Spotkanie władz Solidarności z dr. Karolem Nawrockim. Piotr Duda: Nie pozwolimy zaorać IPN-u

- Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko Solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany - powiedział Piotr Duda po dzisiejszym posiedzeniu Konwentu Przewodniczących Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. W pierwszej części na spotkaniu gościł prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Spotkanie Prezesa IPN-u Karola Nawrockiego z Prezydium KK NSZZ
Spotkanie Prezesa IPN-u Karola Nawrockiego z Prezydium KK NSZZ "S" oraz przewodniczącymi Regionów i Branż NSZZ "S" / fot. M. Żegliński

Jednym z tematów spotkania była sytuacja Instytutu Pamięci Narodowej w związku z zapowiedziami jego likwidacji przez przedstawicieli obecnego rządu.

"IPN to dziecko Solidarności"

- Rozmawialiśmy o relacjach Solidarności z IPN-em, które są dobre, a nawet bardzo dobre. Omawialiśmy także sytyuację związaną z zapowiedziami polityków obecnej władzy, którzy w swojej kampanii wyborczej odgrażali się, że jedną z pierwszych instytucji, która zostanie zlikwidowana, będzie IPN

- powiedział po spotkaniu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

- Dla nas sytuacja jest jasna. Dla Solidarności IPN jest tak samo ważny jak sam związek zawodowy. Nie chodzi tylko o to, że przez ostatnie kilkanaście lat IPN wspomagał Solidarność w różnego rodzaju uroczystościach oraz w docieraniu do prawdy. Już w latach 90. w obywatelskim projekcie Konstytucji było wpisane, że ma powstać Instytut Pamięci Narodowej, obudowany właśnie Konstytucją, żeby nikt nie ważył się tej instytucji ruszyć. Wtedy nie wyraził na to zgody pan prezydent Kwaśniewski. Lansował swoją Konstytucję 1997 roku. Instytut jednak wreszcie powstał

- powiedział Przewodniczący.

- Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko Solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany

- dodał.

"Nie da się usunąć IPN-u uchwałą"

- Funkcjonowanie Instytutu Pamięci Narodowej jest zagrożone na chwilę obecną wydaje się wyłącznie finansowym. Komisje Sejmowe, mimo naszej zaciekłej walki, postulują zmniejszenie finansowania Instytutu Pamięci Narodowej na poziomie 50 mln zł, co wpłynie w sposób naturalny na funkcjonowanie Instytutu. Pod względem prawnym prezes Narodowego Banku Polskiego i prezes Instytutu Pamięci Narodowej (a także w opinii publicznej) są niekwestionowanymi prezesami w tym sensie, że nie są żadnymi neo-prezesami albo prezesami, których funkcjonowanie można by podważyć. Wynika to pewnie z faktu, że w Senacie prezes Instytutu Pamięci Narodowej został wybrany także głosami PSL-u, więc w samej Koalicji powstałby pewien problem z nazwaniem tej sytuacji

- powiedział podczas spotkania prezes Nawrocki.

IPN, jak podkreślił prezes Nawrocki, działa na podstawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (…) Zgodnie z polskim prawem, uchwałą nie można jej zmienić.

- Z jednej strony nie czujemy się bezpiecznie, śledząc to, co się dzieje wokół nas, z drugiej strony jeśli pozostawać będziemy w literze prawa, to wyłącznie polski Sejm i polski Senat mają prawo odwołać prezesa Instytutu Pamięci Narodowej czy zlikwidować Instytutu Pamięci Narodowej, a to nie może się odbyć bez zgody Kolegium IPN

- dodał.

Wspomniał, że po doświadczeniach ostatnich tygodni IPN przygotowuje się metodycznie do potencjalnego rozstrzygnięcia poza aspektem finansowym działalności Instytutu.

- Składam jasną deklarację, że my jesteśmy w stanie wpuścić tylko polską policję lub polskie wojsko. Nie wyobrażam sobie (...), żeby jacykolwiek silni ludzie weszli przez próg Instytutu Pamięci Narodowej, bo spotkają się z równie silnymi ludźmi. Zakładamy, że państwo polskie istnieje, a jeśli tak, to Instytutu Pamięci Narodowej uchwałą nie można usunąć

- powiedział.

Podziękował również za akty wsparcia płynące z Komisji Krajowej NSZZ „S” i poszczególnych Regionów o gotowości do obrony IPN jako instytucji, która odkryła także prawdę o NSZZ „S” i dokłada wszelkich wysiłków, żeby Solidarność była w tym miejscu, w którym powinna być w strukturze pamięci narodowej i państwa polskiego.

- Jesteśmy gotowi do obrony, chociaż bez waszego wsparcia byłoby trudniej - dodał Karol Nawrocki.

- Mam nadzieję, że wszystko się zakończy pozytywnie

- powiedział Piotr Duda, przekonując, że zasoby Instytutu są pomocą dla wielu instytucji w kraju, oraz zachęcając, by członkowie Solidarności również z nich korzystali.

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Rozmawiano także o formach upamiętnienia 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodniczący Piotr Duda mówił o trzech obszarach, w jakich w organizacji takich wydarzeń będzie uczestniczyć Komisja Krajowa NSZZ „S”. To tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, którą w tym roku współorganizować będzie Region Podlaski NSZZ „S”, Msza Święta w rocznicę śmierci ks. Jerzego 19 października na warszawskim Żoliborzu, a także duża konferencja naukowa.

Oprócz tego, jak referował Przewodniczący, bardzo wiele okolicznościowych wydarzeń będą również organizować poszczególne struktury regionalne Związku.

Prezes Karol Nawrocki omówił z kolei plany IPN-u dotyczące organizacji wydarzeń związanych z 40. rocznicą śmierci ks. Popiełuszki. - Patrzymy w kierunku Solidarności jako głównego partnera tych wydarzeń. Nie wyobrażam sobie, by zabrakło Solidarności na tych obchodach – powiedział.

Piotr Duda zaś dodał, że trzeba przygotować się na to, że być może będzie trzeba bronić dobrego imienia ks. Popiełuszki, tak jak broniono w ubiegłym roku dobrego imienia Jana Pawła II.

XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił rok 2024 Rokiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć Wiadomości
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć

Często słyszymy zarzuty ze strony środowisk lewicowych (ale nie tylko) negujące sens walki Żołnierzy Wyklętych. Pojawiają się też skrajne głosy, jakoby żołnierze podziemia niepodległościowego zwalczali przeciwników „innej opcji politycznej” lub rozpętali „wojnę domową”. De facto zbrodnicze oddziały Gwardii/Armii Ludowej były ekspozyturą sowiecką instalowaną na terenie Polski przez mocodawców z Kremla. Nie był to więc spór o podłożu ideologicznym, lecz rozbieżność w kwestii priorytetowej. Niepodległościowa konspiracja dążyła do suwerenności, natomiast komuna realizowała politykę Stalina.

Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd Wiadomości
Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd

Berlin: aresztowano terrorystkę RAF, Danielę Klette. Okazuje się, że kobieta przez około trzy dekady ukrywała się w niemieckiej stolicy pod fałszywym nazwiskiem. Terrorystka dobrze ułożyła sobie życie: jako lewicowa aktywistka działała w promigracyjnych organizacjach związanych z rządem i finansowanymi przez podatników. Sieć organizacji, z którymi była związana, otrzymywała miliony euro wsparcia.

Wiele gróźb i kłamstw. Ekspert podsumował orędzie Putina z ostatniej chwili
"Wiele gróźb i kłamstw". Ekspert podsumował orędzie Putina

Władimir Putin kilkakrotnie podczas czwartkowego orędzia użył określenia "Noworosja" i mówił o Ukrainie jako o "terytorium naszego kraju". To potwierdzenie, że jego celem jest zajęcie całej Ukrainy, aż do granic z Polską i Rumunią - powiedział PAP Igor Grecki, rosyjski politolog pracujący w estońskim think tanku ICDS.

Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą Wiadomości
Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą

Program reform nowej polskiej minister edukacji jest boleśnie znajomy Europejczykowi z Zachodu. Cel jest oczywisty: chodzi o przeformatowanie młodzieży na modłę lewicową, po to aby uniemożliwić jakąkolwiek szansę powrotu do władzy partii konserwatywnych.

Rozbój się nie udał. Napastnik zatrzymany przez policję z ostatniej chwili
"Rozbój się nie udał". Napastnik zatrzymany przez policję

W Goczałkowicach-Zdroju pod Pszczyną (woj. śląskie) doszło do niebezpiecznego incydentu. Zamaskowany mężczyzna wtargnął do jednego z banków i zażądał pieniędzy.

USA reagują na niepokojące słowa Putina z ostatniej chwili
USA reagują na niepokojące słowa Putina

Nie po raz pierwszy słyszeliśmy nieodpowiedzialną retorykę Władimira Putina - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Dodał, że USA ostrzegały Rosję w sprawie konsekwencji użycia broni jądrowej i że nie ma oznak, by Moskwa szykowała się do jego użycia.

Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP z ostatniej chwili
Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP

Znana aktorka poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że odchodzi z serialu „Na dobre i na złe”.

To żaden wstyd. Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"To żaden wstyd". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

"M jak miłość" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. Jedna z gwiazd produkcji podzieliła się ostatnio ze światem szczerym wyznaniem. Okazuje się, że borykała się z poważnymi problemami.

Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane z ostatniej chwili
Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. "Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił w czwartek, kilka dni po wypowiedzi o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, że każde jego słowo w tych kwestiach jest przemyślane i "starannie dobrane". Wiele państw zachodnich po słowach Macrona wykluczyło taką możliwość.

To nie jest wymarzony scenariusz. Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami z ostatniej chwili
"To nie jest wymarzony scenariusz". Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami

Prawdopodobnie 5 lub 7 marca dojdzie do kolejnego spotkania z protestującymi rolnikami - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Jak dodał, zamierza wtedy poinformować o efektach działań podjętych w sprawie rolniczych protestów.

REKLAMA

Spotkanie władz Solidarności z dr. Karolem Nawrockim. Piotr Duda: Nie pozwolimy zaorać IPN-u

- Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko Solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany - powiedział Piotr Duda po dzisiejszym posiedzeniu Konwentu Przewodniczących Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. W pierwszej części na spotkaniu gościł prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Spotkanie Prezesa IPN-u Karola Nawrockiego z Prezydium KK NSZZ
Spotkanie Prezesa IPN-u Karola Nawrockiego z Prezydium KK NSZZ "S" oraz przewodniczącymi Regionów i Branż NSZZ "S" / fot. M. Żegliński

Jednym z tematów spotkania była sytuacja Instytutu Pamięci Narodowej w związku z zapowiedziami jego likwidacji przez przedstawicieli obecnego rządu.

"IPN to dziecko Solidarności"

- Rozmawialiśmy o relacjach Solidarności z IPN-em, które są dobre, a nawet bardzo dobre. Omawialiśmy także sytyuację związaną z zapowiedziami polityków obecnej władzy, którzy w swojej kampanii wyborczej odgrażali się, że jedną z pierwszych instytucji, która zostanie zlikwidowana, będzie IPN

- powiedział po spotkaniu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

- Dla nas sytuacja jest jasna. Dla Solidarności IPN jest tak samo ważny jak sam związek zawodowy. Nie chodzi tylko o to, że przez ostatnie kilkanaście lat IPN wspomagał Solidarność w różnego rodzaju uroczystościach oraz w docieraniu do prawdy. Już w latach 90. w obywatelskim projekcie Konstytucji było wpisane, że ma powstać Instytut Pamięci Narodowej, obudowany właśnie Konstytucją, żeby nikt nie ważył się tej instytucji ruszyć. Wtedy nie wyraził na to zgody pan prezydent Kwaśniewski. Lansował swoją Konstytucję 1997 roku. Instytut jednak wreszcie powstał

- powiedział Przewodniczący.

- Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko Solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany

- dodał.

"Nie da się usunąć IPN-u uchwałą"

- Funkcjonowanie Instytutu Pamięci Narodowej jest zagrożone na chwilę obecną wydaje się wyłącznie finansowym. Komisje Sejmowe, mimo naszej zaciekłej walki, postulują zmniejszenie finansowania Instytutu Pamięci Narodowej na poziomie 50 mln zł, co wpłynie w sposób naturalny na funkcjonowanie Instytutu. Pod względem prawnym prezes Narodowego Banku Polskiego i prezes Instytutu Pamięci Narodowej (a także w opinii publicznej) są niekwestionowanymi prezesami w tym sensie, że nie są żadnymi neo-prezesami albo prezesami, których funkcjonowanie można by podważyć. Wynika to pewnie z faktu, że w Senacie prezes Instytutu Pamięci Narodowej został wybrany także głosami PSL-u, więc w samej Koalicji powstałby pewien problem z nazwaniem tej sytuacji

- powiedział podczas spotkania prezes Nawrocki.

IPN, jak podkreślił prezes Nawrocki, działa na podstawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (…) Zgodnie z polskim prawem, uchwałą nie można jej zmienić.

- Z jednej strony nie czujemy się bezpiecznie, śledząc to, co się dzieje wokół nas, z drugiej strony jeśli pozostawać będziemy w literze prawa, to wyłącznie polski Sejm i polski Senat mają prawo odwołać prezesa Instytutu Pamięci Narodowej czy zlikwidować Instytutu Pamięci Narodowej, a to nie może się odbyć bez zgody Kolegium IPN

- dodał.

Wspomniał, że po doświadczeniach ostatnich tygodni IPN przygotowuje się metodycznie do potencjalnego rozstrzygnięcia poza aspektem finansowym działalności Instytutu.

- Składam jasną deklarację, że my jesteśmy w stanie wpuścić tylko polską policję lub polskie wojsko. Nie wyobrażam sobie (...), żeby jacykolwiek silni ludzie weszli przez próg Instytutu Pamięci Narodowej, bo spotkają się z równie silnymi ludźmi. Zakładamy, że państwo polskie istnieje, a jeśli tak, to Instytutu Pamięci Narodowej uchwałą nie można usunąć

- powiedział.

Podziękował również za akty wsparcia płynące z Komisji Krajowej NSZZ „S” i poszczególnych Regionów o gotowości do obrony IPN jako instytucji, która odkryła także prawdę o NSZZ „S” i dokłada wszelkich wysiłków, żeby Solidarność była w tym miejscu, w którym powinna być w strukturze pamięci narodowej i państwa polskiego.

- Jesteśmy gotowi do obrony, chociaż bez waszego wsparcia byłoby trudniej - dodał Karol Nawrocki.

- Mam nadzieję, że wszystko się zakończy pozytywnie

- powiedział Piotr Duda, przekonując, że zasoby Instytutu są pomocą dla wielu instytucji w kraju, oraz zachęcając, by członkowie Solidarności również z nich korzystali.

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Rozmawiano także o formach upamiętnienia 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodniczący Piotr Duda mówił o trzech obszarach, w jakich w organizacji takich wydarzeń będzie uczestniczyć Komisja Krajowa NSZZ „S”. To tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, którą w tym roku współorganizować będzie Region Podlaski NSZZ „S”, Msza Święta w rocznicę śmierci ks. Jerzego 19 października na warszawskim Żoliborzu, a także duża konferencja naukowa.

Oprócz tego, jak referował Przewodniczący, bardzo wiele okolicznościowych wydarzeń będą również organizować poszczególne struktury regionalne Związku.

Prezes Karol Nawrocki omówił z kolei plany IPN-u dotyczące organizacji wydarzeń związanych z 40. rocznicą śmierci ks. Popiełuszki. - Patrzymy w kierunku Solidarności jako głównego partnera tych wydarzeń. Nie wyobrażam sobie, by zabrakło Solidarności na tych obchodach – powiedział.

Piotr Duda zaś dodał, że trzeba przygotować się na to, że być może będzie trzeba bronić dobrego imienia ks. Popiełuszki, tak jak broniono w ubiegłym roku dobrego imienia Jana Pawła II.

XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił rok 2024 Rokiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe