REKLAMA

Janusz Śniadek: "Myślimy o ochronie nie tylko rodzin, pracowników, ale także zdrowej konkurencji"

Dzisiaj odbywa się posiedzenie sejmowej podkomisji ds. rynku pracy zajmującej się obywatelskim projektem ustawą ograniczającą handlu w niedzielę. Obecny jest na niej m.in. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
 Janusz Śniadek: "Myślimy o ochronie nie tylko rodzin, pracowników, ale także zdrowej konkurencji"
/ Pixabay.com/CC0
Na wstępie przewodniczący podkomisji poseł Janusz Śniadek wyjaśnił, że 11 października br. odbędzie się posiedzenie podkomisji ds. rynku pracy, w czasie którego formalnie omówiony zostanie obywatelski projekt dotyczący ograniczenia handlu w niedziele, złożony przez Solidarność w Sejmie. Polityk dodał, że chce, aby 11-12 października podkomisja zakończyła pracę i przesłała opinię do sejmowej Komisji Pracy.

Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności i przewodniczący Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, podkreślił, że czas najwyższy ma merytoryczną pracę nad ustawą.

- Do naszego biura wpłynęło wiele poprawek merytorycznych. Niektóre z nich wzięliśmy pod uwagę

- mówił.

Jak podkreślił, na przyjęcieprzyjęcie ustawy liczą przede wszystkim pracownicy handlu.

- Handel będzie się odbywał, nie ucierpią klienci, nie stracą pracodawcy, a zyskają pracownicy. Ta ustawa pozwoli pracodawcom lepiej zagospodarować czas pracy, lepiej rozłożyć grafik

- podkreślił Bujara.

Poseł Ewa Tomaszewska przypomniała jak wyglądałą walka już w latach 70. o wolne soboty.

- Spróbujmy dać szansę Polskim rodzinom, aby niedzielę mogli spędzać razem

- mówiła Tomaszewska.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Wśród omawianych zmian wskazano na potrzebę rozszerzenia nazwy ustawy. Ma ona niedzielę i święta oraz niektóre dni.

- Myślimy o ochronie nie tylko rodzin, pracowników, ale także zdrowej konkurencji. Ustawa musi zawierać mechanizmy, które wyeliminują niezdrową konkurencję

- wyjaśnił Janusz Śniadek.

Tomasz Wójcik, przedstawiciel Komitetu mówił, że na jednej szali postawiono czysto polityczny aspekt, a na drugiej aspekt godności człowieka.

Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu mówił o wątpliwościach związanych z zakresem podmiotów objętych ustawą. Mówił m.in. o podmiotach zajmujących się handlem hurtowym. Wskazał na zróżnicowanie podmiotów, któe traktowanie - zdaniem Polskiej Izby Handlu - jest dyskryminacją.

Wiceminister Stanisław Szwed zreferował stanowisko rządu z marca br.
Podkreślił, że ze strony rządu jest wola ograniczenia handlu w niedzielę. Wskazał, ze gabinet Beaty Szydło popiera etapowe wprowadzanie ograniczeń. Wyraził nadzieję, że poprawka zgłaszana przez posła Śniadka jest zbieżna z rządowym stanowiskiem.

Wśród uwag i zapytań, które pojawiły się względem obywatelskiego projektu ustawy, znalazła się kwestia m.in. gabinetów weterynaryjnych. Poseł Śniadek wyjaśnił, że obecnie podkomisja formalnie nie ma zgłoszonych żadnych poprawek do ustawy.

Poseł Jarosław Porwich wskazał, że w mediach pojawiają się informacje na temat rządowych propozycji dotyczące m.in. ograniczenia handlu tylko we dwie niedziele w miesiącu. Polityk Kukiz'15 dodał, że oczekuje podczas dzisiejszego posiedzenia konkretnych wyjaśnień.

Najwięcej emocji wzbudziła kwestia zakresu podmiotów handlowych objętych ustawą w tym przede wszystkim podmiotów zajmujących się handlem hurtowym. Wiele uwagi poświęcono także sklepom internetowym.

Z Sejmu Izabela Kozłowska

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura