„Pokój – Dar Boga” – dziś XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „SZALOM. Pokój – Dar Boga” odbywa się 17 stycznia 2024 r. XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody mają miejsce w Szydłowcu i Radomiu. Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie kard. Grzegorz Ryś wyraził nadzieję, że niezależnie od obchodów centralnych Dzień Judaizmu zostanie zauważony w każdej polskiej diecezji, a nawet każdej katolickiej parafii w Polsce. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, że antysemityzm, jakkolwiek motywowany, zawsze jest grzechem.
Od lewej: kard. Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich „Pokój – Dar Boga” – dziś XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
Od lewej: kard. Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich / PAP/Piotr Polak

Kard. Ryś przypomniał, że dialog chrześcijańsko-żydowski został zapoczątkowany soborowa deklaracją “Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Zauważył, że Dzień Judaizmu związany jest Tygodniem Ekumenicznym, który rozpoczyna się dzień później, 18 stycznia. - Relacje chrześcijaństwa z judaizmem są bowiem wyjątkowe i nie jest takim samym jak dialog z islamem czy innymi religiami - podkreślił przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Hierarcha przypomniał, że Jan Paweł II nazywał Żydów starszymi braćmi w wierze, zaś Benedykt XVI - ojcami w wierze. Zgodnie z nauczaniem Kościoła nie można obwiniać Żydów za śmierć Jezusa zaś antysemityzm, jakkolwiek motywowany, zawsze jest grzechem - wskazał metropolita łódzki. 

- Myślę, że świadomość  tych podstawowych prawd nie jest aż tak powszechna w polskim Kościele, dlatego trzeba robić wszystko, żeby Dzień Judaizmu był wydarzeniem ważnym, zauważalnym i żeby cieszył się właściwą recepcją - powiedział kard. Ryś. Jak dodał, oprócz tego, że wydarzenie to będzie obchodzone w Radomiu i Szydłowcu, powinno być zauważone w każdej diecezji, a najlepiej - także w każdej katolickiej parafii w Polsce.

Plan obchodów

Podczas konferencji kard. Ryś zaprezentował program tegorocznych centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które odbywają się dziś w Radomiu i Szydłowcu.

O godzinie 10.00 na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu rozpoczęło się nabożeństwo z udziałem Biskupa Radomskiego Marka Solarczyka i Naczelnego Rabina Rzeczypospolitej Polskiej Michaela Schudricha.  O godzinie 11.30 w zamku szydłowieckim rozpoczął się panel dyskusyjny „Pokój jako dar od Boga”, który poprowadzi prof. Jan Grosfeld UKSW. Biorą w nim udział: Icchak Rapoport - Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, Dawid Szychowski - Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi, prof. Andrzej Porębski - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych i ks. Grzegorz Michalczyk - wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

O godzinie 16.30 w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego. Będzie mu przewodniczyć i słowo wygłosi kard. Grzegorz Ryś - przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Zostanie także odtworzone słowo Rabina Michaela Schudricha.

Słowo kard. Rysia

W specjalnym Słowie  na tegoroczny Dzień Judaizmu kard. Ryś napisał, że “na świecie wokół nas giną ludzie – niejednokrotnie tysiącami! Inni trafiają do niewoli, inni opłakują jednych i drugich. Inni z przerażeniem patrzą na gruzy swoich domów czy zakładów pracy”. Hierarcha  zwraca uwagę na modlitwę, do której powinni stawać razem chrześcijanie i Żydzi. Zachęca do odprawienia w diecezjach, a nawet we wszystkich parafiach, specjalnej liturgii słowa: "Z wiarą, że jest ONO (Słowo Boga) nie tylko mądre, ale i stwórcze! Ono nie tylko ogłasza POKÓJ, ale go także zaprowadza".

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. Budowanie wzajemnego braterstwa i formowanie właściwej mentalności wiernych wymaga Bożej pomocy, dlatego tak bardzo potrzeba modlitwy - to jeden z celów Dnia Judaizmu.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach.

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Inicjatywa ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że, jak przypominał Jan Paweł II, religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, zaś wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze.

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
 

tk, lk, dg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kompromitacja neo-TVP. Natychmiastowe przeprosiny na antenie i sprostowanie, albo widzimy się w sądzie [WIDEO] z ostatniej chwili
Kompromitacja neo-TVP. "Natychmiastowe przeprosiny na antenie i sprostowanie, albo widzimy się w sądzie" [WIDEO]

"Wzięliście materiał z troll konta jakiegoś anonima i przypisaliście mi jego podłą wypowiedź" - napisał na Twitterze poseł Przemysław Wipler.

Błaszczykowski powiedział to wprost o konflikcie z Lewandowskim z ostatniej chwili
Błaszczykowski powiedział to wprost o konflikcie z Lewandowskim

"Nasze ego nie pozwoliło nam na dojście do pewnych wniosków, do których doszliśmy teraz" - powiedział Jakub Błaszczykowski w "Gościu Wydarzeń" o relacjach z Robertem Lewandowskim.

Wicher od Turbacza. Premiera muzycznego hołdu dla Majora Józefa Kurasia ps. Ogień tylko u nas
"Wicher od Turbacza". Premiera muzycznego hołdu dla Majora Józefa Kurasia ps. "Ogień"

- Pieśń „Wicher od Turbacza” wpisuje się w moją misję. Cieszę się, że mogę przywołać w ten sposób imię „Ognia”, tak bardzo dzisiaj szkalowane przez nadciągającą neobolszewicką rewolucję - mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Norbert "Smoła" Smoliński, bard, kompozytor, lider zespołu „Contra Mundum”.

Dr Rafał Brzeski: Правда.pl Wiadomości
Dr Rafał Brzeski: Правда.pl

Globalna wojna informacyjna Kremla sprawia, że stale rośnie liczba atakowanych i odpowiednio liczba broniących się. Francuski zespół Viginum rozpracował kolejny już ekosystem dezinformacyjny zbudowany z co najmniej 193 witryn i portali przedstawiających wojnę na Ukrainie tak jak ona powinna wyglądać wedle rosyjskich propagandzistów. Sieć ta adresowana jest przede wszystkim do odbiorców zachodnich a ostatnio wiodącą w niej rolę pełni polskojęzyczny portal “informacyjny” Pravda (pełnego adresu wolimy nie rozpowszechniać - przyp. red.).

W Moskwie ze sprzedaży wycofano gazetę z Nawalnym na okładce z ostatniej chwili
W Moskwie ze sprzedaży wycofano gazetę z Nawalnym na okładce

W kioskach w Moskwie ze sprzedaży wycofano nowy numer tygodnika "Sobiesiednik". Na okładce pisma było zdjęcie sprzeciwiającego się Kremlowi polityka Aleksieja Nawalnego, który - jak podały służby więzienne - zmarł w ubiegłym tygodniu w kolonii karnej.

Tomasz Komenda chorował na jeden z groźniejszych nowotworów z ostatniej chwili
Tomasz Komenda chorował na jeden z groźniejszych nowotworów

Nie żyje Tomasz Komenda. Mężczyzna, który 18 lat niesłusznie spędził w więzieniu. Miał 46 lat. Chorował na jeden z groźniejszych nowotworów

Nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry

Poseł Suwerennej Polski Michał Wójcik przekazał nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry.

Katastrofa smoleńska. Umorzenie śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków przez prokuratora z ostatniej chwili
Katastrofa smoleńska. Umorzenie śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków przez prokuratora

Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez warszawskiego prokuratora Józefa Gacka w związku z prowadzonym przez niego śledztwem związanym z katastrofą smoleńską. Postawiony mu zarzut okazał się bezpodstawny.

Nie żyje Tomasz Komenda. Dramatyczne wyznanie jego matki z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Komenda. Dramatyczne wyznanie jego matki

Nie żyje Tomasz Komenda. Mężczyzna, który 18 lat niesłusznie spędził w więzieniu. Miał 46 lat. Jego matka zabrał głos.

Niemiecki dziennik rozpływa się nad nową TVP z ostatniej chwili
Niemiecki dziennik rozpływa się nad nową TVP

"W nowej TVP Info wszystko idzie do przodu. I to bez nienawiści" – pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

REKLAMA

„Pokój – Dar Boga” – dziś XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „SZALOM. Pokój – Dar Boga” odbywa się 17 stycznia 2024 r. XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody mają miejsce w Szydłowcu i Radomiu. Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie kard. Grzegorz Ryś wyraził nadzieję, że niezależnie od obchodów centralnych Dzień Judaizmu zostanie zauważony w każdej polskiej diecezji, a nawet każdej katolickiej parafii w Polsce. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, że antysemityzm, jakkolwiek motywowany, zawsze jest grzechem.
Od lewej: kard. Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich „Pokój – Dar Boga” – dziś XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
Od lewej: kard. Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich / PAP/Piotr Polak

Kard. Ryś przypomniał, że dialog chrześcijańsko-żydowski został zapoczątkowany soborowa deklaracją “Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Zauważył, że Dzień Judaizmu związany jest Tygodniem Ekumenicznym, który rozpoczyna się dzień później, 18 stycznia. - Relacje chrześcijaństwa z judaizmem są bowiem wyjątkowe i nie jest takim samym jak dialog z islamem czy innymi religiami - podkreślił przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Hierarcha przypomniał, że Jan Paweł II nazywał Żydów starszymi braćmi w wierze, zaś Benedykt XVI - ojcami w wierze. Zgodnie z nauczaniem Kościoła nie można obwiniać Żydów za śmierć Jezusa zaś antysemityzm, jakkolwiek motywowany, zawsze jest grzechem - wskazał metropolita łódzki. 

- Myślę, że świadomość  tych podstawowych prawd nie jest aż tak powszechna w polskim Kościele, dlatego trzeba robić wszystko, żeby Dzień Judaizmu był wydarzeniem ważnym, zauważalnym i żeby cieszył się właściwą recepcją - powiedział kard. Ryś. Jak dodał, oprócz tego, że wydarzenie to będzie obchodzone w Radomiu i Szydłowcu, powinno być zauważone w każdej diecezji, a najlepiej - także w każdej katolickiej parafii w Polsce.

Plan obchodów

Podczas konferencji kard. Ryś zaprezentował program tegorocznych centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które odbywają się dziś w Radomiu i Szydłowcu.

O godzinie 10.00 na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu rozpoczęło się nabożeństwo z udziałem Biskupa Radomskiego Marka Solarczyka i Naczelnego Rabina Rzeczypospolitej Polskiej Michaela Schudricha.  O godzinie 11.30 w zamku szydłowieckim rozpoczął się panel dyskusyjny „Pokój jako dar od Boga”, który poprowadzi prof. Jan Grosfeld UKSW. Biorą w nim udział: Icchak Rapoport - Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, Dawid Szychowski - Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi, prof. Andrzej Porębski - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych i ks. Grzegorz Michalczyk - wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

O godzinie 16.30 w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego. Będzie mu przewodniczyć i słowo wygłosi kard. Grzegorz Ryś - przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Zostanie także odtworzone słowo Rabina Michaela Schudricha.

Słowo kard. Rysia

W specjalnym Słowie  na tegoroczny Dzień Judaizmu kard. Ryś napisał, że “na świecie wokół nas giną ludzie – niejednokrotnie tysiącami! Inni trafiają do niewoli, inni opłakują jednych i drugich. Inni z przerażeniem patrzą na gruzy swoich domów czy zakładów pracy”. Hierarcha  zwraca uwagę na modlitwę, do której powinni stawać razem chrześcijanie i Żydzi. Zachęca do odprawienia w diecezjach, a nawet we wszystkich parafiach, specjalnej liturgii słowa: "Z wiarą, że jest ONO (Słowo Boga) nie tylko mądre, ale i stwórcze! Ono nie tylko ogłasza POKÓJ, ale go także zaprowadza".

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. Budowanie wzajemnego braterstwa i formowanie właściwej mentalności wiernych wymaga Bożej pomocy, dlatego tak bardzo potrzeba modlitwy - to jeden z celów Dnia Judaizmu.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach.

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Inicjatywa ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że, jak przypominał Jan Paweł II, religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, zaś wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze.

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
 

tk, lk, dgOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe