Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest – o przykładach nieoczekiwanych Bożych powołań w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim mówi Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 21 stycznia.
zdjęcie poglądowe Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/mig-ua

Publikujemy cały komentarz do niedzielnej Ewangelii:

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. W Biblii jest wiele przykładów dotykających tego tematu.

Mojżesz

Pierwszym ważnym przykładem jest Mojżesz. Jak wiemy z Księgi Wyjścia, po zabiciu egipskiego żołnierza prześladującego hebrajskiego niewolnika uciekł ze strachu przed faraonem. Podczas swego wygnania Mojżesz opiekował się stadem owiec, kiedy Bóg objawił mu się w płonącym krzewie i przemówił: „Tak powiesz Izraelitom: +JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia. Idź, a gdy zbierzesz starszych Izraela, powiesz im: Objawił mi się Pan, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba i powiedział: Nawiedziłem was i ujrzałem, co wam uczyniono w Egipcie. Postanowiłem więc wywieść was z ucisku w Egipcie” (Wj 3,15-17). Bóg nakazał Mojżeszowi również spotkać się z faraonem i poprosić go o to, aby pozwolił Hebrajczykom wyjść z Egiptu. Mojżesz, który miał problem z mówieniem, jąkał się, początkowo nie chciał przyjąć tej misji, ale w końcu posłuchał głosu Boga i zostawił wszystko, aby podążyć za Bożym powołaniem.

Elizeusz

Bóg może nas także powołać w nagły sposób, posługując się inną osobą. Widzimy to na przykładzie Elizeusza. „[Eliasz] poszedł i odnalazł Elizeusza, syna Szafata, orzącego: dwanaście par [wołów] przed nim, a on przy dwunastej. Wtedy Eliasz, podszedłszy do niego, zarzucił na niego swój płaszcz. Wówczas Elizeusz zostawił woły i pobiegłszy za Eliaszem, powiedział: «Pozwól mi ucałować mego ojca i moją matkę, abym potem poszedł za tobą». On mu odpowiedział: «Idź i wracaj, bo po co to ci uczyniłem?» Wtedy powrócił do niego i zaraz wziął parę wołów, złożył je na ofiarę, a na jarzmie wołów ugotował ich mięso oraz dał ludziom, aby zjedli. Następnie wybrał się i poszedłszy za Eliaszem, stał się jego sługą” (1 Krl 19,19-21).

Eleazar ben Dordia

Jednakże, ponieważ Bóg jest Bogiem, nie przemawia On do nas jedynie w tak niezwykłych wydarzeniach, jak objawienie się w płonącym krzewie lub za pomocą tak sławnego proroka jak Eliasz. Może do nas przemówić nawet przez kogoś takiego jak prostytutka. W Talmudzie Babilońskim znajduje się znana historia o rabinie Eleazarze ben Dordii (traktat o bałwochwalstwie – Awoda Zara 17,1). „Nauczano: Mówiono o rabinie Eleazarze ben Dordii, że nie odpuścił żadnej nierządnicy na świecie. Pewnego razu, usłyszawszy, że w jednym z miast nadmorskich jest nierządnica, która przyjmuje za zapłatę sakiewkę denarów, wziął sakiewkę denarów i przeprawił się do niej przez siedem rzek. Kiedy był z nią, wypuszczając powietrze ze swych ust powiedziała: Ponieważ ten oddech nie wróci na swoje miejsce, tak też Eleazar ben Dordia nigdy nie zostanie przyjęty w pokucie. Wstrząśnięty, natychmiast opuścił ją, usiadł między wzgórzami i górami i zawołał: O wy, wzgórza i góry, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! Odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. Wołał więc: Niebo i ziemio, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! One także odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. Następnie zawołał: Słońce i księżycu, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! Ale one też odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. (…) Powiedział: W takim razie sprawa zależy wyłącznie ode mnie! Włożywszy głowę między kolana, płakał głośno, aż uszła z niego dusza. Wtedy rozległ się niebiański głos: Przeznaczeniem rabina Eleazara ben Dordii jest życie w przyszłym świecie! Rabin [słysząc to] zapłakał i powiedział: Jeden może zyskać życie wieczne po wielu latach, inny w ciągu jednej godziny! Rabin powiedział także: Pokutnicy nie tylko są akceptowani, ale nazywa się ich nawet: Rabbi!”

Prawdziwe spotkanie z Bogiem może nastąpić we wszystkich okolicznościach życia i we wszystkich warstwach społecznych. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie i gotowość do zmiany swojego dotychczasowego życia, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest.

O Autorze

Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, członek Nostra Aetate 4 w Jerozolimie - ekumenicznej organizacji zajmującej się dialogiem żydowsko-katolickim.

Centrum Heschela KUL


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły

Uosabiająca postawę brukselskich elit Ursula von der Leyen, która chce powtórnie kandydować na przewodniczącą Komisji Europejskiej, oświadczyła, że - z zasady - nigdy nie będzie współpracować z europejskimi partiami skrajnie prawicowymi. Nie wspomniała natomiast o skrajnie lewicowych, co oznacza, że nie skrajność jej przeszkadza, ale wyłącznie prawicowość.

Nie żyje polska medalistka olimpijska z ostatniej chwili
Nie żyje polska medalistka olimpijska

W Australii zmarła gimnastyczka sportowa Lidia Szczerbińska-Król, która z koleżankami zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku w rywalizacji drużynowej z przyborem. O śmierci poinformowała rodzina sportsmenki.

Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady z ostatniej chwili
Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady

– Musimy zrobić wszystko, ponieważ wiemy, że Rosja musi wygrać tę wojnę – powiedział premier Kanady Justin Trudeau, natychmiast się poprawiając, że chodzi oczywiście o wygraną Ukrainy. Wpadkę skomentowała Maria Zacharowa, rzecznik MSZ Rosji.

Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza z ostatniej chwili
Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z „Newsweekiem” mówił o planach wobec odbudowy Pałacu Saskiego. Minister kultury został także zapytany o Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości. Do sprawy odniósł się Patryk Jaki, europoseł Suwerennej Polski.

Nie żyje znany bankier z ostatniej chwili
Nie żyje znany bankier

W wieku 87 lat zmarł znany brytyjski finansista Jacob Rothschild wywodzący się ze znanej, wielopokoleniowej rodziny bankierów.

Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego z ostatniej chwili
Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości.

Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos z ostatniej chwili
Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym odniósł się do wystąpienia prokuratury o odebranie mu immunitetu. „Zwracam uwagę na interesującą koincydencję skierowania tej sprawy do Brukseli w momencie ustalania list wyborczych do Parlamentu Europejskiego” – napisał.

Nie żyje żołnierz, który podpalił się przed ambasadą Izraela z ostatniej chwili
Nie żyje żołnierz, który podpalił się przed ambasadą Izraela

Żołnierz sił powietrznych armii amerykańskiej, który w niedzielę podpalił się pod ambasadą Izraela w Waszyngtonie, zmarł w poniedziałek w szpitalu z powodu poniesionych oparzeń - przekazała agencji AFP rzeczniczka Pentagonu Rose M. Riley. Samospalenie było formą protestu przeciw wojnie w Strefie Gazy.

Akcesja Szwecji do NATO. Węgierski parlament zdecydował z ostatniej chwili
Akcesja Szwecji do NATO. Węgierski parlament zdecydował

Parlament Węgier poparł przystąpienie Szwecji do NATO na poniedziałkowym posiedzeniu otwierającym wiosenną sesję. Szwedzki wniosek o akcesję czekał w izbie na głosowanie od lipca 2022 roku.

REKLAMA

Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest – o przykładach nieoczekiwanych Bożych powołań w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim mówi Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 21 stycznia.
zdjęcie poglądowe Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/mig-ua

Publikujemy cały komentarz do niedzielnej Ewangelii:

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. W Biblii jest wiele przykładów dotykających tego tematu.

Mojżesz

Pierwszym ważnym przykładem jest Mojżesz. Jak wiemy z Księgi Wyjścia, po zabiciu egipskiego żołnierza prześladującego hebrajskiego niewolnika uciekł ze strachu przed faraonem. Podczas swego wygnania Mojżesz opiekował się stadem owiec, kiedy Bóg objawił mu się w płonącym krzewie i przemówił: „Tak powiesz Izraelitom: +JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia. Idź, a gdy zbierzesz starszych Izraela, powiesz im: Objawił mi się Pan, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba i powiedział: Nawiedziłem was i ujrzałem, co wam uczyniono w Egipcie. Postanowiłem więc wywieść was z ucisku w Egipcie” (Wj 3,15-17). Bóg nakazał Mojżeszowi również spotkać się z faraonem i poprosić go o to, aby pozwolił Hebrajczykom wyjść z Egiptu. Mojżesz, który miał problem z mówieniem, jąkał się, początkowo nie chciał przyjąć tej misji, ale w końcu posłuchał głosu Boga i zostawił wszystko, aby podążyć za Bożym powołaniem.

Elizeusz

Bóg może nas także powołać w nagły sposób, posługując się inną osobą. Widzimy to na przykładzie Elizeusza. „[Eliasz] poszedł i odnalazł Elizeusza, syna Szafata, orzącego: dwanaście par [wołów] przed nim, a on przy dwunastej. Wtedy Eliasz, podszedłszy do niego, zarzucił na niego swój płaszcz. Wówczas Elizeusz zostawił woły i pobiegłszy za Eliaszem, powiedział: «Pozwól mi ucałować mego ojca i moją matkę, abym potem poszedł za tobą». On mu odpowiedział: «Idź i wracaj, bo po co to ci uczyniłem?» Wtedy powrócił do niego i zaraz wziął parę wołów, złożył je na ofiarę, a na jarzmie wołów ugotował ich mięso oraz dał ludziom, aby zjedli. Następnie wybrał się i poszedłszy za Eliaszem, stał się jego sługą” (1 Krl 19,19-21).

Eleazar ben Dordia

Jednakże, ponieważ Bóg jest Bogiem, nie przemawia On do nas jedynie w tak niezwykłych wydarzeniach, jak objawienie się w płonącym krzewie lub za pomocą tak sławnego proroka jak Eliasz. Może do nas przemówić nawet przez kogoś takiego jak prostytutka. W Talmudzie Babilońskim znajduje się znana historia o rabinie Eleazarze ben Dordii (traktat o bałwochwalstwie – Awoda Zara 17,1). „Nauczano: Mówiono o rabinie Eleazarze ben Dordii, że nie odpuścił żadnej nierządnicy na świecie. Pewnego razu, usłyszawszy, że w jednym z miast nadmorskich jest nierządnica, która przyjmuje za zapłatę sakiewkę denarów, wziął sakiewkę denarów i przeprawił się do niej przez siedem rzek. Kiedy był z nią, wypuszczając powietrze ze swych ust powiedziała: Ponieważ ten oddech nie wróci na swoje miejsce, tak też Eleazar ben Dordia nigdy nie zostanie przyjęty w pokucie. Wstrząśnięty, natychmiast opuścił ją, usiadł między wzgórzami i górami i zawołał: O wy, wzgórza i góry, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! Odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. Wołał więc: Niebo i ziemio, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! One także odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. Następnie zawołał: Słońce i księżycu, błagajcie o miłosierdzie dla mnie! Ale one też odpowiedziały: Jak mamy się za ciebie modlić? Same go potrzebujemy. (…) Powiedział: W takim razie sprawa zależy wyłącznie ode mnie! Włożywszy głowę między kolana, płakał głośno, aż uszła z niego dusza. Wtedy rozległ się niebiański głos: Przeznaczeniem rabina Eleazara ben Dordii jest życie w przyszłym świecie! Rabin [słysząc to] zapłakał i powiedział: Jeden może zyskać życie wieczne po wielu latach, inny w ciągu jednej godziny! Rabin powiedział także: Pokutnicy nie tylko są akceptowani, ale nazywa się ich nawet: Rabbi!”

Prawdziwe spotkanie z Bogiem może nastąpić we wszystkich okolicznościach życia i we wszystkich warstwach społecznych. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie i gotowość do zmiany swojego dotychczasowego życia, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest.

O Autorze

Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, członek Nostra Aetate 4 w Jerozolimie - ekumenicznej organizacji zajmującej się dialogiem żydowsko-katolickim.

Centrum Heschela KULOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe