Szukaj
Konto

Zełenski relacjonuje rozmowę z papieżem Franciszkiem: "Jestem wdzięczny Watykanowi"

29.12.2023 11:06
Papież Franciszek i Wołodymyr Zełenski
Źródło: YT print screen/Radio Free Europe/Radio Liberty
Komentarzy: 0
Prezydent Ukrainy, opowiadając o nowej rozmowie telefonicznej z Franciszkiem, wyraził wdzięczność Papieżowi za jego życzenia bożonarodzeniowe dla Ukrainy i wsparcie dla tak zwanej Formuły Pokoju z udziałem ponad 80 państw.

Rozmowa Franciszka z Zełenskim

Nowa rozmowa telefoniczna między Papieżem Franciszkiem a Wołodymyrem Zełenskim. Zostało to ogłoszone dziś wieczorem przez samego ukraińskiego prezydenta w przemówieniu zamieszczonym na oficjalnej stronie prezydencji i na jego koncie X.

"Właśnie rozmawiałem z Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem, aby wyrazić wdzięczność za jego życzenia świąteczne dla Ukrainy i Ukraińców"- poinformował Zełenski - "za jego życzenia pokoju, sprawiedliwego pokoju dla nas wszystkich", napisał.

"Rozmawialiśmy o naszej wspólnej pracy nad Formułą Pokoju: ponad 80 państw jest już zaangażowanych na poziomie swoich przedstawicieli. Będzie ich więcej. Jestem wdzięczny Watykanowi za wsparcie naszej pracy", zakończył.

Historia kontaktów

Franciszek przyjął ukraińskiego prezydenta w Watykanie 13 maja, było to drugie osobiste spotkanie po tym w 2020 roku, pierwsze od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Od czasu napaści w dniu 24 lutego 2022 r. odbyło się kilka rozmów telefonicznych między Franciszkiem a Zełenskim. Pierwsza miała miejsce 26 lutego ubiegłego roku, dwa dni po rozpoczęciu konfliktu. Papież - relacjonował Zełenski na Twitterze - wyraził swój najgłębszy smutek z powodu tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w kraju, podczas gdy prezydent potwierdził, że naród ukraiński odczuwa duchowe wsparcie Papieża.

Kolejna rozmowa telefoniczna odbyła się 22 marca 2022 roku. Zełenski poinformował na Twitterze, że powiedział Ojcu Świętemu o "trudnej sytuacji humanitarnej i blokowaniu przez siły rosyjskie korytarzy pomocowych", mówiąc, że "z zadowoleniem przyjmuje pośredniczącą rolę Stolicy Apostolskiej w zakończeniu ludzkiego cierpienia".

Kolejna rozmowa telefoniczna miała miejsce 12 sierpnia 2022 roku. Również na Twitterze ukraiński prezydent stwierdził, że rozmowa dotyczyła okropności, jakich doświadczyła ludność z powodu rosyjskiej inwazji. Zełenski wyraził wdzięczność Papieżowi za jego modlitwy i wyrażał nadzieję na jego wizytę w Kijowie.

Vatican News

Komentarzy: 0
Data publikacji: 29.12.2023 11:06
Źródło: vaticaunews.va/pl