Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!

Europejski Zielony Ład w obecnym kształcie forsowanym przez Unię Europejską sięgnie głęboko do kieszeni podatników. Transformacja ekologiczna zakładająca odejście od paliw kopalnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku ma przemienić nie tylko sektor energetyki, ale także transportu, budownictwa, rolnictwa, leśnictwa czy przemysłu. Przemodelowanie niemal każdego aspektu życia człowieka to cywilizacyjna zmiana, która powinna stać się tematem ogólnokrajowego referendum i do czego namawia największy w Polsce związek zawodowy Solidarność.
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój  Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój / grafika: Tygodnik Solidarność nr 12/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Ludzie mają prawo sami zdecydować

Na wstępie numeru redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski podkreśla, że potrzebne jest pogłębienie świadomości społecznej na temat tego, czym jest Zielony Ład i jakie niesie ze sobą skutki. Dlatego też Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła złożyć wniosek o rozpisanie referendum ogólnokrajowego dotyczącego unijnej polityki klimatycznej oraz poprzedzić je szeroką kampanią informacyjną.

– W najbliższym czasie także na łamach „Tygodnika Solidarność” oddamy głos ekspertom od spraw Zielonego Ładu. Opowiemy o tym, jak ta polityka kształtowała się w ostatnich latach i jakie są jej perspektywy. Będziemy też ostrzegać przed związanymi z nią zagrożeniami. Pokażemy, jakie są wobec niej alternatywy. Wytłumaczymy wreszcie, co Zielony Ład będzie oznaczał dla każdego z nas. Wierzymy bowiem, że ludzie wyposażeni w odpowiednią wiedzę mają prawo sami zdecydować o sprawie, która tak głęboko będzie ingerowała w ich życie. To w naszych, a nie polityków, rękach leży nasza przyszłość – podkreślił.

Do oddaniu głosu Polakom zachęca również w swoim najnowszym felietonie red. Rafał Woś.

„Wciąż dominujące europejskie elity już trochę czują, że ich klimatyczne pomysły budzą w Europie rosnące niezadowolenie. Boją się, że może ono zatrząść ich polityczną dominacją już przy okazji nadchodzących – czerwcowych – wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ten tykający zegar skłania ich do stałego przykręcania śruby i dopychania kolanem kolejnych elementów klimatycznej agendy: Zielonego Ładu dla rolnictwa, stref czystego transportu, dyrektywy budynkowej, poszerzania i zaostrzania systemu handlu emisjami. (…) Referendum to sposób, by wyrwać się z tej pułapki. Bać się nie trzeba. Bo prawdziwi demokraci ludzi się nie boją” – stwierdza zastępca redaktora naczelnego TS.

Piotr Duda: Będą nas atakować

W numerze przeczytają państwo wywiad Cezarego Krysztopy i Rafała Wosia z szefem Solidarności Piotrem Dudą. Przewodniczący Komisji Krajowej przekonuje w nim, że Solidarność zamierza jak najszybciej zebrać 500 tysięcy podpisów pod referendum na temat Zielonego Ładu, a akcji będzie towarzyszyć nagonka na Związek.

– Zapewne znów spotkamy się z frontalnym atakiem na Solidarność i na mnie osobiście. Ale ja się tym w ogóle nie przejmuję. Jestem od czternastu lat przewodniczącym Komisji Krajowej i dla mnie będzie to już „powtórka z rozrywki”. Gdy pokazujemy, że Solidarność faktycznie jest z drugim człowiekiem, z drugim pracownikiem, że potrafimy walczyć o dobre jutro polskich pracowników – wtedy nas atakują – zwraca uwagę przewodniczący Duda.

Więcej o tym, co działo się na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej w Spale, w tym między innymi o pożegnaniu wieloletniego rzecznika Związku Marka Lewandowskiego, pisze nasza dziennikarka Barbara Michałowska.

Z kolej Agnieszka Żurek przypomina czytelnikom o tym, jak Solidarność tworzyła dialog społeczny w Polsce, zarówno wtedy, gdy tworzyła „Konstytucję Solidarności”, jak i później, gdy walczyła przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego: „Spektakularną akcją Solidarności było zebranie ok. 3,5 mln podpisów pod petycją w sprawie referendum dotyczącego podniesienia wieku emerytalnego. W 2012 roku Solidarność przeprowadziła kampanię społeczną «Stop 67» pod hasłem: «Nie chcemy pracować aż do śmierci». Wielki społeczny sprzeciw został wówczas zignorowany przez rząd Donalda Tuska” – przypominała.

Zielony Ład – zagrożenie dla polskich lasów

Powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9 435 tys. ha, to około 6% powierzchni lasów w Unii Europejskiej. Lasy są miejscem życia dla ok. 65% gatunków zwierząt i roślin występujących w Polsce.

„Leśnictwo to kolejny sektor gospodarki narodowej, w który bardzo głęboko ingeruje Zielony Ład. Ta idée fixe Komisji Europejskiej wprowadzona w życie unieważni zupełnie polski system gospodarowania lasami – system unikatowy w skali świata”  – twierdzi w swoim pierwszym tekście Jakub Pacan i już zapowiada kolejne, bowiem temat jest bardzo rozległy.

Unijna gra pozorów – kogo próbują nabrać eurokraci?

W swoim najnowszym tekście Adrian Siwek punktuje europejską klasę rządzącą i przestrzega, że Komisja Europejska nie zamierza wycofać się ze swoich szkodliwych zielonych pomysłów.

„Chociaż Komisja Europejska i najsilniejsza unijna partia – Europejska Partia Ludowa – cały czas próbują stwarzać pozory, że wspierają protesty rolników, to w międzyczasie podejmowane są inne decyzje – niezwiązane z tymi założeniami – które uderzają w producentów żywności. Wbrew oczekiwaniom rolników kontynuowana jest bowiem polityka otwierania unijnych granic na towary spoza Unii Europejskiej” – twierdzi nasz dziennikarz.

Pozostając w unijnych klimatach, Konrad Wernicki będzie starał przekonać czytelników, że krytyka Zielonego Ładu nie jest równoznaczna z chęcią opuszczenia Unii Europejskiej. Ta z kolei powinna powrócić do swoich korzeni, co wcale nie musi wiązać się z porzuceniem ekologicznych aspiracji.

W numerze przeczytasz ponadto:

Rozmowę Jakuba Pacana z profesorem Jarosławem Flisem, socjologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat konserwatyzmu, a może raczej „solidaryzmu”?

Relację Agnieszki Żurek, która była obecna na sali sądowej, kiedy ogłoszono kolejną decyzję w sprawie funkcjonowania kopalni „Turów”. Ta cieszyła się „zainteresowaniem niemieckich mediów i aktywistów ekologicznych, którzy wyrażali entuzjazm po wydaniu decyzji sądu”.

„Kardynalny grzech nieufności” to z kolei tytuł tekstu Mariusza Staniszewskiego dotyczący centralistycznej polityki byłego już rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Rosjanie niemile widziani. Bałtowie porządkują państwa – Wojciech Kulecki opisuje, w jaki sposób Łotwa jako pierwsza z krajów bałtyckich postanowiła uporządkować sprawę mniejszości rosyjskiej.

„Rosyjsko-serbską przyjaźń” przybliży z kolei w artykule „Rosyjski lis, serbski kurnik i «postępowy» Vučić” redaktor Jan Muś.

Ponadto przeczytają państwo felietony Karola Gaca, Tadeusza Płużańskiego, Marka Jana Chodakiewicza, Magdaleny Okraski, a chętni mogą przyłączyć się do „Karuzeli z blogerami”.

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sutryk o dyplomie z Collegium Humanum: „Dałem się nabrać, nie posługuję się już nim” z ostatniej chwili
Sutryk o dyplomie z Collegium Humanum: „Dałem się nabrać, nie posługuję się już nim”

– Ja podobnie jak i wiele innych osób, powiedzmy, dałem się nabrać na tę uczelnię. (…) Nie posługuję się już tym dyplomem, nie chcę się nim posługiwać – twierdzi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który w najbliższą niedzielę będzie walczył o reelekcję.

Powstaje unijna koalicja domagająca się uznania Palestyny z ostatniej chwili
Powstaje unijna koalicja domagająca się uznania Palestyny

Premier Irlandii Simon Harris zapowiedział w środę przed wejściem na unijny szczyt w Brukseli, że będzie przekonywać pozostałych liderów krajów UE do uznania Palestyny. – Dublin współpracuje w tej kwestii z Madrytem – dodał.

Dr Rafał Brzeski: Widmo prawicy krąży nad Brukselą Wiadomości
Dr Rafał Brzeski: Widmo prawicy krąży nad Brukselą

W brukselskiej bańce wrze i bulgoce. Zbliżają się eurowybory a tu skandal goni skandal i na dodatek za rogiem czai się prawicowe widmo. Eurokraci już nie wątpią, że powstaje “nowa mapa polityczna”. W miejsce podziału na unijną “elitę polityczną”, liberalno-lewicowy “główny nurt” oraz niszowe ugrupowania prawicowo-narodowe tworzy się odmienny układ sił.

Spotkanie Duda–Trump? Prezydent RP zabrał głos z ostatniej chwili
Spotkanie Duda–Trump? Prezydent RP zabrał głos

Prezydent Andrzej Duda pytany o planowane spotkanie z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas swojej wizyty w Nowym Jorku powiedział, że przedstawianie naszych spraw wszystkim wpływowym politykom wśród naszych sojuszników leży w interesie Polski.

Niemcy zadowoleni z deklaracji Tuska: „To dobry i ważny krok” z ostatniej chwili
Niemcy zadowoleni z deklaracji Tuska: „To dobry i ważny krok”

„Deklaracja szefa polskiego rządu Donalda Tuska spotkała się z dużym zadowoleniem w Berlinie” – pisze polska redakcja Deutsche Welle.

Ursula von der Leyen jest skończona? Jadwiga Wiśniewska dla Tysol.pl: Jej umizgi nic nie dadzą tylko u nas
Ursula von der Leyen jest skończona? Jadwiga Wiśniewska dla Tysol.pl: Jej umizgi nic nie dadzą

– Z całą pewnością Ursula von der Leyen nie ma co liczyć na poparcie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, bo nie zasługuje na to – stwierdziła europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska w rozmowie z Tysol.pl.

Wybory parlamentarne w Chorwacji. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory parlamentarne w Chorwacji. Są wyniki exit poll

Centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) zdobyła w środowych wyborach najwięcej mandatów, zapewniając sobie 58 miejsc w 151-osobowym jednoizbowym parlamencie Chorwacji – wynika z sondażu exit poll przestawionego przez telewizję Nova TV.

Andrzej Duda prowadzi zakulisowe rozmowy ws. uwolnienia Andrzeja Poczobuta? z ostatniej chwili
Andrzej Duda prowadzi zakulisowe rozmowy ws. uwolnienia Andrzeja Poczobuta?

„Czy spotkanie Andżeliki Borys z prezydentem Polski Andrzejem Dudą może oznaczać, że trwają zakulisowe rozmowy o uwolnieniu Andrzeja Poczobuta?” – pisze serwis Belsat.eu.

Damian Soból zginął w ataku Izraela. Jest data pogrzebu z ostatniej chwili
Damian Soból zginął w ataku Izraela. Jest data pogrzebu

W sobotę 20 kwietnia na Cmentarzu Głównym w Przemyślu zostanie pochowany Damian Soból, który zginął w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego w Strefie Gazy. Jego ciało we wtorek zostało przetransportowane do rodzinnego miasta.

Dziennikarz próbował dokonać zatrzymania obywatelskiego Ursuli von der Leyen [WIDEO] z ostatniej chwili
Dziennikarz próbował dokonać zatrzymania obywatelskiego Ursuli von der Leyen [WIDEO]

– Oskarżam Panią o wspieranie ludobójstwa w Gazie – wykrzyczał do Ursuli von der Leyen aktywista i dziennikarz propalestyńskiego portalu The Electronic Intifada, który próbował dokonać zatrzymania obywatelskiego szefowej KE podczas środowej konferencji w Brukseli.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!

Europejski Zielony Ład w obecnym kształcie forsowanym przez Unię Europejską sięgnie głęboko do kieszeni podatników. Transformacja ekologiczna zakładająca odejście od paliw kopalnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku ma przemienić nie tylko sektor energetyki, ale także transportu, budownictwa, rolnictwa, leśnictwa czy przemysłu. Przemodelowanie niemal każdego aspektu życia człowieka to cywilizacyjna zmiana, która powinna stać się tematem ogólnokrajowego referendum i do czego namawia największy w Polsce związek zawodowy Solidarność.
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój  Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zielony Ład? Czas zapytać Polaków o zdanie!
Zielony Ład dotknie wszystkich obywateli, dlatego budzi niepokój / grafika: Tygodnik Solidarność nr 12/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Ludzie mają prawo sami zdecydować

Na wstępie numeru redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski podkreśla, że potrzebne jest pogłębienie świadomości społecznej na temat tego, czym jest Zielony Ład i jakie niesie ze sobą skutki. Dlatego też Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła złożyć wniosek o rozpisanie referendum ogólnokrajowego dotyczącego unijnej polityki klimatycznej oraz poprzedzić je szeroką kampanią informacyjną.

– W najbliższym czasie także na łamach „Tygodnika Solidarność” oddamy głos ekspertom od spraw Zielonego Ładu. Opowiemy o tym, jak ta polityka kształtowała się w ostatnich latach i jakie są jej perspektywy. Będziemy też ostrzegać przed związanymi z nią zagrożeniami. Pokażemy, jakie są wobec niej alternatywy. Wytłumaczymy wreszcie, co Zielony Ład będzie oznaczał dla każdego z nas. Wierzymy bowiem, że ludzie wyposażeni w odpowiednią wiedzę mają prawo sami zdecydować o sprawie, która tak głęboko będzie ingerowała w ich życie. To w naszych, a nie polityków, rękach leży nasza przyszłość – podkreślił.

Do oddaniu głosu Polakom zachęca również w swoim najnowszym felietonie red. Rafał Woś.

„Wciąż dominujące europejskie elity już trochę czują, że ich klimatyczne pomysły budzą w Europie rosnące niezadowolenie. Boją się, że może ono zatrząść ich polityczną dominacją już przy okazji nadchodzących – czerwcowych – wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ten tykający zegar skłania ich do stałego przykręcania śruby i dopychania kolanem kolejnych elementów klimatycznej agendy: Zielonego Ładu dla rolnictwa, stref czystego transportu, dyrektywy budynkowej, poszerzania i zaostrzania systemu handlu emisjami. (…) Referendum to sposób, by wyrwać się z tej pułapki. Bać się nie trzeba. Bo prawdziwi demokraci ludzi się nie boją” – stwierdza zastępca redaktora naczelnego TS.

Piotr Duda: Będą nas atakować

W numerze przeczytają państwo wywiad Cezarego Krysztopy i Rafała Wosia z szefem Solidarności Piotrem Dudą. Przewodniczący Komisji Krajowej przekonuje w nim, że Solidarność zamierza jak najszybciej zebrać 500 tysięcy podpisów pod referendum na temat Zielonego Ładu, a akcji będzie towarzyszyć nagonka na Związek.

– Zapewne znów spotkamy się z frontalnym atakiem na Solidarność i na mnie osobiście. Ale ja się tym w ogóle nie przejmuję. Jestem od czternastu lat przewodniczącym Komisji Krajowej i dla mnie będzie to już „powtórka z rozrywki”. Gdy pokazujemy, że Solidarność faktycznie jest z drugim człowiekiem, z drugim pracownikiem, że potrafimy walczyć o dobre jutro polskich pracowników – wtedy nas atakują – zwraca uwagę przewodniczący Duda.

Więcej o tym, co działo się na ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej w Spale, w tym między innymi o pożegnaniu wieloletniego rzecznika Związku Marka Lewandowskiego, pisze nasza dziennikarka Barbara Michałowska.

Z kolej Agnieszka Żurek przypomina czytelnikom o tym, jak Solidarność tworzyła dialog społeczny w Polsce, zarówno wtedy, gdy tworzyła „Konstytucję Solidarności”, jak i później, gdy walczyła przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego: „Spektakularną akcją Solidarności było zebranie ok. 3,5 mln podpisów pod petycją w sprawie referendum dotyczącego podniesienia wieku emerytalnego. W 2012 roku Solidarność przeprowadziła kampanię społeczną «Stop 67» pod hasłem: «Nie chcemy pracować aż do śmierci». Wielki społeczny sprzeciw został wówczas zignorowany przez rząd Donalda Tuska” – przypominała.

Zielony Ład – zagrożenie dla polskich lasów

Powierzchnia lasów w Polsce wynosi 9 435 tys. ha, to około 6% powierzchni lasów w Unii Europejskiej. Lasy są miejscem życia dla ok. 65% gatunków zwierząt i roślin występujących w Polsce.

„Leśnictwo to kolejny sektor gospodarki narodowej, w który bardzo głęboko ingeruje Zielony Ład. Ta idée fixe Komisji Europejskiej wprowadzona w życie unieważni zupełnie polski system gospodarowania lasami – system unikatowy w skali świata”  – twierdzi w swoim pierwszym tekście Jakub Pacan i już zapowiada kolejne, bowiem temat jest bardzo rozległy.

Unijna gra pozorów – kogo próbują nabrać eurokraci?

W swoim najnowszym tekście Adrian Siwek punktuje europejską klasę rządzącą i przestrzega, że Komisja Europejska nie zamierza wycofać się ze swoich szkodliwych zielonych pomysłów.

„Chociaż Komisja Europejska i najsilniejsza unijna partia – Europejska Partia Ludowa – cały czas próbują stwarzać pozory, że wspierają protesty rolników, to w międzyczasie podejmowane są inne decyzje – niezwiązane z tymi założeniami – które uderzają w producentów żywności. Wbrew oczekiwaniom rolników kontynuowana jest bowiem polityka otwierania unijnych granic na towary spoza Unii Europejskiej” – twierdzi nasz dziennikarz.

Pozostając w unijnych klimatach, Konrad Wernicki będzie starał przekonać czytelników, że krytyka Zielonego Ładu nie jest równoznaczna z chęcią opuszczenia Unii Europejskiej. Ta z kolei powinna powrócić do swoich korzeni, co wcale nie musi wiązać się z porzuceniem ekologicznych aspiracji.

W numerze przeczytasz ponadto:

Rozmowę Jakuba Pacana z profesorem Jarosławem Flisem, socjologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat konserwatyzmu, a może raczej „solidaryzmu”?

Relację Agnieszki Żurek, która była obecna na sali sądowej, kiedy ogłoszono kolejną decyzję w sprawie funkcjonowania kopalni „Turów”. Ta cieszyła się „zainteresowaniem niemieckich mediów i aktywistów ekologicznych, którzy wyrażali entuzjazm po wydaniu decyzji sądu”.

„Kardynalny grzech nieufności” to z kolei tytuł tekstu Mariusza Staniszewskiego dotyczący centralistycznej polityki byłego już rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Rosjanie niemile widziani. Bałtowie porządkują państwa – Wojciech Kulecki opisuje, w jaki sposób Łotwa jako pierwsza z krajów bałtyckich postanowiła uporządkować sprawę mniejszości rosyjskiej.

„Rosyjsko-serbską przyjaźń” przybliży z kolei w artykule „Rosyjski lis, serbski kurnik i «postępowy» Vučić” redaktor Jan Muś.

Ponadto przeczytają państwo felietony Karola Gaca, Tadeusza Płużańskiego, Marka Jana Chodakiewicza, Magdaleny Okraski, a chętni mogą przyłączyć się do „Karuzeli z blogerami”.

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe