Spotkanie opłatkowe Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”

Spotkanie opłatkowe działaczy NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego odbyło się 5 stycznia w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.
 Spotkanie opłatkowe Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”
/ Fot. Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność"

W spotkaniu udział wzięło ponad 100 związkowców reprezentujących zakłady pracy różnych branż oraz zaproszeni goście.

Opłatki pobłogosławił biskup Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Diecezjalnego Duszpasterza Ludzi Pracy reprezentował ks. Tomasz Bierzyński.

Nie mogło również na opłatku zabraknąć ks. Stanisława Słowika, pierwszego kapelana internowanych w Załężu, oraz ks. Piotra Potyrały, dyrektora rzeszowskiej Caritas.

Z Ukrainy przybył ks. dr Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie, który przekazał od arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego podziękowania dla rzeszowskiej Solidarności za pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Na zaproszenie Romana Jakima, przewodniczącego rzeszowskiej Solidarności, odpowiedzieli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych oraz przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi związek współpracuje: poseł Ewa Leniart, senator Józef Jodłowski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, starosta kolbuszowski Józef Kardyś, burmistrz Nowej Sarzyny Andrzej Rychel, naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Byszuk, który reprezentował dyrektora IPN Oddział w Rzeszowie, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Jerzy Bednarz.

Na spotkaniu opłatkowym byli również: byli przewodniczący Zarządu Regionu Adam Śnieżek i Wojciech Buczak, członkowie Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego z prezesem Mieczysławem Liberem na czele, członkowie Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność” oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji: Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie – Barbara Rogowska, Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie – Józefa Misiewicz.

Zanim zebrani podzielili się opłatkiem, przewodniczący ZR pokrótce podsumował mijający czas:

– Pod koniec ubiegłego roku w wyniku długich i ciężkich negocjacji w Stalowej Woli w obecności prezesa PiS pana Jarosława Kaczyńskiego przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i premier Mateusz Morawiecki podpisali porozumienie zawierające szereg zmian, które wspierają pracowników. Nie ma bowiem takiego pracownika, którego by te zmiany nie dotyczyły, są to: ochrona dla działaczy i pracowników, odliczenie składek związkowych, przywrócenie emerytur pomostowych, środki dla pracowników DPS i państwowej sfery budżetowej, wzrost minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, odmrożenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, wynegocjowany projekt emerytur stażowych. To nie było jedyne wsparcie, zabiegaliśmy również o pomoc dla firm branż energochłonnych i górnictwa węglowego, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne. W dużej części wymienione tematy zostały załatwione, ale jesteśmy świadomi, że przed nami w dalszym ciągu ciężka praca, a nie wykluczone, że jeszcze trudniejsza – zaznaczył Roman Jakim.

Następnie przekazał zebranym życzenia.

– Życzę Wam, słowami naszego patrona bł. ks. Jerzego, abyśmy uczyli się: „Wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”. Ufam, że wtedy nasze życie stanie się lepsze. Szczęść Boże nam wszystkim, Szczęść Boże naszym zakładom, Szczęść Boże Polsce – życzył przewodniczący rzeszowskiej „S”.

W trakcie spotkania opłatkowego Roman Jakim podziękował za stałą i owocną współpracę z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność”, odwołanej z funkcji Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzacie Rauch, szczególnie w zakresie podejmowania wysiłku na rzecz kształcenia zgodnego z wyzwaniami współczesnego świata i wychowania do wartości chrześcijańskich młodego pokolenia.

– Za dbałość o pamięć historyczną; za starania o pielęgnowanie tożsamości narodowej, za wspieranie środowiska nauczycielskiego poprzez  podejmowanie cennych, budujących szacunek do naszego dziedzictwa inicjatyw, za partnerstwo w realizacji wspólnych przedsięwzięć i projektów, m.in.: inicjatywę upamiętnienia dorobku historycznego, etycznego i społecznego Solidarności z okazji 40-lecia związku w formie konkursu na projekt gry planszowej dla dzieci, młodzieży i rodzin pod tytułem: „Solidarność 1980 – 2020. Pokolenia” – wymieniał przewodniczący ZR.

Dodał, że jest dumny z tego, że rzeszowska Solidarność ma w swoich szeregach tak oddaną edukacji podkarpackiej osobę, która poprzez podejmowane działania wskazała i jest przekonany, że będzie nadal wskazywać kierunek jej rozwoju na przyszłe lata.

Spotkanie opłatkowe upłynęło w miłej, związkowej atmosferze, przy dźwięku kolęd, które wygrywał na organach Stanisław Piersiak, przewodniczący Solidarności w Nadleśnictwie Leżajsk. A  rozmowy na temat bieżących wydarzeń w kraju oraz zadań, jakie stawia kolejny rok przed NSZZ „Solidarność”, są już nieodłącznych puntem wszystkich spotkań w gronie działaczy związkowych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć Wiadomości
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć

Często słyszymy zarzuty ze strony środowisk lewicowych (ale nie tylko) negujące sens walki Żołnierzy Wyklętych. Pojawiają się też skrajne głosy, jakoby żołnierze podziemia niepodległościowego zwalczali przeciwników „innej opcji politycznej” lub rozpętali „wojnę domową”. De facto zbrodnicze oddziały Gwardii/Armii Ludowej były ekspozyturą sowiecką instalowaną na terenie Polski przez mocodawców z Kremla. Nie był to więc spór o podłożu ideologicznym, lecz rozbieżność w kwestii priorytetowej. Niepodległościowa konspiracja dążyła do suwerenności, natomiast komuna realizowała politykę Stalina.

Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd Wiadomości
Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd

Berlin: aresztowano terrorystkę RAF, Danielę Klette. Okazuje się, że kobieta przez około trzy dekady ukrywała się w niemieckiej stolicy pod fałszywym nazwiskiem. Terrorystka dobrze ułożyła sobie życie: jako lewicowa aktywistka działała w promigracyjnych organizacjach związanych z rządem i finansowanymi przez podatników. Sieć organizacji, z którymi była związana, otrzymywała miliony euro wsparcia.

Wiele gróźb i kłamstw. Ekspert podsumował orędzie Putina z ostatniej chwili
"Wiele gróźb i kłamstw". Ekspert podsumował orędzie Putina

Władimir Putin kilkakrotnie podczas czwartkowego orędzia użył określenia "Noworosja" i mówił o Ukrainie jako o "terytorium naszego kraju". To potwierdzenie, że jego celem jest zajęcie całej Ukrainy, aż do granic z Polską i Rumunią - powiedział PAP Igor Grecki, rosyjski politolog pracujący w estońskim think tanku ICDS.

Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą Wiadomości
Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą

Program reform nowej polskiej minister edukacji jest boleśnie znajomy Europejczykowi z Zachodu. Cel jest oczywisty: chodzi o przeformatowanie młodzieży na modłę lewicową, po to aby uniemożliwić jakąkolwiek szansę powrotu do władzy partii konserwatywnych.

Rozbój się nie udał. Napastnik zatrzymany przez policję z ostatniej chwili
"Rozbój się nie udał". Napastnik zatrzymany przez policję

W Goczałkowicach-Zdroju pod Pszczyną (woj. śląskie) doszło do niebezpiecznego incydentu. Zamaskowany mężczyzna wtargnął do jednego z banków i zażądał pieniędzy.

USA reagują na niepokojące słowa Putina z ostatniej chwili
USA reagują na niepokojące słowa Putina

Nie po raz pierwszy słyszeliśmy nieodpowiedzialną retorykę Władimira Putina - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Dodał, że USA ostrzegały Rosję w sprawie konsekwencji użycia broni jądrowej i że nie ma oznak, by Moskwa szykowała się do jego użycia.

Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP z ostatniej chwili
Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP

Znana aktorka poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że odchodzi z serialu „Na dobre i na złe”.

To żaden wstyd. Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"To żaden wstyd". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

"M jak miłość" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. Jedna z gwiazd produkcji podzieliła się ostatnio ze światem szczerym wyznaniem. Okazuje się, że borykała się z poważnymi problemami.

Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane z ostatniej chwili
Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. "Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił w czwartek, kilka dni po wypowiedzi o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, że każde jego słowo w tych kwestiach jest przemyślane i "starannie dobrane". Wiele państw zachodnich po słowach Macrona wykluczyło taką możliwość.

To nie jest wymarzony scenariusz. Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami z ostatniej chwili
"To nie jest wymarzony scenariusz". Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami

Prawdopodobnie 5 lub 7 marca dojdzie do kolejnego spotkania z protestującymi rolnikami - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Jak dodał, zamierza wtedy poinformować o efektach działań podjętych w sprawie rolniczych protestów.

REKLAMA

Spotkanie opłatkowe Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”

Spotkanie opłatkowe działaczy NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego odbyło się 5 stycznia w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.
 Spotkanie opłatkowe Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”
/ Fot. Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność"

W spotkaniu udział wzięło ponad 100 związkowców reprezentujących zakłady pracy różnych branż oraz zaproszeni goście.

Opłatki pobłogosławił biskup Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Diecezjalnego Duszpasterza Ludzi Pracy reprezentował ks. Tomasz Bierzyński.

Nie mogło również na opłatku zabraknąć ks. Stanisława Słowika, pierwszego kapelana internowanych w Załężu, oraz ks. Piotra Potyrały, dyrektora rzeszowskiej Caritas.

Z Ukrainy przybył ks. dr Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie, który przekazał od arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego podziękowania dla rzeszowskiej Solidarności za pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Na zaproszenie Romana Jakima, przewodniczącego rzeszowskiej Solidarności, odpowiedzieli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych oraz przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi związek współpracuje: poseł Ewa Leniart, senator Józef Jodłowski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, starosta kolbuszowski Józef Kardyś, burmistrz Nowej Sarzyny Andrzej Rychel, naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Byszuk, który reprezentował dyrektora IPN Oddział w Rzeszowie, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Jerzy Bednarz.

Na spotkaniu opłatkowym byli również: byli przewodniczący Zarządu Regionu Adam Śnieżek i Wojciech Buczak, członkowie Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego z prezesem Mieczysławem Liberem na czele, członkowie Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność” oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji: Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie – Barbara Rogowska, Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie – Józefa Misiewicz.

Zanim zebrani podzielili się opłatkiem, przewodniczący ZR pokrótce podsumował mijający czas:

– Pod koniec ubiegłego roku w wyniku długich i ciężkich negocjacji w Stalowej Woli w obecności prezesa PiS pana Jarosława Kaczyńskiego przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i premier Mateusz Morawiecki podpisali porozumienie zawierające szereg zmian, które wspierają pracowników. Nie ma bowiem takiego pracownika, którego by te zmiany nie dotyczyły, są to: ochrona dla działaczy i pracowników, odliczenie składek związkowych, przywrócenie emerytur pomostowych, środki dla pracowników DPS i państwowej sfery budżetowej, wzrost minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, odmrożenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, wynegocjowany projekt emerytur stażowych. To nie było jedyne wsparcie, zabiegaliśmy również o pomoc dla firm branż energochłonnych i górnictwa węglowego, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne. W dużej części wymienione tematy zostały załatwione, ale jesteśmy świadomi, że przed nami w dalszym ciągu ciężka praca, a nie wykluczone, że jeszcze trudniejsza – zaznaczył Roman Jakim.

Następnie przekazał zebranym życzenia.

– Życzę Wam, słowami naszego patrona bł. ks. Jerzego, abyśmy uczyli się: „Wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”. Ufam, że wtedy nasze życie stanie się lepsze. Szczęść Boże nam wszystkim, Szczęść Boże naszym zakładom, Szczęść Boże Polsce – życzył przewodniczący rzeszowskiej „S”.

W trakcie spotkania opłatkowego Roman Jakim podziękował za stałą i owocną współpracę z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność”, odwołanej z funkcji Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzacie Rauch, szczególnie w zakresie podejmowania wysiłku na rzecz kształcenia zgodnego z wyzwaniami współczesnego świata i wychowania do wartości chrześcijańskich młodego pokolenia.

– Za dbałość o pamięć historyczną; za starania o pielęgnowanie tożsamości narodowej, za wspieranie środowiska nauczycielskiego poprzez  podejmowanie cennych, budujących szacunek do naszego dziedzictwa inicjatyw, za partnerstwo w realizacji wspólnych przedsięwzięć i projektów, m.in.: inicjatywę upamiętnienia dorobku historycznego, etycznego i społecznego Solidarności z okazji 40-lecia związku w formie konkursu na projekt gry planszowej dla dzieci, młodzieży i rodzin pod tytułem: „Solidarność 1980 – 2020. Pokolenia” – wymieniał przewodniczący ZR.

Dodał, że jest dumny z tego, że rzeszowska Solidarność ma w swoich szeregach tak oddaną edukacji podkarpackiej osobę, która poprzez podejmowane działania wskazała i jest przekonany, że będzie nadal wskazywać kierunek jej rozwoju na przyszłe lata.

Spotkanie opłatkowe upłynęło w miłej, związkowej atmosferze, przy dźwięku kolęd, które wygrywał na organach Stanisław Piersiak, przewodniczący Solidarności w Nadleśnictwie Leżajsk. A  rozmowy na temat bieżących wydarzeń w kraju oraz zadań, jakie stawia kolejny rok przed NSZZ „Solidarność”, są już nieodłącznych puntem wszystkich spotkań w gronie działaczy związkowych.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe