PiS ma cztery sejmiki z samodzielną wiekszością, a KO... jeden [MAPA]

PKW opublikowała oficjalne dane dot. wyborów samorządowych z niedzieli 7 kwietnia. Wynika z nich, że samodzielną większość Koalicja Obywatelska uzyskała zaledwie w jednym sejmiku, zaś PiS w czterech. 
Wybory samorządowe PiS ma cztery sejmiki z samodzielną wiekszością, a KO... jeden [MAPA]
Wybory samorządowe / PAP/Andrzej Jackowski

Mapę przedstawiającą samodzielną większość w sejmikach opublikował na platformie X polski socjolog, polityki, autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce Marcin Palade. Wynika z niej, że samodzielną większość w sejmikach wojewódzkich Koalicja Obywatelska uzyskała w zaledwie jednym województwie – pomorskim. Prawo i Sprawiedliwość natomiast aż w czterech – lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. 

Czytaj również: Jeszcze bardziej miażdżące zwycięstwo PiS w wyborach do rad powiatowych [MAPA]

 

 

Wybory do sejmików. Oficjalne dane

W skali kraju w wyborach do sejmików PiS zdobył 239 mandatów, KO - 210, Trzecia Droga - 80, Lewica - 8, a Konfederacja i BS - 6. Obecna koalicja rządowa, jeśli zawrze porozumienie w sejmikach, ma szansę rządzić w 11. PiS ma samodzielną większość w 4, w jednym rozstrzygnąć może głos Konfederacji.

Oprócz komitetów utworzonych przez partie polityczne, mandaty w wyborach do sejmiku zdobyły również: jeden komitet wyborczy wyborców oraz dwa komitety organizacji i stowarzyszeń: Śląscy Samorządowcy zdobyli 5 mandatów w sejmiku woj. opolskiego, Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" - 3 mandaty w sejmiku woj. dolnośląskiego, a Koalicja Samorządowa Ok Samorząd - 1 mandat w sejmiku woj. zachodniopomorskiego.

Łącznie obsadzone zostały 552 mandaty w 16 sejmikach wojewódzkich.

W woj. dolnośląskim do zdobycia było 36 mandatów w sejmiku. Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów, PiS - 13, Trzecia Droga - 4, Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" - 3, a Lewica - 1.

W woj. kujawsko-pomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła ich 14, PiS 11, a Trzecia Droga - 5.

W woj. lubelskim do zdobycia były 33 mandaty. PiS zdobyło ich 21, KO 6, Trzecia Droga 5, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

W woj. lubuskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła 14 mandatów, PiS - 10, a Trzecia Droga - 6.

W woj. łódzkim do zdobycia były 33 mandaty. PiS zdobyło 16, KO 12, Trzecia Droga 4, a Lewica 1.

W woj. małopolskim do zdobycia było 39 mandatów. PiS zdobyło 21, KO 12, a Trzecia Droga 6.

W woj. mazowieckim do zdobycia było 51 mandatów. PiS zdobyło 21, KO 20, Trzecia Droga - 8, Lewica - 1, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - również 1.

W woj. opolskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła 14, PiS 10, Śląscy Samorządowcy 5, a Trzecia Droga - 1.

W woj. podkarpackim do zdobycia były 33 mandaty. PiS zdobył 21, KO - 6, Trzecia Droga - 4, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 2.

W woj. podlaskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS zdobył 15, KO 8, Trzecia Droga 6, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 1.

W woj. pomorskim do zdobycia były 33 mandaty. KO uzyskała 20, PiS 10, a Trzecia Droga 3.

W woj. śląskim do zdobycia było 45 mandatów. KO zdobyła 20, PiS 18, Trzecia Droga 5, a Lewica 2.

W woj. świętokrzyskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS zdobyło 16, Trzecia Droga 7, KO 6, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

W woj. warmińsko-mazurskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła 13, PiS 11, a Trzecia Droga 6.

W woj. wielkopolskim do zdobycia było 39 mandatów. PiS oraz KO zdobyły po 15 mandatów, Trzecia Droga 7, a Lewica 2.

W woj. zachodniopomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła 15, PiS 10, Trzecia Droga 3, Lewica 1, Koalicja Samorządowa OK Samorząd 1.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmiku w 7 województwach: łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, podlaskim, świętokrzyskim i lubelskim.

KO wygrała wybory do sejmiku w 8 województwach: śląskim, dolnośląskim, lubuskim, opolskie, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim.

W wyborach do sejmiku województwa wielkopolskiego doszło do remisu: KO i PiS uzyskały po 15 mandatów.

Czytaj także: Zielony Ład a zagłada rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski o ukrytych celach eurokratów

Kto będzie rządził?

Gdyby ugrupowania, które w 2023 r. po wyborach parlamentarnych utworzyły koalicję rządową porozumiały się także w sejmikach, to takie porozumienie mogłoby objąć władzę w 10 województwach: łódzkim, mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim. W woj. opolskim jeśli KO i Trzecia Droga porozumiałyby się ze Śląskimi Samorządowcami, taka koalicja też objęłaby władzę.

W jednym sejmiku - woj. podlaskiego, o tym, kto będzie rządził zdecydować może Konfederacja. Układ sił wygląda bowiem tak, że 30-osobowym sejmiku 15 mandatów ma PiS, KO i Trzecia Droga razem mają 14 mandatów, a Konfederacja ma 1 mandat.

W 2018 roku, w całym kraju do zdobycia w sejmikach wojewódzkich były 552 mandaty, najwięcej - 254 otrzymało PiS, Koalicja Obywatelska zdobyła 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem 11 mandatów.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 9 sejmikach województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Samodzielną większość PiS uzyskało wtedy w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego.

Koalicja Obywatelska wygrała w 7 sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. KO samodzielną większość uzyskało w 1 sejmiku: województwa pomorskiego. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Potężne uderzenie w polski system społeczny: Nielegalni imigranci będą uprzywilejowani względem Polaków Wiadomości
Potężne uderzenie w polski system społeczny: Nielegalni imigranci będą uprzywilejowani względem Polaków

Nielegalni imigranci, których pobyt na terenie Polski i całej Unii Europejskiej zostanie zalegalizowany będą uprzywilejowani względem Polaków – wynika z przyjętych przez Radę UE dokumentów: Dyrektywy ws. ustanowienia norm dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową oraz dokumentu ją implementującego.

Nie żyje twórca wielkich hitów muzycznych Wiadomości
Nie żyje twórca wielkich hitów muzycznych

Paul Spencer z grupy producentów tworzących muzykę dance Dario G nie żyje. Jest on twórcą takich hitów jak "Sunchyme" i "Carnaval De Paris".

Austria wycofuje poparcie: upadek filaru Zielonego Ładu? gorące
Austria wycofuje poparcie: upadek filaru Zielonego Ładu?

Austriacka minister środowiska zagłosowała wbrew woli własnego rządu ws. zatwierdzenia filaru Zielonego Ładu.

Te plaże w popularnych wakacyjnych kurortach omijał szerokim łukiem. Eksperci ostrzegają Wiadomości
Te plaże w popularnych wakacyjnych kurortach omijał szerokim łukiem. Eksperci ostrzegają

Hiszpańscy ekolodzy w ramach kampanii Ecologistac en Acction przestrzegają przed popularnymi plażami w cenionych kurortach z uwagi na ich katastrofalny stan.

Putin odwołał kluczowych wiceministrów z ostatniej chwili
Putin odwołał kluczowych wiceministrów

Władimir Putin odwołał w poniedziałek czworo wiceministrów obrony. Jedno ze zwolnionych stanowisk objęła kuzynka rosyjskiego dyktatora Anna Cywilowa, a inne - Paweł Fradkow, syn byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Michaiła Fradkowa - powiadomił niezależny rosyjski portal Meduza.

Na czeskim poligonie wybuchła amunicja. Są ofiary Wiadomości
Na czeskim poligonie wybuchła amunicja. Są ofiary

Jeden żołnierz zawodowy zginął w poniedziałek wskutek amunicji na poligonie wojskowym Libava na wschodzie Czech - poinformowało czeskie wojsko. Osiem osób, w tym pracownik cywilny i siedmiu żołnierzy, zostało rannych. Zdarzenie jest badane przez Żandarmerię Wojskową.

Potężne uderzenie UE w europejską gospodarkę? Przyjęto główny filar Zielonego Ładu Wiadomości
Potężne uderzenie UE w europejską gospodarkę? Przyjęto główny filar Zielonego Ładu

W poniedziałek Rada Unii Europejskiej przyjęła prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych – Nature Restoration Law (NRL). Przeciw nowym przepisom głosowała Polska, Włochy, Holandia, Szwecja i Węgry. NRL jest nazywany głównym filarem Zielonego Ładu.

Jest nowy Główny Inspektor Sanitarny pilne
Jest nowy Główny Inspektor Sanitarny

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra zdrowia Izabeli Leszczyny, powołał Pawła Grzesiowskiego na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego - przekazał w poniedziałek GIS.

Rachunki grozy: Znana piekarnia do zamknięcia gorące
Rachunki grozy: Znana piekarnia do zamknięcia

Znana Piekarnia Paryska, która działa w Gdyni oraz Gdańsku ogłosiła upadłość po 17 latach swojej działalności. Właściciele poinformowali, że powodem tej decyzji są drastyczne podwyżki cen gazu ziemnego i energii elektrycznej. Pracę straci kilkadziesiąt osób.

Unijna prawica się zjednoczy? Trwają ważne rozmowy tylko u nas
Unijna prawica się zjednoczy? Trwają ważne rozmowy

Przed nieformalnym szczytem UE w Brukseli trwają rozmowy m.in. premier Włoch Giorgii Meloni, premiera Węgier Viktora Orbana i byłego premiera Polski Mateusza Morawieckiego w sprawie zjednoczenia sił na prawicy w Parlamencie Europejskim - przekazało PAP źródło unijne.

REKLAMA

PiS ma cztery sejmiki z samodzielną wiekszością, a KO... jeden [MAPA]

PKW opublikowała oficjalne dane dot. wyborów samorządowych z niedzieli 7 kwietnia. Wynika z nich, że samodzielną większość Koalicja Obywatelska uzyskała zaledwie w jednym sejmiku, zaś PiS w czterech. 
Wybory samorządowe PiS ma cztery sejmiki z samodzielną wiekszością, a KO... jeden [MAPA]
Wybory samorządowe / PAP/Andrzej Jackowski

Mapę przedstawiającą samodzielną większość w sejmikach opublikował na platformie X polski socjolog, polityki, autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce Marcin Palade. Wynika z niej, że samodzielną większość w sejmikach wojewódzkich Koalicja Obywatelska uzyskała w zaledwie jednym województwie – pomorskim. Prawo i Sprawiedliwość natomiast aż w czterech – lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. 

Czytaj również: Jeszcze bardziej miażdżące zwycięstwo PiS w wyborach do rad powiatowych [MAPA]

 

 

Wybory do sejmików. Oficjalne dane

W skali kraju w wyborach do sejmików PiS zdobył 239 mandatów, KO - 210, Trzecia Droga - 80, Lewica - 8, a Konfederacja i BS - 6. Obecna koalicja rządowa, jeśli zawrze porozumienie w sejmikach, ma szansę rządzić w 11. PiS ma samodzielną większość w 4, w jednym rozstrzygnąć może głos Konfederacji.

Oprócz komitetów utworzonych przez partie polityczne, mandaty w wyborach do sejmiku zdobyły również: jeden komitet wyborczy wyborców oraz dwa komitety organizacji i stowarzyszeń: Śląscy Samorządowcy zdobyli 5 mandatów w sejmiku woj. opolskiego, Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" - 3 mandaty w sejmiku woj. dolnośląskiego, a Koalicja Samorządowa Ok Samorząd - 1 mandat w sejmiku woj. zachodniopomorskiego.

Łącznie obsadzone zostały 552 mandaty w 16 sejmikach wojewódzkich.

W woj. dolnośląskim do zdobycia było 36 mandatów w sejmiku. Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów, PiS - 13, Trzecia Droga - 4, Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" - 3, a Lewica - 1.

W woj. kujawsko-pomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła ich 14, PiS 11, a Trzecia Droga - 5.

W woj. lubelskim do zdobycia były 33 mandaty. PiS zdobyło ich 21, KO 6, Trzecia Droga 5, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

W woj. lubuskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła 14 mandatów, PiS - 10, a Trzecia Droga - 6.

W woj. łódzkim do zdobycia były 33 mandaty. PiS zdobyło 16, KO 12, Trzecia Droga 4, a Lewica 1.

W woj. małopolskim do zdobycia było 39 mandatów. PiS zdobyło 21, KO 12, a Trzecia Droga 6.

W woj. mazowieckim do zdobycia było 51 mandatów. PiS zdobyło 21, KO 20, Trzecia Droga - 8, Lewica - 1, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - również 1.

W woj. opolskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła 14, PiS 10, Śląscy Samorządowcy 5, a Trzecia Droga - 1.

W woj. podkarpackim do zdobycia były 33 mandaty. PiS zdobył 21, KO - 6, Trzecia Droga - 4, a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 2.

W woj. podlaskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS zdobył 15, KO 8, Trzecia Droga 6, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 1.

W woj. pomorskim do zdobycia były 33 mandaty. KO uzyskała 20, PiS 10, a Trzecia Droga 3.

W woj. śląskim do zdobycia było 45 mandatów. KO zdobyła 20, PiS 18, Trzecia Droga 5, a Lewica 2.

W woj. świętokrzyskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS zdobyło 16, Trzecia Droga 7, KO 6, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

W woj. warmińsko-mazurskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła 13, PiS 11, a Trzecia Droga 6.

W woj. wielkopolskim do zdobycia było 39 mandatów. PiS oraz KO zdobyły po 15 mandatów, Trzecia Droga 7, a Lewica 2.

W woj. zachodniopomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO zdobyła 15, PiS 10, Trzecia Droga 3, Lewica 1, Koalicja Samorządowa OK Samorząd 1.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmiku w 7 województwach: łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, podlaskim, świętokrzyskim i lubelskim.

KO wygrała wybory do sejmiku w 8 województwach: śląskim, dolnośląskim, lubuskim, opolskie, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim.

W wyborach do sejmiku województwa wielkopolskiego doszło do remisu: KO i PiS uzyskały po 15 mandatów.

Czytaj także: Zielony Ład a zagłada rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski o ukrytych celach eurokratów

Kto będzie rządził?

Gdyby ugrupowania, które w 2023 r. po wyborach parlamentarnych utworzyły koalicję rządową porozumiały się także w sejmikach, to takie porozumienie mogłoby objąć władzę w 10 województwach: łódzkim, mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim. W woj. opolskim jeśli KO i Trzecia Droga porozumiałyby się ze Śląskimi Samorządowcami, taka koalicja też objęłaby władzę.

W jednym sejmiku - woj. podlaskiego, o tym, kto będzie rządził zdecydować może Konfederacja. Układ sił wygląda bowiem tak, że 30-osobowym sejmiku 15 mandatów ma PiS, KO i Trzecia Droga razem mają 14 mandatów, a Konfederacja ma 1 mandat.

W 2018 roku, w całym kraju do zdobycia w sejmikach wojewódzkich były 552 mandaty, najwięcej - 254 otrzymało PiS, Koalicja Obywatelska zdobyła 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem 11 mandatów.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 9 sejmikach województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Samodzielną większość PiS uzyskało wtedy w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego.

Koalicja Obywatelska wygrała w 7 sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. KO samodzielną większość uzyskało w 1 sejmiku: województwa pomorskiego. (PAP)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe