Rosyjska Cerkiew: "Ruski świat" wykracza daleko poza dzisiejsze granice Federacji Rosyjskiej

Rosja jest twórczynia, ostoją i obrończynią "ruskiego świata", którego granice jako zjawiska duchowego i kulturalno-cywilizacyjnego wykraczają daleko poza obecne granice państwowe zarówno dzisiejszej Federacji Rosyjskiej, jak i wielkiej historycznej Rusi. Takie stwierdzenia znalazły się w dokumencie końcowym Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego (ŚRSL), który 27 marca obradował w Moskwie pod przewodnictwem patriarchy Cyryla z udziałem 500 osób, w tym 289 delegatów-członków Soboru. Uchwalony dokument wywołał ostry sprzeciw związanego z Patriarchatem Moskiewskim Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), który uznał, iż treści w nim zawarte są sprzeczne z nauczaniem chrześcijańskim. Swój sprzeciw wyraziła takżeWszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych.
Sobór św. Wasyla, Moskwa Rosyjska Cerkiew:
Sobór św. Wasyla, Moskwa / pixabay.com/essuera

Ruski świat

Zjazd soborowy (tak oficjalnie nazywało się to posiedzenie) obradował w Sali Soborów Kościelnych moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela pod hasłem "Teraźniejszość i przyszłość Ruskiego Świata". Było to zgromadzenie nadzwyczajne, swego rodzaju przedłużenie XXV Soboru, który z tym samym mottem zebrał się w stolicy Rosji w dniach 27-28 listopada ub.r. Słowo wstępne do obecnego spotkania wygłosił patriarcha moskiewski Cyryl, było też kilka innych wystąpień a na zakończenie zatwierdzono wspomniany dokument, przyjęty już na tamtym zebraniu, zatytułowany jako Wytyczne.

Zwierzchnik RKP na wstępie potępił niedawny krwawy zamach na moskiewską salę koncertową "Krokus City Hall", nazywając go "zbrodnią wymierzoną przeciw naszemu krajowi i naszemu narodowi" oraz "dywersją ideologiczną". Nawiązując do faktu, iż sprawcami tego czynu byli ekstremiści islamscy (a według wersji oficjalnej – Tadżycy), Cyryl podkreślił, iż "światopoglądowa i moralna jedność prawosławnych i muzułmanów pod wieloma względami są tym kamieniem, o który rozbijają się wysiłki naszych (...) wrogów, marzących o zniszczeniu Rosji". W tym kontekście po raz kolejny wspomniał o "ruskim świecie" (russkim mirze), który – według mówcy – "nie jest wąskonarodowym zjawiskiem", ale stanowi "wspólnotę ideałów i wartości, wspólną przestrzeń kulturalną wszystkich narodów, które w ciągu wieków pokojowo żyły i pracowały twórczo dla naszej jednej ojczyzny".

Tematy soboru

Patriarcha poruszył też szereg innych ważnych, jego zdaniem, zagadnień, jak migracja, programy szkolne, zmieniające wskazania i oczekiwania Kościoła, sprawy rodziny i kryzysu demograficznego, przeżywanego od lat przez Rosję, ale – jak zaznaczył –  głównym zadaniem zarówno jego wystąpień, jak i postanowień Soboru, jest "obrona i umocnienie ruskiego świata". "Podziały i osłabienie narodu rosyjskiego, pozbawienie go sił duchowych i żywotnych zawsze prowadziły do osłabienia państwa, dlatego przywrócenie jedności narodu rosyjskiego oraz jego potencjałów duchowego i życiowego są kluczowymi warunkami rozwoju Rosji i ruskiego świata w XXI wieku" – stwierdził mówca. I dodał, że nie ma co straszyć [świata] nacjonalizmem rosyjskim, gdyż takowego "nie ma w przyrodzie i każdy o tym wie".

Ukraina

Jednakże najważniejszym dokumentem tego zgromadzenia stały się "Wytyczne XXV Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego nt. «Teraźniejszość i przyszłość Ruskiego Świata»", które w 8 punktach wskazały główne punkty rozwoju Rosji na najbliższe lata. W pierwszym rozdziale, zatytułowanym "Specjalna operacja wojskowa" [czyli wojna na Ukrainie - KAI], zaznaczono, że jest to "nowy etap narodowo-wyzwoleńczej walki narodu rosyjskiego przeciw zbrodniczemu reżymowi kijowskiemu i stojącemu za nim zbiorowemu Zachodowi". Walka ta toczy się na ziemiach Południowo-Zachodniej Rusi od 2014. W jej toku "naród rosyjski z bronią w ręku broni swego życia, wolności, państwowości, tożsamości cywilizacyjnej, religijnej, narodowej i kulturalnej, jak również prawa do życia na własnej ziemi w granicach jednolitego państwa rosyjskiego". Autorzy dokumentu zaznaczyli przy tym, iż "z duchowo-moralnego punktu widzenia jest to święta wojna, w której Rosja i jej naród, broniąc jednolitej przestrzeni duchowej Świętej Rusi, pelnią misję «Utwierdzającego», broniącego świata przed naciskiem globalizacji i zwycięstwem Zachodu, któy popadła w satanizm".

Po zakończeniu "operacji" cały obszar dzisiejszej Ukrainy "winien wejść w strefę wyłącznych wpływów Rosji" – zapowiedzieli "ojcowie soborowi". Podkreślili przy tym, że należy całkowicie wykluczyć "możliwość istnienia na tym terytorium rusofobicznego, wrogiego Rosji i jej narodowi reżymu politycznego, jak również reżymu sterowanego z wrogiego Rosji ośrodka zewnętrznego".

Granice ruskiego świata

W drugim punkcie poświęconym "Ruskiemu światu", stwierdzono, że granice tego pojęcia "jako zjawiska duchowego i kulturowo-cywilizacyjnego są znacznie szersze niż granice państwowe zarówno dzisiejszej Federacji Rosyjskiej, jak i wielkiej Rosji historycznej". Obejmuje ono "nie tylko rozsianych po całym świecie przedstawiceli ekumeny rosyjskiej, lecz także tych wszystkich, dla których tradycja rosyjska, sanktuaria rosyjskiej cywilizacji i wielka kultura rosyjska są najwyższą wartością i sensem życia". Zdaniem autorów dokumentu "zbudowanie tysiącleteniej państwowości rosyjskiej jest najwyższą formą politycznej twórczości Rosjan jako narodu"; toteż aby przeciwdziałać podziałom i osłabieniu go, konieczne jest przywrócenie jedności narodu rosyjskiego oraz jego potencjału duchowego i życiowego i jest "kluczowy warunek przeżycia i pomyslnego rozwoju Rosji i ruskiego świata w XXI wieku".

W dalszych punktach Wytyczne omawiają takie zagadnienia, jak polityka zagraniczna ("Rosja winna sie stać jednym z wiodących ośrodków świata wielobiegunowego, stojącym na czele procesów integracyjnych i zapewniającym bezpieczeństwo i stabilny rozwój na całym obszarze postsowieckim"), polityka rodzinna i demograficzna (troska o rodziny wielodzietne, walka z aborcją, wspieranie dzietności – za sto lat Rosja winna liczyć 600 mln mieszkańców), migracje (kontrola napływu cudzoziemców, żądanie przestrzegania przez nich zwyczajów i praw miejscowych), oświata i wychowanie, rozwój przestrzenny i urbanistyczny (odejście od megapolisów na rzecz utworzenia 1000 odrodzonych średnich i małych miast do 2050) i rozwój gospodarczy

Reakcja Ukrainy

Na zawarte w dokumencie treści, przede wszystkim w rozdziałach nt. "specjalnej operacji wojskowej" i "ruskiego świata", ostro zareagowały z jednej strony Ukraiński Kościół Prawosławny, będący częścią Patriarchatu Moskiewskiego, z drugiej Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). Ten pierwszy w wydanym oiświadczeniu zapewnił, że odcina się od postanowień Soboru w Moskwie i podkreślił, iż określanie przez Moskwę tzw. "specjalnej operacji wojskowej" mianem "świętej wojny" oraz "nowym etapem narodowo-wyzwoleńczej wojny narodu rosyjskiego przeciw zbrodniczemu reżymowi kijowskiemu i zbiorowemu Zachodowi" oznacza "apologię przemocy, usprawiedliwianie łamania zasad duchowo-moralnych i ewangelicznych". Wszystko to stanowi zagrożenie tożsamości ukraińskiej oraz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – stwierdziło kierownictwo UKP. Jego zdaniem  poglądów tych nie może popierać "organizacja religijna, która chce nazywać się chrześcijańską".

Rada z kolei przypomniała, iż wielokrotnie potępiała ona ideologię "ruskiego świata", która służy jako "baza do usprawiedliwiania agresji rosyjskiej przeciw Ukrainire i innym krajom". Najnowszy dokument ŚRSL nie tylko "powtarza w pełni narrację tej ideologii, ale też zawiera próby publicznego moralnego uzasadnienia agresywnej wojny przeciw Ukrainie, nazwanej tam «świętą» (...) odmawia istnienia narodu ukraińskiego jako wyjątkowego etnosu, odrzuca [jego] prawo do własnej suwerennej państwowości, usprawiedliwia zarówno popełnione przez Rosję zbrodnie wojnne i ludobójstwo, jak i de facto wzywa do dokonywania nowych".

B-I/RISU, kg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wicewojewoda kwalifikuje się do spania, Chamskie żarty o seksualnym podtekście. Dziwne zachowanie Jacka Protasiewicza z ostatniej chwili
"Wicewojewoda kwalifikuje się do spania", "Chamskie żarty o seksualnym podtekście". Dziwne zachowanie Jacka Protasiewicza

Wicewojewoda dolnośląski Jacek Protasiewicz opublikował serię dziwnych wpisów na platformie X (dawniej Twitter). Nie obyło się bez ataków wobec przedstawicieli innych partii, których treść nie nadaje się do cytowania. Niektóre tweety polityka już zniknęły.

Pilna operacja Wojciecha Szczęsnego. Są nowe wieści z ostatniej chwili
Pilna operacja Wojciecha Szczęsnego. Są nowe wieści

Bramkarz Juventusu Turyn Wojciech Szczęsny, który przeszedł zabieg chirurgiczny w związku z pęknięciem kości nosowej, będzie pauzował około 10 dni. "La Gazzetta dello Sport" podała na stronie internetowej, że Polak chce być do dyspozycji 23 kwietnia w spotkaniu Pucharu Włoch z Lazio Rzym.

Zdjęcia ogórków z Biedronki wywołały burzę. Sieć zabrała głos z ostatniej chwili
Zdjęcia ogórków z Biedronki wywołały burzę. Sieć zabrała głos

"To jest skandal aby takie warzywa były na sklepie przez cały dzień" – pisze jedna z internautek i publikuje szokujące zdjęcia. Sieć Biedronka wydała komunikat.

Morawiecki: Jako państwo musimy w trybie natychmiastowym zwiększyć poziom obrony powietrznej RP z ostatniej chwili
Morawiecki: Jako państwo musimy w trybie natychmiastowym zwiększyć poziom obrony powietrznej RP

"Zostawiliśmy budżet, który umożliwił wydatki na obronność Polski, najwyższe w NATO (ok.4%). Nie zmarnujcie tego" – oświadczył były premier Mateusz Morawiecki.

Grafzero: Openboxing, Book Haul i TBR - wiosna 2024 z ostatniej chwili
Grafzero: Openboxing, Book Haul i TBR - wiosna 2024

Wiosna a więc nożyczki w dłoń i czas na otwieranie paczek z książkami. Grafzero vlog literacki o powieściach historycznych, klasyce literatury, fantastyce i komiksie :) Zapraszam!

Potężne zwolnienia w niemieckich hutach. W tle Zielony Ład Wiadomości
Potężne zwolnienia w niemieckich hutach. W tle Zielony Ład

Niemiecki koncern hutniczy Thyssenkrupp argumentuje, że mizerna koniunktura gospodarcza, rosnące koszty energii i presja importowa z Azji zmuszają koncern do zwolnienia aż 5 000 pracowników.

Rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück. Niemiecka Antifa zaatakowała Polaków z ostatniej chwili
Rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück. Niemiecka Antifa zaatakowała Polaków

– Gdy zobaczyli, że mam flagę polską, wpadli w szał – mówi reporter Telewizji Republika w relacji z obchodów rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück.

Trans Pride w Poznaniu. Chcą, by podatnicy płacili za tranzycję z ostatniej chwili
"Trans Pride" w Poznaniu. Chcą, by podatnicy płacili za "tranzycję"

W Poznaniu odbył się pierwszy w Polsce "Marsz Równości i Dzień Widoczności Osób Trans". Jego przedstawiciele żądają m.in. refundacji "tranzycji".

Pożar pod Kaliszem. Płonie fabryka drewnianych palet z ostatniej chwili
Pożar pod Kaliszem. Płonie fabryka drewnianych palet

40 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasi pożar w firmie produkującej palety drewniane w podkaliskiej wsi Morawin – poinformował w niedzielę PAP oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej mł. asp. Jakub Pietrzak.

The Sun: Wielka Brytania szykuje ewakuację swoich obywateli z Izraela z ostatniej chwili
"The Sun": Wielka Brytania szykuje ewakuację swoich obywateli z Izraela

Brytyjska piechota morska przygotowuje się na przeprowadzenie dużej akcji ewakuacyjnej z Izraela na wypadek, gdyby doszło do dalszej eskalacji konfliktu między tym krajem a Iranem – podał w niedzielę dziennik "The Sun".

REKLAMA

Rosyjska Cerkiew: "Ruski świat" wykracza daleko poza dzisiejsze granice Federacji Rosyjskiej

Rosja jest twórczynia, ostoją i obrończynią "ruskiego świata", którego granice jako zjawiska duchowego i kulturalno-cywilizacyjnego wykraczają daleko poza obecne granice państwowe zarówno dzisiejszej Federacji Rosyjskiej, jak i wielkiej historycznej Rusi. Takie stwierdzenia znalazły się w dokumencie końcowym Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego (ŚRSL), który 27 marca obradował w Moskwie pod przewodnictwem patriarchy Cyryla z udziałem 500 osób, w tym 289 delegatów-członków Soboru. Uchwalony dokument wywołał ostry sprzeciw związanego z Patriarchatem Moskiewskim Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), który uznał, iż treści w nim zawarte są sprzeczne z nauczaniem chrześcijańskim. Swój sprzeciw wyraziła takżeWszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych.
Sobór św. Wasyla, Moskwa Rosyjska Cerkiew:
Sobór św. Wasyla, Moskwa / pixabay.com/essuera

Ruski świat

Zjazd soborowy (tak oficjalnie nazywało się to posiedzenie) obradował w Sali Soborów Kościelnych moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela pod hasłem "Teraźniejszość i przyszłość Ruskiego Świata". Było to zgromadzenie nadzwyczajne, swego rodzaju przedłużenie XXV Soboru, który z tym samym mottem zebrał się w stolicy Rosji w dniach 27-28 listopada ub.r. Słowo wstępne do obecnego spotkania wygłosił patriarcha moskiewski Cyryl, było też kilka innych wystąpień a na zakończenie zatwierdzono wspomniany dokument, przyjęty już na tamtym zebraniu, zatytułowany jako Wytyczne.

Zwierzchnik RKP na wstępie potępił niedawny krwawy zamach na moskiewską salę koncertową "Krokus City Hall", nazywając go "zbrodnią wymierzoną przeciw naszemu krajowi i naszemu narodowi" oraz "dywersją ideologiczną". Nawiązując do faktu, iż sprawcami tego czynu byli ekstremiści islamscy (a według wersji oficjalnej – Tadżycy), Cyryl podkreślił, iż "światopoglądowa i moralna jedność prawosławnych i muzułmanów pod wieloma względami są tym kamieniem, o który rozbijają się wysiłki naszych (...) wrogów, marzących o zniszczeniu Rosji". W tym kontekście po raz kolejny wspomniał o "ruskim świecie" (russkim mirze), który – według mówcy – "nie jest wąskonarodowym zjawiskiem", ale stanowi "wspólnotę ideałów i wartości, wspólną przestrzeń kulturalną wszystkich narodów, które w ciągu wieków pokojowo żyły i pracowały twórczo dla naszej jednej ojczyzny".

Tematy soboru

Patriarcha poruszył też szereg innych ważnych, jego zdaniem, zagadnień, jak migracja, programy szkolne, zmieniające wskazania i oczekiwania Kościoła, sprawy rodziny i kryzysu demograficznego, przeżywanego od lat przez Rosję, ale – jak zaznaczył –  głównym zadaniem zarówno jego wystąpień, jak i postanowień Soboru, jest "obrona i umocnienie ruskiego świata". "Podziały i osłabienie narodu rosyjskiego, pozbawienie go sił duchowych i żywotnych zawsze prowadziły do osłabienia państwa, dlatego przywrócenie jedności narodu rosyjskiego oraz jego potencjałów duchowego i życiowego są kluczowymi warunkami rozwoju Rosji i ruskiego świata w XXI wieku" – stwierdził mówca. I dodał, że nie ma co straszyć [świata] nacjonalizmem rosyjskim, gdyż takowego "nie ma w przyrodzie i każdy o tym wie".

Ukraina

Jednakże najważniejszym dokumentem tego zgromadzenia stały się "Wytyczne XXV Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego nt. «Teraźniejszość i przyszłość Ruskiego Świata»", które w 8 punktach wskazały główne punkty rozwoju Rosji na najbliższe lata. W pierwszym rozdziale, zatytułowanym "Specjalna operacja wojskowa" [czyli wojna na Ukrainie - KAI], zaznaczono, że jest to "nowy etap narodowo-wyzwoleńczej walki narodu rosyjskiego przeciw zbrodniczemu reżymowi kijowskiemu i stojącemu za nim zbiorowemu Zachodowi". Walka ta toczy się na ziemiach Południowo-Zachodniej Rusi od 2014. W jej toku "naród rosyjski z bronią w ręku broni swego życia, wolności, państwowości, tożsamości cywilizacyjnej, religijnej, narodowej i kulturalnej, jak również prawa do życia na własnej ziemi w granicach jednolitego państwa rosyjskiego". Autorzy dokumentu zaznaczyli przy tym, iż "z duchowo-moralnego punktu widzenia jest to święta wojna, w której Rosja i jej naród, broniąc jednolitej przestrzeni duchowej Świętej Rusi, pelnią misję «Utwierdzającego», broniącego świata przed naciskiem globalizacji i zwycięstwem Zachodu, któy popadła w satanizm".

Po zakończeniu "operacji" cały obszar dzisiejszej Ukrainy "winien wejść w strefę wyłącznych wpływów Rosji" – zapowiedzieli "ojcowie soborowi". Podkreślili przy tym, że należy całkowicie wykluczyć "możliwość istnienia na tym terytorium rusofobicznego, wrogiego Rosji i jej narodowi reżymu politycznego, jak również reżymu sterowanego z wrogiego Rosji ośrodka zewnętrznego".

Granice ruskiego świata

W drugim punkcie poświęconym "Ruskiemu światu", stwierdzono, że granice tego pojęcia "jako zjawiska duchowego i kulturowo-cywilizacyjnego są znacznie szersze niż granice państwowe zarówno dzisiejszej Federacji Rosyjskiej, jak i wielkiej Rosji historycznej". Obejmuje ono "nie tylko rozsianych po całym świecie przedstawiceli ekumeny rosyjskiej, lecz także tych wszystkich, dla których tradycja rosyjska, sanktuaria rosyjskiej cywilizacji i wielka kultura rosyjska są najwyższą wartością i sensem życia". Zdaniem autorów dokumentu "zbudowanie tysiącleteniej państwowości rosyjskiej jest najwyższą formą politycznej twórczości Rosjan jako narodu"; toteż aby przeciwdziałać podziałom i osłabieniu go, konieczne jest przywrócenie jedności narodu rosyjskiego oraz jego potencjału duchowego i życiowego i jest "kluczowy warunek przeżycia i pomyslnego rozwoju Rosji i ruskiego świata w XXI wieku".

W dalszych punktach Wytyczne omawiają takie zagadnienia, jak polityka zagraniczna ("Rosja winna sie stać jednym z wiodących ośrodków świata wielobiegunowego, stojącym na czele procesów integracyjnych i zapewniającym bezpieczeństwo i stabilny rozwój na całym obszarze postsowieckim"), polityka rodzinna i demograficzna (troska o rodziny wielodzietne, walka z aborcją, wspieranie dzietności – za sto lat Rosja winna liczyć 600 mln mieszkańców), migracje (kontrola napływu cudzoziemców, żądanie przestrzegania przez nich zwyczajów i praw miejscowych), oświata i wychowanie, rozwój przestrzenny i urbanistyczny (odejście od megapolisów na rzecz utworzenia 1000 odrodzonych średnich i małych miast do 2050) i rozwój gospodarczy

Reakcja Ukrainy

Na zawarte w dokumencie treści, przede wszystkim w rozdziałach nt. "specjalnej operacji wojskowej" i "ruskiego świata", ostro zareagowały z jednej strony Ukraiński Kościół Prawosławny, będący częścią Patriarchatu Moskiewskiego, z drugiej Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). Ten pierwszy w wydanym oiświadczeniu zapewnił, że odcina się od postanowień Soboru w Moskwie i podkreślił, iż określanie przez Moskwę tzw. "specjalnej operacji wojskowej" mianem "świętej wojny" oraz "nowym etapem narodowo-wyzwoleńczej wojny narodu rosyjskiego przeciw zbrodniczemu reżymowi kijowskiemu i zbiorowemu Zachodowi" oznacza "apologię przemocy, usprawiedliwianie łamania zasad duchowo-moralnych i ewangelicznych". Wszystko to stanowi zagrożenie tożsamości ukraińskiej oraz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – stwierdziło kierownictwo UKP. Jego zdaniem  poglądów tych nie może popierać "organizacja religijna, która chce nazywać się chrześcijańską".

Rada z kolei przypomniała, iż wielokrotnie potępiała ona ideologię "ruskiego świata", która służy jako "baza do usprawiedliwiania agresji rosyjskiej przeciw Ukrainire i innym krajom". Najnowszy dokument ŚRSL nie tylko "powtarza w pełni narrację tej ideologii, ale też zawiera próby publicznego moralnego uzasadnienia agresywnej wojny przeciw Ukrainie, nazwanej tam «świętą» (...) odmawia istnienia narodu ukraińskiego jako wyjątkowego etnosu, odrzuca [jego] prawo do własnej suwerennej państwowości, usprawiedliwia zarówno popełnione przez Rosję zbrodnie wojnne i ludobójstwo, jak i de facto wzywa do dokonywania nowych".

B-I/RISU, kgOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe