POWRÓT ŻUŻLA, DRAMAT PODNOSZENIA CIĘŻARÓW

POWRÓT ŻUŻLA, DRAMAT PODNOSZENIA CIĘŻARÓW

Ruszyła żużlowa Ekstraliga-najsilniejsza liga świata. Wreszcie. Pół roku - to aż za dużo żeby się naprawdę mocno stęsknić. Za speedwayem, całą to meczową otoczką, emocjami, które nigdy się nie kończą. Może nie za zapachem metanolu - no, bo tego już teraz, po zmianie przepisów, nie uświadczysz. Stop. Trochę Państwa podpuściłem. Otóż metanol nie ma zapachu. Jest bezwonny. Ten zapach, który pamiętamy, którego trudno zapomnieć i za którym mocno tęsknię (tęsknimy) to był „przepracowany” olej silnikowy, wyrzucany bezpośrednio na tor, a produkowany na bazie rycyny. Dziś już są tylko, stety czy niestety, syntetyki i pojemniki zbierające, by nic nie trafiło „na zewnątrz”, na tor, nie przeszkodziło ewentualnie jeźdźcom. Czasy się zmieniły i zapachy też.

 

Pierwsze koty za żużlowe płoty także we Wrocławiu. A właściwie nie koty, tylko konie - mechaniczne. Na Olimpijskim w ostatni piątek niedowiarkowie musieli przyznać mi rację, gdy już kilka tygodni temu pisałem, że Zielona Góra nie jest kandydatem do spadku - tylko do play -offów. I że zerwie z tradycją ostatnich lat, która była prosta jak konstrukcja cepu: beniaminek zawsze stawał się spadkowiczem, obojętnie czy zaczynał świetnie ,jak Krosno sezon temu czy od razu fatalnie ,jak Ostrów Wielkopolski przed dwoma laty.

Z wyniku meczu we Wrocławiu najbardziej ucieszył się skarbnik Betardu Spartą. Wydał sporo pieniędzy, bo Wrocław płaci jak za zboże za punkt , jak na wicemistrza Polski i najbogatszy ( podobno) klub żużlowy w Polsce, ale przed meczem przypuszczał, że będzie musiał wydać nie rzekę, ale morze szmalu za zwycięstwo nie sześcioma punktami, lecz dwudziestoma!

Kibice cieszyli się z dwóch punktów, choć pewnie z dyspozycji dwóch liderów z wrocławskiego „Wunderteamu” pewnie mniej. Trzeba mieć nadzieję - a co innego zostało? - że i Tai i Maciej wejdą na wyższe obroty. Oby.

 

Godzinę drogi z Wrocławia czyli w Lesznie, położonym dosłownie kilka kilometrów od granicy województwa dolnośląskiego ( to sprawia, że szereg mieszkańców Góry Śląskiej, która przecież jest w naszym województwie kibicuje leszczyńskim „ Bykom”, a nie naszej Sparcie, bo do stadionu imienia Alfreda Smoczka mają rzut beretem, a Stadion Olimpijski jest dla nich za górami, za lasami) Unia wygrała nie tyle z Włókniarzem Częstochową, co z samotnym białym żaglem Leonem Madsenem - on jako jedyny z gości był maszyną do robienia punktów. Niektórzy eksperci wskazywali Leszno jako głównego kandydata do spadku, ale Byki pokazują, że tanio skóry nie sprzedadzą i wolą, żeby spadł np. GKM Grudziądz. Skądinąd częstochowianie, którzy w ostatnich dwóch sezonach meldowali się w pierwszej „czwórce", jeśli myślą o powtórzeniu brązowego medalu z 2021 roku albo czwartego miejsca z 2022 to nie mogą być drużyna jednego, chociażby najwybitniejszego lidera. Madsenowi jakoś, o dziwo, nie przeszkodziła w utrzymaniu wysokiej formy wyprowadzka z Polski z powrotem do Skandynawii. Trzeba jednak przyznać, że jego polska żona ma na niego ewidentnie dobry wpływ.

 

Podsumowując żużlowy początek sezonu 2024: Ekstraliga może być znacznie ciekawsza niż to się wydawało jeszcze parę tygodni temu. No i liczba niespodzianek może być też znacznie większa. Oby nie były to niespodzianki niemile dla Sparty, bo jak pisał świetny polski poeta , chociaż alkoholik i komunista Władysław Broniewski „Ulica Miła wcale nie jest miła. Ulicą Miłą nie chodź, moja Miła".

 

A teraz przejdę do dyscypliny, o której normalnie nie piszę. Chodzi o podnoszenie ciężarów. Byliśmy w niej potęgą. Dzięki polskim ciężarowcom naszą flagę wielokrotnie wciągano na maszt podczas igrzysk, MŚ i ME. Dzięki Irenuszowi Palinskiemu i jego następcom z Waldemarem Baszanowskim i Zygmuntem Smalcerzem na czele częstokroć słuchaliśmy najpiękniejszej melodii świata – „Mazurka Dąbrowskiego” - na IO. A dziś? Właśnie nadeszła wiadomość, że po raz pierwszy „od zawsze” żaden polski mistrz sztangi nie wystąpi na pomoście podczas letnich igrzysk olimpijskich. Słowem: Paryż bez polskich ciężarów! Szok. Koniec pewnej epoki w dziejach biało-czerwonego sportu. Aż trudno w to uwierzyć! Bardzo to przykre. Oddając hołd naszym fantastycznym ciężarowcom z minionej, niestety, ery pozwolę sobie na niecodzienny zabieg i zamieszczę listę polskich medalistów igrzysk olimpijskich. Było ich 25. Oto nazwiska, które zapisały się wielkimi zgłoskami w annałach polskiego sportu:

Jan Bochenek,

Mieczyslaw Nowak,

Ireneusz Palinski,

Henryk Trębicki,

Marian Zielinski,

Marek Gołąb,

Waldemar Baszanowski,

Zbigniew Kaczmarek,

Norbert Ozimek,

Zygmunt Smalcerz,

Kazimierz Czarnecki (sic!),

Grzegorz Cziura,

Tadeusz Dembonczyk,

Marek Seweryn,

Tadeusz Rutkowski,

Slawomir Zawada,

Waldemar Malak (zginął tragicznie w wypadku samochodowym),

Krzysztof Siemion,

Andrzej Cofalik,

Agata Wrobel,

Szymon Kołecki,

Bartlomiej Bonk,

Tomasz Zieliński,

Adrian Zielinski,

Marcin Dołęga.

Kto i kiedy pójdzie w ich ślady? Oto jest pytanie. Smutne pytanie.

 

*tekst ukazał się w „Słowie Sportowym” (15.04.2024)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Balony rozpoznania radarowego od USA za miliard dolarów. Szef MON podpisał umowę z ostatniej chwili
Balony rozpoznania radarowego od USA za miliard dolarów. Szef MON podpisał umowę

Polskie wojsko otrzyma cztery aerostaty radarowej obserwacji obiektów w powietrzu i na powierzchni. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w środę w tej sprawie umowę wartości 960 mln dol. netto.

„Więcej widzów niż TVN24”. Danuta Holecka ogłasza sukces z ostatniej chwili
„Więcej widzów niż TVN24”. Danuta Holecka ogłasza sukces

Danuta Holecka, była szefowa „Wiadomości”, a od kilku miesięcy główna prowadząca programu informacyjnego "Dzisiaj" na antenie Telewizji Republika, podzieliła się z widzami informacjami o rosnącej oglądalności.

Irlandia: Premier Harris ogłosił uznanie Palestyny za państwo z ostatniej chwili
Irlandia: Premier Harris ogłosił uznanie Palestyny za państwo

Premier Irlandii Simon Harris ogłosił w środę uznanie Palestyny za państwo. Decyzja formalnie wejdzie w życie – podobnie jak w przypadku tych ogłoszonych równolegle przez Norwegię i Hiszpanię – 28 maja.

Zaskakujące unijne dane: Niemcy emigrują do Polski gorące
Zaskakujące unijne dane: Niemcy emigrują do Polski

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że wśród cudzoziemców z Unii Europejskiej przybywających do Polski najwięcej jest Niemców.

Rosja zmienia granice. To naruszenie prawa międzynarodowego pilne
Rosja zmienia granice. To naruszenie prawa międzynarodowego

Rząd Rosji, bez uzgodnienia z władzami Finlandii i Litwy, postanowił zmienić przebieg granicy z tymi państwami na Morzu Bałtyckim – poinformowało Radio Swoboda. Helsinki zaapelowały do Moskwy o przestrzeganie prawa międzynarodowego, w szczególności konwencji ONZ o prawie morza.

Portugalia ogłasza plan budowy nowego megalotniska  Wiadomości
Portugalia ogłasza plan budowy nowego megalotniska 

Jak podają branżowe media, władze Portugalii podjęły ostateczną decyzję ws. budowy nowego, wielkiego portu lotniczego dla Lizbony. Informację przekazał premier Portugalii Luís Montenegro. 

Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona z ostatniej chwili
Co z religią w szkole? Oświatowa Solidarność zaniepokojona

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji o zmianie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w praktyce prowadzi do wyprowadzania lekcji religii ze szkół. Tysiące nauczycieli katechetów niepokoi się o swoją pracę.

Wraca skandal z Tomaszem Lisem: „Złapał ją za twarz, przycisnął do ściany, pocałował” Wiadomości
Wraca skandal z Tomaszem Lisem: „Złapał ją za twarz, przycisnął do ściany, pocałował”

Portal Wirtualna Polska ujawnia kompromitujące przykłady nagannych zachowań byłego red. naczelnego „Newsweeka”, które zostały opisane przez prokuratorów w dokumentach. Mimo szokujących zeznań świadków dochodzenie ws. dziennikarza zostało umorzone z powodu przedawnienia karalności czynu.

Znany polityk PiS zawieszony. Jest wniosek o wykluczenie go z partii z ostatniej chwili
Znany polityk PiS zawieszony. Jest wniosek o wykluczenie go z partii

Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur PiS – poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek.

Zobacz zwiastun nowego serialu Rachonia i Cenckiewicza. Zaskakujący tytuł produkcji [WIDEO] gorące
Zobacz zwiastun nowego serialu Rachonia i Cenckiewicza. Zaskakujący tytuł produkcji [WIDEO]

Szef wydawców Telewizji Republika Jarosław Olechowski zapowiedział powstanie nowego serialu dokumentalnego, odsłaniającego kulisy rosyjskich wpływów i pracy moskiewskiej agentury w Polsce. 

REKLAMA

POWRÓT ŻUŻLA, DRAMAT PODNOSZENIA CIĘŻARÓW

POWRÓT ŻUŻLA, DRAMAT PODNOSZENIA CIĘŻARÓW

Ruszyła żużlowa Ekstraliga-najsilniejsza liga świata. Wreszcie. Pół roku - to aż za dużo żeby się naprawdę mocno stęsknić. Za speedwayem, całą to meczową otoczką, emocjami, które nigdy się nie kończą. Może nie za zapachem metanolu - no, bo tego już teraz, po zmianie przepisów, nie uświadczysz. Stop. Trochę Państwa podpuściłem. Otóż metanol nie ma zapachu. Jest bezwonny. Ten zapach, który pamiętamy, którego trudno zapomnieć i za którym mocno tęsknię (tęsknimy) to był „przepracowany” olej silnikowy, wyrzucany bezpośrednio na tor, a produkowany na bazie rycyny. Dziś już są tylko, stety czy niestety, syntetyki i pojemniki zbierające, by nic nie trafiło „na zewnątrz”, na tor, nie przeszkodziło ewentualnie jeźdźcom. Czasy się zmieniły i zapachy też.

 

Pierwsze koty za żużlowe płoty także we Wrocławiu. A właściwie nie koty, tylko konie - mechaniczne. Na Olimpijskim w ostatni piątek niedowiarkowie musieli przyznać mi rację, gdy już kilka tygodni temu pisałem, że Zielona Góra nie jest kandydatem do spadku - tylko do play -offów. I że zerwie z tradycją ostatnich lat, która była prosta jak konstrukcja cepu: beniaminek zawsze stawał się spadkowiczem, obojętnie czy zaczynał świetnie ,jak Krosno sezon temu czy od razu fatalnie ,jak Ostrów Wielkopolski przed dwoma laty.

Z wyniku meczu we Wrocławiu najbardziej ucieszył się skarbnik Betardu Spartą. Wydał sporo pieniędzy, bo Wrocław płaci jak za zboże za punkt , jak na wicemistrza Polski i najbogatszy ( podobno) klub żużlowy w Polsce, ale przed meczem przypuszczał, że będzie musiał wydać nie rzekę, ale morze szmalu za zwycięstwo nie sześcioma punktami, lecz dwudziestoma!

Kibice cieszyli się z dwóch punktów, choć pewnie z dyspozycji dwóch liderów z wrocławskiego „Wunderteamu” pewnie mniej. Trzeba mieć nadzieję - a co innego zostało? - że i Tai i Maciej wejdą na wyższe obroty. Oby.

 

Godzinę drogi z Wrocławia czyli w Lesznie, położonym dosłownie kilka kilometrów od granicy województwa dolnośląskiego ( to sprawia, że szereg mieszkańców Góry Śląskiej, która przecież jest w naszym województwie kibicuje leszczyńskim „ Bykom”, a nie naszej Sparcie, bo do stadionu imienia Alfreda Smoczka mają rzut beretem, a Stadion Olimpijski jest dla nich za górami, za lasami) Unia wygrała nie tyle z Włókniarzem Częstochową, co z samotnym białym żaglem Leonem Madsenem - on jako jedyny z gości był maszyną do robienia punktów. Niektórzy eksperci wskazywali Leszno jako głównego kandydata do spadku, ale Byki pokazują, że tanio skóry nie sprzedadzą i wolą, żeby spadł np. GKM Grudziądz. Skądinąd częstochowianie, którzy w ostatnich dwóch sezonach meldowali się w pierwszej „czwórce", jeśli myślą o powtórzeniu brązowego medalu z 2021 roku albo czwartego miejsca z 2022 to nie mogą być drużyna jednego, chociażby najwybitniejszego lidera. Madsenowi jakoś, o dziwo, nie przeszkodziła w utrzymaniu wysokiej formy wyprowadzka z Polski z powrotem do Skandynawii. Trzeba jednak przyznać, że jego polska żona ma na niego ewidentnie dobry wpływ.

 

Podsumowując żużlowy początek sezonu 2024: Ekstraliga może być znacznie ciekawsza niż to się wydawało jeszcze parę tygodni temu. No i liczba niespodzianek może być też znacznie większa. Oby nie były to niespodzianki niemile dla Sparty, bo jak pisał świetny polski poeta , chociaż alkoholik i komunista Władysław Broniewski „Ulica Miła wcale nie jest miła. Ulicą Miłą nie chodź, moja Miła".

 

A teraz przejdę do dyscypliny, o której normalnie nie piszę. Chodzi o podnoszenie ciężarów. Byliśmy w niej potęgą. Dzięki polskim ciężarowcom naszą flagę wielokrotnie wciągano na maszt podczas igrzysk, MŚ i ME. Dzięki Irenuszowi Palinskiemu i jego następcom z Waldemarem Baszanowskim i Zygmuntem Smalcerzem na czele częstokroć słuchaliśmy najpiękniejszej melodii świata – „Mazurka Dąbrowskiego” - na IO. A dziś? Właśnie nadeszła wiadomość, że po raz pierwszy „od zawsze” żaden polski mistrz sztangi nie wystąpi na pomoście podczas letnich igrzysk olimpijskich. Słowem: Paryż bez polskich ciężarów! Szok. Koniec pewnej epoki w dziejach biało-czerwonego sportu. Aż trudno w to uwierzyć! Bardzo to przykre. Oddając hołd naszym fantastycznym ciężarowcom z minionej, niestety, ery pozwolę sobie na niecodzienny zabieg i zamieszczę listę polskich medalistów igrzysk olimpijskich. Było ich 25. Oto nazwiska, które zapisały się wielkimi zgłoskami w annałach polskiego sportu:

Jan Bochenek,

Mieczyslaw Nowak,

Ireneusz Palinski,

Henryk Trębicki,

Marian Zielinski,

Marek Gołąb,

Waldemar Baszanowski,

Zbigniew Kaczmarek,

Norbert Ozimek,

Zygmunt Smalcerz,

Kazimierz Czarnecki (sic!),

Grzegorz Cziura,

Tadeusz Dembonczyk,

Marek Seweryn,

Tadeusz Rutkowski,

Slawomir Zawada,

Waldemar Malak (zginął tragicznie w wypadku samochodowym),

Krzysztof Siemion,

Andrzej Cofalik,

Agata Wrobel,

Szymon Kołecki,

Bartlomiej Bonk,

Tomasz Zieliński,

Adrian Zielinski,

Marcin Dołęga.

Kto i kiedy pójdzie w ich ślady? Oto jest pytanie. Smutne pytanie.

 

*tekst ukazał się w „Słowie Sportowym” (15.04.2024)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe