Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

Klub Polonia Christiana w Gorzowie Wielkopolskim i Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się 4 marca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w hotelu Gracja na ul. Dąbrowskiego 20 B w Gorzowie Wielkopolskim.
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem / grafika: Wydawnictwo Biały Kruk

Grzegorz Kucharczyk, ur. w Gorzowie Wielkopolskim – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec i Prus. W swojej książce pt. „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” przedstawia mocny i do bólu prawdziwy obraz państwa niemieckiego pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Niemcy, jak konkluduje prof. Kucharczyk, powołując się na słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, są narodem, który potrzebuje dobrej spowiedzi. A ta nie może się dokonać bez uznania własnych win, szczerego żalu za nie, mocnego postanowienia poprawy i zadośćuczynienia.

Historia Rzeszy Niemieckiej

Historia Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza okresu nazistowskiego panowania, pozostaje niechlubnym rozdziałem w historii ludzkości. Jednakże aby zrozumieć genezę tych tragicznych wydarzeń, należy sięgnąć głębiej niż tylko do lat 1933–1945. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk, korzenie rasizmu i nazizmu tkwią dalej w historii, sięgając okresu Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918). W okresie międzywojennym warunki społeczne, polityczne i ekonomiczne sprzyjały wzrostowi popularności NSDAP i Adolfa Hitlera. Szukano rozwiązań wobec kryzysu ekonomicznego i frustracji po traktacie wersalskim. Ludzie poszukiwali silnego przywódcy, który obiecał im odbudowę i zrehabilitowanie niemieckiej dumy narodowej.

Nowoczesność stała się kluczowym elementem propagandy nazistowskiej. Postęp technologiczny, budowa infrastruktury czy nawet badania medyczne służyły jako usprawiedliwienie dla drastycznych działań reżimu, takich jak eksperymenty na ludziach czy eksterminacja milionów. Idea nowoczesności splatała się z nienawiścią w złowieszczy konglomerat, gdzie rozwój technologiczny służył celom destrukcyjnym. W III Rzeszy praworządność była wyłącznie narzędziem w rękach władzy. Prawo nie miało moralnego czy etycznego znaczenia; istniało jedynie jako narzędzie służące do realizacji celów reżimu. Władza była skupiona w rękach Wodza (Führera) i jego ekipy, ignorując wszelkie zasady sprawiedliwości.

Ideologia narodowosocjalistyczna próbowała wyzwolić się z tradycyjnych norm, włączając w to chrześcijaństwo. Wprowadzano alternatywne wersje religii, pozbawione żydowskich wpływów, lub nawet wskrzeszano pogańskie kulty, jako opozycję do chrześcijaństwa. Dziedzictwo III Rzeszy pozostaje przestrogą przed skrzywieniem i destrukcją, które mogą wynikać z wykorzystania nowoczesności w służbie nienawiści i ekstremizmu. Poznanie tych wydarzeń i ich kontekstu historycznego jest kluczowe dla uniknięcia podobnych tragedii w przyszłości.

Katedra i Uniwersytet

W obliczu zmieniającego się krajobrazu intelektualnego XXI wieku prof. Grzegorz Kucharczyk staje się nie tylko autorem, lecz także strażnikiem ducha i tradycji chrześcijańskiej cywilizacji. Jego najnowsza publikacja, „Katedra i uniwersytet”, nie tylko analizuje obecny stan nauki, kultury i religii, ale także stawia pytanie: dokąd zmierza zachodnia cywilizacja? W oparciu o fundamentalne pojęcia katedry i uniwersytetu – symbolizujące wiarę i rozum – prof. Kucharczyk ukazuje, jak symbioza tych dwóch instytucji przyczyniła się do największych osiągnięć zachodniej cywilizacji. Jednakże rozdarcie tej symbiozy, czyli separacja wiary od rozumu, doprowadziło do kryzysu zarówno w nauce, jak i w Kościele.

Autor odważnie krytykuje postmodernistyczne tendencje demolowania tradycji humanistycznej, wskazując na absurdalność niektórych działań współczesnych „naukowców”. W obliczu kryzysu wiary, który niesie za sobą kryzys rozumu, prof. Kucharczyk zadaje pytania o to, jak doszło do tego, że historyczne fakty stają się przedmiotem manipulacji, a prawda jest zastępowana relatywizmem. Jednakże, „Katedra i uniwersytet” nie pozostaje jedynie przy diagnozie. Prof. Kucharczyk rzuca wyzwanie czytelnikom, pytając: co dalej? Wskazuje na Polskę jako potencjalne źródło ruchu, który może przeciwdziałać postmodernistycznemu szaleństwu. Kraj ten, według autora, posiada narzędzia i kadry do ochrony wartości chrześcijańskiej cywilizacji.

Publikacja ta wpisuje się w nurt obrony zasad i dorobku zachodniej cywilizacji, podnosząc nie tylko problematykę kryzysu, ale także proponując konstruktywne rozwiązania. Jest to apel do refleksji nad miejscem tradycji i wartości chrześcijańskich w dzisiejszym świecie, a także zachęta do działania na rzecz ich zachowania i kontynuacji. „Katedra i uniwersytet” nie jest tylko kolejną książką, to manifest obrony intelektualnego dziedzictwa, który rzuca wyzwanie współczesnym trendom i ideologiom. Jest to głos nadziei w obliczu kryzysu, odblask tradycji w czasach zmienności i niepewności.

Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem. Wstęp wolny!


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął decyzję z ostatniej chwili
Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął decyzję

Król Karol III podjął ważną decyzję. Chodzi o ciężko chorą księżną Kate.

Policja zajęła samochód ministra Tuska z ostatniej chwili
Policja zajęła samochód ministra Tuska

Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, podzielił się w mediach społecznościowych osobistą historią, która dotknęła jego i jego żonę. Opisał, jak padł ofiarą wyrafinowanego oszustwa, które pochłonęło dorobek jego życia. Auto, które para kupiła za 100 tysięcy złotych, okazało się podróbką, a jego "bliźniak" krążył po drogach Francji. Chodzi o Peugeota 5008.

Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing z ostatniej chwili
Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie 1 maja przed południem w Pałacu Prezydenckim w sprawie programu Nuclear Sharing oraz omówienia kwestii zbliżającej się polskiej prezydencji w UE. Wyraził nadzieję, że będzie to dobre spotkanie.

Andrzej Duda: W exposé szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń z ostatniej chwili
Andrzej Duda: W exposé szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

– W exposé szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń; z zażenowaniem przyjąłem atak na politykę poprzedniego obozu rządowego – powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowym wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Sejmie.

Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę z ostatniej chwili
Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę

Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował w czwartek, że w Korei Południowej podpisano umowę wykonawczą na dostarczenie Polsce 72 modułów wyrzutni HOMAR-K oraz kilku tysięcy kierowanych pocisków rakietowych. Według koreańskiego koncernu Hanwha wartość umowy na wyrzutnie to 1,64 mld USD.

„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham

Media obiegły informacje dotyczące królowej Camilli. Arystokratka po tym, jak jej mąż król Karol III poważnie zachorował, przejęła wiele jego obowiązków. Okazuje się, że królowa wbiła ostatnio szpilkę księżnej Meghan. Co takiego się wydarzyło?

z ostatniej chwili
Co obejmuje ochrona prawa własności intelektualnej w Polsce?

Prawo własności intelektualnej obejmuje szeroki zakres praw i regulacji, które odnoszą się do działalności twórczej, zarówno w dziedzinie artystycznej, naukowej, jak i przemysłowej. W Polsce system ochrony własności intelektualnej opiera się na kilku kluczowych filarach, które obejmują m.in. prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz ochronę strategii przedsiębiorca. W niniejszym artykule przyjrzymy się każdemu z tych elementów, analizując ich znaczenie oraz sposób, w jaki są chronione przez polskie prawo.

Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną” z ostatniej chwili
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną”

– Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną, szanującą prawa innych narodów do samostanowienia, Rosją, którą uosabia zamordowany Aleksiej Nawalny i inni więźniowie sumienia – oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy” z ostatniej chwili
Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy”

Podczas swojego wystąpienia przed Ogólnobiałoruskim Zgromadzeniem Ludowym Aleksandr Łukaszenka wygłosił szereg kontrowersyjnych oskarżeń pod adresem Polski. W swojej półtoragodzinnej przemowie skupił się głównie na atakowaniu państw Zachodu, a zwłaszcza Polski. To nie pierwszy raz, kiedy polityk w negatywnym tonie podsumował nasz kraj.

Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia z ostatniej chwili
Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia

Media spekulują, kto stanie na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas stojący na czele ministerstwa Marcin Kierwiński będzie kandydatem KO do Parlamentu Europejskiego z list obejmujących Mazowsze.

REKLAMA

Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

Klub Polonia Christiana w Gorzowie Wielkopolskim i Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się 4 marca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w hotelu Gracja na ul. Dąbrowskiego 20 B w Gorzowie Wielkopolskim.
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem / grafika: Wydawnictwo Biały Kruk

Grzegorz Kucharczyk, ur. w Gorzowie Wielkopolskim – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec i Prus. W swojej książce pt. „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” przedstawia mocny i do bólu prawdziwy obraz państwa niemieckiego pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Niemcy, jak konkluduje prof. Kucharczyk, powołując się na słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, są narodem, który potrzebuje dobrej spowiedzi. A ta nie może się dokonać bez uznania własnych win, szczerego żalu za nie, mocnego postanowienia poprawy i zadośćuczynienia.

Historia Rzeszy Niemieckiej

Historia Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza okresu nazistowskiego panowania, pozostaje niechlubnym rozdziałem w historii ludzkości. Jednakże aby zrozumieć genezę tych tragicznych wydarzeń, należy sięgnąć głębiej niż tylko do lat 1933–1945. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk, korzenie rasizmu i nazizmu tkwią dalej w historii, sięgając okresu Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918). W okresie międzywojennym warunki społeczne, polityczne i ekonomiczne sprzyjały wzrostowi popularności NSDAP i Adolfa Hitlera. Szukano rozwiązań wobec kryzysu ekonomicznego i frustracji po traktacie wersalskim. Ludzie poszukiwali silnego przywódcy, który obiecał im odbudowę i zrehabilitowanie niemieckiej dumy narodowej.

Nowoczesność stała się kluczowym elementem propagandy nazistowskiej. Postęp technologiczny, budowa infrastruktury czy nawet badania medyczne służyły jako usprawiedliwienie dla drastycznych działań reżimu, takich jak eksperymenty na ludziach czy eksterminacja milionów. Idea nowoczesności splatała się z nienawiścią w złowieszczy konglomerat, gdzie rozwój technologiczny służył celom destrukcyjnym. W III Rzeszy praworządność była wyłącznie narzędziem w rękach władzy. Prawo nie miało moralnego czy etycznego znaczenia; istniało jedynie jako narzędzie służące do realizacji celów reżimu. Władza była skupiona w rękach Wodza (Führera) i jego ekipy, ignorując wszelkie zasady sprawiedliwości.

Ideologia narodowosocjalistyczna próbowała wyzwolić się z tradycyjnych norm, włączając w to chrześcijaństwo. Wprowadzano alternatywne wersje religii, pozbawione żydowskich wpływów, lub nawet wskrzeszano pogańskie kulty, jako opozycję do chrześcijaństwa. Dziedzictwo III Rzeszy pozostaje przestrogą przed skrzywieniem i destrukcją, które mogą wynikać z wykorzystania nowoczesności w służbie nienawiści i ekstremizmu. Poznanie tych wydarzeń i ich kontekstu historycznego jest kluczowe dla uniknięcia podobnych tragedii w przyszłości.

Katedra i Uniwersytet

W obliczu zmieniającego się krajobrazu intelektualnego XXI wieku prof. Grzegorz Kucharczyk staje się nie tylko autorem, lecz także strażnikiem ducha i tradycji chrześcijańskiej cywilizacji. Jego najnowsza publikacja, „Katedra i uniwersytet”, nie tylko analizuje obecny stan nauki, kultury i religii, ale także stawia pytanie: dokąd zmierza zachodnia cywilizacja? W oparciu o fundamentalne pojęcia katedry i uniwersytetu – symbolizujące wiarę i rozum – prof. Kucharczyk ukazuje, jak symbioza tych dwóch instytucji przyczyniła się do największych osiągnięć zachodniej cywilizacji. Jednakże rozdarcie tej symbiozy, czyli separacja wiary od rozumu, doprowadziło do kryzysu zarówno w nauce, jak i w Kościele.

Autor odważnie krytykuje postmodernistyczne tendencje demolowania tradycji humanistycznej, wskazując na absurdalność niektórych działań współczesnych „naukowców”. W obliczu kryzysu wiary, który niesie za sobą kryzys rozumu, prof. Kucharczyk zadaje pytania o to, jak doszło do tego, że historyczne fakty stają się przedmiotem manipulacji, a prawda jest zastępowana relatywizmem. Jednakże, „Katedra i uniwersytet” nie pozostaje jedynie przy diagnozie. Prof. Kucharczyk rzuca wyzwanie czytelnikom, pytając: co dalej? Wskazuje na Polskę jako potencjalne źródło ruchu, który może przeciwdziałać postmodernistycznemu szaleństwu. Kraj ten, według autora, posiada narzędzia i kadry do ochrony wartości chrześcijańskiej cywilizacji.

Publikacja ta wpisuje się w nurt obrony zasad i dorobku zachodniej cywilizacji, podnosząc nie tylko problematykę kryzysu, ale także proponując konstruktywne rozwiązania. Jest to apel do refleksji nad miejscem tradycji i wartości chrześcijańskich w dzisiejszym świecie, a także zachęta do działania na rzecz ich zachowania i kontynuacji. „Katedra i uniwersytet” nie jest tylko kolejną książką, to manifest obrony intelektualnego dziedzictwa, który rzuca wyzwanie współczesnym trendom i ideologiom. Jest to głos nadziei w obliczu kryzysu, odblask tradycji w czasach zmienności i niepewności.

Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem. Wstęp wolny!Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe