[Nasz patronat] Rekolekcje Wielkopostne 2024. Bp Artur Ważny - Co to w Kościele jest 5x"O"?

Zapraszamy wszystkich chętnych do przeżycia wielkopostnych rekolekcji - objętych naszym patronatem medialnym - głoszonych przez biskupa Artura Ważnego, biskupa pomocniczego tarnowskiego, niezmordowanego ewangelizatora, twórcy licznych duszpasterstw.
plakat rekolekcji, odc. 5 [Nasz patronat] Rekolekcje Wielkopostne 2024. Bp Artur Ważny - Co to w Kościele jest 5x
plakat rekolekcji, odc. 5 / materiały dystrybutora

"Ile Kościoła w Kościele?" zatytułował swoje rozważania rekolekcjonista. O Bogu, o Ewangelii możemy usłyszeć bowiem stosunkowo często, ale o Kościele jako takim przywykliśmy słyszeć prawie wyłącznie w znaczeniu pejoratywnym. W tym Wielkim Poście postaramy się zatem zagłębić w tajemnicę jaką jest Kościół.

Poniżej piąty odcinek naszych rekolekcji.

"Kościół zaczyna się od spotkania z Chrystusem"

- Kolejne słowa Chrystusa z krzyża to: "Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju". Wiara. Kościół jest miejscem doświadczania obecnością Boga - mówi rekolekcjonista.

- W chrześcijaństwie chodzi o to, by wszystko zaczynało się od Chrystusa. Papież Benedykt XVI (...) napisał: „U początku bycia chrześcijaninem nie ma decyzji etycznej czy jakiejś wielkiej idei, ale jest natomiast spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę, a tym samym decydujące ukierunkowanie” (Deus Caritas est,1). Kościół zaczyna się od spotkania z Chrystusem zarówno osobistego, jak i całej wspólnoty - podkreśla biskup.

5x"O"

- Chrześcijaństwo dla mnie to jest 5x"O": obecność, osoba, oblicze, obrzęd i obyczaj - stwierdza hierarcha.

- Co to znaczy, że chrześcijaństwo to obecność? - pyta. - Dziś wielu ludzi mówi, że Boga nie ma (...) a nawet jak jest to nie interesuje się nami, a tak naprawdę to wielu nie interesuje się Panem Bogiem, a chrześcijaństwo mówi: Jest Bóg, Bóg jest obecny w naszym życiu. Potem mamy osobę. Wielu mówi, że wierzy w Boga, ale jako pewną energię, siłę kosmiczną, tymczasem chrześcijanie wierzą, że Bóg jest Osobą, z którą można nawiązać relację. (...) Idziemy jeszcze dalej - chrześcijaństwo to oblicze - Osoba Boga staje się Człowiekiem, Bóg się wciela, staje się jednym z nas, a więc ma oblicze i ja spotykam to oblicze, tę twarzy, z którą mogę nawiązać relację. I tutaj zaczyna się chrześcijaństwo. O tym mówi papież Benedykt i powtarza papież Franciszek - chrześcijaństwo zaczyna się od tego spotkania z Osobą, która ma oblicze i ta Osoba komunikuje mi miłość (...) Ale to jeszcze nie wszystko - zaznacza duchowny.

- Pojawia się kolejne "O" - obrzęd. Jeśli spotykamy Osobę, która nas kocha i którą my kochamy, to między nami wydarza się pewien obrzęd, rytuał, swoista liturgia noków i słów, która często znana jest tylko tym zakochanym osobom (...) my też, jako zakochani w Chrystusie mamy liturgię, mamy pewne obrzędy, znaki i słowa, które dla innych mogę być dziwne i jeśli nie rozumieją o co chodzi je zostawiają (...) Kiedy idziemy dalej, pojawia się piąte "O", czyli obyczaj. Kiedy kocham pewną osobę, mamy ze sobą pewną liturgię, to ja z pewnych postaw, zachowań, słów rezygnuję i wybieram takie, które podobają się tej osobie, którą kocham, a więc pojawia się obyczaj, moralność, pojawia się pewna postawa - mówi bp Ważny.

- I tak o to odkrywamy, dlaczego dzisiaj tak wielu ludzi w Kościele nie odnajduje Boga, bo nie było tego spotkania osobowego, spotkania z obliczem, które najpierw mówi, że mnie kocha i tu nawiązuje się relacja a dopiero z tego rodzi się idea, czyli światopogląd, doktryna i dopiero z tego rodzi się liturgia i obrzęd, pewne zachowania, pewne gesty, których wielu nie rozumie i dopiero potem z tego rodzi się obyczaj, czyli moralność, podejmowanie wysiłku, by podobać się temu, którego kochamy - podkreśla dodając, że w ewangelizacji najważniejszym jest to, by pomóc ludziom spotykać się z Bogiem.

- Dopiero wtedy Kościół jest prawdziwą wspólnotą, gdy staje się wspólnotą wiary i miłości wzajemnej - kończy biskup.

A jaką anegdotę opowiedział biskupowi ks. prof. Michał Heller i z czego wzięło się 5x"O", posłuchać można poniżej:


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować Wiadomości
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować

Izrael przeciąga wojnę w Strefie Gazy i zwodzi administrację Bidena, bo Netanjahu czeka na powrót Trumpa? To wiedzą wszyscy. Ale podobno nie tylko premier państwa żydowskiego odlicza dni do „wielkiego wtorku” w Ameryce. Mainstreamowe media i europejscy politycy jedynie słusznej opcji alarmują, że na wygraną Donalda Trumpa z utęsknieniem czeka Władimir Putin. Nic dwa razy się nie zdarza? A no zdarza! Kolejny raz robią z Trumpa ruskiego agenta. Choć już pierwszy raz pokazał, że to bujda na resorach.

Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał we wtorek do Krakowa, aby w katedrze wawelskiej wziąć udział w nabożeństwie z okazji swoich 75. urodzin oraz w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Jak donoszą media, wydarzenie było zakłócane przez grupkę demonstrantów; niektórzy z nich usiłowali rzucić się na samochód, którym jechał prezes PiS. Musiała interweniować policja.

Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami

Wczoraj późnym wieczorem, dwa dni po zwyczajowym terminie, ukazał się comiesięczny komunikat Ministerstwa Finansów dotyczący wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-maj 2024 roku, z którego wynika, że zaledwie po 5 miesiącach tego roku deficyt budżetowy przekroczył 53 mld zł (dla porównania w tym samym okresie 2023 roku deficyt wynosił tylko 20,8 mld zł). 

„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura” z ostatniej chwili
„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura”

Wszystko wskazuje na to, że nowym sekretarzem generalnym NATO zostanie premier Holandii Mark Rutte. Przeciwko jego kandydaturze wystąpiła jedynie Rumunia, która wystawiła własnego kandydata. Były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wskazuje jednak, że kandydatura Rutte potwierdza lekceważenie Europy Wschodniej przez zachodnie kraje kontynentu.

Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć Wiadomości
Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który wystąpił we wtorek w Waszyngtonie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, oznajmił, że wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji, jej sektora wojskowo-przemysłowego "musi się skończyć".

„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie” polityka
„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie”

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber miał promować na wiceszefową EPL Ewę Kopacz, mimo że polska delegacja wskazała europosła Andrzeja Halickiego.

Znany aktor dołączy do serialu Na Wspólnej z ostatniej chwili
Znany aktor dołączy do serialu "Na Wspólnej"

Serial "Na Wspólnej" cieszy się dużą popularnością wśród telewidzów. Media obiegły nowe informacje związane z produkcją.

Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie z ostatniej chwili
Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie

Szef MS Adam Bodnar wszczął procedurę odwoławczą wobec prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafała Puchalskiego - poinformowało MS. Puchalski jest wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. MS poinformowało też o wszczęciu tych procedur wobec kierownictwa sądów okręgowych w Warszawie i w Krośnie.

Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości Wiadomości
Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości

Niemieckie Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego w rozmowie z Aleksandrą Fedorską ujawniło nam, że chociaż Donald Tusk zapowiedział rozmowę z Olafem Scholzem w sprawie incydentu z przewiezieniem migrantów do Polski, to nie doszło do niej, a ponadto nie jest ona nawet planowana. News wywołał wręcz histeryczną reakcję Donalda Tuska.

Farmaceutyczny gigant pozwany. Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń z ostatniej chwili
Farmaceutyczny gigant pozwany. "Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń"

Gigant farmaceutyczny Pfizer został pozwany przez stan Kansas w USA. Chodzi o wprowadzanie w błąd opinii publicznej w związku z działaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Firma nie zgadza się z zarzutami i wydała oświadczenie.

REKLAMA

[Nasz patronat] Rekolekcje Wielkopostne 2024. Bp Artur Ważny - Co to w Kościele jest 5x"O"?

Zapraszamy wszystkich chętnych do przeżycia wielkopostnych rekolekcji - objętych naszym patronatem medialnym - głoszonych przez biskupa Artura Ważnego, biskupa pomocniczego tarnowskiego, niezmordowanego ewangelizatora, twórcy licznych duszpasterstw.
plakat rekolekcji, odc. 5 [Nasz patronat] Rekolekcje Wielkopostne 2024. Bp Artur Ważny - Co to w Kościele jest 5x
plakat rekolekcji, odc. 5 / materiały dystrybutora

"Ile Kościoła w Kościele?" zatytułował swoje rozważania rekolekcjonista. O Bogu, o Ewangelii możemy usłyszeć bowiem stosunkowo często, ale o Kościele jako takim przywykliśmy słyszeć prawie wyłącznie w znaczeniu pejoratywnym. W tym Wielkim Poście postaramy się zatem zagłębić w tajemnicę jaką jest Kościół.

Poniżej piąty odcinek naszych rekolekcji.

"Kościół zaczyna się od spotkania z Chrystusem"

- Kolejne słowa Chrystusa z krzyża to: "Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju". Wiara. Kościół jest miejscem doświadczania obecnością Boga - mówi rekolekcjonista.

- W chrześcijaństwie chodzi o to, by wszystko zaczynało się od Chrystusa. Papież Benedykt XVI (...) napisał: „U początku bycia chrześcijaninem nie ma decyzji etycznej czy jakiejś wielkiej idei, ale jest natomiast spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę, a tym samym decydujące ukierunkowanie” (Deus Caritas est,1). Kościół zaczyna się od spotkania z Chrystusem zarówno osobistego, jak i całej wspólnoty - podkreśla biskup.

5x"O"

- Chrześcijaństwo dla mnie to jest 5x"O": obecność, osoba, oblicze, obrzęd i obyczaj - stwierdza hierarcha.

- Co to znaczy, że chrześcijaństwo to obecność? - pyta. - Dziś wielu ludzi mówi, że Boga nie ma (...) a nawet jak jest to nie interesuje się nami, a tak naprawdę to wielu nie interesuje się Panem Bogiem, a chrześcijaństwo mówi: Jest Bóg, Bóg jest obecny w naszym życiu. Potem mamy osobę. Wielu mówi, że wierzy w Boga, ale jako pewną energię, siłę kosmiczną, tymczasem chrześcijanie wierzą, że Bóg jest Osobą, z którą można nawiązać relację. (...) Idziemy jeszcze dalej - chrześcijaństwo to oblicze - Osoba Boga staje się Człowiekiem, Bóg się wciela, staje się jednym z nas, a więc ma oblicze i ja spotykam to oblicze, tę twarzy, z którą mogę nawiązać relację. I tutaj zaczyna się chrześcijaństwo. O tym mówi papież Benedykt i powtarza papież Franciszek - chrześcijaństwo zaczyna się od tego spotkania z Osobą, która ma oblicze i ta Osoba komunikuje mi miłość (...) Ale to jeszcze nie wszystko - zaznacza duchowny.

- Pojawia się kolejne "O" - obrzęd. Jeśli spotykamy Osobę, która nas kocha i którą my kochamy, to między nami wydarza się pewien obrzęd, rytuał, swoista liturgia noków i słów, która często znana jest tylko tym zakochanym osobom (...) my też, jako zakochani w Chrystusie mamy liturgię, mamy pewne obrzędy, znaki i słowa, które dla innych mogę być dziwne i jeśli nie rozumieją o co chodzi je zostawiają (...) Kiedy idziemy dalej, pojawia się piąte "O", czyli obyczaj. Kiedy kocham pewną osobę, mamy ze sobą pewną liturgię, to ja z pewnych postaw, zachowań, słów rezygnuję i wybieram takie, które podobają się tej osobie, którą kocham, a więc pojawia się obyczaj, moralność, pojawia się pewna postawa - mówi bp Ważny.

- I tak o to odkrywamy, dlaczego dzisiaj tak wielu ludzi w Kościele nie odnajduje Boga, bo nie było tego spotkania osobowego, spotkania z obliczem, które najpierw mówi, że mnie kocha i tu nawiązuje się relacja a dopiero z tego rodzi się idea, czyli światopogląd, doktryna i dopiero z tego rodzi się liturgia i obrzęd, pewne zachowania, pewne gesty, których wielu nie rozumie i dopiero potem z tego rodzi się obyczaj, czyli moralność, podejmowanie wysiłku, by podobać się temu, którego kochamy - podkreśla dodając, że w ewangelizacji najważniejszym jest to, by pomóc ludziom spotykać się z Bogiem.

- Dopiero wtedy Kościół jest prawdziwą wspólnotą, gdy staje się wspólnotą wiary i miłości wzajemnej - kończy biskup.

A jaką anegdotę opowiedział biskupowi ks. prof. Michał Heller i z czego wzięło się 5x"O", posłuchać można poniżej:Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe