Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu marca 159 firm zadeklarowało zwolnienie grupowe 17 tys. pracowników – poinformował Forsal.pl. Doniesienia o fali zwolnień grupowych docierają już od kilku miesięcy.
Zakład Stellantis Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju
Zakład Stellantis / fot. Stellantis

Wśród powodów wymienia się szczególnie sytuację gospodarczą, także w strefie euro, która przekłada się na sytuację polskich przedsiębiorstw.

Zamykają zakłady, pracownicy tracą pracę

Duże zwolnienia zaplanowano m.in. w Scanii. Pracę traci tam 700 osób. Gdy pisaliśmy o tym fakcie w ubiegłym roku, pracodawca tak motywował zwolnienia: „aby zapewnić rentowność w zmieniającym się otoczeniu rynkowym oraz zagwarantować klientom dostęp do konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, Zarząd koncernu Scania zdecydował o zmianie globalnej strategii produkcji autobusów”.

Osiemset osób straci pracę w wyniku likwidacji płockiej fabryki Levi Strauss & Co. Sam pracodawca poinformował, że od dłuższego czasu firma mierzyła się z coraz trudniejszym rynkiem pracy w Płocku, który stanowił poważne wyzwanie dla zatrudniania wykwalifikowanych pracowników i utrzymania pełnej wydajności zakładu, a także ze stale rosnącymi kosztami produkcji. „Biorąc pod uwagę szybko zmieniający się krajobraz operacyjny, z wysoką inflacją i stale rosnącymi kosztami energii, firma pracuje nad całym łańcuchem dostaw, aby zapewnić elastyczność, zarządzać kosztami i wspierać długoterminowe cele strategiczne. W tym przypadku oznacza to szukanie bardziej pionowego modelu dla pracy, która była wykonywana w Płocku” – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

– Jest to dla nas spodziewana, ale przez to nie mniej gorzka wiadomość – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w polskich zakładach Stellantis, gdy poinformowano o likwidacji zakładu tej spółki w Bielsku-Białej i zwolnieniu 468 osób. – O problemach spółki wiedzieliśmy doskonale od dłuższego czasu, sami ich doświadczaliśmy podczas wymuszonych przestojów w produkcji. Ta decyzja kończy długi okres niepewności, w którym funkcjonowaliśmy od kilku lat – dodawała.

Z kolei, jak przekazuje Money.pl, zwolnienia grupowe w Nokii, które obejmą według doniesień medialnych 800 osób, są częścią planu restrukturyzacyjnego, który zaplanowany został do 2026 r.

Kilkaset osób zwalniają likwidowane fabryki meblarskie. Zwolnienia grupowe zgłosiły też m.in. Carrefour (200 osób), Neonet (100 osób), Centrum Usług Wspólnych Pepsico (200 osób), Aptiv Services Poland (370 osób), Octopus Energy (317 osób), Ikea (130 osób), MM Kwidzyn (110 osób) czy likwidowany Zakład Porcelany Stołowej Karolina (181 osób). Zwolnienia zaplanowała też firma Forte (237 osób)*, ABB (600 osób) czy Volvo Buses (400 osób).

Niemal 170 pracowników odlewni stali w Elblągu w ciągu niespełna roku może stracić pracę – poinformował kilka dni temu lokalny portal info.elblag.pl.

Marek Lachowicz: Branże emisyjne bardziej odczuwają politykę Zielonego Ładu

Zapytaliśmy Marka Lachowicza, ekonomistę, specjalistę ds. polityki klimatycznej, o powody zwolnień grupowych.

– Część firm przenosi produkcję za granicę z uwagi na niższe koszty pracy, korzystniejszy system podatkowy, ogólnie do lokalizacji bardziej sprzyjających działalności danego przedsiębiorstwa. Inne mogą zmagać się ze spadkiem popytu lub koniecznością restrukturyzacji, ograniczenia kosztów. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, niekoniecznie zewnętrzne. Nawet najlepszym zdarzają się przypadki złej oceny oczekiwań konsumenta docelowego czy niewłaściwego zarządzania – przekonuje.

Pytany o to, czy wpływ na zwolnienia ma również tzw. Zielony Ład, odpowiada, że przypadki aktualnych zwolnień grupowych należałoby przeanalizować indywidualnie, by móc ocenić, czy miały one związek z polityką Zielonego Ładu, czy też nie. – Niewątpliwie branże emisyjne, np produkcja stali czy ciepłownictwo, bardziej ją odczuwają niż te, które w toku działalności CO2 nie emitują – mówi.

CZYTAJ TAKŻE: Odlewnia stali w Elblągu do zamknięcia. 166 osób do zwolnienia?

*Otrzymaliśmy od firmy "Fotre" SA prośbę o zamieszczenie sprostowania informacji dotyczącej zwolnień w tej firmie.

"Nieprawdą jest stwierdzenie, iż Fabryki Mebli „FORTE" S.A. planują grupowe zwolnienia 237 osób w 2024 roku. Proces zwolnień zapowiedziany w raporcie bieżącym z dn.3.11.2023 roku rozpoczął się 3 listopada 2023 roku i zakończył się 31 stycznia 2024 roku"

- napisali przedstawiciele Fabryki Mebli „FORTE" SA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: Łapy precz od krzyża [FOTO] z ostatniej chwili
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: "Łapy precz od krzyża" [FOTO]

Kibice Legii Warszawa podczas ostatniego ekstraklasowego meczu w tym sezonie wywiesili transparent skierowany do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach

- Kij mu w oko. Ja właśnie nie za bardzo wiem, o co Kubie chodzi, czy to jest jakaś frustracja wynikająca z wieku, czy z zazdrości, nie mam pojęcia - nie przebierał w słowach o Kubie Wojewódzkim były prowadzący "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu z ostatniej chwili
Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

W związku z wypowiedzią premiera Francji Gabriela Attala, w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia informacji w tej sprawie przez premiera Donalda Tuska i okolicznościach w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny - przekazał PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Polskie i sojusznicze statki powietrzne operują w południowo-wschodnim obszarze kraju, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trump szansą nie tylko Ameryki… z ostatniej chwili
Trump szansą nie tylko Ameryki…

Będzie problem, bo nawet gdyby zmuszono by Bidena do ustąpienia na rzecz Kamali Harris, (która jest jeszcze mniej popularna niż Biden), to jednak ona jest, uchodzi za czarnoskórą, co nie jest tu bez znaczenia. Więc nie mogą jej zdmuchnąć i wystawić białego gubernatora Kalifornii Gavin Newsom, który może być zainstalowany jako wiceprezydent przy boku Michelle Obama, natomiast Kamala Harris zostałaby na nasze (Kalifornijczyków) gubernatorem Kalifornii…

Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD Wiadomości
Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD

Pokój czy raczej bezpieczeństwo? A może więcej Europy i bezpieczeństwa? Albo mniej Europy i zielonej rewolucji a za to rządzący precz? Sądząc po hasłach i plakatach wyborczych polityczne role u naszych zachodnich sąsiadów są rozdane a kampania wyborcza wydaje się raczej nudna. No bo bądźmy szczerzy, kogo na serio może porwać plakat z charyzmatycznym jak kierownik poczty Olafem Scholzem w towarzystwie symbolizującej wszelkie przywary euroestablischmentu Pani Barley, którzy obiecują rodakom pokój. Na tym tle kolejne, chętnie podkreślane przez media głupie wypowiedzi i niejasne powiązania polityków Alternatywy stanowią przynajmniej pewne ubarwienie tej politycznej rutyny.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski z ostatniej chwili
Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.

Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty z ostatniej chwili
Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty

Miałem do czynienia z agresją, a jednocześnie z ogromną dawką po prostu zwykłej głupoty – mówił w sobotę we Wrześni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przesłuchuje się tych, którzy po prostu chcieli wykonać obowiązek wynikający z konstytucji i grozi się im prokuratorem, sądem – podkreślał.

Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców z ostatniej chwili
Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności dramatu, jaki rozegrał się w Warszawie. Niespełna dwumiesięczne niemowlę walczy o życie. Wszystko przez rodziców, którzy byli pod wpływem alkoholu. 

To nie ja. Krzysztof Stanowski zaapelował do internautów z ostatniej chwili
"To nie ja". Krzysztof Stanowski zaapelował do internautów

Dziennikarz Krzysztof Stanowski jest osobą aktywną w mediach społecznościowych. W ostatnich godzinach zwrócił się do fanów z apelem, by byli ostrożni.

REKLAMA

Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu marca 159 firm zadeklarowało zwolnienie grupowe 17 tys. pracowników – poinformował Forsal.pl. Doniesienia o fali zwolnień grupowych docierają już od kilku miesięcy.
Zakład Stellantis Co się dzieje? Fala zwolnień grupowych w całym kraju
Zakład Stellantis / fot. Stellantis

Wśród powodów wymienia się szczególnie sytuację gospodarczą, także w strefie euro, która przekłada się na sytuację polskich przedsiębiorstw.

Zamykają zakłady, pracownicy tracą pracę

Duże zwolnienia zaplanowano m.in. w Scanii. Pracę traci tam 700 osób. Gdy pisaliśmy o tym fakcie w ubiegłym roku, pracodawca tak motywował zwolnienia: „aby zapewnić rentowność w zmieniającym się otoczeniu rynkowym oraz zagwarantować klientom dostęp do konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, Zarząd koncernu Scania zdecydował o zmianie globalnej strategii produkcji autobusów”.

Osiemset osób straci pracę w wyniku likwidacji płockiej fabryki Levi Strauss & Co. Sam pracodawca poinformował, że od dłuższego czasu firma mierzyła się z coraz trudniejszym rynkiem pracy w Płocku, który stanowił poważne wyzwanie dla zatrudniania wykwalifikowanych pracowników i utrzymania pełnej wydajności zakładu, a także ze stale rosnącymi kosztami produkcji. „Biorąc pod uwagę szybko zmieniający się krajobraz operacyjny, z wysoką inflacją i stale rosnącymi kosztami energii, firma pracuje nad całym łańcuchem dostaw, aby zapewnić elastyczność, zarządzać kosztami i wspierać długoterminowe cele strategiczne. W tym przypadku oznacza to szukanie bardziej pionowego modelu dla pracy, która była wykonywana w Płocku” – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

– Jest to dla nas spodziewana, ale przez to nie mniej gorzka wiadomość – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w polskich zakładach Stellantis, gdy poinformowano o likwidacji zakładu tej spółki w Bielsku-Białej i zwolnieniu 468 osób. – O problemach spółki wiedzieliśmy doskonale od dłuższego czasu, sami ich doświadczaliśmy podczas wymuszonych przestojów w produkcji. Ta decyzja kończy długi okres niepewności, w którym funkcjonowaliśmy od kilku lat – dodawała.

Z kolei, jak przekazuje Money.pl, zwolnienia grupowe w Nokii, które obejmą według doniesień medialnych 800 osób, są częścią planu restrukturyzacyjnego, który zaplanowany został do 2026 r.

Kilkaset osób zwalniają likwidowane fabryki meblarskie. Zwolnienia grupowe zgłosiły też m.in. Carrefour (200 osób), Neonet (100 osób), Centrum Usług Wspólnych Pepsico (200 osób), Aptiv Services Poland (370 osób), Octopus Energy (317 osób), Ikea (130 osób), MM Kwidzyn (110 osób) czy likwidowany Zakład Porcelany Stołowej Karolina (181 osób). Zwolnienia zaplanowała też firma Forte (237 osób)*, ABB (600 osób) czy Volvo Buses (400 osób).

Niemal 170 pracowników odlewni stali w Elblągu w ciągu niespełna roku może stracić pracę – poinformował kilka dni temu lokalny portal info.elblag.pl.

Marek Lachowicz: Branże emisyjne bardziej odczuwają politykę Zielonego Ładu

Zapytaliśmy Marka Lachowicza, ekonomistę, specjalistę ds. polityki klimatycznej, o powody zwolnień grupowych.

– Część firm przenosi produkcję za granicę z uwagi na niższe koszty pracy, korzystniejszy system podatkowy, ogólnie do lokalizacji bardziej sprzyjających działalności danego przedsiębiorstwa. Inne mogą zmagać się ze spadkiem popytu lub koniecznością restrukturyzacji, ograniczenia kosztów. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, niekoniecznie zewnętrzne. Nawet najlepszym zdarzają się przypadki złej oceny oczekiwań konsumenta docelowego czy niewłaściwego zarządzania – przekonuje.

Pytany o to, czy wpływ na zwolnienia ma również tzw. Zielony Ład, odpowiada, że przypadki aktualnych zwolnień grupowych należałoby przeanalizować indywidualnie, by móc ocenić, czy miały one związek z polityką Zielonego Ładu, czy też nie. – Niewątpliwie branże emisyjne, np produkcja stali czy ciepłownictwo, bardziej ją odczuwają niż te, które w toku działalności CO2 nie emitują – mówi.

CZYTAJ TAKŻE: Odlewnia stali w Elblągu do zamknięcia. 166 osób do zwolnienia?

*Otrzymaliśmy od firmy "Fotre" SA prośbę o zamieszczenie sprostowania informacji dotyczącej zwolnień w tej firmie.

"Nieprawdą jest stwierdzenie, iż Fabryki Mebli „FORTE" S.A. planują grupowe zwolnienia 237 osób w 2024 roku. Proces zwolnień zapowiedziany w raporcie bieżącym z dn.3.11.2023 roku rozpoczął się 3 listopada 2023 roku i zakończył się 31 stycznia 2024 roku"

- napisali przedstawiciele Fabryki Mebli „FORTE" SA.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe