Szukaj
Konto

Prezydent Andrzej Duda ostrzega rządzących podczas uroczystości 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

14.01.2024 14:50
Andrzej Duda
Źródło: (ad) PAP/Łukasz Gągulski
Komentarzy: 0
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Wincentego Witosa podczas obchodów 150. rocznicy jego urodzin - poinformowała w niedzielę kancelaria prezydenta. Wygłosił również przemówienie.

Prezydent ostrzega rządzących

- Wincenty Witos chciał Polski wolnej, suwerennej, niepodległej, demokratycznej bez żrących ją chorób, takich m. in. jak korupcja. Dlatego m. in. odszedł z PSL i założył PSL Piast, ponieważ sprzeciwiał się słabości i skorumpowaniu władz ówczesnej partii. Wiedział, jak tego typu zjawiska niszczą państwo i że trzeba je piętnować z całą mocą. Gdzie jest dzisiaj PSL? Uczestniczy w rządzącej koalicji, która zamyka posłów do więzienia.

(...)

Niech to będzie wielkim znakiem ostrzeżenia dla wszystkich polityków dzisiejszej Rzeczpospolitej, zwłaszcza dla tych, którzy obecnie rządzą. Do czego prowadzi arogancja władzy i poczucie bezkarności, czy też jak wolę to nazwać "terror praworządności". Bo dzisiaj mamy do czynienia proszę państwa z terrorem tak zwanej "praworządności".

- mówił między innymi Prezydent RP Andrzej Duda.

Czytaj również: "Gigantyczna porażka Tuska w Brukseli"

Sędziowie RP odpowiadają na ruch Bodnara

Kontekst. Obchody 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Prezydent przebywa w Wierzchosławicach (woj. małopolskie), gdzie bierze udział w obchodach 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa.

Andrzej Duda weźmie udział w głównych uroczystościach z okazji 150. rocznicy urodzin Witosa; w ich trakcie planowane jest wystąpienie prezydenta.

Wincenty Witos urodził się w 1874 r. w Wierzchosławicach. Był jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem II RP. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne został osadzony w twierdzy brzeskiej.

W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. Spoczął w rodzinnych Wierzchosławicach; w uroczystościach pogrzebowych, trwających od 2 do 6 listopada, uczestniczyły tłumy.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 14.01.2024 14:50
Źródło: TT/ PAP