XXIV Dzień Papieski przebiegnie pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

Pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” będzie obchodzony 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie XXIV Dzień Papieski. Dzień ten upamiętnia pontyfikat Papieża Polaka i jest okazją do wsparcia zdolnej młodzieży z małych miejscowości, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Jan Paweł II w Sejmie RP XXIV Dzień Papieski przebiegnie pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”
Jan Paweł II w Sejmie RP / wikimedia.commons CC-BY 2.0/Sejm RP - Wizyta Jana Pawła II w Sejmie

O tym, co składa się co roku na obchody Dnia Papieskiego mówili przedstawiciele Fundacji w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podsumowali także ubiegłoroczny, XXIII Dzień Papieski.

Starość i cierpienie

Hasło XXIV Dnia Papieskiego, który odbędzie się 13 października, wyjaśnił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Jak wskazał, starość i cierpienie to zagadnienia, które niekoniecznie są akceptowane przez współczesny świat, zdominowany przez postawy hedonistyczne, gdzie liczy się tylko młodość i piękno. Jednakże Jan Paweł II miał odwagę nauczać na te tematy wielokrotnie podczas swojego pontyfikatu. Zaświadczał także o nich własnym przykładem, gdy w ostatnich dziesięciu latach pontyfikatu cierpienie i starość były wręcz towarzyszami jego życia. - Także my, niezależnie czy głosimy o tym w porę czy nie w porę, powinniśmy o nich mówić - przekonywał metropolita warszawski, zachęcając do tego także media.

Jak podkreślił, papież był niejako prorokiem swoich czasów, gdyż poruszał wiele trudnych tematów, takich jak ochrona życia poczętego czy zło wojny i konieczność dążenia do pokoju na świecie. Dziś te zagadnienia nadal są istotne m.in. w kontekście wojny na Ukrainie i groźby rozszerzania się wojny na Bliskim Wschodzie.

Publiczne przeżywanie choroby a także starości, stały się jednymi z najbardziej zapamiętanych symboli pontyfikatu Papieża Polaka. Śledzone "na żywo" przez kilkaset milionów ludzi na całym świecie cierpienie papieża wciąż pozostaje głęboką nauką i wymownym świadectwem człowieczeństwa. Stylem, w jaki Jan Paweł II trwał przy życiowym krzyżu, nadawał zupełnie inną wagę swoim rozważaniom teologicznym i filozoficznym.

Papież mówił o szczególnym przesłaniu Chrystusa składającym się na ten wymiar Ewangelii, który nazywa "Ewangelią cierpienia". Od początku swojej publicznej działalności Jezus mówił swoim słuchaczom o potrzebie cierpienia, a każdy, kto chce iść za Nim, musi zaprzeć się samego siebie, musi wziąć krzyż swój na każdy dzień i Go naśladować (Łk 9,23). Każdy cierpiący swoim cierpieniem fizycznym czy duchowym, zapisuje kolejne strony Ewangelii cierpienia głosząc ją zarazem swojemu otoczeniu i ludziom współczesnym.

Organizacja wydarzenia

Organizatorem Dni Papieskich jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla papieża Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

W ciągu 24 lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.

Cywilizacja życia

Poprzedni, XXIII Dzień Papieski obchodzony był 15 października 2023 r. pod hasłem “Jan Paweł II cywilizacja życia” nawiązującym do encykliki św. Jana Pawła II "Evangelium vitae" o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia - przypomniał przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk.

W przeddzień Dnia Papieskiego, 14 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Nagrody te otrzymują osoby i instytucje, które w swoim życiu, działalności i misji inspirują się nauczaniem oraz postawą św. Jana Pawła II. Laureatami zostali: dr Paweł Grabowski (Promocja godności człowieka), prof. Paweł Łukaszewski (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), ks. prof. Jarosław Marecki (Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II) oraz Miesięcznik “W drodze” (TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka). Nagrodę specjalną TOTUS TUUS 2023 otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, wybitny teolog dogmatyczny i poeta.

W niedzielę 14 października bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu ds. Polonii, przewodniczył w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie porannej Mszy Św. „radiowej”. W Świątyni Opatrzności Bożej ks. Paweł Walkiewicz, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawił Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a homilię wygłosił ks. Dariusz Kowalczyk. W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie Mszę Św. celebrował z kolei biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz.

W niedzielny wieczór TVP 1 wyemitowała Koncert Galowy XXIII Dnia Papieskiego pt. „Cywilizacja życia”. Wystąpili w nim m.in. Olga Szomańska, Anna Józefina Lubieniecka, Gabi Gąsior, Krzysztof Iwaneczko, Tadeusz Seibert, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski, Artur Caturian, zespół Tulia, zespół absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” TYLKO TY i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom XXIII Dnia Papieskiego była konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?” zorganizowana 13 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Prelegentami byli: prof. Teresa Grabińska (Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu), ks. prof. Grzegorz Hołub (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) oraz ks. prof. Marian Machinek MSF (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).

Podczas XXIII Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Łącznie zebrano w nich 11 mln 17 tys. 308 zł i 41 gr. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy w parafiach w Polsce zebrało w sumie 9 mln 812 tys. 918 zł i 98 gr. Zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Walii, Niemczech, Holandii, USA, Szwajcarii, Norwegii i Austrii.

Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 147 sztabów w całym kraju. Wolontariusze zebrali w niej 1 mln 92 tys. 504 zł i 91 gr. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 82 tys. 546 zł i 52 gr, wysyłając ponad 19 tys. wiadomości.

Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 4,5 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie około 2000 stypendystów, w tym 57 osób z Ukrainy.

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można również wesprzeć przekazując 1,5% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. W 2022 r. wpłaty z tytułu odpisu wyniosły 428 tys. 408 zł i 82 gr. Tegoroczna kampania 1,5% odbywa się pod hasłem „Tak mało trzeba, by podarować uśmiech”.

- Wierzymy, że jest to nie tylko zachęta do wsparcia programu stypendialnego, ale także do realizowania kultury błogosławieństwa i wspierania dzieł, które przynoszą dobro - powiedziała stypendystka FDNT Anna Mielecka, zachęcając do przekazania odpisu podatku dochodowego na rzecz Fundacji.

Stałym punktem działalności Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" są wakacyjne spotkania formacyjne dla wspieranych stypendystów organizowane w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

Obóz dla stypendystów-studentów potrwa od 8 do 15 lipca w Gnieźnie pod hasłem „Powrót do źródeł”. W programie m.in. dzień skupienia w Licheniu, który poprowadzi o. Krzysztof Dzieńkowski SJ, znany w mediach społecznościowych jako Krzychu Jezuita; spotkanie z o. Tomaszem Nowakiem OP na polach Lednickich; koncert ewangelizacyjny Chóru i Orkiestry FDNT; forum stypendystów-studentów; poznanie Gniezna i regionu (wycieczki do Powidza, Biskupina, Kruszwicy). W spotkaniu weźmie udział około 700 osób.

Stypendyści-uczniowie spotkają się na ogólnopolskim obozie organizowanym na terenie diecezji bielsko-żywieckiej od 19 do 27 lipca, któremu będzie towarzyszyło hasło „Duchowy GPS”. W tym czasie dla stypendystów zaplanowano m.in. poznawanie zabytków i historii Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna; piesze wędrówki po Beskidzie Żywieckim; dzień skupienia w Żywcu, który poprowadzą ks. Marek Studencki i Michał PAX Bukowski; dzień sportu w Bielsku-Białej. W obozie weźmie udział około 850 osób.

Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzą osiem wrześniowych dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną. W planie spotkania zatytułowanego „Życie niedokończony projekt” przewidziano wycieczki krajoznawcze, warsztaty i zajęcia z zakresu poznania siebie, umiejętności podejmowania decyzji, rozeznawania i realizacji powołania, przygotowania do obchodów XXIV Dnia Papieskiego oraz integrację we wspólnotach akademickich. W wyjeździe weźmie udział około 300 osób.

FDNT, lk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. Niech on teraz spier***a polityka
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. "Niech on teraz spier***a"

Poseł Suwerennej Polski Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie wideo, na którym słychać rozmowę dwóch radnych PO z sejmiku podlaskiego – Jarosława Dworzańskiego i Karola Pileckiego. 

Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami Wiadomości
Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami

Głośne i ostre reakcje wywołała w Europie rosyjska sugestia korekty granic morskich na Bałtyku. Chwilę potem rosyjscy pogranicznicy ostentacyjnie usunęli boje sygnalizacyjne rozmieszczone wcześniej na granicznej rzece Narwa przez Estończyków. Do tego ćwiczenia z taktyczną bronią jądrową. Moskwa prowokuje Zachód, bada jego reakcje, no i odwraca uwagę od najważniejszego obecnie frontu walki wolnego świata z reżimem putinowskim: wojny na Ukrainie.

Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu z ostatniej chwili
Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu

Jak donosi RMF FM, na warszawskim Okęciu we wtorek wieczorem awaryjnie lądował samolot z Turcji. Był to Boeing 737 lecący z tureckiego Izmiru. Na pokładzie było 117 osób. 

Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos Wiadomości
Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos

USA wezwały Izrael do przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie ataku na Rafah na południu Strefy Gazy, gdzie w nalocie zginęło 21 osób. Waszyngton będzie uważnie śledził wyniki tego dochodzenia - poinformował we wtorek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.

Trzaskowski po zdjęciu krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ] polityka
Trzaskowski po "zdjęciu" krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ]

Z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu wynika, że decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznym urzędzie przyniosła mu poważne straty wizerunkowe.

Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku Wiadomości
Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie określające, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu Wiadomości
Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. "Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu"

Prezydent Andrzej Duda przybył po południu do czeskiej Pragi, gdzie bierze udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez Premiera Czech Petra Fialę. Spotkanie w Pradze to pokłosie czeskiej inicjatywy amunicyjnej, będącej elementem szerszych zabiegów międzynarodowych o odpowiednie zaopatrzenie walczącej Ukrainy w broń i amunicję.

Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią Wiadomości
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy Wiadomości
Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy

W poniedziałek UE ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie ustanawiające ramy środków mających na celu wzmocnienie europejskiego ekosystemu produkcyjnego opartego na technologii zerowej netto, znane jako „ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto”. Problem stanowi fakt, że cały dokument opiera się na błędnych założeniach, iż sztucznie narzucona na przemysł transformacja energetyczna wzmocni gospodarkę, i zupełnie nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb i kosztów przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie zahamuje on ich odpływu z Europy. Doprowadzi za to do bankructw i bezprecedensowego kryzysu.

Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia polityka
Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia

"Sam boss doczeka się zarzutów kryminalnego przejęcia prokuratury i mediów publicznych" – pisze w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska.

REKLAMA

XXIV Dzień Papieski przebiegnie pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

Pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” będzie obchodzony 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie XXIV Dzień Papieski. Dzień ten upamiętnia pontyfikat Papieża Polaka i jest okazją do wsparcia zdolnej młodzieży z małych miejscowości, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Jan Paweł II w Sejmie RP XXIV Dzień Papieski przebiegnie pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”
Jan Paweł II w Sejmie RP / wikimedia.commons CC-BY 2.0/Sejm RP - Wizyta Jana Pawła II w Sejmie

O tym, co składa się co roku na obchody Dnia Papieskiego mówili przedstawiciele Fundacji w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podsumowali także ubiegłoroczny, XXIII Dzień Papieski.

Starość i cierpienie

Hasło XXIV Dnia Papieskiego, który odbędzie się 13 października, wyjaśnił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Jak wskazał, starość i cierpienie to zagadnienia, które niekoniecznie są akceptowane przez współczesny świat, zdominowany przez postawy hedonistyczne, gdzie liczy się tylko młodość i piękno. Jednakże Jan Paweł II miał odwagę nauczać na te tematy wielokrotnie podczas swojego pontyfikatu. Zaświadczał także o nich własnym przykładem, gdy w ostatnich dziesięciu latach pontyfikatu cierpienie i starość były wręcz towarzyszami jego życia. - Także my, niezależnie czy głosimy o tym w porę czy nie w porę, powinniśmy o nich mówić - przekonywał metropolita warszawski, zachęcając do tego także media.

Jak podkreślił, papież był niejako prorokiem swoich czasów, gdyż poruszał wiele trudnych tematów, takich jak ochrona życia poczętego czy zło wojny i konieczność dążenia do pokoju na świecie. Dziś te zagadnienia nadal są istotne m.in. w kontekście wojny na Ukrainie i groźby rozszerzania się wojny na Bliskim Wschodzie.

Publiczne przeżywanie choroby a także starości, stały się jednymi z najbardziej zapamiętanych symboli pontyfikatu Papieża Polaka. Śledzone "na żywo" przez kilkaset milionów ludzi na całym świecie cierpienie papieża wciąż pozostaje głęboką nauką i wymownym świadectwem człowieczeństwa. Stylem, w jaki Jan Paweł II trwał przy życiowym krzyżu, nadawał zupełnie inną wagę swoim rozważaniom teologicznym i filozoficznym.

Papież mówił o szczególnym przesłaniu Chrystusa składającym się na ten wymiar Ewangelii, który nazywa "Ewangelią cierpienia". Od początku swojej publicznej działalności Jezus mówił swoim słuchaczom o potrzebie cierpienia, a każdy, kto chce iść za Nim, musi zaprzeć się samego siebie, musi wziąć krzyż swój na każdy dzień i Go naśladować (Łk 9,23). Każdy cierpiący swoim cierpieniem fizycznym czy duchowym, zapisuje kolejne strony Ewangelii cierpienia głosząc ją zarazem swojemu otoczeniu i ludziom współczesnym.

Organizacja wydarzenia

Organizatorem Dni Papieskich jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla papieża Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

W ciągu 24 lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.

Cywilizacja życia

Poprzedni, XXIII Dzień Papieski obchodzony był 15 października 2023 r. pod hasłem “Jan Paweł II cywilizacja życia” nawiązującym do encykliki św. Jana Pawła II "Evangelium vitae" o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia - przypomniał przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk.

W przeddzień Dnia Papieskiego, 14 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Nagrody te otrzymują osoby i instytucje, które w swoim życiu, działalności i misji inspirują się nauczaniem oraz postawą św. Jana Pawła II. Laureatami zostali: dr Paweł Grabowski (Promocja godności człowieka), prof. Paweł Łukaszewski (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), ks. prof. Jarosław Marecki (Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II) oraz Miesięcznik “W drodze” (TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka). Nagrodę specjalną TOTUS TUUS 2023 otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, wybitny teolog dogmatyczny i poeta.

W niedzielę 14 października bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu ds. Polonii, przewodniczył w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie porannej Mszy Św. „radiowej”. W Świątyni Opatrzności Bożej ks. Paweł Walkiewicz, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawił Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a homilię wygłosił ks. Dariusz Kowalczyk. W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie Mszę Św. celebrował z kolei biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz.

W niedzielny wieczór TVP 1 wyemitowała Koncert Galowy XXIII Dnia Papieskiego pt. „Cywilizacja życia”. Wystąpili w nim m.in. Olga Szomańska, Anna Józefina Lubieniecka, Gabi Gąsior, Krzysztof Iwaneczko, Tadeusz Seibert, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski, Artur Caturian, zespół Tulia, zespół absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” TYLKO TY i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom XXIII Dnia Papieskiego była konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?” zorganizowana 13 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Prelegentami byli: prof. Teresa Grabińska (Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu), ks. prof. Grzegorz Hołub (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) oraz ks. prof. Marian Machinek MSF (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).

Podczas XXIII Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Łącznie zebrano w nich 11 mln 17 tys. 308 zł i 41 gr. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy w parafiach w Polsce zebrało w sumie 9 mln 812 tys. 918 zł i 98 gr. Zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Walii, Niemczech, Holandii, USA, Szwajcarii, Norwegii i Austrii.

Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 147 sztabów w całym kraju. Wolontariusze zebrali w niej 1 mln 92 tys. 504 zł i 91 gr. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 82 tys. 546 zł i 52 gr, wysyłając ponad 19 tys. wiadomości.

Środki finansowe pozyskane w ramach Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych (ponad 4,5 mln zł) pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie około 2000 stypendystów, w tym 57 osób z Ukrainy.

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można również wesprzeć przekazując 1,5% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. W 2022 r. wpłaty z tytułu odpisu wyniosły 428 tys. 408 zł i 82 gr. Tegoroczna kampania 1,5% odbywa się pod hasłem „Tak mało trzeba, by podarować uśmiech”.

- Wierzymy, że jest to nie tylko zachęta do wsparcia programu stypendialnego, ale także do realizowania kultury błogosławieństwa i wspierania dzieł, które przynoszą dobro - powiedziała stypendystka FDNT Anna Mielecka, zachęcając do przekazania odpisu podatku dochodowego na rzecz Fundacji.

Stałym punktem działalności Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" są wakacyjne spotkania formacyjne dla wspieranych stypendystów organizowane w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

Obóz dla stypendystów-studentów potrwa od 8 do 15 lipca w Gnieźnie pod hasłem „Powrót do źródeł”. W programie m.in. dzień skupienia w Licheniu, który poprowadzi o. Krzysztof Dzieńkowski SJ, znany w mediach społecznościowych jako Krzychu Jezuita; spotkanie z o. Tomaszem Nowakiem OP na polach Lednickich; koncert ewangelizacyjny Chóru i Orkiestry FDNT; forum stypendystów-studentów; poznanie Gniezna i regionu (wycieczki do Powidza, Biskupina, Kruszwicy). W spotkaniu weźmie udział około 700 osób.

Stypendyści-uczniowie spotkają się na ogólnopolskim obozie organizowanym na terenie diecezji bielsko-żywieckiej od 19 do 27 lipca, któremu będzie towarzyszyło hasło „Duchowy GPS”. W tym czasie dla stypendystów zaplanowano m.in. poznawanie zabytków i historii Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna; piesze wędrówki po Beskidzie Żywieckim; dzień skupienia w Żywcu, który poprowadzą ks. Marek Studencki i Michał PAX Bukowski; dzień sportu w Bielsku-Białej. W obozie weźmie udział około 850 osób.

Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzą osiem wrześniowych dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną. W planie spotkania zatytułowanego „Życie niedokończony projekt” przewidziano wycieczki krajoznawcze, warsztaty i zajęcia z zakresu poznania siebie, umiejętności podejmowania decyzji, rozeznawania i realizacji powołania, przygotowania do obchodów XXIV Dnia Papieskiego oraz integrację we wspólnotach akademickich. W wyjeździe weźmie udział około 300 osób.

FDNT, lkOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe