Minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych - od 16 września nowe przepisy

W dniu 16 września 2017 r. weszła w życie ustawa określająca minimalne poziomy płac zasadniczych pracowników wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w podmiotach leczniczych na podstawie umowy o pracę, przy uwzględnieniu rodzaju wykonywanej pracy oraz sposobu ustalania docelowego poziomu wynagrodzenia zasadniczego.
 Minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych - od 16 września nowe przepisy
/ Pixabay.com/CC0

Poprzez osobę wykonującą zawód medyczny rozumie się osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę posiadającą fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonej dziedzinie medycyny. Zaliczają się też do nich lekarze stażyści i lekarze dentyści stażyści.

Uregulowania określone w ustawie będą miały zastosowanie w podmiotach leczniczych, wskazanych w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej – czyli prywatne zakłady opieki zdrowotnej, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, instytuty badawcze, fundacje i stowarzyszenia, niezależnie od źródła finansowania i rodzaju podmiotu założycielskiego. Obejmuje to również pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej.

Podane w tabeli obok kwoty oznaczają najniższe wynagrodzenie zasadnicze, czyli wskazują, że pracownik nie może otrzymywać niższej płacy zasadniczej niż kwota wyszczególniona w tabeli.

Natomiast dokonując regulacji wynagrodzeń w latach 2020 i 2021 pracodawcy będą zobowiązani stosować ustalaną corocznie kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie. Wówczas też wynagrodzenie osiągnie swój zakładany poziom w dacie 31 grudnia 2021 r.

Ważne!

Kwoty wskazane w ostatniej kolumnie stanowią obliczenie najniższego wynagrodzenia zasadniczego na rok 2021 według prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w latach 2016–2020 zawarte w załączniku do wytycznych dotyczących stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków finansowych projektowanych ustaw z dnia 6 października 2016 r. opublikowanych na stronie http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansów

 

Porozumienie

W okresie od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2021 r. podmioty lecznicze w drodze corocznych porozumień będą ustalać ze związkami zawodowymi wysokość stopniowego wzrostu wynagrodzeń. W podmiocie, w którym nie działa zakładowa organizacja związkowa, porozumienie będzie zawierane z pracownikiem wybranym przez pracowników podmiotu leczniczego do reprezentowania ich interesów. Pierwsze porozumienie, w 2017 roku, musiało zostać zawarte do 15 września 2017 r. Kolejne będzie zawierane corocznie do 31 maja.

W razie niezawarcia porozumienia sposób podwyższenia wynagrodzenia, w granicach określonych ustawą, będzie ustalany w drodze zarządzenia wydanego przez kierownika podmiotu leczniczego lub przez podmiot tworzący placówkę.

 

Podwyżka również dla osób niewykonujących zawód medyczny

We wspomnianym porozumieniu powinny zostać również określone zasady podwyższania wynagrodzeń osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, niewykonujących zawodu medycznego (np. pracownicy administracji). Przepis art. 5 ustawy zobowiązuje pracodawcę do określenia zasad podwyższania wynagrodzenia zasadniczego tej grupie pracowników z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania oraz ilości i jakości świadczonej pracy. Regulacja prawna w tym zakresie ma służyć zapobieganiu dysproporcjom płacowym w obrębie jednego podmiotu leczniczego.

Stan prawny na 19.09.2017 r.

Maria Szwajkiewicz

Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. 2017.1473).

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze w wybranych zawodach medycznych

Lp.

Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku

Współczynnik pracy

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r.

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto
w 2021 r. 1)

1.

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny

1,27

4953

6351

2.

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację pierwszego stopnia w określonej dziedzinie medycyny

1,17

4563

5851

3.

Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji

1,05

4095

5251

4.

Lekarz stażysta albo lekarz dentysta stażysta

0,73

2847

3651

5.

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4, wymagający wyższego wykształcenia i specjalizacji

1,05

4095

5251

6.

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5, wymagający wyższego wykształcenia, bez specjalizacji

0,73

2847

3651

7.

Pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, ze specjalizacją

1,05

4095

5251

8.

Pielęgniarka albo położna, ze specjalizacją

0,73

2847

3651

9.

Pielęgniarka albo położna, bez specjalizacji

0,64

2496

3201

10.

Fizjoterapeuta albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp.1-9, wymagający średniego wykształcenia

0,64

2496

3201

1) Przyjęto prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w latach 2016–2020.

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Katarzyna Cichopek: Jestem po kolejnych badaniach z ostatniej chwili
Katarzyna Cichopek: "Jestem po kolejnych badaniach"

Katarzyna Cichopek podzieliła się w mediach społecznościowych ze swoimi obserwatorami ważną wiadomością.

Inflacja w marcu ostro w dół. Najniższy poziom od pięciu lat z ostatniej chwili
Inflacja w marcu ostro w dół. Najniższy poziom od pięciu lat

Inflacja w marcu wyniosła w Polsce 1,9 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny. To najniższy poziom inflacji od pięciu lat.

Ekspert TVN grozi: od czasu do czasu dziennikarz powinien oberwać 'po łbie' Wiadomości
Ekspert TVN grozi: "od czasu do czasu dziennikarz powinien oberwać 'po łbie'"

Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk opublikował na platformie "X" (dawniej "Twitter") post z linkiem do artykułu Onetu pt. "Jacek Dubois sam siedział na ławie oskarżonych. Stworzył duet z Romanem Giertychem". Natychmiast odezwali się obrońcy "mecenasa Koalicji 13 grudnia".

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Tajemniczy wpis Tuska: Wiecie, o czym mówię z ostatniej chwili
Tajemniczy wpis Tuska: "Wiecie, o czym mówię"

Donald Tusk opublikował na platformie enigmatyczny wpis. Wielu internautów zastanawia się do czego odnosi się premier.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III zrezygnował z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III zrezygnował

W ostatnim czasie brytyjskie media obiegły niepokojące doniesienia w sprawie stanu zdrowia króla Karola III. Tabloid „In Touch” donosił, że jest coraz gorzej. Monarcha musiał zrezygnować.

Tusk: Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości z ostatniej chwili
Tusk: "Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości"

Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości. Jest realna, w gruncie rzeczy zaczęła się ponad dwa lata temu. To, co obecnie najbardziej niepokoi, to fakt, że możliwy jest dosłownie każdy scenariusz. Takiej sytuacji nie mieliśmy od 1945 roku – uważa szef polskiego rządu Donald Tusk.

Wojsko poderwało samoloty. Dowództwo Operacyjne wydało komunikat z ostatniej chwili
Wojsko poderwało samoloty. Dowództwo Operacyjne wydało komunikat

Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy – przekazało na platformie X Dowództwo Operacyjne.

Odmrożenie cen energii. To uderzy w portfele Polaków z ostatniej chwili
Odmrożenie cen energii. To uderzy w portfele Polaków

Spółdzielnie mieszkaniowe planują od końca czerwca podwyżki opłat, przeważnie wynikające ze wzrostu cen energii elektrycznej i ciepła – informuje w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolita”. Drogą ucieczki przed nimi może być fotowoltaika – dodaje.

Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych z ostatniej chwili
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych

47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec. Policja przekazała w czwartek informacje na temat tożsamości trzech spośród czterech osób zabitych w wypadku.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych - od 16 września nowe przepisy

W dniu 16 września 2017 r. weszła w życie ustawa określająca minimalne poziomy płac zasadniczych pracowników wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w podmiotach leczniczych na podstawie umowy o pracę, przy uwzględnieniu rodzaju wykonywanej pracy oraz sposobu ustalania docelowego poziomu wynagrodzenia zasadniczego.
 Minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych - od 16 września nowe przepisy
/ Pixabay.com/CC0

Poprzez osobę wykonującą zawód medyczny rozumie się osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę posiadającą fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonej dziedzinie medycyny. Zaliczają się też do nich lekarze stażyści i lekarze dentyści stażyści.

Uregulowania określone w ustawie będą miały zastosowanie w podmiotach leczniczych, wskazanych w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej – czyli prywatne zakłady opieki zdrowotnej, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, instytuty badawcze, fundacje i stowarzyszenia, niezależnie od źródła finansowania i rodzaju podmiotu założycielskiego. Obejmuje to również pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej.

Podane w tabeli obok kwoty oznaczają najniższe wynagrodzenie zasadnicze, czyli wskazują, że pracownik nie może otrzymywać niższej płacy zasadniczej niż kwota wyszczególniona w tabeli.

Natomiast dokonując regulacji wynagrodzeń w latach 2020 i 2021 pracodawcy będą zobowiązani stosować ustalaną corocznie kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie. Wówczas też wynagrodzenie osiągnie swój zakładany poziom w dacie 31 grudnia 2021 r.

Ważne!

Kwoty wskazane w ostatniej kolumnie stanowią obliczenie najniższego wynagrodzenia zasadniczego na rok 2021 według prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w latach 2016–2020 zawarte w załączniku do wytycznych dotyczących stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków finansowych projektowanych ustaw z dnia 6 października 2016 r. opublikowanych na stronie http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansów

 

Porozumienie

W okresie od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2021 r. podmioty lecznicze w drodze corocznych porozumień będą ustalać ze związkami zawodowymi wysokość stopniowego wzrostu wynagrodzeń. W podmiocie, w którym nie działa zakładowa organizacja związkowa, porozumienie będzie zawierane z pracownikiem wybranym przez pracowników podmiotu leczniczego do reprezentowania ich interesów. Pierwsze porozumienie, w 2017 roku, musiało zostać zawarte do 15 września 2017 r. Kolejne będzie zawierane corocznie do 31 maja.

W razie niezawarcia porozumienia sposób podwyższenia wynagrodzenia, w granicach określonych ustawą, będzie ustalany w drodze zarządzenia wydanego przez kierownika podmiotu leczniczego lub przez podmiot tworzący placówkę.

 

Podwyżka również dla osób niewykonujących zawód medyczny

We wspomnianym porozumieniu powinny zostać również określone zasady podwyższania wynagrodzeń osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, niewykonujących zawodu medycznego (np. pracownicy administracji). Przepis art. 5 ustawy zobowiązuje pracodawcę do określenia zasad podwyższania wynagrodzenia zasadniczego tej grupie pracowników z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania oraz ilości i jakości świadczonej pracy. Regulacja prawna w tym zakresie ma służyć zapobieganiu dysproporcjom płacowym w obrębie jednego podmiotu leczniczego.

Stan prawny na 19.09.2017 r.

Maria Szwajkiewicz

Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. 2017.1473).

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze w wybranych zawodach medycznych

Lp.

Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku

Współczynnik pracy

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r.

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto
w 2021 r. 1)

1.

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny

1,27

4953

6351

2.

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację pierwszego stopnia w określonej dziedzinie medycyny

1,17

4563

5851

3.

Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji

1,05

4095

5251

4.

Lekarz stażysta albo lekarz dentysta stażysta

0,73

2847

3651

5.

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4, wymagający wyższego wykształcenia i specjalizacji

1,05

4095

5251

6.

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5, wymagający wyższego wykształcenia, bez specjalizacji

0,73

2847

3651

7.

Pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, ze specjalizacją

1,05

4095

5251

8.

Pielęgniarka albo położna, ze specjalizacją

0,73

2847

3651

9.

Pielęgniarka albo położna, bez specjalizacji

0,64

2496

3201

10.

Fizjoterapeuta albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp.1-9, wymagający średniego wykształcenia

0,64

2496

3201

1) Przyjęto prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w latach 2016–2020.

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe