35. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę

Tradycyjnie w Święto Ofiarowania Pańskiego przybyła Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich. Po raz 35. na Jasnej Górze modliło się kilkudziesięciu przedstawicieli Sejmu i Senatu z różnych kół i klubów parlamentarnych. W tym roku pielgrzymka przebiegała duchu dziękczynienia za 35 lat duszpasterstwa parlamentarzystów i za powstałą 30 lat temu kaplicę sejmową.
35. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę 35. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę
35. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę / PAP/Waldemar Deska

"Polska potrzebuje modlitwy"

Jak podkreślił ks. Andrzej Sikorski, duszpasterz parlamentarzystów i kapelan kaplicy sejmowej pielgrzymka jest przede wszystkim modlitwą za ojczyznę i polski Parlament.

- Widzimy, że Polska potrzebuje modlitwy, potrzebuje wyproszenia daru jedności, pokoju i zgody -  zarówno w polskim parlamencie, jak w całym narodzie. Istotne jest, by szukać tego co Polaków łączy, a nie tego, co ich dzieli - powiedział duchowny.

Msza Święta

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej w intencji ojczyzny i polskiego Parlamentu. Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki. W homilii zachęcał, by polityka stała się dla Parlamentarzystów jedną z najszlachetniejszych form miłości bliźniego.

- O taką postawę, modlimy się dzisiaj przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, dla wszystkich parlamentarzystów polskich - powiedział biskup. Zachęcał, by za wstawiennictwem Maryi realizowali pierwotne powołanie - powołanie do świętości.

Bp Jarecki przypomniał, że nauka społeczna Kościoła stanowi głębokie źródło mądrości i wiedzy, dlatego może pomóc we właściwym wypełnianiu misji posła czy senatora w duchu chrześcijańskim. Stwierdził też, że w sytuacji, wobec parlamentarnej kłótliwości i wzajemnego ranienia się politycy powinni przejąć metodę pracy synodalnej.  - Na czym ona polega? Każdy z zabierających głos wyraża swoje zdanie, wszyscy słuchają, nikt nie ocenia. Następnie, po krótkim namyśle, a ludzie wierzący także po modlitwie, każdy informuje, co go najbardziej uderzyło w wypowiedzi członków grupy. Na koniec zgromadzenie dochodzi do wspólnego stanowiska. Myślę, że warto to przemyśleć - zachęcał bp Jarecki. 

Na początku Mszy św. parlamentarzystów przywitał przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Życzył, by to pielgrzymowanie i modlitwa, zanoszona do Boga przez orędownictwo Królowej Polski, przyczyniły się do jedności w naszej ojczyźnie i świecie. - Abyście zawsze odkrywali prawdę, odważnie jej bronili i opowiadali się po stronie fundamentalnych praw i godności każdego człowieka – podkreślił Przeor.  

Prośba o dobre wypełnianie misji

Posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych prosili przede wszystkim o dobre wypełnianie swojej misji parlamentarnej. - Widzimy, że nie jest dobrze. Głosowane i projektowane są ustawy, które godzą  w prawo Boże. Uważam więc, że własnymi siłami nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Trzeba nam opieki Matki Bożej i pomocy Pana Boga - powiedziała posłanka Zjednoczonej Prawicy Maria Kurowska.

Poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk  podkreślił, że na co dzień emocji jest aż nadto, więc każdemu potrzebne jest wyciszenie. - Potrzebna jest też bardzo modlitwa o roztropność dla rządzących, tym bardziej, że za  wschodnią granicą wciąż toczy się wojna – dodał polityk. 

- Jesteśmy tu, by w tym wyjątkowym dla Polaków, świętym miejscu  poczuć wspólnotę. Tu zawsze czerpaliśmy siły duchowe, by podejmować wyzwania  do codziennej pracy. Dla parlamentarzystów, którzy przyznają się do wartości katolickich jest to ważne - podkreślił  inny poseł PiS poseł Edward Siarka. 

Przed Mszą święta Parlamentarzyści mieli możliwość zwiedzania Jasnej Góry, w tym zabytkowej tzw. starej biblioteki.  

 

BP @JasnaGóraNews

 


 

POLECANE
Łukasz Jasina: Problemem jest Zełenski tylko u nas
Łukasz Jasina: Problemem jest Zełenski

Relacje polsko-ukraińskie po czterech latach wojny weszły w fazę wyraźnego ochłodzenia. Coraz więcej napięć pojawia się wokół decyzji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, które – zdaniem części ekspertów – utrudniają dialog z Polską i osłabiają pozycję samej Ukrainy. Najnowsze wydarzenia pokazują, że powrót do bliskiej współpracy z pierwszych miesięcy wojny staje się coraz trudniejszy

Niemiecki dom aukcyjny handluje rzeczami ofiar niemieckich zbrodni gorące
Niemiecki dom aukcyjny handluje rzeczami ofiar niemieckich zbrodni

Niemiecki dom aukcyjny Felzmann chce sprzedać na licytacji dokumenty należące do ofiar obozów koncentracyjnych. Wśród wystawionych przedmiotów są listy więźniów, kartoteki Gestapo i osobiste pamiątki. Organizacje pamięci o Holokauście mówią o „skandalu” i żądają natychmiastowego przerwania aukcji.

Tragedia w Wielkopolsce: 45-latek znaleziony martwy z ostatniej chwili
Tragedia w Wielkopolsce: 45-latek znaleziony martwy

Policja wyjaśnia, jak zginął 45-latek, którego ciało zostało znalezione w sobotę po południu na jednej z ulic w Poznaniu. Niewykluczone, że mężczyzna został pobity; zatrzymano dwie osoby.

Zdjęcie Polaka otrzymało wyróżnienie od NASA Wiadomości
Zdjęcie Polaka otrzymało wyróżnienie od NASA

Zdjęcie wykonane przez Piotra Czerskiego trafiło 15 listopada na stronę NASA jako Astronomy Picture of the Day. To ogromne wyróżnienie, przyznawane jedynie najbardziej wyjątkowym fotografiom związanym z kosmosem. Jego praca, zatytułowana „Andromeda i Przyjaciele”, przedstawia Galaktykę Andromedy oraz towarzyszące jej mniejsze galaktyki - M32 i M110.

Karol Nawrocki: zapraszam Zełenskiego do Warszawy Wiadomości
Karol Nawrocki: zapraszam Zełenskiego do Warszawy

Prezydent Karol Nawrocki w rozmowie z tygodnikiem Do Rzeczy (która ukaże się w najbliższym wydaniu) stwierdził, że oczekuje przyjazdu Wołodymyra Zełenskiego do Polski. Podkreślił, że wizyta w Warszawie byłaby okazją do spotkania z ukraińską diasporą oraz do podziękowania Polakom za wsparcie udzielane Ukrainie od początku wojny.

Kontuzja w reprezentacji Polski przed meczem z Maltą z ostatniej chwili
Kontuzja w reprezentacji Polski przed meczem z Maltą

Sebastian Szymański opuścił zgrupowanie kadry przed poniedziałkowym meczem z Maltą, który zakończy fazę grupową eliminacji mistrzostw świata - poinformował selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Jan Urban, cytowany na stronie PZPN.

Niemiecki historyk: Berlin wykorzystuje „kulturę pamięci”, aby blokować reparacje wojenne tylko u nas
Niemiecki historyk: Berlin wykorzystuje „kulturę pamięci”, aby blokować reparacje wojenne

Niemiecki historyk Karl Heinz Roth ujawnia, że Berlin stosuje „kulturę pamięci” jako strategię odsuwania rozmów o odszkodowaniach za II wojnę światową. Jego analiza pokazuje, jak ta metoda zadziałała wobec Grecji — i jak podobny mechanizm ma dziś dotyczyć Polski.

Atak zimy nad Polską: nadchodzą śnieg i przymrozki Wiadomości
Atak zimy nad Polską: nadchodzą śnieg i przymrozki

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad wschodnią i południowo-wschodnią częścią Europy będzie zalegał jeszcze słabnący układ wyżowy. Resztę kontynentu zdominują liczne niże z frontami atmosferycznymi. Polska od południowego zachodu będzie się dostawać pod wpływ zatoki niżowej z pofalowanym frontem chłodnym. Na froncie tym utworzy się płytki ośrodek niżowy, który w ciągu dnia przemieszczać się będzie przez północną część kraju. Napływać będzie wilgotne powietrze polarne morskie, które przejściowo będzie wypierać z północy kraju chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.

Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi

Od 7 listopada 2025 roku w Łodzi działa pierwszy odcinkowy pomiar prędkości. System pojawił się na ul. Chocianowickiej i ma zwiększyć bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych. Gdzie dokładnie stanęły kamery, jakie obowiązuje tu ograniczenie oraz dlaczego wybrano właśnie to miejsce?

Tusk znowu kłamał? Naczelna Izba Lekarska odpowiada premierowi z ostatniej chwili
Tusk znowu kłamał? Naczelna Izba Lekarska odpowiada premierowi

Premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej w Retkowie stanowczo zaprzeczył doniesieniom o odsyłaniu pacjentów onkologicznych ze szpitali. „To jest kłamstwo, prostowaliśmy te informacje” - mówił szef rządu. Dodał: „Do tej pory informacje, jakie przekazywano, były sprawdzane natychmiast i okazywały się nieprawdziwe”. Podkreślił, że szpitale nie mają prawa odsyłać tych chorych, a w razie choćby jednego przypadku osobiście interweniuje minister zdrowia. Tusk wspomniał też o rozmowie z szefową MZ, Jolantą Sobierańską-Grendą.

REKLAMA

35. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę

Tradycyjnie w Święto Ofiarowania Pańskiego przybyła Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich. Po raz 35. na Jasnej Górze modliło się kilkudziesięciu przedstawicieli Sejmu i Senatu z różnych kół i klubów parlamentarnych. W tym roku pielgrzymka przebiegała duchu dziękczynienia za 35 lat duszpasterstwa parlamentarzystów i za powstałą 30 lat temu kaplicę sejmową.
35. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę 35. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę
35. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę / PAP/Waldemar Deska

"Polska potrzebuje modlitwy"

Jak podkreślił ks. Andrzej Sikorski, duszpasterz parlamentarzystów i kapelan kaplicy sejmowej pielgrzymka jest przede wszystkim modlitwą za ojczyznę i polski Parlament.

- Widzimy, że Polska potrzebuje modlitwy, potrzebuje wyproszenia daru jedności, pokoju i zgody -  zarówno w polskim parlamencie, jak w całym narodzie. Istotne jest, by szukać tego co Polaków łączy, a nie tego, co ich dzieli - powiedział duchowny.

Msza Święta

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej w intencji ojczyzny i polskiego Parlamentu. Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki. W homilii zachęcał, by polityka stała się dla Parlamentarzystów jedną z najszlachetniejszych form miłości bliźniego.

- O taką postawę, modlimy się dzisiaj przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, dla wszystkich parlamentarzystów polskich - powiedział biskup. Zachęcał, by za wstawiennictwem Maryi realizowali pierwotne powołanie - powołanie do świętości.

Bp Jarecki przypomniał, że nauka społeczna Kościoła stanowi głębokie źródło mądrości i wiedzy, dlatego może pomóc we właściwym wypełnianiu misji posła czy senatora w duchu chrześcijańskim. Stwierdził też, że w sytuacji, wobec parlamentarnej kłótliwości i wzajemnego ranienia się politycy powinni przejąć metodę pracy synodalnej.  - Na czym ona polega? Każdy z zabierających głos wyraża swoje zdanie, wszyscy słuchają, nikt nie ocenia. Następnie, po krótkim namyśle, a ludzie wierzący także po modlitwie, każdy informuje, co go najbardziej uderzyło w wypowiedzi członków grupy. Na koniec zgromadzenie dochodzi do wspólnego stanowiska. Myślę, że warto to przemyśleć - zachęcał bp Jarecki. 

Na początku Mszy św. parlamentarzystów przywitał przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Życzył, by to pielgrzymowanie i modlitwa, zanoszona do Boga przez orędownictwo Królowej Polski, przyczyniły się do jedności w naszej ojczyźnie i świecie. - Abyście zawsze odkrywali prawdę, odważnie jej bronili i opowiadali się po stronie fundamentalnych praw i godności każdego człowieka – podkreślił Przeor.  

Prośba o dobre wypełnianie misji

Posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych prosili przede wszystkim o dobre wypełnianie swojej misji parlamentarnej. - Widzimy, że nie jest dobrze. Głosowane i projektowane są ustawy, które godzą  w prawo Boże. Uważam więc, że własnymi siłami nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Trzeba nam opieki Matki Bożej i pomocy Pana Boga - powiedziała posłanka Zjednoczonej Prawicy Maria Kurowska.

Poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk  podkreślił, że na co dzień emocji jest aż nadto, więc każdemu potrzebne jest wyciszenie. - Potrzebna jest też bardzo modlitwa o roztropność dla rządzących, tym bardziej, że za  wschodnią granicą wciąż toczy się wojna – dodał polityk. 

- Jesteśmy tu, by w tym wyjątkowym dla Polaków, świętym miejscu  poczuć wspólnotę. Tu zawsze czerpaliśmy siły duchowe, by podejmować wyzwania  do codziennej pracy. Dla parlamentarzystów, którzy przyznają się do wartości katolickich jest to ważne - podkreślił  inny poseł PiS poseł Edward Siarka. 

Przed Mszą święta Parlamentarzyści mieli możliwość zwiedzania Jasnej Góry, w tym zabytkowej tzw. starej biblioteki.  

 

BP @JasnaGóraNews

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe