do budynku bronionego przez dziennikarzy i polityków PiS - Prawdopodobnie zajmie trochę czasu, aby dowiedzieć się dokładnie, co wydarzyło się w chaotycznej siedzibie TVP, ale z pewnością nie miało to związku z tym, co można by nazwać „rządami prawa”. To najnowszy sygnał, że liberalne osobistości kierujące nowym rządem, choć dalekie od mandatu wyborczego, nie będą cierpliwe w przekształcaniu kraju - pisze O'Shea.

Czytaj również: Dziennikarz ujawnia sensacyjną korespondencję tajnej grupy, która miała planować przejęcie medium publicznego: "Pachnie stanem wojennym"

 

"Europa zachwycona"

- Jak można się zatem spodziewać, europejski aparat polityczny jest zachwycony ostatnimi wydarzeniami. Komisja Europejska odmroziła 111 miliardów euro środków zatrzymanych w wyniku powrotu Tuska do władzy, co nie jest uzależnione od żadnych działań politycznych. Die Tageszeitung , Die Zeit i Süddeutsche Zeitung znalazły się wśród niemieckich gazet, które świętowały powrót Tuska do Warszawy.

Na początku tego miesiąca niemiecki dziennikarz Klaus Bachmann napisał w Berliner Zeitung : „To dylemat, przed którym stanie przyszły premier Tusk, gdy przejmie władzę: może stać się bezsilnym władcą lub ponownie zaprowadzić demokrację w kraju za pomocą niedemokratycznych środków”. 

- pisze amerykański dziennikarz, który jednocześnie uważa, że jeśli PiS "rzeczywiście ma pozostać głównym narzędziem polskiej prawicy – ​​wymaga wymyślenia na nowo".

Czytaj również: Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. „Do Polski mogą być przymusowo relokowani nielegalni imigranci”

 

 

„Poważne wątpliwości prawne”

Helsińska Fundacja Praw Człowieka twierdzi, że „dotychczasowy sposób funkcjonowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej w jaskrawy sposób przeczył temu, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawnym”, twierdząc, że „publiczna telewizja i radio w ewidentny sposób naruszały swój prawny obowiązek oferowania treści cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”. 

Nie ulega więc wątpliwości, że media publiczne wymagają pilnych i gruntownych reform

– kwituje Fundacja. Podkreślono również, że „uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają takie reformy”.

Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne

– wskazano.

 

„Przerażające pierwsze kroki nowego rządu Tuska”

Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem

– pisał z kolei niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert: Naprawdę przerażające kroki nowego polskiego rządu

 

Sygnał TVP Info zniknął

Wcześniej zniknął sygnał TVP Info. Jak informowali liczni widzowie i internauci, TVP Info „nie nadaje”.

Po wejściu na portal tvp.info nadal występuje automatyczne przekierowanie na portal tvp.pl.

Wyłączyli TVP Info: antenę i portal. Ludzie zjeżdżają do TVP przy ul. Woronicza 17

– pisał na Twitterze [X] Samuel Pereira.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Jednak rząd Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, obecnie rząd tworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 

Donald Tusk obiecywał rozprawę z mediami publicznymi.


 

POLECANE
Tragedia w Wielkopolsce. Nie żyje 11-letni chłopiec z ostatniej chwili
Tragedia w Wielkopolsce. Nie żyje 11-letni chłopiec

W Myjomicach k. Kępna 11-letni chłopiec zmarł z powodu zatrucia się gazami pożarowymi, a jego matka trafiła do szpitala. Ojciec zdołał uratować roczne i czteroletnie dzieci.

Abp Przybylski o filmie „Niedziele”: bycie chrześcijaninem to konkretne wybory i postawy Wiadomości
Abp Przybylski o filmie „Niedziele”: bycie chrześcijaninem to konkretne wybory i postawy

„Film skłania do refleksji, że bycie chrześcijaninem to nie deklaracja, lecz konkretne postawy i wybory” – podkreśla abp Andrzej Przybylski, arcybiskup metropolita katowicki i delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań, komentując hiszpański film „Niedziele”, który zbiera bardzo dobre opinie krytyków, widzów oraz osób duchownych. Patronat nad produkcją objęła m.in. Konferencja Episkopatu Polski.

Rząd Tuska wprowadza tylnymi drzwiami „małżeństwa” osób tej samej płci z ostatniej chwili
Rząd Tuska wprowadza tylnymi drzwiami „małżeństwa” osób tej samej płci

„Polska ma obowiązek uznawać małżeństwa osób tej samej płci zawartego legalnie w innych krajach UE. To prawo, które musimy i chcemy stosować - wyrok TSUE jest jasny. Podpisałem dziś dokumenty, które rozpoczynają proces zmiany wzorów aktów stanu cywilnego, tak aby państwo działało sprawnie i równo wobec wszystkich obywateli” - oświadczył na platformie X Krzysztof Gawkowski.

Śmiertelny wypadek podczas prac na dachu w Lublinie Wiadomości
Śmiertelny wypadek podczas prac na dachu w Lublinie

Czwartkowy wieczór w Lublinie zakończył się tragedią. Podczas prac związanych z odśnieżaniem zadaszenia parkingu przy jednym z marketów zginął 41-letni mężczyzna. Mimo szybkiej pomocy medycznej jego życia nie udało się uratować.

Brak Polski w ćwiczeniach NATO. Gen. Polko: Wojsko musi brać udział w manewrach, a nie w akcjach odśnieżania tylko u nas
Brak Polski w ćwiczeniach NATO. Gen. Polko: "Wojsko musi brać udział w manewrach, a nie w akcjach odśnieżania"

„Żeby nie być 'papierowym tygrysem', to wojsko nie może brać udziału w akcji odśnieżania, czy w akcji sprzątania błota popowodziowego, czy wyręczać Straż Graniczną w robocie, tylko patrząc na rosyjskie zagrożenie, a jest ono ciągłe (stan wojny hybrydowej), to trzeba za każdym razem demonstrować zdolność do wspólnego działania” - powiedział portalowi Tysol.pl gen. Roman Polko.

Potężna awaria platformy X Wiadomości
Potężna awaria platformy "X"

Platforma X, która od 2023 roku funkcjonuje pod nową nazwą po zastąpieniu Twittera, to jedno z najważniejszych miejsc wymiany informacji w sieci. Codziennie korzystają z niej miliony użytkowników na całym świecie, publikując krótkie wpisy, relacje oraz wiadomości prywatne. Dziś jednak dostęp do tych treści został poważnie ograniczony.

Były prezydent Korei Południowej skazany na 5 lat więzienia Wiadomości
Były prezydent Korei Południowej skazany na 5 lat więzienia

Były prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol usłyszał wyrok pięciu lat więzienia. Sąd w Seulu uznał go winnym nadużyć władzy oraz utrudniania działań służb, w tym blokowania własnego aresztowania przy pomocy państwowej ochrony. To pierwszy z kilku procesów, które czekają byłego przywódcę.

KE: Jedną z najpopularniejszych stron wśród dzieci w Polsce jest strona pornograficzna gorące
KE: Jedną z najpopularniejszych stron wśród dzieci w Polsce jest strona pornograficzna

„Jedną z dziewięciu najczęściej odwiedzanych stron internetowych w Polsce przez dzieci w wieku 7-14 lat jest strona pornograficzna” - poinformował PAP rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier. „Te statystyki są alarmujące; dlatego pozwaliśmy Polskę do TSUE” - zaznaczył.

Potężne manewry NATO w Niemczech bez Polski i Stanów Zjednoczonych z ostatniej chwili
Potężne manewry NATO w Niemczech bez Polski i Stanów Zjednoczonych

Jak poinformował portal dw.com, w Niemczech ruszają manewry NATO „Steadfast Dart 26”. Udział w nich weźmie około 10 tys. żołnierzy z jedenastu krajów. Wśród nich zabraknie Polski i Stanów Zjednoczonych.

Problemy na Zakopiance. Jest komunikat GDDKiA Wiadomości
Problemy na Zakopiance. Jest komunikat GDDKiA

Na nowej Zakopiance (DK47) na wysokości Rdzawki pojawiły się trzy poprzeczne pęknięcia nawierzchni – poinformowała GDDKiA. W związku z niewielkimi nierównościami w tych miejscach wprowadzono ograniczenie prędkości do 70 km/h.

REKLAMA

Tusk rozpętał międzynarodowy skandal. The American Spectator: Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny

Rozlewa się międzynarodowy skandal wokół bezprawnych działań rządu Donalda Tuska wobec mediów publicznych - Polska demokracja liberalna wprowadziła stan wojenny. Nowy lewicowy rząd próbuje wprowadzić „demokrację” siłą - pisze Michael O'Shea na łamach The American Spectator.

- Nowy rząd Polski prowadził kampanię wyborczą, wychwalając „rządy prawa” i antidotum na „odstępstwo demokratyczne”. Wystarczyło wygrać — lub przynajmniej nie przegrać . Ponieważ żaden z głównych sojuszników parlamentu nie był skłonny pomóc zwycięzcy PiS w zapewnieniu trzeciej kadencji, trzy koalicje partii opozycyjnych utworzyły rząd i objęły urząd w tym miesiącu.

„Cała Polska, cała Europa i cały świat widzi, jacy jesteśmy silni i jak gotowi jesteśmy znów walczyć o demokrację i wolność, tak jak 30, 40 lat temu” – powiedział ówczesny lider opozycji Donald Tusk podczas konferencji prasowej marsz protestacyjny kampanii tego lata. Zaledwie tydzień po rozpoczęciu drugiej kadencji na stanowisku premiera rząd Tuska rzeczywiście przywołał wspomnienia z tamtej epoki. 20 grudnia Polacy byli świadkami zamachu stanu w biały dzień w TVP, nadawcy państwowym. 

- pisze amerykański dziennikarz, który na łamach The American Spectator opisuje jak policja wdarła się do budynku bronionego przez dziennikarzy i polityków PiS - Prawdopodobnie zajmie trochę czasu, aby dowiedzieć się dokładnie, co wydarzyło się w chaotycznej siedzibie TVP, ale z pewnością nie miało to związku z tym, co można by nazwać „rządami prawa”. To najnowszy sygnał, że liberalne osobistości kierujące nowym rządem, choć dalekie od mandatu wyborczego, nie będą cierpliwe w przekształcaniu kraju - pisze O'Shea.

Czytaj również: Dziennikarz ujawnia sensacyjną korespondencję tajnej grupy, która miała planować przejęcie medium publicznego: "Pachnie stanem wojennym"

 

"Europa zachwycona"

- Jak można się zatem spodziewać, europejski aparat polityczny jest zachwycony ostatnimi wydarzeniami. Komisja Europejska odmroziła 111 miliardów euro środków zatrzymanych w wyniku powrotu Tuska do władzy, co nie jest uzależnione od żadnych działań politycznych. Die Tageszeitung , Die Zeit i Süddeutsche Zeitung znalazły się wśród niemieckich gazet, które świętowały powrót Tuska do Warszawy.

Na początku tego miesiąca niemiecki dziennikarz Klaus Bachmann napisał w Berliner Zeitung : „To dylemat, przed którym stanie przyszły premier Tusk, gdy przejmie władzę: może stać się bezsilnym władcą lub ponownie zaprowadzić demokrację w kraju za pomocą niedemokratycznych środków”. 

- pisze amerykański dziennikarz, który jednocześnie uważa, że jeśli PiS "rzeczywiście ma pozostać głównym narzędziem polskiej prawicy – ​​wymaga wymyślenia na nowo".

Czytaj również: Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. „Do Polski mogą być przymusowo relokowani nielegalni imigranci”

 

 

„Poważne wątpliwości prawne”

Helsińska Fundacja Praw Człowieka twierdzi, że „dotychczasowy sposób funkcjonowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej w jaskrawy sposób przeczył temu, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawnym”, twierdząc, że „publiczna telewizja i radio w ewidentny sposób naruszały swój prawny obowiązek oferowania treści cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”. 

Nie ulega więc wątpliwości, że media publiczne wymagają pilnych i gruntownych reform

– kwituje Fundacja. Podkreślono również, że „uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają takie reformy”.

Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne

– wskazano.

 

„Przerażające pierwsze kroki nowego rządu Tuska”

Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem

– pisał z kolei niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert: Naprawdę przerażające kroki nowego polskiego rządu

 

Sygnał TVP Info zniknął

Wcześniej zniknął sygnał TVP Info. Jak informowali liczni widzowie i internauci, TVP Info „nie nadaje”.

Po wejściu na portal tvp.info nadal występuje automatyczne przekierowanie na portal tvp.pl.

Wyłączyli TVP Info: antenę i portal. Ludzie zjeżdżają do TVP przy ul. Woronicza 17

– pisał na Twitterze [X] Samuel Pereira.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Jednak rząd Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, obecnie rząd tworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 

Donald Tusk obiecywał rozprawę z mediami publicznymi.



 

Polecane