REKLAMA

MON: Polska nie będzie płacić za zerwanie kontraktu

Polska nie będzie płacić kar za zerwanie kontraktu z francuską firmą Airbus Helicopters. Ministerstwo Obrony Narodowej stanowczo zaprzecza informacjom przekazywanym w mediach.
 MON: Polska nie będzie płacić za zerwanie kontraktu
/ Wikipedia [CC BY-SA 3.0]
W oświadczeniu Katarzyna Jakubowska, p.o. rzecznika prasowego MON, zwraca uwagę, że powodem zerwania kontraktu były działania strony francuskiej.

„Ubolewamy, że niemiecki wydawca wydający codzienną gazetę „Fakt” w Polsce, wprowadza w błąd naszą opinię publiczną, grożąc wyimaginowanymi zarzutami jakoby Polska miała płacić kary za kontrakt, który został zerwany z winy francuskiego producenta” – czytamy w oświadczeniu.

 
Jakubowska dodaje, że to Polska winna domagać się zadośćuczynienia w związku z odmową podpisania umowy offsetowej przez stronę francuską.

„Przypominamy, że rząd PO i PSL chciał wydatkować na rzecz producenta francuskiego 13,5 mld zł., kupując tam śmigłowce Caracal. Nie zawarł jednak kontraktu na offset, czyli obowiązkowych dostaw technologii dla Polski. Rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu. Mimo wielu ofert ze strony Polski przedstawianych przez Ministra Rozwoju, strona francuska w ciągu dziewięciomiesięcznych negocjacji odrzuciła polskie propozycje offsetu” – podkreśla p.o. rzecznika prasowego MON.


Jakubowska zaznacza, że w tej sytuacji minister rozwoju i jednocześnie wicepremier Mateusz Morawiecki uznał dalsze negocjacje za bezzasadne.

„Ministerstwo Obrony Narodowej musi brać pod uwagę, iż produkujące w Polsce fabryki śmigłowców gotowe są natychmiast dostarczyć niezbędny sprzęt dla polskiej armii. W obecnej sytuacji międzynarodowej przedłużanie stanu, gdy brak jest wystarczającej liczby śmigłowców, ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo państwa” – zaznaczono w komunikacie.


IK

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura