Rabini antysemitami? Dokąd prowadzi polityka Benjamina Netanjahu?

Jak podał Times of Israel, grupa aktywistów, w tym siedmiu rabinów, została aresztowana podczas próby dostarczenia żywności do Strefy Gazy. Do zatrzymania doszło, kiedy aktywiści próbowali wjechać z transportem do Strefy przez izraelski punkt graniczny na południu kraju.
Izraelscy żołnierze podczas działań wojennych w Strefie Gazy 31 października 2023 roku Rabini antysemitami? Dokąd prowadzi polityka Benjamina Netanjahu?
Izraelscy żołnierze podczas działań wojennych w Strefie Gazy 31 października 2023 roku / Wikimedia Commons fot. Sol-War

Rabini dla Zawieszenia Broni

Amerykańska organizacja Rabini dla Zawieszenia Broni zorganizowała 26 kwietnia akcję protestacyjną, w ramach której aktywiści chcieli wjechać samochodem z żywnością do Strefy Gazy. W akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa wzięło udział około 30 działaczy ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Chcieliśmy jasno pokazać, że żydowskie wybawienie jest bezpośrednio związane z palestyńskim wybawieniem, chcemy wolności dla wszystkich

– przekazał amerykańskiej gazecie „The New York Times” rabin z Bostonu Toba Spitzer, który uczestniczył w wydarzeniu.

Atak palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas 7 października 2023 r. na Izrael zapoczątkował wojnę w Strefie Gazy, która trwa już ponad sześć miesięcy. W masakrze z rąk terrorystów zginęło ponad 1200 osób i ponad 240 zostało porwanych do Strefy Gazy. W izraelskim odwecie zostało zabitych ponad 34 000 mieszkańców Strefy Gazy, w tym ponad 16 000 dzieci. 

CZYTAJ TAKŻE: Trener Polaka zamordowanego w Strefie Gazy: Zginął, wioząc chleb głodującym

Wojna Izraela z Hamasem doprowadziła do katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy, gdzie ponad milion osób głoduje. Konflikt zbrojny pozbawił dachu nad głową setki tysięcy Palestyńczyków. Od miesięcy organizacje humanitarne i społeczność międzynarodowa starają się dostarczać pomoc humanitarną do Strefy Gazy.

Jedną z takich organizacji jest World Central Kitchen, której samochody zostały przez armię izraelską ostrzelane, mimo iż jechały trasą uzgodnioną z władzami Izraela. Wszyscy wolontariusze jadący w tym konwoju zostali zamordowani. Wśród nich był nasz rodak, Damian Soból. 

World Central Kitchen 29 kwietnia wznowiła zawieszoną po zamachu działalność w Strefie Gazy. Organizacja humanitarna ogłosiła, że jej nowy punkt żywienia będzie nazywać się „Kuchnia Damiana” – dla uczczenia pamięci poległego Polaka.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Wojciech Szewko: Czy polski MSZ już przeprosił ambasadora Izraela?

Resort zdrowia Strefy Gazy poinformował, że co najmniej 22 osoby, w tym pięcioro dzieci, zginęły 28 kwietnia w wyniku ataku powietrznego izraelskiej armii na miasto Rafah. W rejonie tego miasta zgromadziło się ponad milion pozbawionych dachu nad głową cywilnych uchodźców ze Strefy Gazy. 

MTK wyda nakaz aresztowania Netanjahu?

Na początku tego tygodnia pojawiły się plotki o tym, że Międzynarodowy Trybunał Karny może wydać nakaz aresztowania wyższych urzędników politycznych i wojskowych Izraela, w tym Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta.

Izrael nigdy nie zaakceptuje żadnych prób MTK, by podważyć jego prawo do samoobrony

– skomentował te plotki premier Izraela.

Do sprawy odniosła się także rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Nie popieramy śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie działań Izraela w Gazie, uważamy, że jest to poza jurysdykcją Trybunału 

– podkreśliła.

Mimo „żelaznego poparcia” dla Izraela, o którym co chwila zapewniają amerykańskie władze, coraz trudniej będzie im jednak ignorować sondaże wyborcze. Wynika z nich jasno, że większość amerykańskich obywateli (55%, a wśród wyborców Demokratów aż 75%) jest przeciwna wobec działań Izraela w Strefie Gazy. To duża zmiana w stosunku do sondażu przeprowadzonego niedługo po ataku Hamasu na Izrael 7 października, kiedy to większość Amerykanów poparła izraelski odwet. 

Musimy dojść do pokoju, to nie może tak dłużej trwać. I powiem, że Izrael musi być bardzo ostrożny, bo tracicie dużą część świata, tracicie dużo wsparcia

– powiedział kandydat Republikanów na prezydenta Donald Trump w wywiadzie dla izraelskiego dziennika „Izrael Hajom”.

Obecnie trwają rozmowy pokojowe między Izraelem a Hamasem. Pojawiły się propozycje 40 dni bez walk, wymiany zakładników na więźniów, powrót Palestyńczyków na północ Strefy Gazy. Oby nadzieja na upragniony pokój nie okazała się płonna, a przede wszystkim – oby głodujący cywile mogli jak najszybciej otrzymać konieczną pomoc.

Agnieszka Żurek


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa

Nie milkną echa wypowiedzi premiera Francji Gabriela Attala, który wprost stwierdził, że nowy pakt migracyjny wprowadza zasadę solidarności, która nie obciąży Francji, lecz skupi się na krajach Europy Wschodniej. Głos w tej sprawie zabrał europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: Łapy precz od krzyża [FOTO] z ostatniej chwili
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: "Łapy precz od krzyża" [FOTO]

Kibice Legii Warszawa podczas ostatniego ekstraklasowego meczu w tym sezonie wywiesili transparent skierowany do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach

- Kij mu w oko. Ja właśnie nie za bardzo wiem, o co Kubie chodzi, czy to jest jakaś frustracja wynikająca z wieku, czy z zazdrości, nie mam pojęcia - nie przebierał w słowach o Kubie Wojewódzkim były prowadzący "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu z ostatniej chwili
Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

W związku z wypowiedzią premiera Francji Gabriela Attala, w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia informacji w tej sprawie przez premiera Donalda Tuska i okolicznościach w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny - przekazał PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Polskie i sojusznicze statki powietrzne operują w południowo-wschodnim obszarze kraju, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trump szansą nie tylko Ameryki… z ostatniej chwili
Trump szansą nie tylko Ameryki…

Będzie problem, bo nawet gdyby zmuszono by Bidena do ustąpienia na rzecz Kamali Harris, (która jest jeszcze mniej popularna niż Biden), to jednak ona jest, uchodzi za czarnoskórą, co nie jest tu bez znaczenia. Więc nie mogą jej zdmuchnąć i wystawić białego gubernatora Kalifornii Gavin Newsom, który może być zainstalowany jako wiceprezydent przy boku Michelle Obama, natomiast Kamala Harris zostałaby na nasze (Kalifornijczyków) gubernatorem Kalifornii…

Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD Wiadomości
Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD

Pokój czy raczej bezpieczeństwo? A może więcej Europy i bezpieczeństwa? Albo mniej Europy i zielonej rewolucji a za to rządzący precz? Sądząc po hasłach i plakatach wyborczych polityczne role u naszych zachodnich sąsiadów są rozdane a kampania wyborcza wydaje się raczej nudna. No bo bądźmy szczerzy, kogo na serio może porwać plakat z charyzmatycznym jak kierownik poczty Olafem Scholzem w towarzystwie symbolizującej wszelkie przywary euroestablischmentu Pani Barley, którzy obiecują rodakom pokój. Na tym tle kolejne, chętnie podkreślane przez media głupie wypowiedzi i niejasne powiązania polityków Alternatywy stanowią przynajmniej pewne ubarwienie tej politycznej rutyny.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski z ostatniej chwili
Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.

Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty z ostatniej chwili
Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty

Miałem do czynienia z agresją, a jednocześnie z ogromną dawką po prostu zwykłej głupoty – mówił w sobotę we Wrześni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przesłuchuje się tych, którzy po prostu chcieli wykonać obowiązek wynikający z konstytucji i grozi się im prokuratorem, sądem – podkreślał.

Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców z ostatniej chwili
Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności dramatu, jaki rozegrał się w Warszawie. Niespełna dwumiesięczne niemowlę walczy o życie. Wszystko przez rodziców, którzy byli pod wpływem alkoholu. 

REKLAMA

Rabini antysemitami? Dokąd prowadzi polityka Benjamina Netanjahu?

Jak podał Times of Israel, grupa aktywistów, w tym siedmiu rabinów, została aresztowana podczas próby dostarczenia żywności do Strefy Gazy. Do zatrzymania doszło, kiedy aktywiści próbowali wjechać z transportem do Strefy przez izraelski punkt graniczny na południu kraju.
Izraelscy żołnierze podczas działań wojennych w Strefie Gazy 31 października 2023 roku Rabini antysemitami? Dokąd prowadzi polityka Benjamina Netanjahu?
Izraelscy żołnierze podczas działań wojennych w Strefie Gazy 31 października 2023 roku / Wikimedia Commons fot. Sol-War

Rabini dla Zawieszenia Broni

Amerykańska organizacja Rabini dla Zawieszenia Broni zorganizowała 26 kwietnia akcję protestacyjną, w ramach której aktywiści chcieli wjechać samochodem z żywnością do Strefy Gazy. W akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa wzięło udział około 30 działaczy ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Chcieliśmy jasno pokazać, że żydowskie wybawienie jest bezpośrednio związane z palestyńskim wybawieniem, chcemy wolności dla wszystkich

– przekazał amerykańskiej gazecie „The New York Times” rabin z Bostonu Toba Spitzer, który uczestniczył w wydarzeniu.

Atak palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas 7 października 2023 r. na Izrael zapoczątkował wojnę w Strefie Gazy, która trwa już ponad sześć miesięcy. W masakrze z rąk terrorystów zginęło ponad 1200 osób i ponad 240 zostało porwanych do Strefy Gazy. W izraelskim odwecie zostało zabitych ponad 34 000 mieszkańców Strefy Gazy, w tym ponad 16 000 dzieci. 

CZYTAJ TAKŻE: Trener Polaka zamordowanego w Strefie Gazy: Zginął, wioząc chleb głodującym

Wojna Izraela z Hamasem doprowadziła do katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy, gdzie ponad milion osób głoduje. Konflikt zbrojny pozbawił dachu nad głową setki tysięcy Palestyńczyków. Od miesięcy organizacje humanitarne i społeczność międzynarodowa starają się dostarczać pomoc humanitarną do Strefy Gazy.

Jedną z takich organizacji jest World Central Kitchen, której samochody zostały przez armię izraelską ostrzelane, mimo iż jechały trasą uzgodnioną z władzami Izraela. Wszyscy wolontariusze jadący w tym konwoju zostali zamordowani. Wśród nich był nasz rodak, Damian Soból. 

World Central Kitchen 29 kwietnia wznowiła zawieszoną po zamachu działalność w Strefie Gazy. Organizacja humanitarna ogłosiła, że jej nowy punkt żywienia będzie nazywać się „Kuchnia Damiana” – dla uczczenia pamięci poległego Polaka.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Wojciech Szewko: Czy polski MSZ już przeprosił ambasadora Izraela?

Resort zdrowia Strefy Gazy poinformował, że co najmniej 22 osoby, w tym pięcioro dzieci, zginęły 28 kwietnia w wyniku ataku powietrznego izraelskiej armii na miasto Rafah. W rejonie tego miasta zgromadziło się ponad milion pozbawionych dachu nad głową cywilnych uchodźców ze Strefy Gazy. 

MTK wyda nakaz aresztowania Netanjahu?

Na początku tego tygodnia pojawiły się plotki o tym, że Międzynarodowy Trybunał Karny może wydać nakaz aresztowania wyższych urzędników politycznych i wojskowych Izraela, w tym Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta.

Izrael nigdy nie zaakceptuje żadnych prób MTK, by podważyć jego prawo do samoobrony

– skomentował te plotki premier Izraela.

Do sprawy odniosła się także rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Nie popieramy śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie działań Izraela w Gazie, uważamy, że jest to poza jurysdykcją Trybunału 

– podkreśliła.

Mimo „żelaznego poparcia” dla Izraela, o którym co chwila zapewniają amerykańskie władze, coraz trudniej będzie im jednak ignorować sondaże wyborcze. Wynika z nich jasno, że większość amerykańskich obywateli (55%, a wśród wyborców Demokratów aż 75%) jest przeciwna wobec działań Izraela w Strefie Gazy. To duża zmiana w stosunku do sondażu przeprowadzonego niedługo po ataku Hamasu na Izrael 7 października, kiedy to większość Amerykanów poparła izraelski odwet. 

Musimy dojść do pokoju, to nie może tak dłużej trwać. I powiem, że Izrael musi być bardzo ostrożny, bo tracicie dużą część świata, tracicie dużo wsparcia

– powiedział kandydat Republikanów na prezydenta Donald Trump w wywiadzie dla izraelskiego dziennika „Izrael Hajom”.

Obecnie trwają rozmowy pokojowe między Izraelem a Hamasem. Pojawiły się propozycje 40 dni bez walk, wymiany zakładników na więźniów, powrót Palestyńczyków na północ Strefy Gazy. Oby nadzieja na upragniony pokój nie okazała się płonna, a przede wszystkim – oby głodujący cywile mogli jak najszybciej otrzymać konieczną pomoc.

Agnieszka ŻurekOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe